Martin_Eli Martin_Eli komentáře u knih

Dobrá kniha, která vám pomůže s obchodními mezilidskými vztahy. Co se týče jiných vztahů, také může být prospěšná, ale někdy kniha z mého pohledu dost zjednodušuje. Ale ano, jestli je to Vás úvod do osobního rozvoje, či obchodnického myšlení, určitě si ji přečtěte.

05.12.2021 4 z 5

Most přes navždy Most přes navždy Richard David Bach

Začátek knihy je velmi oduševnělý, vtáhnul mě do děje a přinutil mě přemýšlet o lásce. Bohužel od půlky se celý text trochu rozpliznul a už mě vůbec nebavil. Je to velká škoda, z knihy jsem si odnesl několik zajímavých citátů a to je tak všechno...

20.11.2021 2 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Velký respekt Kmentovi za to, jaké množství práce musel podstoupit při investigacích, aby měl materiál do této knihy.

Nevěřím všemu, co je v knize napsáno a je mi jasné, že jsou to jen pospojované kousky skládačky. Babiš se v ní chová jako extrémně tvrdý obchodník, kterým očividně i je. Chápu, že v jeho profesi jsou různé pohyby v šedé zóně brány jako standard, rozumím i tomu, že pravděpodobně málokdy vyloženě překročil zákon. Nicméně plastický obraz pana Babiše, který nám zde vyvstává před očima, není rozhodně lichotivý a jsem rád, že tento člověk již není naším premiérem (psáno po volbách 2021). Jestli to nyní bude lepší, to je otázka, ale rozhodně si myslím, že takto bezskrupulózní člověk jako Babiš není s největší pravděpodobností tím nejlepším kandidátem na veřejně aktivní osobu.

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

(SPOILER) Kniha plná nesourodých historek z porodnického/lékařského prostředí. Hlavní hrdina vše sice glosuje vtipně, ale v průběhu knihy mi moc sympatický nebyl, zejména díky jeho věčnému stěžování a nadávání na lékařskou profesy, platy, množství práce atd. Nicméně závěr knihy mě přinutil trochu zkorigovat názor, chápu, že to asi neměl jednoduché a že pro něj bylo asi velmi obtížné nakonec z lékařského prostředí vystoupit.

12.11.2021 4 z 5

Černá smrt v Evropě: Velký mor a konec středověku Černá smrt v Evropě: Velký mor a konec středověku Klaus Bergdolt

Po knize jsem sáhnul, abych porovnal Černou smrt se současnou epidemií Covidu. Ano, bylo to naivní, i mě překvapila míra hrůz, která se odehrávala v morové době, bylo to něco naprosto příšerného, ještě navíc přiživované faktem, že lidé ve středověku prostě netušili, jak se nákaza šíří a jak jí zabránit. Kniha je čtivá, zabývá se různými aspekty vlivu moru na společnost, přičemž některé kapitoly mě bavily více, jiné, zejména ke konci, na mě byly už trochu suchopárné. Zájemcům o historii lze jen doporučit.

12.11.2021 3 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Charles Darwin

K mému překvapení vynikající kniha, i když je stará, není vůbec suchopárná, Darwin podává svůj život s velkým nadhledem a porcí zábavy. Přiznám se, že první polovina knihy mě opravdu nadchla, ale její závěr, kde popisuje své různé kolegy z akademického prostředí, jsem trochu prozíval, protože jsem se v množství postav ztrácel. Nicméně celkově velmi povedená jednohubka a u mě tímto Darwin svojí upřímností, otevřeností a nedostatkem upjatosti velmi stoupnul.

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ladislava Ziburu jsem zaznamenal už před léty, ale nějak mi nepřišel zajímavý, takže jsem se do jeho knih nepouštěl. Až nyní a totálně mi spadla čelist a musím se Princovi Ládikovi omluvit. Kniha má spád, je zábavná i když se v ní toho zase až tolik neděje, čtenář si vyloženě užívá cestování s Ládíkem po Evropě a je zvědav na další malá dobrodružství a postřehy z cest. Za mě jedna z nejlepších knih, co jsem tento rok četl:)

12.11.2021 5 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Klasický Fulghum, moc pěkně se to čte, pohladí to po duši, ale v zásadě jsem si z toho nic neodnesl a ani si nezapamatoval nějaký výjimečný moment.

28.10.2021 3 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Omlouvám se, ale já jsem se v této knize ztrácel. Ano, chápal jsem příběh jako celek, ale jednotlivé stránky se mi v kontextu ztrácely. Téma je nosné, emoce prýští, ale znovu bych číst určitě nechtěl.

08.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Poutavé a vedoucí čtenáře k netradičnímu způsobu uvažování. Berte knížku všemi deseti a ihned si ji přečtěte.

Ochočil si člověk pšenici, nebo si ochočila ona jeho, když je nyní suverénně nejpěstovanější rostlinou, rozšířenou do všech koutů světa. Kdo z koho více profituje?

Prasata brána jako druh jsou jeden z nejúspěšnějších organizmů na planetě, bráno jejich počtem a rozšířením. Vysvětlujte to ale jednotlivému čuníkovi čekajícímu v malé ohrádce na jatkách...

13.07.2021 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Velmi silné. U některých pasáží jsem knihu musel odložit a prodýchat. Neuvěřitelný příběh, kdy hlavní hrdince neskutečně držíte palce a obdivujete její štěstí a odvahu.

12.06.2021 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Za mě zklamání. Začátek ještě dobrý, nicméně pobyt v Ústavu se vlekl a závěr mi přišel nelogický a nebavil mě. Problémem je také prokreslenost hlavních hrdinů, držel jsem palce Lukovi a ještě Nickymu, ale zbytek mě leda tak otravoval. Ani záporáci mě nijak nezaujali. Za mě jeden z nejslabších Kingových románů, kdyby to nemělo jeho jméno na obálce, ani jsem se neobtěžoval to dočíst. Upřímně má to i dobré pasáže, ale od Kinga čekám prostě víc, mám na něj jen ty největší nároky.

28.05.2021 2 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Krásné slohové cvičení, které dokáže na malém prostoru vytvořit houstnoucí atmosféru. Škoda jen finále, čekal jsem nějaké grandiózní rozuzlení, ale to jaksi nepřišlo...

04.05.2021 4 z 5

Cesta za sny mého otce Cesta za sny mého otce Barack Obama

Hledání identity Barracka Obamy, který pátrá po svých kořenech hlavně v Africe. První část knihy mi přišla silná, zamýšlel jsem se nad tím, jaké pocity asi měl Obama, když byli na střední škole jen dva Afroameričané. Druhá půlka je již spíše rozplizlá a moc mě nebavila. Celá kniha neodkrývá v zásadě nic, co by naznačovalo, jak se Barrack vůbec stal prezidentem a co ho posunulo k jeho hvězdné kariéře. Čekal jsem prostě od knihy něco trochu jiného, ale jako odrazový můstek na poznání Barracka je to dobré.

04.05.2021 2 z 5

Tango mortale Tango mortale Pavel Kohout

Ze začáku mě kniha zaujala, přišlo mi, že děj svižně odsýpá, byť zápletka, kde se hlavní hrdina vzdá úspěšné kariéry v IT a jde dělat tanečníka/gigola za mizernou výplatu, u které musí bydlet u rodičů, mi přišla hodně přitažená za vlasy. Ale budiž, začátek mě bavil, takže jsem byl zvědav, kam se děj bude ubíjet. S přesunem do Itálie ale nastala nekonečná nuda a celý děj se propadl do neskutečné absurdity, a co bylo horší, děj se začal neuvěřitelně natahovat (pasáž o náboženství byla v knize proč? Aby uspokojila grafomanské sklony autora?). Celkově jsem se druhou polovinou knihy musel prokousat s vypětím všech sil, trošku mě potěšil trochu ostřejší konec, nicméně ani on nemohl zachránit celkový dojem z knihy.

Mrzí mě, že některé zápletky nebyly v knize popsány více (odchod z práce, osud zlosynské trojice, celkový závěr příběhu), namísto některých přebytečných pasážích (náboženství, vzdělávání hlavního hrdiny).

10.01.2021 1 z 5

Výborná kniha, odhalující zákulisí mnoha kriminálních případů poslední doby. Velmi čtivé a zajímavé, na druhou stranu jde o jednostrannou výpověď a o to, jak problematiku viděl právě Šlachta. Nevěřím úplně všemu co říká, na druhou stranu, jistě to neměl u policie snadné a věřím, že se snažil potírat zločin ze všech sil, někdy možná i za hranou svých legálních možností.

30.12.2020 4 z 5

Závislost Závislost Paolo Roversi

Nuda, šeď, nelogické chování postav a naivní plot twist. Vyvražďovačka v domě napsaná velmi naivním stylem, když to člověk srovná s prehistorickým románem 10 malých černoušků, tak toto vychází nesrovnatelně hůře.

30.12.2020 1 z 5

Pusinky Pusinky Stanislav Rudolf

Dočetl jsem, ale přiznám se, že mě duševní pochody hlavní hrdinky moc nezaujaly. Vlastně mi i byla svojí žárlivostí a touhou kluka vlastnit i docela nesympatická. Asi prostě nejsem cílová skupina:)

29.11.2020

Povídky o manželství a o sexu Povídky o manželství a o sexu Michal Viewegh

Nemám Viewegha rád, to říkám dopředu. Nicméně několik povídek je opravdu povedených (tak 5). Zbytek je šedý průměr, některé jsou trochu nechutné, ale s tím se u tohoto tématu asi nedá nic dělat, každý má prostě hranici někde jinde. Celkově nelituji, že jsem četl, opakovat určitě nebudu, nicméně pár citátů a situací se mi zarylo pod kůži, také jsem je v životě zažil.

01.11.2020 2 z 5

První parta První parta Karel Čapek

Překvapivě dobrá kniha, výborný popis hornického prostředí a vnitřních pocitů teprve osmnáctiletého hornického podavače. Trochu mě jen rušily popisy jeho snů, které se mi občas míchali s realitou kolem.

01.11.2020 3 z 5