Marthas Online Marthas komentáře u knih

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

(SPOILER) 3,5/5 No nevím, co by o mně vypovídalo, kdybych řekla, že se mi to líbilo, protože je to opravdu kruté, ale to je vlastně celá série. Dostala jsem přesně, co jsem očekávala od tohoto příběhu, i když uznávám, že to bylo poměrně suché. Přerod z odstrčeného a znetvořeného dítěte ve vraždící psychopatku byl uvěřitelný ale méně do hloubky, ale co, je to jen povídka. Překlad byl velmi dobrý a obálka vhodná, takže to zakončím jako vždy a dám 4*, i když těsně. Jo, Blackburnové - padlí na hlavu.

26.09.2023 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

4,5/5 Tak jsem splnila svou pohružku, že si od autorky přečtu něco jiného než jen Temné a osamělé prokletí. Opravdu to bylo lepší. Přes celkem jednodušší styl psaní - sloh a souvětí - byl příběh prodchnutý jiskrou a postavy byly plastické, charaktery realistické a rozhovory uvěřitelné...

02.03.2021 4 z 5

Čtyřka na zabití Čtyřka na zabití Janet Evanovich

Zdálo se mi to, anebo tento díl byl méně humorný než ty předchozí, přibylo násilí ale nepřibyly na to žádné adekvátní reakce. Kvůli stereotypnosti stylu psaní doporučuju číst sérii s většími alespoň měsíčními rozestupy anebo se začnete brzy nudit. Navíc, jak jsem zjistila na goodreads, není u nás ani zdaleka série dovydaná. Ve světě je min 26 běžných dílů, další letos přibude a od cca 13 dílu existují i půldíly. U nás tedy vyšel jen zlomek, takže nedoporučuju těm, co je zajímá, jak to skončí, pokud neumějí obstojně anglicky a nechtějí investovat do koupě celé série v aj.

03.06.2020 3 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Ačkoliv bych měla mít charakterově blízko ke Cath a tím pádem bych pro ni měla mít větší pochopení. To pochopení se úplně nedostavilo a to i když jsem si prošla něčím obdobným a vím, že velká L vás může připravit o vše. Více jsem si oblíbila Šprýma. Navíc vše začalo být napínavé až od strany cca.250, do té doby jsem se musela do čtení nutit.
Sice jsem si nejdříve myslela, že největší problém bude v tom, že jsem předlohu nečetla ale nakonec to ten největší problém nebyl.

22.02.2018 3 z 5

Taková je vražda Taková je vražda Ann Granger

I přes jednu chybu překladatelky Zdenky Zvěřinové hodnotím knihu ve skrze kladně. Spisovatelka mne ze začátku dost povodila za nos, pak jsem ale zapnula mozek a rozkryla to, i když ne úplně. Jinak krásný sloh a jako vždy vysoká úroveň překladu a moc pěkné završení série, o to víc mne mrzí ta jedna chybka, která ale na celkové hodnocení vliv neměla. Vydavatelství jsem vděčná, že tuto sérii vydalo komplet a vůbec autorku uvedlo na náš trh.
Ty obálky já žeru.-))
Nedivím se, že je u čtenářů nejpopulárnější.

20.02.2018 4 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Anotace mne opravdu zaujala. Navíc jednu z autorek znám z její předchozí tvorby, přesto jsem se nebyla úplně jistá, jaká kniha nakonec bude. Protože jsem nevěděla, jak se Cynthii povede sladit svůj styl se spoluatorkami. Nakonec musím říci, že to bylo skoro perfektní. U žádné knihy jsem se tak dlouho a tak upřímně nesmála jako u této, což mi připomíná jednu z chyb vydavatelství: Na "nálepce" totiž inzerují nejvíce magie, pak napětí a pak vztahy a anotací slibovaný humor tam vůbec není. Přitom je to, když ne nejdůležitější, tak hodně podstatná ingredience tohoto výtečného "guláše" míchajícího dovedně nejen žánry historie a fantasy. Dávám, zaslouženě 5 hvězd, i překlad byl slušný, a zařadila jsem knihu i do mnou Doporučených, což nedělám nijak často.
Doufám, že jsem to pochopila správně a autorky budou nadále spolupracovat na "uvádění na pravou míru" smutných příběhů, které si všichni pamatujeme z hodin dějepisu.-)

27.11.2017 5 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Jako dlouholeté fanince Hercula Poirota mi samozřejmě nemohl uniknout ani tento počin paně Sucheta.
Co se mi na knize líbilo byla bohatá fotografická příloha a jako zajímavost a překvapení z knihy si odnáším i to, že pan Suchet nejen dobře hraje ale i fotí, některá fota jsou ostatně z jeho dílny.
Krásná je ostatně i fotka na obálce, jejíž autorkou je Siobhan Hooperová, u nás ji převáděla Kateřina Stárková.
Je zde i rejstřík, který jsem nepotřebovala, nějaké komentáře překladatelky.
Musím ale souhlasit s názory ostatních v tom, že nahrazení titulu Lady Agatha nebylo příliš šťastné a snad bylo i nadužíváno jeho používání, což knihu srazilo o jednu hvězdu dolů. Dále se mi zdálo, že text je sem tam hůře pochopitelný, stále jsem se musela vracet a připomínat si o čem se hovoří, což mohlo být ale způsobeno tím, že mi neslouží už tak soustředění.
Dala bych teoreticky 3 a půl hvězdy, ale jelikož to nejde dávám 4 a hodnotím spíše pozitivně, už jen práce na knize je obdivuhodná a ukazuje nám, jaké je to být v kůži slavného herce a že život s Herculem nebyl vždy med.

15.06.2017 4 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Ano, tenhle díl se mi zdál lépe napsaný nebo přeložený, to nemohu posoudit. Až na jednu chybu, kdy uniklo pomotání jmen...
Ten sloh je stále dosti jednoduchý, ale kniha se právě proto krásně a rychle čte.
Za mne by to tedy bylo 2,5 hvězdy - půlku ale udělit nemůžu, tak opět dvě, ale tentokráte žádnej propadák ze strany nakladatelství.

06.05.2017 2 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Obvykle nemám moc ráda povídky. Pro jejich kratší rozsah nejde jít více do hloubky a tak v člověku moc nerezonují a dokonce se mi i hůře pamatují. I zde to tak bylo. Některé povídky byly lepší jiné horší.

11.05.2024 3 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Ačkoliv mě normálně pohádky nevadí. Občas si ráda nějakou přečtu anebo případně knihu na její motiv či shlédnu film jí inspirovaný, tak s tímto počinem jsme se nějak nepotkali. Už jako starší dítě jsem se knihu snažila přečíst, abych věděla, co na ní všichni mají. Tehdy jsem ji zabalila již v první pohádce a to ve Velké kočičí pohádce zhruba okolo strany 55, ačkoliv mám normálně kočky ráda, tak zde mě to nudilo, obzvláště pak ty slovní hrátky páně autorovi.
O cca 30 let později mohu s čistým svědomím říci, že jsem knihu přečetla celou, ale marně jsem se pídila po jejím kouzlu. Pokud jsem se za celou tu bichličku 5x zasmála, tak přeháním. Ilustrace bratra autora pana Josefa Čapka se mi taky nijak moc nelíbily, ale v tomhle odvětví jsem "pole neorané", takže nesoudím, jak jsou či nejsou dobré. Myslím, že by mohly být i horší, soudím podle toho, s čím se setkávám na obálkách nových vydání starých klasik, vrací se snad kult opěvované ošklivosti. Práci redaktorům nezávidím, protože na tomto textu se toho dalo zvorat opravdu hodně, ale v mém vydání ( Albatros roku 1983) jsem se s chybami nesetkala, takže ode mně mají absolutorium. Osobně se mi nejvíce líbila pohádka bratra páně autorova První loupežnická pohádka, ty ostatní od K. Čapka mě nějak neoslovily.
Myslím tedy, že 3 hvězdy jsou odpovídající hodnocení.

05.04.2024 3 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

1,4/5 Slabé, fakt slabé. Od bestselleru bych čekala více než podprůměrný sloh, který nepředpokládám, že by byl vinou překladatelky. Vím, že každý nějak začínal, ale tohle přece není autorčina prvotina, ne? Zbytečně natažené, opakující se informace, spousta vaty. Chaty a emaily mě bavily nejméně, když skončily, nebyla to žádná sláva, ale ušlo to. Ale ten konec to zase zahrabal sto sáhů pod zem, pootevřený a napsaný tak, že jsem si nebyla jistá, zda jsem to pochopila správně. Jinak námět zajímavý, ale v rukách začínající autorky docela zabitý. K postavám nemám co říct. PS Nesnáším autorčin smysl pro humor. Naštěstí většinu knih od autorky v knihovně nemáme, takže do pokráčka nepůjdu, obzvlášť když bych si ho musela kupovat.

18.03.2024 1 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

(SPOILER) 2,5/5 První díl série Renegáti mám za sebou. A pocity jsou veskrze smíšené. Pro mě byl začátek dost složitý kvůli té přehršli postav, s kterou se máme hned v první kapitole seznámit. Shrnu- li to, tak vím jistě jen, že tam byli nějací hrdinové a nějací padouši. Fakt bych ocenila přehled postav na konci. Stále se mi totiž i na konci knihy pletla prvotní šestka. Nepomohlo tomu ani to, že jména zůstala původní. Pravda, ale je, že třeba i Thunderbird sice zní lépe a lépe se s ní i jazykově zachází než s jejím českým ekvivalentem, natož u těch ostatních (horor pro mě v tomhle ohledu je Lady Imdomitable), ale nepřekládání vlastních jmen má i svá úskalí. A postavy a jejich charaktery, zmíním např. hlavní postavu Novu, ta mě tak neskutečně většinu knihy vytáčela a štvala, až se to skoro nedá. Ještě štěstí, že nejsme celou dobu jen v její hlavě. Ale alespoň byla plastická, což u některých jiných postav prostě nevyšlo. Zajímavé je, že z hlavních hrdinů mě zatím štvala jen ona a zloduši, i když byly tam i momenty, kdy by potřebovali proplesknout i klaďasi a štvalo mě i to, že Renegátská rada jako taková bohužel moc plastická nebyla. Myslím, že by neuškodilo, kdyby se pár postav zrušilo. Na obálce máme reklamní názory, které poukazují na obrovský popkulturní přesah, což je celkem k ničemu pro někoho, kdo se superhrdinským knihám většinou vyhýbá jako čert kříži. Jen mě napadlo, že jméno Gatlon jsem někde už slyšela, ale kde, ani na to jsem si v průběhu celé knihy nevzpomněla. U knihy mě držela spíše jen zvědavost, jak to nakonec skončí s romantickou linkou, i když i několik otázek, jež mi nedaly spát. Bohužel většinu odpovědí jsem se ještě nedozvěděla, přestože nějaké domněnky mám.
Co mě na knize vytáčelo ještě více, než hlavní hrdinka, bylo, kolik jen tam bylo překlepů a přešlapů v samotném textu. Tak trochu se nedivím, protože je kniha fakt tlustá, což je další mínus. A taky mě vůbec netěší, že je to trilogie.
Co mě naopak zaujalo je především koncept světa. Myslím, že by z něj šlo vytěžit opravdu hodně. To, že je z knihy vidět, že autorka už za sebou má nějaké spisovatelské zkušenosti, takže jazyk, a tím pádem i převod, by byl dobrý až na ty kiksy, co jsem už zmiňovala. Obálka se mi sice moc nelíbí, ale k tématu sedí jako prdel na hrnec. A ta romantická linka. I když fakt bych po boku Adriana radši viděla někoho jiného. Pravda, ale je, že v tom případě by to nebylo tak zajímavé kvůli úhlu pohledu boje dobra proti zlu.
Kupodivu musím říct, že přestože jsem nebyla ani nijak moc uchvácená z Měsíčních kronik, tak tady to je ještě o level níže a nedokážu se rozhodnout, ani zda byl ten cliffhanger dobrý. Asi byl ale taky mě pěkně vytočil.
Další díl mám už ale doma, tak uvidím.

24.01.2024 3 z 5

Vezmi si mé srdce Vezmi si mé srdce Kasie West

(SPOILER) 3,2/5 Tato knížka má jednoznačně zajímavý námět a i celkem sympatické a propracované postavy. Jak už jsme u autorky zvyklí, je téma knihy hluboce aktuální. V tomto případě jsou to mimochodem i sociální sítě a jejich dopad na vztahy a okolí jedince, jež je používá a nebo nepoužívá.
Hlavní postava Wren sice není taková sympoška, ale má k tomu své důvody a my je poznáváme v průběhu příběhu. Poté, co se seznámí s Asherem, jenž se jeví jako opravdový sympaťák.. Ale nebyla by to Kasie West, aby vše bylo tak jednoduché, jako se zdálo na začátku. A nebyl by to ani život sám, aby to bylo tak jednoduché, a to já právě na Kasie obdivuju, jak se dokáže nacucat inspirací ze života a jednotlivé zážitky pak přetavit v barvitý knižní příběh, třeba o něčem úplně jiném. Její story jsou obvykle jako puzzle s mnoha dílky a obvykle vše pěkně sedí. Cosi mi ale nesedělo tady. Problém jsem měla s tím, že mi hlavně zpočátku utíkal význam dialogů mezi jednotlivými hrdiny, což se mi bohužel občas stává i u jiných knih a nemusí to být nutně chyba knihy. Hlavní, co mi ale vadilo, byl ten podraz, i když se autorce fakt povedlo to zaonačit tak, že z této strany jsem to opravdu nečekala. Hezky nás povodila za nos. Nepřijde mi ale realistické, že by se takovýto zádrhel mezi vztahy vyřešil tak snadno a to hlavně díky nastavení hrdinky. Jinak kvituji pěknou kreslenou obálku a i to další téma knihy, které vlastně autorka ještě nikdy nevytáhla a to je práce dobrovolníka ve zvířecím útulku. Po přečtení mám bohužel pocit, že se jedná o jedno ze slabších děl autorky a jsem vlastně ráda, že už mám plno. Přesto ale doporučuju k přečtení, aby si čtenáři udělali na knihu názor sami. Přece jen každý jsme jiný a každému se líbí něco jiného. Už třeba kvůli seznámení se s prací v útulcích, osobně jsem se s knihou, kde by se o tom psalo ještě nesetkala. Koneckonců tahle pasáž byla docela osvěžující.

27.12.2023 3 z 5

Bůh lovu Bůh lovu Věra Mertlíková

3,5/5 Jak vidno autorka vychází z konceptu podobného V. Vondruškovi, volí v knize formu na sebe navazujících příběhů jako tomu bylo v Dýce z hadem, tam též chronologicky. Osobně by mě zajímalo, zda s případnými dalšími díly by dokázala koncept chronologie udržet. V. Vondruška od toho upustil. Porovnání s ním se přímo nabízí, přesto musím podotknout, že se zde nejedná o pouhý plagiát a autorka navíc má, co panu Vondruškovi lehce schází barvitý sloh, vytřibující se jazyk, dar zahrát na city a je na začátku kariéry. Nejsem zdatná v dějepise, proto nemohu být dobrý garant kvality práce se zdroji, přesto vám ale řeknu, že mně se příběh líbil a nenašla jsem tam nesmysly a nedorazy v zápletce i ději. Co kvituji s povděkem je i slovo závěrem, i podle něj soudím, že se autorka tentokráte více připravila, než v předchozích knihách. Smím-li soudit z komentů, protože toto byla má první kniha od ní. Co se mi na knize nelíbilo a zač jsem strhla hvězdu, je spousta násilí a kruťáren, která sice mají opodstatnění. To ale nic nemění na tom, že bych knihu doporučila spíše lidem se silnějšími žaludky anebo těm, co se zajímají o historii trochu jinak, než jen z učebnic. Uvidíme, zda se nějakého pokráčka dočkáme. já za sebe jsem zvědavá, co bude dál.

25.12.2023 4 z 5

Poslední školní večeře Poslední školní večeře Robin Stevens

(SPOILER) 3/5 Zajímavý díl série. Překlad lepší, i když je překladatelka stejná jako u předchozí knihy. Bohužel jsem ale zjistila, že autorka je úplně mimo a tamní korektorka s ní. Na několika místech jsou chyby, autorka si plete jména postav a nejen to. Někde máme dvě Rybky a žádnou Kitty, jinde je odborník na tamní Deepdeanské hotely Hazel, i když je z Číny. Pak se dozvíme, že kolejní plšík Čatní měl zástavu srdce a na konci knihy si to vesele oždibuje sušenky a jako vrchol mimoňství považuju doslov, kde nás autorka ujištuje, že holky zestárly méně než ona prý "o pouhé dva roky". Přitom v prvním díle byly v prváku a tento díl se odehrává ve čtvrtém ročníku. A ta anotace taky zrovna neodpovídá ději. Přitom já se nepovažuju za náročnou čtenářku, ale tohle. Přijde mi, že to v některých ohledech jde s autorkou z kopce.
Jinak námět je zajímavý, postavy v celku na dětskou knihu prokreslené, zápletka ujde, i když autorka opět opakuje jisté vzorce. Překlad dobrý, ale ty korekční chyby mi nedají spát. Naše vydavatelství navíc musí díky licenci s knihou zacházet, jako by byla bez chyby a překladatelka si nemůže dovolit ten luxus, že by svévolně opravovala chyby, neboť by to bylo považováno za zásah do díla.
U série už vydržím, předpokládám, že moc dílů už není. Základní série jich má totiž pouze 9 + 8 mezidílů, které se u nás většinou nepřekládají. A co bude poté, uvidíme.

07.12.2023 3 z 5

Jak Anděla viděla anděla Jak Anděla viděla anděla Marie Poledňáková

2,4/5 Kniha se čte dobře, o tom žádná, ale přijde mi, že to nemá tu šťávu, co předchozí díly. Změna protagonistů dílu neprospěla. Měla jsem pocit, že potenciál knihy je lehce promrhán. Navíc bylo líčení občas zkratkovité a v náznacích, což nemám ráda a vyznívalo mi to, jako snaha o návrat na výsluní. Marná. Navíc si jsem jistá, že je to vlastně dřívější verze Jak se krotí krokodýli - té pozdější knihy i filmu, kterou lehce upravili a "vytunily". Na ty mám totiž jasný pohled - snaha nahrabat ještě nějaké prachy, vrácením se do úspěšného projektu a pěknej blábol.

03.10.2023 2 z 5

Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Jessica Townsend

3,5/5 Třetí a zatím poslední díl je trochu něco jiného než dva předchozí. Zdá se mi mimo jiné, že je tam méně přímé řeči, za to více popisu situací. Místy jsem měla až pocit, zda to nepsal někdo jiný. Překlad je slušný, ale co je ostudné je korektorská nebo sazečská práce odvedená na tomto díle. V celé knize se to jen hemží chybami, překlepy a občas i nějakým slovem, které by mělo vhodnější varientu. Už na obálce knihy v ofiko anotaci je chyba. Pak následuje zhruba 100 stran, které jako by skoro neviděli korektoři a redaktoři. A s malými pauzami to pokračuje po celou knihu. Mám podezření, že vydavatelství, které mělo jistě spoustu potíží s vydáním knihy, aby to postrčilo, vynechalo a anebo omezilo finální proces kontrol a opravdu nevím, zda se jim tento krok vyplatí, proto taky nemohu dát plný počet hvězd. Jediným možným důvodem, proč najednou takový kalup, se mi zdá, že hrozilo vypršení autorských práv. Tato zdánlivá nepřítomnost redakce je naštěstí jediná chyba knihy, i když podstatná. A je to velká škoda, už i jen proto, že je to poslední dílo pana V. Medka.
K samotné knize: Dějově trochu přitvrzuje a docela slučně se to zamotává. Pro někoho překvapivé, pro mne úplně ne. Stále originální a hlavně barevné líčení života jedné "prokleté" dívky, do kterého je celkem umě zamíchána i trocha satiry na společnost, v níž žijeme. Přesto ale hořím nedočkavostí, svírat v rukách další díl, ať už mu u nás budou říkat Stříbrnice: Tajemství Morrigan Crowové anebo to přeloží jinak. Doufám, ale že se příště vydavatelství vyvaruje mnou zmiňovanách chyb a já si budu moci dalšího cvalouška hezky zařadit do sbírečky a tentokrát bez tolika chyb, protože ten cliffhanger nebyl vůbec špatný.

12.09.2023 4 z 5

Paní jara Paní jara Leandra Sold (p)

3,5/5 Na tuto knížku jsem se opravdu těšila. Vlastně jsem ji už jednou četla na jedné nejmenované síti, a byla jsem nadšená, když jsem zjistila, že se dočká papírového vydání. Autorka dokáže psát opravdu poutavě a plasticky, jak jsem se již několikrát přesvědčila, s uvěřitelnou psychologií postav. Její příběhy jsou dobře promyšlené a originální. K plusům dále patří krásná obálka a vůbec grafické řešení knihy. K negativům pak patří skutečnost, že i když je náklad malý, jedná se totiž o tzv. limitku a tím pádem není nejlevnější, vydavatelství nebo lépe řečeno profi korektorka či možná sazeči se dopustili několika chyb, což zamrzí. Na necelých 300 stranách se proto několikrát setkáváme se spletenou osobou u slovesa být resp. nesouhlasícím tvarem k dané osobě, a i jinými chybami. Zaujalo mě i sousloví "v bílém lesku" , negativně samozřejmě. Též mi nebylo milé, že se některé pasáže dočkaly přepisu a do finálního díla se nedostaly, řekla bych, že byla kniha zkrácena. Vše mě to mrzí, o to více, že jsem se sama podílela na jejím vzniku jako jedna z bet a zdá se mi, jakoby tím trochu ztratila drive.
Z postav mě nejvíce zaujal především Nikolaj, zde mám bohužel takový pocit, že jeho postava, kvůli nynější politické situaci, bude upozaděna anebo se o něm alespoň to nejdůležitější dozvíme až v následujícím dílu. Má to totiž být tuším duologie. Samozřejmě nebudu spoilerovat. K samotné hlavní hrdince Star se tentokráte moc vyjadřovat nebudu. Jen podotknu, že se mi její vývoj a reakce zdály uvěřitelnější, než v předchozí knize autorky Přání! (Karin). Já obecně si k postavám buduju vztah jen obtížně, pak je mi zatěžko je soudit.
Víceméně se ale dá říci, že knihu hodnotím spíše kladně, a líbila se mi, i když v daném segmentu postapo nemám příliš načteno. Normálně ho totiž nevyhledávám.
Upozornila bych na některé násilné scény, které nejsou vhodné pro nižší věk. Je až překvapivé, jak dobře se autorce povedlo vystihnout různé zákruty lidských charakterů a samotný život. I když na druhé čtení pro mě kniha už trochu ztratila náboj, těším se až vyjde druhý díl a velmi mě zajímá, jak si autorka poradí s přepisem scén, kterému se nešlo nevyhnout, kvůli dnešní politické situaci. A doufám, že si jednou přečtu i knihu bez "cenzury".

04.08.2023 4 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

(SPOILER) 3/5 Jako první jsem před cca 3 lety viděla film a s ním jsem tuto knihu v duchu neustále porovnávala a bohužel film vyhrál na celé čáře. Kniha jako taková je napsána formou náznaků a to já nemám příliš ráda. Nejsem si ani jistá, zda bych ji vůbec pochopila bez znalosti filmu. Koneckonců je psána ze dvou úhlů pohledu a to cukrářky Vianne a Černého muže, zosobnění strachu. Jistě i v knize jsou nastolena důležitá ženská témata : právo žít svobodně, vlastnit a milovat - žít podle sebe... a nikoliv podle maloměšťáckých či církevních požadavků, ale...
Navíc je tam pár odklonů knihy a scénáře, které jsem uvítala a dokážu si představit, proč to ve filmu bylo jinak, lépe dle mého. K překladu se nedokážu moc vyjádřit ale řekla bych, že sem tam taky něco ulétlo.

25.07.2023 3 z 5

Jak vytrhnout velrybě stoličku Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková

(SPOILER) 3/5 Vždy jsem patřila mezi lidi, co nemají komedie paní autorky moc v lásce a to ve skrze z osobních důvodů. Nějak mě neuchvátil námět "lovu na otce". Možná proto, že jsem nechápala, jak může dítě tak otce chtít. Myslím, že životní zkušenosti a čas ne vždy pomůžou. Stále to nechápu.
Možná proto, že já měla jiný problém. Ale to byla jen odbočka, abych vysvětlila pozadí toho nizšího hodnocení.
Popravdě právě proto, nemám filmy s T. Holým tak nasledované a u této knihy a toho jak je zpracována, to vizuálno opravdu chybí. Ano, kniha je čtivá, je prodchnutá laskavým humorem a pochopením ale je taky velmi zkratkovitá, a jelikož se před vámi neodvíjí film, tak něco hodně schází. Osobně bych ocenila složitější souvětí a kdyby kniha přímo nekřičela, že je psaná podle scénáře. Ale v žánru knih podle filmu bude určitě patřit k těm lepším.

02.07.2023 3 z 5