MartaPear MartaPear komentáře u knih

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

Velmi zajímavý a celkem čtivý příběh o prolínání osudů židovské rodiny z Německa od r. 1938 do současnosti v USA.

14.01.2024 5 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Další skoro zbytečně potištěný papír, i když na delší cestu MHD možná vhodné, nemusí se moc přemýšlet, protože stejně nic zajímavého v hlavě nemůže utkvět. Pane Vondruško, raději už méně, ale lépe, první díla byla výrazně lepší!

14.01.2024 1 z 5

Tuto i druhou knihu - průvodce jsem četla před mnoha lety a tehdy jsem byla nadšená, chtěla jsem si připomenout ony zážitky, ale dnes už mi to už jaksi vyčpělo, člověk se nemá vracet k minulosti...

14.01.2024 2 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Nějak jsem to nepochopila. nebo jsem jí četla v nevhodnou dobu, ale prostě to nešlo a ani jsem knihu nedočetla. A to i přesto, že mám autora ráda, už jen kvůli těm Budějicím.

14.01.2024 odpad!

Déšť ustal k večeru Déšť ustal k večeru Anna Sedlmayerová

Psychologická detektivka ze zač. 60. let o sebevraždě mladé matky, vyšetřované jako vražda, výstižný popis tehdejšího běžného života těch úplně "nejobyčejnějších" lidí -dnes to připadá neuvěřitelné....

14.01.2024 4 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Zase jedna "celebrita", která se snaží za každou cenu zužitkovat svou (pochybnou) "slávu".

14.01.2024 odpad!

Srdcaři Srdcaři Josef Veselka

Prolínající se osudy profesní i osobní především dvou doktorů z různého sociálního zázemí, od dětství až do hodně požehnaného věku a smrti. Protože jsem vyrostla ve zdravotnické rodině a pak pracovala jako nelékařský pracovník ve stejné nemocnici, bylo mi to velmi blízké. Obdivuji, že pan profesor najde čas na literární činnost, asi se tím odreagovává od náročné profese. Bonus pro mě byly jihočeské momenty:-)

08.01.2024 4 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Další rozsáhlé dílo tohoto autora, jako obvykle je v ději kvantum jmen a letopočtů, pro neznalého asi nepřehledné. Četlo se to ale tentokrát výrazně lépe než Husitská epopej.

03.01.2024 4 z 5

Vánoce s vůní čerstvého chleba Vánoce s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Naprosto oddechové čtení, pokračování románku Polly (pekařky) s Hucklem (medař) a jejich přáteli Kerensou (kamarádka) a Reubenem (počítačový multimiliardář) v Mount Polbearne, místě skoro na konci světa v Cornwallu. Mimochodem, zkusila jsem ostrov najít na mapě, ale nejblíž k němu má asi St. Michael's Mount (mapy.cz o něm píšou: St. Michael's Mount je přílivový ostrov v zátoce Mount's Bay v Cornwallu ve Spojeném království. Ostrov je obcí a je spojen s městem Marazion uměle vybudovanou hrází ze žulových kamenů, která je průchozí v době mezi odlivem a přílivem. Ostrov spravuje organizace National Trust a hrad a kaple jsou přibližně od roku 1650 domovem rodiny St Aubynů).

17.05.2024 4 z 5

Smrt šumavského poustevníka Smrt šumavského poustevníka Vlastimil Vondruška

Celkem standardní změť dějů a jmen, ale o trochu lepší než minulá kniha...

07.05.2024 3 z 5

Můj rok 1968 Můj rok 1968 Jarmila Frejtichová

Přečetla jsem s velkým zaujetím, protože mi v tomto roce bylo 10 a všechno už jsem hodně vnímala a pamatuji si, popsané ploty, sundané směrovky a značky na silnicích, hukot letadel nad městem shazujících propagační letáky, které jsme jako děti sbíraly a vozili do sběru i můj největší strach o úplně novou aktovku do školy, už do ruky a ne na záda.... Že byl otec jako vojenský lékař asi tři měsíce pryč a my doma bez sebemenší informace mi bylo jedno:-)

03.05.2024

Den na Kallistó Den na Kallistó Jaroslav Veis

Kniha sice poprvé vyšla v r. 1976, já jsem ale četla vydání z roku 1989, takže možná mírně upravené oproti původní verzi. Hned na třetí stránce mě zaujal povzdech: „Kde jsou ty časy, kdy ještě NEBĚŽEL čtvrtý televizní kanál“…
Jinak je to ale hezky „ujetý“, halucinogenní, sci-fi, fantasy či jak to nazvat výběr povídek z různých autorových knih spojených příhodami jednoho snad fiktivního chlápka. Přitom lze všechno zasadit stejně do třeba do sedmdesátek jako do dneška, vlastně mluví o nás – tehdy i dnes. Bavila jsem se!

03.05.2024 3 z 5

Můj rok 1958 Můj rok 1958 Jarmila Frejtichová

Nenápadný, ale důležitý rok pro naší rodinu. Souhlasím:-) Moc se mi líbí tato idea sesbírat nejdůležitější a nejzajímavější momenty z každého roku. Samozřejmě je to subjektivní pohled autorů, ale i tak je to velice přínosné, důvod ke vzpomínání, zamyšlené, porovnávání se současností a případně i se vzpomínkami starších příbuzných. Někdy jsem docela nevěřícně zírala, resp. četla, co se všechno v té době dělo nebo naopak nedělo... A děkuji za současnost, ať je jaká je!

17.04.2024

Případ Cecílie Případ Cecílie Georges Simenon

Klasická detektivka s komisařem Maigretem, postupuje se pěkně chronologicky, žádné skoky v místech, dějích ani lidech, bezva čtení třeba do čekárny, MHD apod.

19.03.2024 3 z 5

Tajná láska Jakuba Krčína Tajná láska Jakuba Krčína Eliška Jindrová

Pravděpodobně fiktivní, byť celkem reálný nebo i možná skutečný příběh o lásce Krčína k obyčejné "rybníkářce" Zuzaně, reálie a dobové situace a skutečnosti jsou velmi přesné a věrné, plasticky vykreslené včetně pocitů a názorů hlavních aktérů. Protože znám Třeboňsko i Krumlov a celé jižní Čechy velice dobře, přesně jsem si zasazovala jednotlivé děje na konkrétní místa a o to víc jsem byla vtažena do děje. Čekala jsem nenáročné čtení do čekárny u lékaře, ale byla jsem velice mile překvapena!

01.03.2024 4 z 5

Léto s vůní čerstvého chleba Léto s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Standard, který čtu ale ráda jako oddechovku. Sice jsou všechny její příběhy podle jedné šablony, ale aspoň nad tím člověk nemusí moc přemýšlet třeba v čekárně u doktora nebo v tramvaji.

27.02.2024 3 z 5

Kralevic Karel (1334 - 1348) Kralevic Karel (1334 - 1348) Vlastimil Vondruška

Nutno říct, že by si autor zasloužil ocenění za pedagogickou činnost, jak už jsem uvedla dříve , je to i plastický popis soudobého nejen politického života. Určitě lepší než školní biflování. Hezký románek a la červená knihovna. Tedy román, pokud to beru podle počtu stran.

29.01.2024 4 z 5

Mojich tisíc životov Mojich tisíc životov Jean-Paul Belmondo

Půjčila jsem si ze zajímavosti, literárně ubohé. a pro mě i obsahově, protože tohoto herce úplně nemusím. Tak trochu jsem doufala, že si u mě napraví reputaci. Nenapravil

28.01.2024 odpad!

Kdyby byl krtek velkej jako prase Kdyby byl krtek velkej jako prase Marian Palla

Také já jsem hledala knihu s "kdyby" a tahle vyhrála v mé loterii. Neurazí, ale můj šálek čaje to není. Na cestu tramvají na zabití času dobrá, některé verše byly i vtipné. I když já jsem ze staré školy a verše se buď musejí opravdu veršovat nebo být o něčem. Ukázka (interpunkce chybí i v originále):
Napadlo mě
že kdybych byl dostatečně měkkej
a nafouklej
mohl bych se položit do koruny stromu
a jako balónek se tam pohupovat

26.01.2024 odpad!

Kralevic Karel (1334 - 1348) Kralevic Karel (1334 - 1348) Vlastimil Vondruška

Měli bychom znát naše dějiny a z beletrie možná v hlavách utkví víc, než ze školního biflování. Ale ... při čtení mám neodbytný pocit a dojem, že už jsem tu kniha četla. Úplně přesně vím, co bude v následující větě.... Možná tím množstvím knih má spisovatel zažité formulace a uplatňuje je všude? Jinak dobré, Vondruškova klasika. Co mi ale dost vadí je nedbalá práce nakladatelství. Jsem na straně 150 ze 440 a už asi 15x mě praštil do očí překlep. Doufám, že překlep nebo nepozornost korektora či zodpovědného redaktora. Nejdřív jsem to přecházela, ale popuzuje mě to stále víc. Např. strana 125: Válčil "se" Slezsku" místo "ve" apod.

25.01.2024 4 z 5