MarNe MarNe komentáře u knih

Matka v krizi Matka v krizi Simona Monyová (p)

Příjemná oddychovka s hořkosladkým nádechem. Nenadchne, ale ani neurazí. Je fajn si přečíst, že ani po letech se některé pocity matky a scény dětí nemění, aneb nejsme v tom samy.)

17.02.2022 3 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Přečteno jedním dechem! Reklama na titulní straně nelhala - napínavé, nervydrásající, nepředvídatelné. Vřele doporučuji.

11.01.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Knížku jsem četla s rozporuplnými pocity. Po přečtení musím uznat, že se jedná o zdařilý vánoční příběh s netradičním místem děje i jednotlivými postavami. Ovšem některé kapitoly jsou smutně laděné, i když je jasné, že kniha skončí dobře.
Podle mě knížka spíše pro starší dětské čtenáře. Jednotlivé kapitoly na sebe mistrně navazují. Čtenář je v podstatě nucen číst dál a dál.
Po přečtení příběh zůstává v hlavě a nutí k zamyšlení.

23.12.2021 4 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Po knížce jsem sáhla kvůli názvu, protože toho co musím se navalilo nějak moc ...
Rozhodně nelituji. Sedly mi krátké kapitoly, střídání dvou osudů, které se nakonec překvapivě protnou.
Emoce jak na houpačce. Radost a veselí, strach, smutek, skoro až deprese.
Takže ani já nemusím! Chvíli nechám uležet a do hledáčku si dám pokračování...

21.03.2024 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Knížku mám půjčenou od kamarádky, přečtena za dva večery, aneb jak jinak lépe pochopit vnitřní svět autisty než z jeho popisu. Ano, každý je/jsme jiný, ale vidět svět jeho očima, snažit se nalézt odpovědi na mnoho vlastnostích otázek proč? Ač nemluví, podal písemné svědectví o vnitřním světě autistů, jejich obavách i radostech. I to je pro mne obdivuhodné.

25.07.2023 5 z 5

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

Po knížce jsem sáhla v takovém podivném rozpoložení, že mi ihned sedla. Zavzpomínat na studium na vysoké, ač jiný obor, s humorem, s očekáváními a vysněnými cíli. A pak krutá realita, která se studiem příliš nesouvisí.
Krátké texty. S mnohými souzním. Člověku je hned líp, když zjistí, že na všechny ty obavy, strachy, černé scénáře není sám, že je během života zažívají i jiní, že zkrátka k životu patří.

10.10.2022 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Po knížce jsem sáhla díky čtenářské výzvě a dojmy jsou rozporuplné. Trochu to na mě působilo jako něco od Kafky. Zajímavé zpracování s hororovými prvky, ale úplně nevím, co byl autorův záměr.

26.08.2022 3 z 5

Chci to taky! Chci to taky! Ellen Berg

Ideální letní oddychovka, u které se od srdce zasmějete, ale trošku se i zamyslíte. Jak je to s tím vlivem rodičů na své děti? A kdy je opravdu pozdě začít žít naplno?...

25.07.2022 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Pohlazení po duši v dnešní uspěchané době, které donutí k zamyšlení se nad životem a smrtí, nad úctou ke stáří, neutuchající láskou i nad podivným přátelstvím tří osamělých lidí napříč generacemi. Konec bohužel poněkud useknutý, ale i tak ukápla slzička. Mohu vřele doporučit.

05.06.2022 4 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Z knížky mám velmi rozpačité dojmy. Nechala jsem se zlákat reklamou a jiným náhledem na medicínu. Nepochybuji o vlivu psychosomatiky na naše zdraví, ale místy na mě byla knížka až moc ezo. K některým studiím bych uvítala odkaz na zdroj k bližšímu dohledání. Navíc avizovaná forma rozhovoru se vytratí. V podstatě jsem se nedozvěděla nic moc nového a jak již zmiňují někteří čtenáři, závěrečné doporučení známe všichni.

30.05.2022 3 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Knížka se mi velmi líbila. Měla jsem chvílemi chuť sbalit se a jet na Island, abych na vlastní oči viděla polární záři, vodopády, vykoupala se v termální lázni. A ta islanská nezdolnost a pozitivní přístup mě dostaly. Sympatické mi byly i postavy knížky a romantická linka se dala předvídat, ale dokonale zapadla na to místo. Jen konec na mě byl příliš předimenzovaný a místy jako by na sebe kapitoly ani nenavazovaly, ale na čtivosti to neubralo.

25.03.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Hartlovy knížky mám ráda, ale tentokrát jsem zklamaná. Nevím, jestli je to tím, že šlo o tak neuvěřitelný motiv, anebo jsem zrovna měla náladu na něco veselejšího a svižnějšího. Knížka se čte dobře, ale za mě by mohla mít klidně polovinu stran. Místy jsem se i nudila, některé pasáže zbytečně nastavují děj.

18.03.2022 3 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Knihám na téma holocaust se vyhýbám, ale tentokrát jsem udělala výjimku a rozhodně nelituji. Ještě dlouho budu obsah zpracovávat.
Těžké téma zpracováno lidsky. Bolest, hrůza, paleta emocí a nosné myšlenky.

24.01.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Knížka se mi líbila, i když ze začátku mě nenadchla. Mnohem více ji ale zajisté ocení milovníci dortů, čokolády a horských panorámat. Pravdou je, že autorka umí moc hezky popsat přírodu. Chvílemi jsem měla pocit, že jsem s Minou na svahu.
Moje první knížka od této autorky a asi ne poslední. A rozhodně nebudu poslední, kdo ji bude mít v letošní čtenářské výzvě.)

18.01.2022 4 z 5

Vánoční let do neznáma Vánoční let do neznáma Jitka Sani (p)

Dotčeno až v novém roce, ale nevadí. Alespoň jsem si prodloužila vánoční atmosféru.
Ideální oddychovka v období adventu. Sleduje příběh hlavní hrdinky dokreslený atmosférou Vánoc a jak jinak než na sněh, což v poslední době u nás není zvykem.
Jen název by mohl někoho zklamat. Let do neznáma není ústřední motiv a věnuje se mu jen pár kapitol ke konci knihy.

04.01.2022 4 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Skvěle zpracované téma, které vybízí k mnoha otázkám. A věřím, že se najdou i takové jako Vanda. Mnoho věcí je jen v hlavě, ale je těžké s nimi bojovat a psychika pak dělá své.
Knížka se čte sama, odkrývání minulosti se proplétá s přítomností. A čtenář podvědomě tuší, jak kniha dopadne, ať už v osud vyčtený z karet věří či nikoliv.

05.05.2024 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Knížka se čte sama. Zajímavé zpracování z pohledu stalkerky, i když místy nereálné. Za mě nečekaný zvrat ke konci knihy a poté rychlý závěr, ale i tak dávám pět hvězdiček.

26.02.2024 5 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Právě jedu z předvánoční Prahy, takže skvělá volba na cestu. Škoda, že povídka není delší.

08.12.2023 4 z 5

Syndrom hodné holky Syndrom hodné holky Elle Kennedy

Ač nejsem cílová skupina, knížka se mi líbila. Milá oddechovka, která naladí na léto. Jen ten konec byl příliš rychlý.

01.07.2023 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Knížku jsem zhltla za dva dny. Bavilo mě střídání minulosti a líčení osudu Marie s přítomností a popisem životního trable Terezy. Obě mladé a přesto v jiné době a povahově zcela odlišné. Obdivovala jsem odvahu a nezlomnost Marie. Výstižně byla popsána Terezy porucha, i když mi někdy to věčné analyzování přišlo k smíchu. Autorka se s líčením charakteru postav příliš nepáře. Někdy sáhne i po hrubším slovníku, který je v daný moment velmi výstižný.
Jen ten konec byl poněkud uspěchaný, ale kruh se tak uzavřel.

08.06.2023 5 z 5