martin4950 martin4950 komentáře u knih

Svědectví: paměti Dmitrije Šostakoviče Svědectví: paměti Dmitrije Šostakoviče Solomon Volkov

Každou chvíli se k této úžasné knize vracím a nacházím nové suprové detaily. Doporučuji všem fanouškům ruské hudby, nebo ruské umělecké kultury minulého století.

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

V originále bych si to jistě využil lépe, bohužel ještě neumím dobře rusky. Velice zajímavé a dobře se čtoucí dílo, osobně jsem nepochopil všechno, takže si tento skvost budu muset ještě párkrát přečíst.
Doporučuji fajnšmekrům.

14.08.2022 4 z 5

Loupežníci Loupežníci Friedrich Schiller

nádherná ukázka reakce na osvícenství a počátek romantismu. Velký důraz na emotivnost, což mi většinou nevyhovuje, ale Schiller tuto charakteristiku dokázal brilantně využít. Úžasné postavy a jedinečný, překvapující příběh. Vřele doporučuji

14.08.2022 5 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Ehm kdysi sem to četl, vůbec netuším o čom ten honvéd píše. Někdy si to musím přečíst v němčině hold. Hádám, že by se to mohlo líbit lidem, co chcou výzvu

15.02.2024

Kdo nerozumí ten umí, kdo nerozumí ten umí.

14.05.2023 5 z 5

Salambo Salambo Gustave Flaubert

Celkem sranda. Ten lovestory je tak ulítlej, až si to dokonce aj užívám. Jinak Kartágo supr ale mohli by přestat všichni hladovět, pro příště Flobere.

14.05.2023 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Have you e'er erred ere? Nerozumím ani slovo, ale jistě v těch slovech bude nějaká souvislost, či co.

14.05.2023

Dekameron humoru a satiry Dekameron humoru a satiry Jaroslav Hašek

Úžasné

Život Život kolektiv autorů

Suprově vám ukáže jak některé nezajímavé části biologie jsou vlastně zajímavé. Najdete zde buňku, vývoj rostlin a živočichů. Historii biologie a podobný srandy, doporučuji před maturitou nebo před přijímačkami.

Kavkazský zajatec Kavkazský zajatec Lev Nikolajevič Tolstoj

Super soubor, kerý vám ukáže trochu mladšího Tolstoje, než na kterého jsme zvyklí. Život statkáře a po dobrodružství prahnoucího vojáka na Kavkaze. Alláh není Alláh

04.03.2023

Hadži Murat Hadži Murat Lev Nikolajevič Tolstoj

Jojo Kavkaz je velmi zaujimavý. Moc se mi líbily pasáže o životě Murata a všední dny cara Mikuláše a Šamila.

Případ korneta Jelagina Případ korneta Jelagina Ivan Alexejevič Bunin

Supr povídka, bro

25.11.2022 5 z 5

Hodina duše Hodina duše Marina Ivanovna Cvetajeva

Nechápu poesii, ale co tahle ženská píše je dosti fajné. Poprvé čtu poesii napsanou ženou a jsem mile překvapen. Doporučuji milovníkům ruské poesie.

25.11.2022 5 z 5

Dvanáct křesel Dvanáct křesel Ilja Ilf (p)

Úžasná komedie

15.10.2022 5 z 5

Zapečetěný anděl Zapečetěný anděl Nikolaj Semjonovič Leskov

Kůlové povídky, stejně úžasné jako povídky Turgeněvova a tamtoho Čechovova. Doporučuji všem milovníkům povídek, které můžete vyprávět malejm i dospělejm děckám.

06.10.2022 5 z 5

Slovo o pluku Majakovského Slovo o pluku Majakovského Vladimir Vladimirovič Majakovskij

Majakovskij byl obří pelikán, největší osobnost ruské poezie první poloviny 20. století. Fakt supr básně, doporučuji všem.

06.10.2022 5 z 5

Botanika Botanika Karel Kubát

Krásně popisuje vše, co k maturitě a do života potřebuji. Kdo by to byl čekal, že botanika může být zajímavá.

Zlá je naděje Zlá je naděje Guillaume Apollinaire

Miluji Apolinéra a tím pádem i tuto básnickou sbírku. Není to jednoduchá četba, ale s trochou vyhledávání se to dá vše pochopit. Má oblíbená báseň je Salome, neboť miluji tuto historickou postavu a pan francouz dovede krásně básničit. Doporučuji

Pásmo Pásmo Guillaume Apollinaire

Nádherná báseň, která vám představí prvopočátky avantgardy. České překlady jsou v pohodě a je to ideální maturitní četba.

Přehled středoškolské chemie Přehled středoškolské chemie Jiří Vacík

Občasně nesrozumitelné, ale zcela splní svůj účel.

01.09.2022 4 z 5