Mars333 Mars333 komentáře u knih

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Tahle bichle s její tloušťkou je jako stvořená při časech Covidu, pro karanténu. Objevují se tu aktuální témata platíc i pro současný reálný svět. Dusná apokalyptická atmosféra s hororovým nádechem. Mnoho různých lidiček ať už kladných nebo záporných, nebo něco mezi tím. Hlavně dobře napsaných. Hodně svižně ubíhající změť se zažírá hluboko pod kůži.
900 stran jsem zažíval čtenářskou orgii. Mistrovské dílo - to zařadím bok po boku nesmrtelných autorových majstrštyků - Řbitovu zvířátek, Osvícení či Misery. Valí se to jako láva, ale potom tomu dojde šťáva a teče na místě. 140 zbývajích stran a já vím že se to tentokrát nestane. Chybělo mi že jsem nedostal uspokojivé odpovědi ohledně kupole. Kdo, proč a jak. (málo informací) To konečné vyústění je nijaké, nepřitažlivé přišlo mi zkrátka jako podvod. Taky vím že je to i můj problém, kdy jsem si v očekávání představoval bůhvíco. Když tohle zapomenu, tak těch 900 stran je neuvěřitelných...

02.08.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nádherně pochmurné verše doplňují naprosto se hodící depresivní obrazové výjevy. (Vydání od Omegy). Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Vodník a Dceřina kletba, jsou baladické klenoty, to že zlidověly o to se spolu s autorem, z velké části zasloužilo i filmové zpracování, které taktéž bere dech.

01.07.2020 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Ano, i takové jedince, jako sestra Ratchetová mezi námi lze nalézt. Přetvařující se pokřivené fanatiky posedlé nadvládou, kontrolou a mocí. Vymejváním mozků, udělá z pacientů, nemyslící mechanické kusy masa. Jedním slovem bestie, ale díky ní to má drajv. McMurphy naproti tomu je těžkej pohodář, maník jakej si užívá život i přes jeho těžkosti. Dva protipóly, dva extrémy, díky nimž to šlape. Má to čáro, od knihy je těžké se odlepit. Kniha je lepší, ale nezastírám že jsem si hlavní osazenstvo představoval jako herce z Přeletu nad kukaččím hnízdem.

30.08.2020 5 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Text mě pohltil od první stránky, celé je to správně chytlavé a střelené. Indiáni si dávají zvláštní jména, která budí spíše posměch, nežli respekt. (Stará Stanová Kůže, Osmahlý Doruda, Stín Náhle Na Dohled, Černý Kotlík). V ději vystupuje velké množství osob, kromě hlavního Malého Velkého Muže (Jack Crabb), mě nejvíce oslovili: skvělá chlapobabská ségra Karolina, žroutský pan Pendrake a jeho krásná paní Pendrakeová, rychlý a přesný Bill Hickok (Divoký Bill), také potěšily mini-epizodky Wyatta Earpa a Calamity Jane. Jinak si knížka udržuje strhující tempo a užasnou zábavnost na všech 435 stranách. Unikátní dílko.
Před lety jsem viděl i snímek s Dustinem Hoffmanem a myslim že se poved.

13.07.2020 5 z 5

Zvoník u Matky Boží Zvoník u Matky Boží Victor Hugo

Pamatuji se, že jsem na obrazovce narazil na verzi z 39 roku, podíval jsem se na ni a byl potěšen. Po X letech jsem se podivil, že vlastním i knihu podle níž je nejenom tento film natočen. Něco mě však od záměru si ji přečíst odrazovalo. Ať už to byla velikost autorova jména Victor Hugo (přeci jen je to pojem a zaslechli ho i ti jenž ke knihám netíhnou). Obával jsem se nějakého starodávného jazyka jímž mě zahltí, měl jsem pochyby ohledně jeho umění psát (píše báječně). Začal jsem číst a musel se prokousat přes v celku nudné seznamování při náboženské hře. Cítil jsem hořkost a že mám to, co jsem předpokládal. Na to se zjevila krásná Esmeralda a všechna negativita se rozpustila. A já zjistil, že tu mám přesně to mimořádné dílo, po kterém mé srdce toužilo a nechal se unášet.

17.11.2020 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Jsem nadšený z této klasiky, která krásně vypadá navenek i uvnitř. Obálka, kresbičky. Je to promakaný a zábavný. Už jen úvod vás skvěle vcucne do děje, aby vás po jemném zaváhání v prostřední části, (vnik Bastiána do světa Fantázie) vyplivnul až závěr díla. Zážitek.
První film Nekonečného příběhu také nestárne, navíc je obohacen dokonalým soundtrackem, stojí za vidění.

18.06.2020 5 z 5

Čachtická pani Čachtická pani Jožo Nižnánsky

Grófka Alžběta Báthoryčka je fénomenom, aj pre mňa. V mojich rukách ocitolo sa vydanie od Tatranu. Čítal som jaj po slovensky. Slovenčina je naozaj skvělom jazykom. A ja som sa prvý stretnutie sa slovenskom řečou užíval. Dokázal by som sa predstaviť, že dakto sa to skutečno mohlo odohrať (okrem romantickej línie). Čahtická pani, nie jedinou pútavou figúrou. Jožo Nižnánsky vie ako písať.

04.12.2020 4 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Slibně ubíhající román mě vzal na exkurzi, mezi mé oblíbené indiány. (opět Komančové)
Když jsou v něm zmíněny zvěrstva a zločiny bílých mužů, jež si neváží živých tvorů vraždí, mučí jen tak pro radost. (pokolikáté to už čtu?) Neomluvitelné a já se trochu stydím že jsem běloch. Přistihnu se že malinko tomu poručíkovi Johnu Dunbarovi závidím, že přičichl k indiánskému způsobu života a stal se z něj Tančí S Vlky a získal něco z té jejich ušlechtilosti. Pěkné počteníčko. Před nějakou dobou jsem spatřil i filmové zpracování a líbilo se.

14.08.2020 4 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Co napsat? Vyprávění je rozděleno do dvou hlavních dějových linek - zajateckého, vězeňského tábora s agresivním dozorcem Saitem, a k příslušníkům rozvědky, kteří jsou pověřeni důležitou misí. Silné charaktery, dobro a zlo, vojáci a věznice s dozorci. To jsou ingredience, které na mě nejen v tomto případě fungují. Četba mi připomněla nedávno dočtený Pahorek od Rigbyho, v kterém je několik společných atributů. Pomaloučku, polehoučku - zvolna, tak bych vystihl průnik, do tohoto materiálu. Potřeboval více času, aby uzrál. Poté, jsem si zvykl, na styl spisovatele a hltal písmena až do brutálního finále, mě nadchlo. Filmík z roku 1957 mě odbouch obdobně. (Asi i víc)

16.07.2020 4 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Šel jsem do toho s tím že čtu druhou knihu, nějak jsem si vsugeroval že jde o 2 díl zatímco je první. Což předpokládám mi dost zkazilo začátek a já se horko-těžko dostal přes 60 stran.
Ale pak sem procit a vystoupení Mastera Boba, kterej dostal prostor, mě pobavilo a já se nahlas a od srdce zasmál, 1 z vrcholů knihy. May umí také neobyčejně poutavě popisovat prostředí, nebo krajiny, v tomto případě Národní park Yellowstone (sopečné gejzíry), že tahle část jež mě nesmírně bavila je 2 vrchol. 3 vrchol je finále, fantazie!
Že jsem toto dobrodružství již absolvoval, jsem poznal z těch 3 vrcholů, mezi než patří závěrečná a pamatná bitka.

30.04.2020 4 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Má oblíbená Mayovka z dětství, plno nostalgie, skvělá dobrodružná zábava. Hrdinama se to tu jen hemží. Takový Bloody Fox, Helmers, Fred, Jemmy a Bob kabrňáci, jediný kdo mě trochu vytáčel byl Frank, potěší účast Shatterhanda aj Vinnetouva. Trochu tady chybí pravý záporák, který by byl hoden zapamatování, Stewart a Burton toto kritérium nesplňují.
Nejlépe čtivý je začátek, když Frank s Bobem přijedou na Helmersovu farmu a setkávají se tam s dalšími postavami. Změna prostředí na poušť, taktéž pomohla.
Knížka je utlá, však jsem ji přelouskal během pár hodin a je to dobře, pěkně odsejpá a nemá slabá místa.

27.04.2020 4 z 5

Pahorek Pahorek Ray Rigby

Od začátku to má náboj, jste vhozeni přímo do akce. Líbilo se mi vzájemné soupeření Wilsona s Williamsem při přechlastávání. Bokumbo mě fakt bavil, hlavně jak mu hrábne, prostě frajer, smál jsem se. Ale jinak je to spíše syrové drama o dvou psychopatických bachařích a o vězních, výborně se čte. Doporučuji shlédnout film, je také působivý.

08.06.2020 4 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Autobiografie s pozoruhodnou grafickou úpravou. Hned pálí ostrýma a já se dobrovolně nechám zasahovat. To pomine, ale dávka I - Ten Koho se bojíte, mě doslova zabila. Čtivost, bohužel postupem klesne, avšak Marilyn Manson má velkou přednost, jde totiž o výraznou osobnost a tak mě zvědavost poháněla dál. A já se ocitl v dobře známém světě kde Metal hraje prim a vzpomněl jsem si na moje kapely, které mě utvářely a občas se s Marilynem shodnul. Nepochybně je to jedna z hlavních tváří industriálního metalu. Tento tvor nebo netvor s démonickým super hlasem má i jiné talenty, ať už jde o psaní povídek nebo dělání průserů. Jeho nejlepší nadání je asi vypadat jako totální pošuk, což svým zjevem neustále dokazuje. Tenhle egomaniak mě jako člověk příliš nepřesvědčil, ale hudbu dělá geniální a já se těším v září na jeho nové album. Vlastně další člověk co potvrzuje, že když tě něco baví, věnuješ se tomu, trpíš a nevzdáš to, tak se prosadíš.

19.08.2020 4 z 5

Jih proti Severu 1+2 Jih proti Severu 1+2 Margaret Mitchell

Dnešní situace v USA mi silně připomíná, tu tady hojně popisovanou, téměř 160 let nazpět po skončení Americké občanské války. V roce 1865 jsou svobodné černé rase uznávaná daleko větší práva než bílé. Proč? Proč je dneska všechna oprávněná kritika při nespravedlnosti vnímána jako rasismus? Kromě již zmíněné války, jsou zde jiná lákadla. Pečlivě vykreslené postavy a jejich různorodost vypadá velmi reálně, stejně jako příběh. Vzpomněl jsem si na postavu Cathy od Johna Steinbecka, z Na východ od ráje tu mi chladnokrevně jednající Scarlett, připomněla. Scarlett, Melanie a Rhett jsou dalece přede všemi a málokde účinkují takto silní hrdinové. Tahle epická sága patřící mezi nejprodávanější knihy všech dob, to má zcela zasloužené. U mě usedá na trůn k dalším nesmrtelným literárním počinům.

20.09.2020 5 z 5

Ragtime Ragtime E. L. Doctorow

Originální a návykové čtení, které má spád. Vtipné pasáže působí tak jak mají.
Skvělé je též spojení postav fiktivních, jež se prolínají i s postavami faktickými.
Super čtivá kniha, která má potenciál zrát.
Určitě se kouknu po autorových dalších knihách.

10.05.2020 4 z 5

Haitské voodoo Haitské voodoo Kenaz Filan

Voodoo mě odjakživa fascinovalo, tuším že to bylo i díky tomu, jak jsem ho vnímal, jako něco temného, špinavého, děsivého a zakazaného. A tak jsem se dostal k této knize, aby mi to osvětlila. Je to příručka, díky níž si určitě rozšíříte obzor, kor když jste naprostej laik, jako já. Zabrouzdáte do chodu obřadů, dozvíte se něco málo o historii Voodoo a zjistíte které Lwa je pro vás. Po přečtení se zbavíte svých předsudků a iluzí že toto náboženství je špatné a zlé jak je Voodoo prezentováno ve filmech či v televizi. Voodoo je jen asi jako každá věc, nebo náboženství na světě, dá se zneužít.

18.06.2020 3 z 5

Moll Flandersová Moll Flandersová Daniel Defoe

Moje první kniha o ženě, kterou napsal muž a jedna z mála kde je žena hlavní hrdinkou.
Je to vlastně příběh, který se hodí do každé doby a pro každého, vlastně všichni si přejeme
být nějak zaopatřeni na celý život, aby jsme si mohli užívat a nemyslet na prachy, bez nich
to totiž v životě moc nejde. Ale jsou různé způsoby, jak se k nim dostat a jsou buď poctivé nebo nepoctivé.
Moll Flandersová dává přednost spíše té druhé možnosti, je to vyčůraná a řekl bych dost bezcitná mrcha. To má ale v rodině. Postupem času si ale na sklonku života, dokáže najít své místo a asi i zlepšit svůj charakter. Když se jí splní její sen a vypracuje se na nezávislou a soběstačnou ženu.
Je zarážející kolik dětí měla, ale nebyla s nimi až na jedno z Ameriky v kontaktu. Překvapilo mě že kniha není rozdělená na kapitoly. Jediné co mi trochu vadilo, neustále se opakující schéma vyprávění: manžel, děti, peníze, krádeže atd.
Jsem rád, že jsem si knihu přečetl, přece je jen dost odlišná od ostatních, ať už netradiční hrdinkou nebo příběhem.

08.04.2020 3 z 5

Husité - Vrchol válečného umění v Čechách Husité - Vrchol válečného umění v Čechách Leonid Křížek

Vše co se týká husitů mě vždy velmi přitahovalo, proto jsem si koupil před lety tuto knihu. Krásné ilustrace, obrazy či fotografie dotváří spolu s textem opravdu velká a těžká kniha. Je to samozřejmě čtivo určené ke studii, přesto bych ocenil podmanivější formu. Nejvíce jsem si užil část (překvapivě) o zbroji a zbraních. Taky je nutno podotknout že kniha byla celkem drahá a kupoval jsem ji za více než 800 Kč.

10.08.2020 3 z 5

Proroctví Proroctví Peter James

Spolu s Příšeřím, Srdíčkem a Posedlostí, u všech těchto knížek jsem si postupně uvědomil, že je mám načtené, za mých mladých let z knihoven. Nemůžu říct že bych hned od začátku byl nadšený, kniha se naopak občasně na začátku vlekla, ale jakmile jsem se dostal přes určité místo, můžu zkonstatovat že jde o jedno nejlepších duchařských děl, co jsem četl. Je plná napětí a nadpřirozena. S mrazivou a melancholickou atmosférou. Jedna z top knížek, tohoto autora.

18.05.2020 5 z 5