markyticka markyticka komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Postavu Anny nelze nemít rád a i Alžběta se časem vybarví. Myslím, že Anežka většinu čtenářů přede mnou nechytla, protože to není kladná hrdinka, ale bez jejího vyprávění by kniha nebyla celistvá. Dojal mne pan Klein.
Kniha se četla jednoduše, mně se hodně líbila, asi je to i tím, že zrovna skládám střípky jednoho rodokmenu...

19.04.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi smutný, silný, krásný a úžasně čtivý příběh.

28.12.2019 5 z 5

Kniha má šílený překlad, ale jinak je to velmi zajímavá sonda do života známého herce. Jeho zpověď je velmi otevřená. Všem fanouškům filmů HP doporučuji přečíst.

19.05.2023 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Na to, jak je kniha stará, neztratila nic ze své čtivosti. Ačkoli už nikdy nezjistíme, co přesně se stalo a kolik lidí na světě přežilo, zaujme nás příběh malé skupiny lidí, kteří se perou o své místo na slunci. Emanuel byl taková takřka čistá duše (až na ty ženský) jako Mirek Dušín a navíc všechno vyřešil jako později v seriálu MacGyver, ale mně nijak nevadil. Kdyby ji psal někdo z aktuálních autorů, tak by asi zvolil více popisu krvavých scén a sexu. Pro mne kniha fungovala i bez toho a užila jsem si ji od začátku do konce.

19.03.2018 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice, myslela jsem si, jak jí znám. Úplně jsem se pří čtení zhrozila, že závěrečnou báseň Věštkyně, si nepamatuji vůbec, ani při čtení se mi nic nevybavilo (zdá se mi i nejslabší). A že když recituji Mateřídoušku, že vynechávám celou jednu sloku, kterou si prostě nepamatuji. Je to už dlouho, co jsem tuto knihu četla celou. Ale stojí to za to.

31.12.2021 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Snadno se tomu uvěří, lidé nezapomínají a své křivdy předávají svým potomkům a následníkům. Mne to bavilo, nečekala jsem ani detektivku, ani válku. Knihu hodnotím jako čtivou a se skvěle podanou atmosférou podkreslenou dokonalou znalostí kraje, historie a místních. Vadilo mi jen jediné - po jistém krásném okamžiku byla u jedné postavy odhalena budoucnost, pak už jsem jen čekala, kdy se stane...

11.11.2023 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Kniha kterou v pohodě přečtete za jedno odpoledne. Zápletka je vcelku uvěřitelná, i když chvílemi hodně překombinovaná a konci úplně nevěřím, že to prošlo.

23.02.2023 3 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Viděla jsem tuto hru na divadle několikrát, nyní jsem si ji poprvé přečetla i s poznámkami autora, který dost přesně určil kdo a jak má vypadat, jak se má vyjadřovat... Herec nemá se snažit, aby "působil komicky, tím víc přijde k platnosti komika jeho role. Komika se objeví zcela automaticky a vážnosti, s níž každá osoba v komedii vystupující jde za svými záležitostmi." Někde si to divadelníci zkracují a jinde natahují, postavy si přizpůsobují svým představám. Je dobré přečíst si originál.

31.12.2023 5 z 5

To jsme, prosím, nebrali To jsme, prosím, nebrali Stanislav Rudolf

Pavla, studentka 2.ročníku oboru chovatel na střední zemědělské škole, prožívá první velkou lásku s chlapcem starším a z jiného sociálního prostředí. Vzestupy a pády ve škole, životě i lásce, její i spolužáků během pár měsíců. Návrat do věku náctileté, dnes úsměvná vzpomínka, tehdy drama, co rodiče prostě nepochopí...

21.11.2023 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Kniha, inspirovaná několika různými událostmi v různých koutech USA. Události poskládané dohromady a propojené smyšleným příběhem jedné obrovské tragédie a všudepřítomným rasismem. Příběh vyprávěný 3 osobami rozhodně stojí za přečtení.

15.06.2023 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Kniha postřehů a úvah Marka Ebena, které posbíral během několika let. Milé, ale žádná velká literatura. Čte se jednoduše, formát vydání - kroužková vazba - mi dost vadil.

27.12.2022 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Krásná a čtivá kniha, nemohla jsem se odtrhnout. Zaujalo mne propojení příběhů tolika existencí a amerického krutého vězeňského prostředí.

01.04.2020 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

První kniha,kterou jsem, snad ještě v pubertě, od této autorky přečetla. A i po letech si dobře vzpomínám na pocity, které u mne vyvolal příběh z drsné části Anglie - vřesoviště kolem Cornwallu. Atmosféra knihy mne pohltila, přišlo mi, že i u nás bylo počasí v tu chvíli plné mrholení a mlh a podivných zvuků, děsila jsem se opilců, vycházejících z hospod Vršovic. Od té doby jsem se ke knize vrátila ještě dvakrát a pokaždé jsem si knihu znovu ráda přečetla.

21.02.2019

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Rozloučení nejen s Bábi Zlopočasnou, ale i s celou Zeměplochou - důstojné a milé, občas zábavné a přesto mi ukápla nejedna slza. Sbohem od Pratchetta i Kantůrka „ANO. TOTO JE POSLEDNÍ CESTA NÁS VŠECH. S VÁMI ODCHÁZÍME I MY A ZŮSTANEME POUZE V LIDSKÝCH SRDÍCH A PŘEDSTAVIVOSTI."

14.09.2018 5 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Když se to posralo, tak to bylo hodně tekuté. Fekální zábava převážila tentokrát nad tou ostatní. 2krát jsem si říkala - ne, prosím, tohle ne, proč ;(??? A jak to dopadlo je nutné si přečíst. Jde to snadno a rychle.

02.05.2023 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Až do jisté chvíle mne to bavilo a líbilo se mi to. Není to Kotleta, ale není to nudné a bez náboje. Konec mne rozladil, ale asi nikdo z čtenářů z konce není šťastný.

28.08.2022 4 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Po výrazně slabším 3. dílu série mne 4. díl nadchnul a pobavil. Ze zásuvky tahám šátky aa jdu hledat klub, kde se tančí pentagun a v bandaskách prodává siraska.

17.04.2022 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Příběh knihy upoutá a nepustí, dobře se čte. Příběhy jednotlivých postav jsou hezky propletené a ačkoli je příběh na konci ukončen, chtěla bych znát jejich pokračování.

14.03.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

31.12.2021 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Četla jsem Máj po letech a vůbec nechápu, že jsem zas zapomněla, jaký je to drsný příběh. Cituje se z něj jen to zamilované, co vzbuzuje úplně jiné očekávání od příběhu básně.

27.12.2019 4 z 5