maria3444 maria3444 komentáře u knih

Skandar a zloděj jednorožců Skandar a zloděj jednorožců Annabel Steadman

Skandar a zloděj jednorožců

Dočítala som Skandara a zledeja jednorožcov a tento príbeh pre mňa bol ako objatie. Nečítam veľmi middle grade ale toto bolo krásne. Jednorožce, mágia, živly, kamarátstva, záhady... Za mňa veľmi veľmi fajn príbeh, ktorý rozhodne nadchne aj starších čitateľov, ktorí už dávno nečítajú middle grade knihy.
Je to podané jednoduchšie a celkovo celý svet má nejaké muchy, ale rozhodne to neovplyvnilo kvalitu knihy.
Táto recenzia asi nebude dlhá, pretože toho nechcem veľa vyzradiť iba poviem, že si ma získala.
Kto milujete jednorožce a chce si trochu oddýchnuť od zložitých svetov toto sa vám bude páčiť.

Za recenzný výtlačok chcem poďakovať @hostbrno #spolupraca

31.07.2023 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Maková válka

Kniha, ktorú som dlho mala na tbr, a ktorú som si nespočetne mnohokrát pridala do košíku pri objednávaní, no nikdy tam neostala dostatočne dlho aby si ku mne našla cestu.
Keď som ju otvorila a prečítala som si prvých pár strán pochopila som, že to bude silný príbeh, ktorý vo mne zanechá čosi čo si so sebou ponesiem ešte dlho.
Zistila som, že mám asi vnútorný blok a neviem už prežívať knihy ako kedysi. Neviem pri postavách plakať ani sa smiať, len jednoducho prežívam s nimi ich príbeh, no nemám pocit, že ma to ochudobňuje o stopercentný zážitok. To vôbec nie. Len pri tejto knihe by bolo fajn cítiť emócie, ktoré cítili postavy.
Prežívať s nimi ich budovanie charakterov ale aj ich myšlienky a súcitiť s nimi.
Celá kniha sa odohráva behom niekoľkých rokov. Postavy dospievajú, starnú alebo ich postihne iný osud, ktorý pre nich mala autorka nachystaný.
Rin, je jedna z mála ženských knižných postáv, ktorá je rozhodnutá bojovať za to, čomu verí. Jej silná osobnosť sa prejavuje na každej strane, dokonca aj keď je na pokraji síl aj tak sa pozbiera, zdvihne sa a ide ďalej. Ak porovnám Rin z prvej a poslednej kapitoly, tak sú to dve úplne odlišné postavy, ktoré majú rovnaké meno.
Je neuveriteľné ako sa s ňou autorka vyhrala a nie len s ňou ale aj s inými postavami, a že ich veru bolo veľa.
Príbeh je plný vojen ako aj názov vypovedá. Je to silne emočne nabitý príbeh, ktorý je náročný na psychiku. Ja osobne som si dávala pauzy každých 20-30 strán pretože toho na mňa bolo veľa.
Dej nikdy nestojí. Nemáte pocit, že tých 531 strán je len také obyčajné rozprávanie deja ale na každej strane sa niečo deje. Postavy a ani svet v tejto knihe nespia. Na každej strane je záhada a postupné rozuzlenie. Mňa si táto kniha získala.

Dáte jej šancu? Alebo už ste jej ju dali?

Knihu som mala možnosť čítať ako recenzný výtlačok, za ktorý veľmi-veľmi ďakujem

03.07.2023 4 z 5

Mira Mira Nina Protušová

(SPOILER) Mira

Za zaslanie knihy ďakujem samotnej autorke @ninaprotusova #spolupraca .

O Mire som dlho rozmýšľala a dlhý čas bola aj na mojom tbr. Len som sa nejak stále nevedela dostať k tomu si ju kúpiť. Šancí bolo veľa a chuť ešte väčšia, no jednoducho to nevychádzalo. Až teraz nedávno sa ku mne dostala v rámci spolupráce a bola som nesmierne nadšená.
Mira ako hlavná hrdinka mi miestami nesadla hlavne vďaka jej rozhodnutiam. Pretože kto sa v noci vyberie na cestu do random domu za ešte viac random mužom? Iba Mira.
Ale odhliadnuc od jej trhlých rozhodnutí a faktu ako ľahko sa dala manipulovať som si knihu užila.
Autorka skvelo navodila atmosféru tajomna a miestami som už aj ja spochybňovala Miru a jej myšlienkové pochody. Ľudia v jej okolí, pardon za výraz, ale boli to totálne svine. Pretože áno na jednu stranu chceli jej ,,dobre,, tým, že sa to snažili ututlať a zabrániť tomu nech si spomenie, no na druhej strane ak by toto spravil niekto mne skončil by.
Jediná výnimka v tomto celom bol Rado, aj keď aj on v tom bol trošku zamotaný. Snažil sa jej ako jediný pomôcť nájsť pravdu a vypočul si všetky jej výplody fantázie.
Peter, jej mama, Táňa a tiež aj Tanin otec to boli hrdinovia roka. Znechutilo sa mi ich správanie hneď po pár stranách. Ak bol autorkin zámer aby som nenávidela tieto postavy tak sa to vydarilo xd.
Celkovo hodnotím knihu veľmi fajn. Trvalo mi dlhšie sa cez ňu dostať, no to iba z dôvodu povinností do školy, inak verím, že by behom týždňa bola prečítaná.

10.06.2023 3 z 5

My všichni neřádi My všichni neřádi Amanda Foody

My všichni neřádi

Najprv by som chcela poďakovať vydavateľstvu @hostbrno za zaslanie knihy v rámci #spoluprace

|Keď sa mi naskytla príležitosť si túto knihu prečítať, veľmi som sa potešila. Nový fantasy svet, v ktorom je 7 hlavných rodín, 7 šampiónov ale iba 1 víťaz.
Keď som knihu začala čítať, nemala som od nej žiadne očakávania. Postavy sa vyvíjali, niektoré viac iné menej. Niektoré milujem celým srdcom a iné ani trošku. Miestami som nad činmi postáv a opisom smrti ostala so znechutením, no predpokladám, že takýto bol aj zámer.
Mágia a schopnosti, ktoré tu boli vytvorené mali skvelé postupné budovanie rovnako ako aj celý Ilvernath. Postupné odhaľovanie dávnej minulosti, schopností postáv ale sj ich charakterov. Koniec knihy na prekvapil pretože som až po dočítaní zistila, že to nie je standalone. Každopádne nesmierne sa teším na pokračovanie.
Ak máte radi zápletky, mágiu, schopnosti, vytváranie spojenectva, trošku humoru a citov (či už kladných alebo záporných) túto knihu Vám veľmi odporúčam. Po dlhej dobe opäť fantasy, ktoré nesklamalo ale práve naopak, mile prekvapilo.

03.06.2023 4 z 5

Čarodějka od Jezera bohů Čarodějka od Jezera bohů Julie Borlová

(SPOILER) Kniha mi bola poskytnutá v rámci spolupráce, za čo ďakujem samotnej autorke #spolupraca

môj názor : Kniha od českej autorky, ktorá vytvorila fantasy svet s plno originálnymi prvkami mi hneď od samého začiatku nesadla. Snažila som sa ju čítať na princípe aspoň pár stránok za deň aby som sa aspoň trošku posúvala,no nejak to nešlo. Na samom začiatku nám bola predstavená Malvína, hlavná ženská postava, ktorá bola vyvrheľ spoločnosti a bola jednoducho iná, než ostatní.
Začiatok bol na mňa príliš prekombinovaný a všetko sa tam udialo nesmierne rýchlo. Boli sme v malej dedinke, kde Malvína vyrastala celý život a o pár stánok ďalej už bola na ceste, na ktorú ju vyslal jej otec.
Určite to malo niečo do seba. Plno postáv mi aj prirástlo k srdcu ale nesadlo mi to tak ako som si myslela.
V 357 stranách ubehli dva roky a v epilógu dokonca desať. Prišlo mi, že plno vecí nemalo dostatočný priestor aby boli vysvetlené a tým pádom som sa veľakrát strácala.
Vymyslieť príbeh s úplne novým svetom zasadeným do talianskeho prostredia bolo zaujímavé ale na môj vkus všetko so všetkým bolo až príliš prekombinované a sama som sa pozastavovala nad tým, koľko prvkov sem autorka ešte pridá.
Celkovo kniha bola fajn, taká príjemná ak veľa od knihy nečakáte a skôr si chcete oddýchnuť aj keď nad činmi určitých postáv si veľmi neoddýchnete.
Na to, že to bola autorkina prvotina to neskončilo vôbec zle,len som mala iné predstavy o celom deji a vlastne aj konci.

25.05.2023 2 z 5

Pomíjivost Pomíjivost Tereza Barvíková Marková

Pomijivost

Ďakujem @terezab.markova @pointa.cz za zaslanie knihy v rámci #spoluprace

Niekedy sa v 120tich stranách skrýva toho omnoho viac, než v nejakej hrubej tehle. A toto bol ten prípad.
Do príbehu som sa začítala hneď, aj keď musím uznať, že prvých pár strán som bola stratená, kedy sa dej odohráva.
Autorka naozaj vie používať slová a aj príbeh, ktorý nebol pre postavy najľahší podala s jemnosťou,v ktorej bola skrytá bolesť, radosť, starosti, problémy, ... Jednoducho povedané, autorka sa vyhrala a vložila do príbehu kúsok seba.
Krátke čítanie, ktoré Vám však predá viac než si myslíte, že by mohlo. Naplní vás radosťou, nádejou na šťastný koniec, ktorý v podstate aj príde ale inak ako by ste možno čakali, smútkom, súcitim ale aj sklamanie, že kniha už skončila.
Jediné, čo by som tomuto príbehu vytkla je jeho 120 strán. Prijala by som ešte raz toľko a možno rozvinula nejaké bočné príbehy, ktoré tam prebiehali ale inak to hodnotím ako veľmi krásne čítanie, ktoré odporúčam .

20.05.2023 4 z 5