MarcoPolo936 MarcoPolo936 komentáře u knih

Životem na zelenou Životem na zelenou Matthew McConaughey

Velmi dobře sepsané vzpomínky sympatického a sebevědomého herce poté co dosáhl 50 let věku.. Samotný jeho život by snesl skvělý celovečerní film. Žasnul jsem..
"Aniž si to však přiznáme, mnohem častěji toho, po čem toužíme, nedosáhneme prostě proto, že se příliš brzy vzdáváme nebo nejsme ochotni zariskovat. Pokud se naučíme nakopnout do zadnice všechna tahle svá kéž by, tím spíše získáme co chceme. Nepoddavejte se myšlenkám, že je na něco příliš pozdě nebo naopak příliš brzo, to si nechte až do hrobu."

28.01.2023 4 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Krásně napsaná kniha o dvou lidech, kteří začínají nový život, jinde a jinak. Příběh o výzvě, trpělivosti, štěstí, dřině, přírodě a lásce s velkým L... Moc se mi líbila komunikace mezi Lu a Petrem. Jejich hezký vztah, vzájemné vtipkování a dobírání se..Taky Petrovo vyznání (str.138).. Pak jsou zde i silné momenty, kdy je člověk trochu naměko. Parádní čtení, kor, když opravujete starou chalupu :-) Závěr knihy podle mě ideální..

07.04.2024 5 z 5

Princezna Alžběta Princezna Alžběta Alison Weir

Sáhl jsem od spisovatelky Alison Weir ,kterou jsem si moc oblíbil po další knize. První díl o princezně Alžbětě nás provází od tří leté holčičky až po smrt její vládnoucí předchůdkyně. Je to opět skvěle psáno a na krásně jste opět v 16.století, ale poprvé si myslím, že tento díl mohl být kratší. Rozhodně bych do něj nezařadil fiktivní Alžbětino těhotenství s Thomasem Seymourem. Jinak krásně čtivé i vztahy se starší sestrou Marií či malým Eduardem. Kniha v závěru hezky graduje a odkazuji i na Poznámku autorky v závěru knihy! Těším se moc na druhý díl :-)

12.11.2023 4 z 5

V hlavní roli Oldřich Nový V hlavní roli Oldřich Nový Ladislav Tunys

Solidně napsáno, od jeho dětství na Žižkově, mnoha divadelních rolích, přes nejslavnější filmovou éru 30.a.40.let 20.století,pobytu v koncentračním táboře až k postupnému smutnému konci života. "Smích je kořením života dokud se člověk dovede smát, je živ." Buďme šťastni za kouzlo jeho krásných filmů a rolí, které i po tolika letech dodají úsměv na tváři a zpříjemní den:-)

14.10.2023 4 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Drsná realita mnoha lidí na okraji společnosti přelomu 20. a 30. let 20. století.. Celá kniha je o živoření, špíně,smradu, štěnicích, švábech, nedostatku jídla.. Ideální čtení, pro lidi v dnešní době, kdy si říkáme, že nemáme na nové auto nebo novou kuchyň a říkáme si, že jsme chudáci... Kéž by mnoha lidem otevřela oči...

05.08.2023 4 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Těžko uvěřitelný už začátek knihy.. Král Václav IV. by rychle zkoncoval s podivným a arogantním Hynkem Tasem z Boru.. Zkusil jsem, ale nesympatický mi zůstává nadále neschopný král a nesympatický Hynek.. Jinak, ale psáno zajímavě, ale do pokračování nepůjdu.

05.06.2023 3 z 5

To že jsem já? To že jsem já? Vlastimil Brodský

Neberte život moc vážně, stejně z něj nevyváznete ! (živí). Bróďa byl borec, knížka hezká, pěkné fotografie.

26.03.2023 5 z 5

Sérii knih o šesti tudorovských královnách čtu nějak na přeskáčku a tentokrát Anna Boleynová. Inteligentní, hezká, odhodlaná, toužící po moci, ale snad i po lásce. Možná se to trošku více táhlo, ale stupňovalo se to výborně. Ke kapitole 28. nemám slov... "Sbohem dřívějška radosti, vítejte dneška bolesti..."

21.03.2023 5 z 5

Navrácená milost Navrácená milost Rose Tremain

Moc se mi líbilo jak je to napsáno, nádhera.. Snad bych chtěl i prožít život Roberta Merivela.. :-) bylo to fascinující a vzrušující čtení....

05.02.2023 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Jako mnozí jsem viděl film, díky němu není kniha nijak matoucí a těžce čtivá.
"Pak se trochu nahne ven, tiše sklouzne z parapetu a padá." Kniha napěchovaná emocemi a smutkem.. Rozhodně nečíst ve špatném rozpoložení duše...

16.06.2022 4 z 5

Hlasy z hořících domů Hlasy z hořících domů Roman Cílek

"Jak hluboké je moře, jak šílený je čas. Proč pospíchalo hoře, co potkalo tu nás. Jak vysoko je hvězda, jak třeskutý je mráz. Jak dlouhá bude cesta, tam kde potkám Tě zas.". Taková kniha by měla být povinnou ve školních lavicích..Tolik utrpení nevinných. Mnohdy pro silné povahy.

17.09.2023 5 z 5

Tři životy Lídy Baarové Tři životy Lídy Baarové Ondřej Suchý

Kniha je svým způsobem matoucí a osobnost Lídy Baarové plná rozporů. Nicméně v Německu hrála už od r. 1935, v době, kdy byl u moci 2 roky Hitler. Ten, který ji v r. 1941 odstranil z německého i českého (protektoratniho) filmu kvůli vztahu s Goebbelsem. Krásná herečka pak hrála v Itálii.. Kniha je svědectvím o jejím životě z knih jejích pamětí a vzpomínky herců, spisovatelů, producentů a samotné Lídy, která byla v závěru života alkoholičkou..Těžko říct jestli to bylo jak píše Werich : " Lída Baarová byla hloupá, naivní - Adina Mandlová byla chytrá, ale zlá ženská. " Kniha čtivá, fotografie moc hezké, nutno podotknout, že to byla opravdu nádherná žena, jak uvádí i její kolegové.

23.07.2023 4 z 5

Živote, postůj Živote, postůj František Hrubín

Souhrn díla vydán dávno po smrti geniálního básníka, mistra úžasných veršů a velkého vlastence je perfektní.. "Všichni se z něčeho radujeme, všechny nás občas něco zarmoutí, ale radost i smutek mají tisíce podob, jako má louka tisíce barev a vůní. To je život. To je řeka, která se nezastaví a pořád se žene dopředu. Radost přejde, ale také přejde žal. Žijeme dál."

07.05.2023 5 z 5

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského František Kožík

Doma plno nepřečtených knih o českých panovnících a já sáhnu v knihovne po další :-) Dobře jsem udělal, žádná těžká literatura faktu, ale skvělý životopis Karla IV. Kniha mě vtáhla do děje jako ve filmu a se slavným vladařem chodíte jakoby po jeho boku a sledujete jeho kroky mládí, záchrany českého království, zisku římské císařské koruny a věčné slávy.. Bavily mě jeho rozhovory s otcem, cesty do Avignonu, láska k jeho první ženě atd... Zpustošené české království se díky němu dočkalo neuvěřitelného rozkvětu, míru a dodnes neuvěřitelného kulturního dědictví.. Jak se patří Pater patriae.. Skvělá kniha.

20.04.2022 5 z 5

Proměna Proměna David Věrný

Na tenhle žánr moc nejsem, ale při rekonstrukci v baráku jsem po ní nakonec sáhl, abych odpočinul s knihou a včas půjčenou knihu vrátil do knihovny :-) Nakonec výborné čtení a velká spokojenost.

13.03.2024 4 z 5

Chudá přadlena Chudá přadlena Jarmila Glazarová

Kniha o nepříliš snadném životě chudých lidí v oblasti Beskyd. Různé krátké příběhy od počátku zrození, těžkých porodech, života dětí i dospělých, hospodářství, pověstí a pověr.Velice dobře popsána doba tehdy chudého kraje a člověk žasne na jaké pověry se věřilo. Sympatické jsou mi i ilustrace Antonína Strnadela.

28.09.2023 3 z 5

Sedmdesát velkých výprav jež změnily svět Sedmdesát velkých výprav jež změnily svět Robin Hanbury-Tenison

Jak je v úvodu knihy psáno. "Rozsah lidských dobrodružství od raných časů je příliš velký na to, aby se vešel do jednoduché definice." Tady se to povedlo myslím moc dobře. Od Alexandra Velikého, přes Čingischána, Kolumba, Pizarra, Beringa, Darwina, Heyerdahla až po lety do vesmíru v sympatickém zpracování včetně skvělých map, fotografií či ilustrací.

29.07.2023 4 z 5

Boris Rösner Boris Rösner Miroslava Besserová

Hodně upřímná a sebevědomá zpověď skvělého herce, který odešel příliš brzo, ale "kletba se naplnila"...

17.06.2023 4 z 5

Aranella, dcera piráta Aranella, dcera piráta Aino Pervik

Parádní víkendová oddechovka, kterou jsem četl už jako kluk. Napínavý příběh a sympatické ilustrace J. Kovaříka.:-)

02.04.2023 5 z 5

Noci v Rodanthe Noci v Rodanthe Nicholas Sparks

Romantický příběh s tragickým koncem. Sympatické čtení, ale příště radši film s R. Gerem a D. Lane...

19.01.2023 3 z 5