Market = ) Market = ) komentáře u knih

A pavouk přichází A pavouk přichází James Patterson

Hmm... Knížka se mi líbila, jen jsem nějak celou dobu nebyla sto pojmout, během jak dlouhého časového úseku se odehrává... Přišlo mi to maximálně jako dva měsíce, ne dva roky... Občas jsem taky trochu bojovala s tím, že se části příběhu málo řešily / neřešily (ať už detaily a jednotlivé věty nebo celé menší dějové linky) a upřímně doufám, že to tak není i v reálu :-D. A konec mi připadal už dost překombinovaný. Ale jako začátek série prima, budu se těšit na další díly :-).

25.04.2019 4 z 5

Krvavý leden Krvavý leden Alan Parks

Mno, vůbec bych se nezlobila, kdyby to byl začátek knižní serie :-). Dlužno dodat, že jsem byla mile překvapená, protože mě tady ten "drsný jazyk", "temná atmosféra" a popis sporných charakterů avizované v komentářích trochu předem vyděsily :-). Mně to přišlo době, místu a žánru docela adekvátní a s charakterama jsem problém neměla (nicméně fakt je, že bych některý ty scény třeba v televizi vážně vidět nechtěla, ech :-/), výjimečně dokonce ani s počtem obětí, nějak mi to v tomhle prostředí asi nepřišlo "zbytečný". A co jsem teda jednoznačně kvitovala s nadšením byl konec, to jsem nečekala :-).

21.03.2019 4 z 5

Holanďanka Holanďanka Ellen Keith

Hm... Knížka byla fajn, to bezesporu. Cením si výběru tématu a snahy o věrné zpracování, mám za to, že každý "střípek pravdy", ke kterému se někde dostaneme, je důležitý. Podle mě je ale škoda celkem povrchního (a místy i dost nerealistického, jak píší ostatní hodnotící, to je fakt...) zpracování příběhu, který měl přitom takový potenciál... Dovedu si představit, že to mohlo být skutečné literární dílo, škoda :-(. Na druhou stranu by se z knížky dal udělat bezva film, tím jak se nic neřeší do hloubky, nemusel by se děj ani moc osekávat, to málo emocí a "hlubokých" charakterů by se dalo zahrát jedna báseň. Což mě přivedlo na myšlenku, že jsem možná měla celou dobu pocit, jako bych si četla knížku, která je jen převyprávěný film...

12.03.2019 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Pro mě zase něco trochu novýho - nejsem zvyklá, že by knížky z prostředí koncentračních táborů byly psaný vyloženě jako beletrie, navíc s dialogy :-). Chvíli to na mě působilo trochu "rušivě", ale nakonec to za mě síle příběhu spíše pomohlo a "románové prostředí" s vykreslením postav a jejich charakterů bylo bezva. Určitě doporučuju k přečtení, moc se mi líbilo propojení několika skutečných příběhů do poutavého celku, mám pocit, že mi to zase trochu víc propojilo a doplnilo to, co jsem už věděla (a rozhodně je zajímavý i pohled na Čechy a třeba Švejka od někoho, kdo Čech není). Ach jo, stejně je to hrozný :-(.

04.03.2019 5 z 5

Třída A Třída A Robert Muchamore

No, jak mi první díl přišel takový univerzální, tohle už bylo vyloženě pro děti, ne o dětech. Pro mě je to trochu škoda, protože jako námět mi to přijde úplně skvělý, pro děti věřím, že je větší zapojení dětského uvažování a prožívání prima. Každopádně jsem ale nemohla vystát používání slov "suprový" a "blinkat".

14.02.2019 3 z 5

Miluji tě, nenávidím tě Miluji tě, nenávidím tě Christina Lauren

Tak to bylo lepší než jsem čekala (jak podle popisu, tak podle některých předchozích zkušeností s autorkami) :-). Dost tomu pomohlo, že se nejednalo o mizerný překlad. Vyhovovaly mi prostředí i postavy a asi nebylo nic, co by mě nějak rozčilovalo. Za mě o dost lepší než série "Božský" a přijde mi, jako by autorky "literárně vyrostly", jestli se to dá tak napsat :-). Ale jsou to samozřejmě **** v rámci žánru, nečekejte žádný literární skvost.

07.02.2019 4 z 5

Vánoce v Paříži Vánoce v Paříži Mandy Baggot

Na Vánoce čtu vánoční knížky a tahle byla tak přesně podle mého gusta vánoční, že jsem si jí šetřila a postupně jí četla až do konce ledna :-D. Jasně že se nejedná o aspiranta na knihu roku, ale pokud chcete na Vánoce něco romantického, třpytivého, plného světýlek, vína a vánočních drobnůstek a naopak prostého nějakých dramat, vřele doporučuju :-).

01.02.2019 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Ach jo, tohle je těžký. Mám pocit, jako by mě z tý knížky fyzicky bolelo... nevím, v celym těle. Nemůžu si vybavit knížku, která by mě tolik zasáhla a nějak si nedovedu představit, že bych měla najednou zase číst a prožívat další příběh, protože to nebude takový a nějak to ani nechci... Tolik síly, odvahy, lásky, neštěstí, štěstí, většího neštěstí, bolesti, hrůzy, nespravedlnosti, konců... A toho, jak vlastně nic nebylo jednoduchý, černobílý... Ach jo. A všechno se to dělo. :-( Asi už neseberu odvahu si někdy knížku znovu přečíst, ale vždycky budu ráda a s úsměvem vzpomínat na ty části s pilotama. To to ještě bylo docela dobrý a mohli jsme doufat, že to třeba dopadne dobře, že jo. No nic. Přečtěte si tu knížku, fakt.

29.01.2019 5 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

No, jednoznačně tomu nepomohla absolutně příšerná verze překladu, ke které jsem se dostala. V zásadě se mi knížka moc líbila a jako obvykle u YA knih jsem si oblíbila postavy, vztahy mezi nimi, jejich běžný život, vlastně i pokus o hloubku "osobních příběhů" Travise i Abby. Ale tady na mě byla většina moc vyhrocená. Nejvíc jsem si to asi uvědomovala při popisu rvaček, o něco míň, ale přesto rušivě, to na mě působilo u tolika dějových zvratů - takhle zpětně mi přijde, jako by to dějově bylo několik knížek najednou. Jestli se někdy odhodlám k Travisově verzi nevím jistě. Ale oxymoron do čtenářské výzvy dobrý :-).

27.01.2019 3 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

No páni... Tolik neštěstí, nespravedlnosti, krutosti a bohužel zřejmě i pravdivosti v jedný knížce... :-( Přiznám se, že jsem ani nedoufala, že by se mohl týkat nějaký aspoň trochu dobrý konec... Ale koná, takže s chutí do toho. Sice mi často srdce usedalo při představě, kolik lidí takový neštěstí asi potkalo a potkává doteď, ale jednak tam jsou i krásný části a jednak to stojí už jenom pro získání představy (pokud jste ji stejně jako já neměli). A literárnímu zážitku pro mě hodně přidaly i charaktery postav, tak strašně věrně vykreslený (prakticky asi na celym spektru, co si tak umíme představit...). Vážně moc doporučuju.

21.01.2019 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

No páni! Posledních cca 20 stran pro mě bylo zbytečně melodramatických (upřednostňovala bych podobný konec, ale trochu jinak pojatý asi :-) ), ale jinak si tuhle knížku budu dlouho pamatovat a myslím, že se k ní budu i ráda vracet. Protože to jak byly popsaný všechny myšlenkový pochody, pocity, dialogy... Klobouk dolů, vážně. (kolikrát jsem se při čtení rozbrečela sem snad ani nebudu psát, ale fakt je, že mi stačí málo :-D)

17.01.2019 5 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Jako dobrý. Jen si pořád myslím, že tolik 'překvapení' a zvratů snad ani není ku prospěchu věci (radši bych si víc četla o vyšetřování, než abych si třikrát řekla 'no jo, to mě zase, lišák, doběhl' a celou dobu byla až zbytečně podezřívavá, co je zas jinak, než jak to má vypadat :-D). Ale všechny hlavní členy týmu (především Thoma) mám moc ráda :-).

14.01.2019 4 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Jsem ráda, že jsem díky čtenářšké výzvě měla čest s touhle knížkou. A určitě bych se k ní ráda vrátila, myslím, že v každé nové životní etapě si v ní čtenář najde něco dalšího a pro sebe právě aktuálního. Moc hezká, laskavá zamyšlení, zajímavé názory a pohledy na aktuální témata. A to vše psané tak, že aspoň já jsem neměla nejmenší problém přijmout to za své. Víc takových lidí a na světe bude krásně.

29.12.2018 5 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Dala bych 3,5 *. Preferovala bych, kdyby knížka byla trochu víc vánoční, ale vzhledem k příběhu chápu, že to asi úplně nešlo :-). Moc se mi líbilo zapojení Omylky, popis obou charakterů i nápad s plněním kroků z knížky :-).

21.12.2018 4 z 5

100 nej léčivých potravin 100 nej léčivých potravin Paula Bartimeus

Čteno kvůli výzvě. Bezva nápad (jestli jsem to dobře pochopila, jedná se o celou edici knih zaměřenou na racionální stravu a zdraví), pojetí je podle mě trochu škoda (ve finále mám pár poznámek na papírku, místo abych pelášila pro vlastní výtisk), například recepty za mě neměly smysl, víc bych uvítala pokyny, jaké druhy úpravy jsou pro konkrétní potravinu v pořádku a jaké ne. Taky by se myslím hodily české ekvivalenty názvů potravin, které u nás v některých případech používáme běžně i v obchodech (takže pod odborným názvem si potravinu nepředstavíme).

13.12.2018 3 z 5

Dárek za všechny prachy Dárek za všechny prachy Otilie K. Grezlová

Mno, podle popisu jsem čekala, že knížka bude trochu vánoční. Tak to bohužel nebyla :-D, ale jinak to bylo bezva. Části Evy mě bavily víc, části Adama mi zezačátku neseděly hlavně stylem vyprávění, postupem času (po tom, co se styl učesal) jsem trochu bojovala s povahou, ale to už se dalo vydržet, jak praví klasik.

13.12.2018 4 z 5

Vánoční zázraky Vánoční zázraky Alexander Stainforth (p)

Hm, tohle pro mě nebyla dobrá vánoční volba :-(. První povídka mi vyloženě neseděla vyprávěním, příběh neurazí nenadchne (za mě bez nápadu). Druhou jsem skoro nezvládla a to jak kvůli stylu psaní, tak kvůli nesympatickým postavám a prakticky absenci příběhu. Třetí sice taky neurazí - nenadchne, ale aspoň jsem tam viděla nějakou snahu o "vánoční jiskru" nebo jak to nazvat. Uznávám, že jsem asi zmlsaná (obvykle americkou) YA vánoční literaturou, ale když vidím, jak se i do povídek dá vložit spousta hezkých myšlenek, drobností, dialogů, vtipu..., z tohodle je mi skoro smutno :-(.

04.12.2018 2 z 5

Vánoce nebudou! Vánoce nebudou! John Grisham

Za mě dobrý :-). Na Vánoce čtu vánoční knížky a jsem ráda, že tuhle jsem si vybrala jako první. Není to žádný slaďák, ale upřímně jsem se pobavila a místy i zamyslela. Předvídatelný dobrý konec mi nijak nevadil, se svou naivitou jsem přesvědčená, že takhle by to na Vánoce mělo být :-).

29.11.2018 4 z 5

Jediná maličkost Jediná maličkost Erin Watt

Hm... Už bych zase radši něco přímo od Elle Kennedy, tohle duo mě zatím z toho, co u nás vyšlo, zaujalo asi nejmíň. Knížka se mi líbila (ale ne tolik, jak jsem zvyklá a ne tolik, jak jsem, celá natěšená, doufala :-D).

27.11.2018 4 z 5

Doktor na moři Doktor na moři Richard Gordon (p)

Za mě typově hodně podobný jako Doktor v domě (což je dobře). Nečekejte poutavý dramatický příběh, čekejte laskavý humor a trochu přehled o tom, jak to asi mohlo na lodích fungovat (teda podle mě :-D).

27.11.2018 4 z 5