Živote, postůj přehled

Živote, postůj https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258696/bmid_zivote-postuj-258696.jpg 4 16 16

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Živote, postůj. Přihlašte se a napište ho.

ZÓNA
01.09.2023 3 z 5

Oceňuji melodičnost Hrubínových veršů. V některých básních jakoby prosvítal duch Seifertův.
Vybrané básně se dotýkají především přírodních krás a pocitů z nich vyplývajících. Jejich motivem jsou vzpomínky na dětství, na první lásky, na nelehké, přesto šťastné bytí obyčejných lidí.
Rozumím i panu Vacinovi, kterýžto velký obdivovatel přírody naplnil sbírku takovými básněmi. U mě ovšem vyhrávají především básně věnované ženám a lásce, tudíž doporučuji neopomenout PÍSNĚ PRO ŽENU, NOČNÍ ROZMLUVU, nebo výňatky z ROMANCE PRO KŘÍDLOVKU, jakožto dominantního úseku celé sbírky.
Dovolím si tvrdit, že jedna z nejznámějších básní české historie MÁJ, v sobě nenalézá tolik naléhavosti jako verše Hrubínovy, i když nejsou tolik známé:
PRALESY KOPŘIV, HVĚZDAMI BIČOVANÉ
K OKNU DOKOŘÁN. VLAHÁ SRPNOVÁ NOC.
SEDÍM V OKNĚ S KOLENY U BRADY. BDÍM.
MUSÍM BDÍT. A CHLAD ZE SVĚTNICE MĚ TISKNE
DO TEPLÝCH A VONNÝCH VOSKŮ TAM VENKU.
----
NAVŽDY MNE BUDE VÍC
O ČLOVĚKA, Z NĚHOŽ BŘÍMĚ LÁSKY A SMRTI
A BŘÍMĚ ŽIVOTA VYRAZÍ ZPĚV.

Hrubínova zádumčivá tendence veršování je dokonale protkána vírou v lásku. A takové spojení je více než ojedinělé.

MarcoPolo936
07.05.2023 5 z 5

Souhrn díla vydán dávno po smrti geniálního básníka, mistra úžasných veršů a velkého vlastence je perfektní.. "Všichni se z něčeho radujeme, všechny nás občas něco zarmoutí, ale radost i smutek mají tisíce podob, jako má louka tisíce barev a vůní. To je život. To je řeka, která se nezastaví a pořád se žene dopředu. Radost přejde, ale také přejde žal. Žijeme dál."

intelektuálka
09.03.2022 5 z 5

Krásné vydání a vzpomínka na jemnou lyriku tohoto básníka ....
A obraz sázavského údolí ....

Živote postůj
tohle je jistě ta chvíle chvil
teď musíš stanout
kdyby ses pohnul čím bych dál žil ?
Živote postůj
dám ti všechno, celou svou bytost
postůj, máme poslední příležitost !

Ať je můj zpěv pln pochyb, smutku pln
ať zavzlyká, či rozplesá se zvroucna
buď jednou z oněch spěchajících vln
jež ženou se do budoucna ....

A vždycky, vždycky pln buď člověka ....

Odkaz, který tu zůstal napořád ....

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Živote, postůj v seznamech

v dalších seznamech1x