martin_aston martin_aston komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Smutné, ale strhujúce a krásne čítanie. Pôvodne pre manželku, ale prečítali sme obaja. Silný zážitok.

11.05.2021 5 z 5

A neostal ani jeden A neostal ani jeden Agatha Christie

Opäť jedna z kníh, ktorá by si zaslúžila 6 hviezdičiek. Chytila, nepustila, prečítaná za jeden večer.

06.11.2022 5 z 5

Rozprávky o psíčkovi a mačičke Rozprávky o psíčkovi a mačičke Josef Čapek

Krásna detská kniha, napísaná krásnym jazykom. Poučné, láskavo napísané príbehy. Rodičia ju čítali mne, keď som bol malý, ja ju dnes čítam mojim chlapcom. Nestratila nič zo svojho čara. Myslím, že rodičia ju budú čítať svojim deťom aj o sto rokov :).

Na východ od raja Na východ od raja John Steinbeck

Téma dobra a zla, spracovaná iným štýlom, ako o ňom pojednávajú ruskí spisovatelia. Kultúrne pre nás rozhodne bližšie (napriek tomu, že USA). Pre mňa opätovné potvrdenie, že mentálne patríme na západ, nie na východ (aj keď mnohí ľudia na Slovensku to pocitovo vnímajú inak).
Kniha sa mi veľmi páčila. Obsahovo hlboká, opisne krásna (aj keď v opisoch napr. na Tolstého Vojnu a mier podľa mňa nemá), občas hrejivo zábavná, s kopou myšlienok na reflexiu. Odporúčam k nej mať prečítanú 1. knihu
Biblie - Genesis, aspoň prvé 4 kapitoly. A ideálne aj prednášky profesora Jordana Pettersona na danú tému (stvorenie sveta, Kain a Ábel).
Čítal som po česky aj po slovensky. Český preklad je lepší, ale tentokrát naozaj iba o máličko. Slovenský preklad je tiež vynikajúci, ale väčšia jazyková bohatosť češtiny sa jednoducho prejavila.
Takže, milý spolučitateľ, ak chceš vedieť, či máš knihu čítať, odpoveď je: "Timšel!" Nebudeš sklamaný.

08.04.2023 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Vynikajúci, historicky verný román, popisujúci jednu z najvýznamnejších udalostí našej histórie, likvidáciu Heydricha duom Gabčík a Kubiš, za hrdinskej pomoci domácich odbojárov. Strhujúco napísané, vtiahne do deja a nepustí. Taká historická príručka pre tých, čo radi čítajú beletriu :). To tradované "Valčíkove zrkadielko", ktoré nemá historický základ, mu rád odpustím.

03.09.2020 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Skutočný príbeh, .... ktorý sa nestal.
Prečo mala pani Sosnarová nápad spísať vymyslený príbeh, netuším. Zneuctila však skutočné obete GULAGu.
Preto, je jedno, či je príbeh silný, dojímavý, presvedčivý. Pretože "jej skutočný príbeh" je podľa historikov iba podvod.

01.07.2022 odpad!

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Krásne príbehy detí zo švédskeho vidieka. Ide u nás stále dookola, či z knihy, či z audio knihy. Pre mňa vrchol tvorby Astrid Lindgrenovej.

13.12.2021 5 z 5

Biblia Biblia neznámý - neuveden

Veriaci nemá Bibliu asi nikdy prečítanú. Ale raz a kompletne sa podarilo. Niekde dala odpovede, niekde skôr položila nové otázky.
Biblia je čítanie na celý život.

11.04.2021 5 z 5

Povídky z jedné a z druhé kapsy Povídky z jedné a z druhé kapsy Karel Čapek

Čapek je majster pera, píše naozaj dobre. Ani pri jedinej poviedke som sa nenudil. Také starosvetské rozprávky pre dospelých, niektoré humorné, niektoré s hlbokou myšlienkou, ale všetky krásne.

02.05.2020 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Výborné. Pútavo napísané, ako zvyčajne autor zakomponoval zaujímavé exkurzy do dobových reálií (napr. pôstne hlavné jedlo o viacerých chodoch).
To hlavné je ale nasledovné:
- Jarošov prerod, na začiatku mi prišiel trochu cheesy, ale ku koncu musím povedať, že zmena, ktorá príbehy posúva ďalej,
- oproti predchádzajúcemu dielu kniha nie je explicitne presexualizovaná - za mňa obrovské plus,
- dve finálne scény (áno, sú až dve) sú naozaj epické, klobúk dolu za tú atmosféru,
- neodpustím si aj jedno mínus - jedného z dvoch zločincov som uhádol celkom skoro. Neviem, či náhoda, podľa mňa dosť čitateľné.
Summa summarum: výborná historická detektívka je späť. Ďakujem, Mr. Červenák!

04.01.2022 5 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Táto kniha ma bavila, od začiatku až do konca. Viackrát som sa doslova rehotal. A viackrát hlboko zamyslel.
Parodicky (a vlastne asi dosť reálne) vykreslený svet sovietskej Moskvy 1. polovice 20. storočia, prekladaný mágiou a fantastikou, alternatívnym príbehom umučenia Krista, a hlbšími témami dobra a zla.
Pri čítaní určite pomôže, ak má čitateľ základný prehľad ruskej histórie (napr. Lžidimitrij, Solovky, atď), ale nie je to nevyhnutnou podmienkou dobrej zábavy. Nevedel som, čo od knihy čakať, bol som veľmi príjemne prekvapený. Za mňa prekvapenie roka.

07.07.2021 5 z 5

Pes rodu Baskervillovcov Pes rodu Baskervillovcov Arthur Conan Doyle

Pre mňa najlepšia kniha so Sherlockom. Na pomedzí detektívky a hororu, vynikajúce pochmúrne prostredie, strašidelný príbeh, a prudké stupňovanie deja ku koncu. Mrazivá krása.

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Historická detektívka, v ktorej majú miesto opis stredovekého kláštora a života, hororové úmrtia, sherlockovská logika... V knihe je to všetko. A ešte viac. Ak sa chcete dostať do deja hlbšie, pripravte si Google, aby ste si preštudovali dané obdobie, postavy, či sekty, a pripravte sa na to, že túto knihu za dva večery nedáte. Prečítať ju však rozhodne stojí za to, je vynikajúca.

02.09.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mrazivé, v určitých podobách stále tak pravdivé. Totalita dovedená do dokonalosti.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Veľká epická sága o Zaklínačovi sa rozbieha. Zatiaľ iba poviedkami, ale nedajte sa pomýliť - mnohé z nich sú dôležité pre neskorší dej.
Naviac, sú fakt čítavé. Sapkowského svet je detailný, plastický, Sapkowski je pán autor, majstrovsky pracuje s textom. Odporúčam, celú ságu. Pre mňa popri Pánovi prsteňov najlepšia fantasy sága vôbec.

Staré grécke báje a povesti Staré grécke báje a povesti Eduard Petiška

Ako dieťa som grécke báje a mýty (v tejto knihe) miloval. Vydláždili mi cestu k neskoršiemu spoznávaniu antiky (a vášni k nej) skrze Vojtecha Zamarovského, a tiež k Iliade a Odysei, základným kameňom európskej literatúry.
Na tohtoročnej dovolenke na Kréte sme začali čítať našim chlapcom (mýty o labyritne a MInotaurovi, ako prípravu na Knosský palác), a teraz pokračujeme od začiatku celú knihu.
Ako zaujímavosť - posledná kapitola je v rôznych vydaniach rôzna (konkrétne dve variácie), obe sú fajn.

28.09.2023 5 z 5

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Najlepšia kniha série. Podľa mňa tak trochu netradičná severská detektívka, ale to jej iba pridalo na zaujímavosti. Na celej sérii je fajn, že každý diel je z hľadiska formy úplne iný. Klobúk dole za to pred autorom.

12.12.2021 5 z 5

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Nečakané dobrodružstvá v lese :). Zmení váš pohľad na les, stromy, ich funkciu a fungovanie. Pri chodení po lese budete skúmať, sledovať, porovnávať... stromy. Naozaj :).
Z knihy cítiť, ako veľmi má autor lesy rád. A zároveň koľko o nich vie. Zo skúsenosti, aj z vedeckých prác.

10.07.2021 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Výborná kniha, ktorej autor sa orientuje v problematike arktických výprav. Strhujúci dej, výborné opisy lodí, arktického prostredia a jeho prieskumu, aj ľudských pováh.
Výborne beletrizovaná heroická výprava. Mne osobne by fantasy rozmer v deji nechýbal, kniha je skvelá aj samotným príbehom polárnikov.

V púšti a v pralese V púšti a v pralese Henryk Sienkiewicz

Knihu som čítal kedysi dávno, ako dieťa u starých rodičov. Veľmi sa mi páčila. Po asi 25 rokoch som sa k nej teraz vrátil, zvedavý, aký bude zážitok.
Výsledok predčil všetky očakávania. Aj s odstupom času ide o úžasnú knihu, plnú napätia, tvrdých ľudí, drsnej ale krásnej prírody, a najmä nezlomnej vôle dvoch detí k prežitiu a záchrane.

25.07.2020 5 z 5