MarNe MarNe komentáře u knih

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Obvykle fantasy nečtu, ale udělala jsem výjimku a nelituji. K četbě mě nalákaly recenze na knihu i samotný přebal knihy.
Netypické prostředí věznice včetně načrtnutí pár lidských osudů. Ovšem konec mě zcela ohromil.

22.04.2023 4 z 5

Pozlátko Pozlátko Táňa Keleová-Vasilková

Knížku jsem přečetla za pár večerů. Hlavní hrdinka Ema mi byla nesympatická a dalo se čekat, že svým chováním si podřezává větev sama pod sebou. Typická zlatokopka, která se chce opravdu změnit, až když přijde o všechno. Jí mi líto nebylo, ale jejího synka ano. Jak moc může posedlost penězmi a sama sebou zatemnit mozek... Vše není vždy takové, jak na první pohled vypadá. A tak si važme toho, co máme.

10.11.2022 4 z 5

Žhavé léto: Hříšné povídky Žhavé léto: Hříšné povídky * antologie

Neurazí, nenadchne. Lechtivé povídky jsou téměř jak přes kopírák, zato čtivé. Pár vydařených a zbytek průměr. Obvykle tento žánr nečtu, ale zaujal mě název i fakt, že autorky jsou Polky. Popravdě jsem do té doby žádného současného polského spisovatele neznala.

09.09.2022 3 z 5

Knihkupectví poslední naděje Knihkupectví poslední naděje Emily Blaine

Nenáročná romantická oddychovka s předvídatelným dějem je ideální pro letní večery.

09.08.2022 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Tak nevím. Asi jsem se příliš nechala ovlivnit anotací. Čekala jsem něco nového, neotřelého, ale očekání se nenaplnilo. Zajímavé téma i osudy hlavních hrdinů, bohužel oboje ne příliš dobře zpracované. Jak již někdo psal, dost věcí nedotažených, některé přímo nereálné. Spíš se mi kniha jevila jako scénář, kdy právě herci svou řečí těla by příběhu dali jiskru a nebylo by třeba popisu. Krátké kapitolky ze života tehdy a nyní obou hrdinů tak, jak je dnes zvykem psát, nenutí číst dál.
A dlouho jsme se nepozastavila nad jazykovou stránkou knihy. Někdy mi v hlavě utkví neobvyklé přirovnání, nebo se pozastavím nad špatně rozděleným slovem. Ale v tomto případě jsem často trpěla. Jako kdyby šlo o špatný překlad.
Možná kdyby se autor ke knize vrátil, nevršil příliš osudový zlomů, ale více některé rozpracoval a víc si pohrál s jazykem, byla bych v hodnocení mírnější.

19.07.2022 3 z 5

Prezidentův klobouk Prezidentův klobouk Antoine Laurain

Příjemná oddychovka na víkend. Zajímavá zápletka v podobě klobouku, který má téměř magickou moc a dokáže změnit život hned několika lidem. Jako bonus vykreslení krás Paříže i nástin politické situace v dobách prezidenta Mitteranda.

19.06.2022 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Autorku mám ráda, ale tato kniha mi nějak nesedla. Pro mě nostalgický návrat do devadesátek v podobě nefunkční vesnické rodiny. Nepříliš veselé čtení o rodinných vztazích.

15.03.2024 3 z 5

Maria Montessori: Učiteľka novej doby Maria Montessori: Učiteľka novej doby Laura Baldini (p)

Knížka formou beletrie seznamuje čtenáře s několika klíčovými roky života MM. Nechybí ani vykreslení tehdejších poměrů v Itálii i v jiných evropských zemích z pohledu na roli ženy ve společnosti.

A jak to většinou bývá. Něco velkého se zrodí z utrpení a ne jinak tomu bylo i se založením Montessori metody, která dodnes vychovává tisíce dětí po celém světě.

Na základě četby jsem si o MM dohledávala další informace.

18.01.2024 4 z 5

Noc zázraků Noc zázraků Elizabeth Berg

Knížka se čte sama a umí vyvolat rozličné emoce. Lidská soudržnost, láska, pochopení, přijetí i odpuštění, ale i smíření se s odchodem z tohoto světa. Nakouknutí do života čiperné důchodkyně, lidí středního věku i duše dítěte. Knížka nám taky ukazuje, jak důležité je komunikovat a nečekat až jednou ...

27.06.2023 4 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Knížku jsem přečetla za pár dní, ke konci je téměř neodložitelná. Velmi dobře napsaná, zajímavá zápletka, odkrývání všech tajemství a odhalování polopravd a lží, postupné odhalování skutečných charakterů postav, pár nečekaných zvratů. Jak člověka vnímáme, když o něm víme jen něco, jak se pohled změní po letech či po odhalení pravého já. Aneb není zlato všechno co se třpytí a pravda bývá někde uprostřed. Trošku překombinovaný závěr, který nemusí každému sednout, ale lze ho vzhledem k výše jmenovanému odpustit.

30.05.2023 5 z 5

Devět tváří tebe Devět tváří tebe Janice Pariat

Knížka je napsána krásným jazykem, námět je zajímavý. Popsat osud jednoho člověka v různých úhlech, časových úsecích, duševních rozpoložení a pokaždé jinými lidmi. Ale nějak mi uniklo celkové vyznění osudu hlavní hrdinky a poslední dvě kapitoly jsem se vyloženě nutila do čtení. Možná jsem nebyla v tom pravém rozpoložení pro tuto knihu.

16.12.2022 3 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Ke knize jsem se dostala kvůli čtenářské výzvě a popravdě nevím, co napsat. Nesedla mi, možná jsem ji četla ve špatný moment. Příliš roztříštěný text, mnoho myšlenek, a tak jsem často byla myšlenkami mimo obsah knihy...

13.10.2022 3 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Knížka se mi líbila, i když popravdě mohla mít méně stran. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Začtete se a v půlce knížky zjistíte, že ono je to celé jinak. Jakto? Jaké jsou tedy ve skutečnosti Burkovy motivy a je Skye opravdu tak slepě zamilovaná? A jakou roli v celém příběhu hraje Burkova žena? Zkrátka musíte číst dál a dál. Bohužel trochu mě zklamal konec.

16.09.2022 4 z 5

Domov bez harampádí: Jde to i s dětmi Domov bez harampádí: Jde to i s dětmi Joshua Becker

Víceméně souhlasím s níže napsanými hodnoceními.
Knížka je dobrá inspirace, jak začít s minimalismem. Text vede k zamyšlení, ale místy se opakuje, až mě to rozčilovalo. Není potřeba víc příkladů k pochopením jediné myšlenky. Někdy je méně více.
A poděkování DádazPrahy za poskytnutí přehledných výpisků.)

07.04.2022 3 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Knihy s obdobnou tématikou obvykle nečtu. Udělala jsem výjimku a nelituji. Knížka se čte sama, i když to místy není vůbec veselé čtení, ale čtenář chce vědět, co bylo dál se Sarah. Zároveň je v knize popsán střípek z rozmanitých francouzských dějin, o kterém se příliš nepíše/obecně neví, alespoň pro mne to bylo rozšíření obzorů.

10.05.2024 5 z 5

Štěstí na míru Štěstí na míru Ivo Toman

Neurazí, ale ani nenadchne. Nic světoborného. Zřejmě mě zlákala reklama v podobě slůvka bestseller, a tak jsem čekala víc.

24.04.2024 3 z 5

Diana: Královna srdcí Diana: Královna srdcí Julie Heiland

Příběh Diany zná asi každý. Autorce se však podařilo zmapovat ho čtivou formou a to tak, jako by se nám odehrával přímo před očima. Mnohdy to není úplně radostné čtení. Bolest, zrada, zklamání z některých pasáží přímo sálá.

03.03.2024 5 z 5

Roznese tě na kopytech Roznese tě na kopytech Simona Ingrová

Celkem útlá a čtivá knížka. Zajímavé pojetí z pohledu muže záletníka a ještě psychologa. Místy jsem se i zasmála. Dobrá oddechovka.

24.02.2024 4 z 5

Asi budu jediná, kdo z knížky není na větvi. Hezky a přehledně zpracováno, to ano, ale jinak typické češtinářské špeky, které se učí a cpou do hlav od základní školy.

28.10.2023 3 z 5

Vývojová dysfázie Vývojová dysfázie Michaela Kutilová

Stručně, jasně a výstižně popsáno, co je vývojová dysfázie, na jaké odborníky se obrátit. Nechybí mnoho praktických tipů nejen na běžné aktivity během dne, ale i další tištěné publikace a pracovní listy.

28.09.2023 5 z 5