Marthas Marthas komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

4/5 Nikdy bych neřekla, že v 5. třídě mi tato povinná literatura, tak přiroste k srdci a časem mi otevře i nový svět jménem poezie, ale stalo se. Ty roky sice dávno minuly, přesto jsem celkem Erbenovu Kytici četla snad už po šesté. Nepamatuji si již přesně ve kterých letech, ale pamatuji si to podstatné, vždy ten údiv a fascinaci tím, jak básník dokáže dovedně poskládat slova a nejen to, ale i to, co vše tím dokáže vyjádřit.
Pan Erben pro mne vždy zůstane českým mistrem slova, ať si naň vyhrabou a budou říkat cokoliv, jeho dílo je a zůstane nadčasové.

31.08.2023

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Po cca 15 letech jsem si dala re-reading této detektivky: prvního dílu série od mojí z dětských let oblíbené autorky. Nezklamala. Sice jsem se sem tam hůře orientovala, ale to nepřikládám za vinu autorce, ale spíše své hlavě. Další díly si určitě také zopáknu, hezky po pořadě. Prostor pro navýšení jsem si nechala. Stará dobrá Anglie z toho přímo dýchá.
první vydání z roku 2001 od KK

17.05.2021 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

3/5 Úťlá knížečka, k níž jsem se dokopala, přestože nemám nijak zvlášť ráda klasiku, anichž bych ji musela číst kvůli maturitě. Kvituji především ten nízký počet stran. Sedla jsem k tomu a přečetla to za necelý jeden večer, přestože mi tento lyrizující styl vůbec nesedí.
Milostná linka mě neuchvátila a konec byl vzhledem k situaci očekávatelný.
Zajímavý je ovšem přesah díla z tehdejší doby v konsekvencích nynější situace a to, že toto dílo stále má co říci.

24.01.2024 3 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

2/5 Kniha se mi nelíbila, vůbec mi nesedla do nálady. Styl psaní byl poměrně kostrbatý. Mnohdy se mi stávalo, že jsem nevěděla, o kom se mluví, protože mi jednotliví vyšetřovatelé splývali. Postavy ploché, neprokleslené. Co bylo cílem knihy? Šokovat? To se v některých ohledech opravdu povedlo, ale bohužel ne na správných místech. Většina podezření, která jsem měla od začátku se mi potvrdila. Neskutečný slepenec náhod, slepých odboček a případů. Použití balady od K.J. Erbena i v textu knihy prvoplánové. Vyvedlo se maximálně jako dobrej háček, doufám, že ho má autorka právně ošetřeno. Protože, i když byl nápad na sérii detektivek spojených Erbenovými básněmi opravdu zajímavý a neotřelý, tak v rukách začínající spisovatelky mi to vyznělo spíše jako parodie, což by nemělo. A to vyústění bylo nerealistické a hlavně nedovysvětlené.
K pozitivům patří neutrální obálka, ta ale není dílem autorky, a anotace, která opravdu dokáže navnadit na příběh, za to jedna hvězda a abych autorku nepohřbila hned, protože se musí vzít v potaz, že se jedná o PRVOTINU, tak jsem ještě jednu přišoupla za námět, který ale byl dle mého promrhán.
Zavání mi to naturalismem, takovou spoustu kruťáren v tak tenké knížce, za mě ne. A dalším knihám autorky se projistotu vyhnu úplně.

18.08.2023 2 z 5

Nezvyklý zájem o mrtvoly Nezvyklý zájem o mrtvoly Ann Granger

Prozatím mne pouze zaujalo, že vydavatelství uvolnilo na internet obálku s názvem edice Anglická detektivka a přitom je ve fyzickém světě kniha s názvem edice Viktoriánská detektivka, tedy chyba. Navíc správnou obálku se správným názvem edice samozřejmě nelze sehnat, tak tedy doufám, že mi to nějaký dobrák chybně nepředělá. Knihu budu číst, takže koment ještě upravím. Ohledně kvalit překladatelky si ale přílišné naděje nedělám. S vydáními od tohoto vydavatelství a s překlady této překladatelky mám jako čtenářka už zkušenost.
_________________________________________________________________________
Ze začátku se to jevilo jako zajímavý příběh, který ale byl odbyt nakladatelstvím, do strany 150 jsem jen já napočítala 30 chyb, pak jsem přestala. Do hodnocení se promítl i slabší konec.

28.02.2020 2 z 5

Kdybychom se neviděli Kdybychom se neviděli Cynthia Hand

Myslím, že v tuto chvíli není místo, abych rozporovala jiným názor na knihu.
I když mi přijde, že ten kdo říká, že je nudná, byl celou dobu mimo,nebo nečetl mezi řádky, případně četl jinou knihu. Je to jako s dobrým vínem, musí se dávkovat.
Není, zde místo ani k tomu, abych zabíhala do intimních detailů, proč mne kniha zasáhla ale proč jsem ohodnotila knihu pouze 4 hvězdami, na to tu místo je. Přišla mi lehce nevyvážená, byly tam momenty, kdy jsem měla pocit, že by nebylo od věci to už ukončit. Nakonec ale chápu, proč to autorka ukončila takto a v tomto momentě. Neříkám, že jsem plnně rozklíčovala její poslání. Ale snažila jsem se. Opravdu to byla dobře rozehraná partie. Mohlo to být trochu jiné, ale chápu autorku, že nechtěla zajít za hranu. Sice si nejsem jistá, zda by dokázala rozpoutat vlnu sebevražd, ale chápu, že to nechtěla riskovat.
Ano, sebevrazi většinou neberou moc ohledy na okolí ale to není pouze jejich chyba.
A tato kniha nakonec nevyzněla ani jako příkrý odsudek, za což patří autorce díky, ani jako obhajoba tohoto fenoménu, což jsem ani nečekala, že by byla.
A podepsala bych se pod slogan: Smrt je všude kolem nás.
Jen si jí nevšímáme.
Dokud nemusíme.

Je v nich obsažená hluboká pravda, která většině lidí uniká, protože se jich zatím netýká anebo si to pouze myslí.

08.02.2018 4 z 5

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Kvůli začátku knihy jsem si původně myslela, že knihu vrátím nedočtenou do knihovny, po páté kapitole mne ale děj strhnul a já ji dočetla ještě ten den, kdy jsem překročila Rubikon (myšleno pátou kapitolu). Ten název knize opravdu sedí, je "sladká", někdy až moc, ale to mně nevadí... Cukr v knižní podobě já můžu.:-) I překlad ušel, jen jsem si na začátku musela zvyknout na ich formu...
Zda bych knihu doporučila a komu, asi těm co si od ní toho příliš neslibují, je to knížka vhodná na odreagování ale pravda je, že nepostrádá ani trochu hlubší myšlenky... Ale ne zas tak hluboké, aby se nedaly pochopit...

29.01.2016 3 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

3/5 Na prvotinu není kniha špatná, to ne, ale bohužel jsem čekala asi něco trochu jiného, než jsem dostala. Ze začátku mi dělalo potíže se začíst a zvyknout si, že je vyprávěna v er-formě.
Obálka je pěkná, autor jako zkušený rp designér si ji dělal sám. Už trochu přehnaně na mě ale působí zelená ořízka knih s vyobrazením kávy.
Bylo tam i pár korektorských kiksů a vydavatelských nedorazů, ale ne tolik, aby to příliš vadilo.
Problém jsem spíš měla s tempem příběhu a autorovým stylem vyprávění. Neříkám to ráda, ale na mě asi moc velká pohodička.
Kniha má být začátkem série, co mě osobně potěšilo je, že prý na sebe jednotlivé díly budou navazovat jen volně. Takže si můžu ještě promyslet, zda se pustím do dalšího.

09.08.2023 3 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

2,5/5 Nádherná obálka patří jednoznačně k plusům této knihy, zajímavý námět ale bohužel k mínusům patří ne úplně využitý potenciál knihy, věřím, že zkušenější autor by vytěžil více, překlad také nepatřil k úplně nejzdařilejším prostě and a nebo but je něco jiného anebo pasáž "Teď litovala toho, že je ukradený kabát cítit hnojem, navíc bez vhodné spodní vrstvy - některé věci je lepší nechat u cesty - ji pasačky vlněná košile dřela na nové, citlivé kůži." působí dosti zprominutím nemotorně.
Zhruba do 140 strany se příběh jevil na 4 hvězdy, pak se tam ovšem začala projevovat jistá nezkušenost. Ke konci knihy děj působil dosti zrychleně a místo vau momentů nastaly momenty jéje. Zápletka byla dost průhledná a místy i nedobře spojená. Přesto ale musím přidat na tři hvězdy, pro ten zajímavý svět, jenž byl naznačen, s místopisem a zajímavými názvy jako třeba bierhexe či vinná čarodějka a protože je to autorčina PRVOTINA.

12.11.2021 3 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Na knize oceňuju to neustálé napětí a zvraty. Zklamala mne ale spousta chyb, které nevím, z čeho přesně pramenily, některé možná byly překladem. Byly tam obraty typu "navalilo se jí", co to proboha je, jako chápu, že se dá dost těžko říct udělalo se jí na zvracení, tak aby to nevypadalo blbě ale stejně... Navíc se dost často stávalo, že se asi autorovi pletly postavy a ty záporné věty.-) Knížka by měla na 3,5 ale na 4 nemá, jelikož to zase někdo lehce odbyl, kdo ale, autor?
Stejně ale oceňuju autorovu invenci, a těším se až si přečtu další díl. Uvidíme bude lepší, horší anebo stejně dobrý.-)

01.06.2017 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

3/5 Ačkoliv jsem mívala básně ráda a snad i právě proto hodnotím jako střed. Nepatřím, nikdy jsem nepatřila a asi už nikdy patřit nebudu mezi milovníky pana K. H. Máchy (ať už jeho díla i jeho výbušné až násilnické povahy, jak jsem tak slyšela). Navíc v hypotetickém souboji Karel Jaromír Erben versus výše jmenovaný pro mne vždy zvítězí Kytice. Ale přiznejme si, že porovnáváme neporovnatelné balady X lyricko- epickou báseň pro náročnějšího aktivního čtenáře, což o to pochopit děj, který nám byl jako pit.mcům ještě ve vydání, jež jsem četla z roku 1987 vysvětlen v doslovu, s trochou soustředění není tak těžké, ale tím by u mě rozhodně básnický rozbor této básně skončil, neboť více nemám, co bych k tomu řekla, jenť toto: číst to bylo v mém stavu torturou. Ale tím podobnost s exekucí vězně "naštěstí" skončila, co u vězně začíná hroznou bolestí, to končí smrtí X co u mě začalo bolestí hlavy při snaze báseň rozlousknout, skončilo po jejím dočtení úlevou. Obávám se přesto, že ouplné pochopení se nedostavilo. Ten přesah je na mě moc. Ještě, že je to tak krátké, dá se to přežít. :)
Konstatováno, že Byronův Vězeň Chillonský se mi líbil mnohem více, ať po zvukomalebné stránce, tak po stránce výrazové...
Čteno dobrovolně, nikoliv povinně a už vůbec ne kvůli maturitě.

13.02.2024 3 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

4/5 Velmi dobře napsaný prequel série Podrychtář Václav, kde se konečně dozvíme, jak to všechno začalo. S povedenými ilustracemi autora a mnoha doplňujícími přehledy, jak jsme zvyklí. Bohužel ani tento autor není úplně bezchybný, narážím na chybu ohledně Petruše, vdovy a sestry (ale koho vlastně - celým textem se táhne jedno jméno a v rejstříku osob je pak jiné). Přesto autorovi patří můj dík za tu spoustu práce, kterou na celé sérii odvedl a zasloužené hodnocení.

07.09.2021 4 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Pěkná odpočinková kniha. Nejen o odpočinkových tématech. Sice mi přece jen víc sedlo PS: Líbíš se mi, ale to už je spíše o osobních preferencích.

15.08.2020 4 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

2,5/5
Abych pravdu řekla. Nikdy jsem zatím nenarazila na knihu, u které bych si řekla: Tady by opravdu prospělo, to trochu proškrtat, tuhle si ujasnit myšlenky.. Někdy mi prostě přišlo, že autorka trochu trpí grafománií. A ten překlad, jéžiš. Splést si naše rčení Měla jsem ji v hrsti a udělat z toho Měla mě v hrsti a mohla bych pokračovat. Upřímně taky mne překvapuje, že některé detaily jsou tak pěkně promyšlené (viz jméno Charlotte Jean Davidson, ten odkaz mi došel před chvílí, takže mne fakt těší, že jsem o tři knihy rychlejší než sama postava,-) a jiné jsou jakoby šité horkou jehlou. Akorát za ten námět a obálku a že jsem se občas usmála dávám 2,5 a zaokrouhluju nahoru.

13.07.2020 3 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Ano, líbilo se mi to. Nákupu nelituji. Autorka umí psát opravdu čtivě. Hrdinům jejich trable věříte. A i když byla tentokrát zápletka trochu průhledná, tak knize vytýkám pouze to, že nebyl vždy vyladěn překlad.

02.08.2019 4 z 5

Ptolemaiova brána Ptolemaiova brána Jonathan Stroud

Knihu jsem četla už před lety a od té doby snad ještě třikrát, jak už kdosi podotkl, kdyby se sešla parta lidí poděkovat knižnímu klubu, že nevydává reedice knih, mohli by si ostatní neznalí věci, myslet, že je to demonstrace!!:)
Kdo by nechtěl mít Bartimaea na poličce??
Lidé co až dosud vedli knižní klub? Ale ne, ti mají výtisk už předem, nějaký paperback, nevzpomenu si na ten výraz, ale něco jako firemní výtisk, stejně jako ti, co mají s prominutím protekci a vypíší si je jako recenzenti ale ty mám radši než ty předchozí!!

K samotnému dílu : Slovy nepopsatelné - vřele doporučuju, stejně jako Nadpozemskou!!

Pro zvědavé, proč, když tak vychvaluji tak jen čtyři hvězdy - snad jen proto, že mám raději happyendy!!

11.04.2014 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

3,4/5 Kniha je i přes svůj rozsah překvapivě čtivá, ale přišlo mi, že zatímco se začátkem si autorka poměrně vyhrála, tak konec trestuhodně odbyla. Já sama mám celkem ráda knihy z viktoriánského období, přesto bych ráda ocenila nějaký doslov, kde by vysvětlila z historického hlediska, co vše bylo v té době možné a co ne, čím se inspirovala a co si vymyslela.
Na knize je jednoznačně poznat, že není vrcholným dílem plně vyspělého autora. Slušelo by se některé pasáže krapet zestručnit a jiné rozvést, aby byla kniha vyváženější. I přesto, že je kniha romantická, není dle mého potřeba, aby se zhruba od poloviny stále jako ve smyčce opakovaly skoro stejné popisy vzpomínek hlavní hrdinky na její lásku. I po jazykové stránce si čtenář může všimnout sem tam nějakých úletů a nedorazů, ať už vinou překladu nebo autorky. Přesto ale nejsem zastáncem názoru, že by knihy z wattpadu pro blaho čtenářů neměly spatřit světlo světa. Naopak myslím, že i na této platformě se sem tam vyskytují zajímavá dílka a slibní autoři. Přeci jen žádný učený z nebe nespadl a je jedno, zda si píše do šuplete a nebo sdílí, stejně se musí vypsat. Je ale potřeba pečlivě vybírat, co vydat a také si myslím, že je potřeba jim v tom případě věnovat větší korekční a jinou péči.
Zajisté bude ještě zajímavé sledovat, jak se bude dále vyvýjet kariéra autorky a já si od ní určitě ještě něco přečtu.

15.04.2024 3 z 5

Náhodou Náhodou Petra Martišková

3/5 Moje první kniha od této české autorky. Do knihy jsem šla s jistými očekáváními, ale nebyla zdaleka tak špatná, jak se mi na začátku zdálo. Kniha obsahuje mnohá klišé, přesto ale nepůsobí lacině. Autorce se i povedlo s pomocí jejích "přátel" snad i celkem zdařile zasadit děj do kanadského Toronta, takže si chvílemi člověk připadá, jakoby byl na dovolené :) A má chuť, když ne se tam vypravit, tak se alespoň podívat na nějaké pěkné fotky zmíněných míst. Kniha obsahuje množství vulgarismů, které sice nejsou použity pouze prvoplánově. Přesto mi trochu zkazily zážitek z četby a nebyl by to románek, kdyby tam nebyly nějaké intimnosti. Na takové scénky mě sice moc neužije, přesto jsem ale vytrvala a musím říci, že účel kniha splnila a já se i chvílemi bavila. A i chvílemi záviděla jednomu z hlavních hrdinů, takové sourozenecké pouto.

25.11.2023 3 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

(SPOILER) 3,5/5 No nevím, co by o mně vypovídalo, kdybych řekla, že se mi to líbilo, protože je to opravdu kruté, ale to je vlastně celá série. Dostala jsem přesně, co jsem očekávala od tohoto příběhu, i když uznávám, že to bylo poměrně suché. Přerod z odstrčeného a znetvořeného dítěte ve vraždící psychopatku byl uvěřitelný ale méně do hloubky, ale co, je to jen povídka. Překlad byl velmi dobrý a obálka vhodná, takže to zakončím jako vždy a dám 4*, i když těsně. Jo, Blackburnové - padlí na hlavu.

26.09.2023 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

4,5/5 Tak jsem splnila svou pohružku, že si od autorky přečtu něco jiného než jen Temné a osamělé prokletí. Opravdu to bylo lepší. Přes celkem jednodušší styl psaní - sloh a souvětí - byl příběh prodchnutý jiskrou a postavy byly plastické, charaktery realistické a rozhovory uvěřitelné...

02.03.2021 4 z 5