MarciBe MarciBe komentáře u knih

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Nádherná kniha. Příběh jsem měla před očima jako film. Drásala mne neschopnost matky odpoutat se od patologického manžela a ochránit tak svou dceru, v kontrastu s tím jsou nádherné popisy přírody, Leni a její úniky ke knihám, první a osudová láska, všechny postavy v čele s Velkou Marge nebo Tomem Walkerem. Zajímavý byl popis, jak se může narušit chod místní komunity, když ho začne rozleptávat jediný toxický člověk a jak je těžké vrátit věci zase do původních kolejí.
Pro mne jedna z nejlepších knížek za rok 2020.

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Další skvělý román z pera Natashy Lester. Kniha se mi líbila více než Pařížská švadlena, společné mají téma 2. světové války, dvě časové linky a svět módy. Moc se mi líbil popis historické části, popis žen - pilotek, jejich přátelství, vztah Skye a Nicolase od dětství až po dospělost. Současná dějová linka sice nebyla špatná, ale přišla mi taková barvotisková, hrdinové v podstatě neměli ani čas na to, aby se jejich vztah mohl patřičně vyvinout a "hned se berou". To mi přijde takové příliš povrchní a připadá mi, že to tím knihu trochu shazuje. Každopádně to je drobnější výtka, příběh se mi moc líbil.

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Přečteno ušima na jeden zátah. Nádherný příběh. Rozhodně to není horor- spíš to má nádech mysteriózna. Příběh přátelství, které může vzniknout i na těch nejméně nejutěšenějších místech a zlo nemusí mít zrovna podobu strašidel. Minulost a současnost se krásně doplňují.

25.10.2021 5 z 5

Z písku a popela Z písku a popela Amy Harmon

Skvěle vykreslená tíživá atmosféra Itálie těsně před válkou a za války, postupné odebírání přirozených práv židovským obyvatelům salámovou metodou, jejich tápání zda se ukrýt nebo být v ghettu s ostatními. Osudová láska Angela a Evy (Batshevy), která trvala vlastně od dětství a byla tak nějak přirozená, protože spolu vyrůstali a byli neoddělitelní, přesto si prošla vývojem, protože Eva byla Židovka a Angelo se rozhodl stát se knězem. Je pravda, že konec byl "useknutý", závěrečná část by si zasloužila větší rozpracování, ale kniha mne velice oslovila tak jak byla napsaná, svými myšlenkami, i o víře, bohu, křesťanství - není to tam nijak násilně, ale má to pro mne přidanou hodnotu.

Pod Jižním křížem Pod Jižním křížem Barbara Bickmore

Takhle si představuji ideální chytrý oddychový román pro ženy s dobře propracovanými postavami. Hallie přijímá nabídku k sňatku od Chada Morgana a odchází z bezútěšného života v Anglii do Austrálie. Chad i Hallie jsou silné osobnosti a čeká je dlouhá cesta - na ní se Hallie stává samostatnou emancipovanou ženou, Chad úspěšným obchodníkem a pak je tu ještě jeden důležitý muž Halliina života - doktor Tristan. Román z doby osidlování Austrálie, kdy se tato země oproti Anglii jevila jako země neomezených možností a dávala lidem bez rozdílu postavení alespoň naději na lepší život.

Až tohle skončí Až tohle skončí Clare Mackintosh

Emočně hodně náročná kniha. Žádné rozhodnutí v případě vážně nemocného dítěte není dobré, každopádně je fatální. Navíc zde partneři nemají stejný názor. Pořád musím myslet na to, zda právě ta (ne)jednota měla vliv na budoucí vývoj jejich vztahu, ať už se vydali jakoukoliv z cest.

Španělský slib Španělský slib Karen Swan

I když by to podle obálky mohlo vypadat - nejedná se o červenou knihovnu. Příběh se odehrává ve dvou časových liniích a jedna ovlivňuje druhou. Jak zapadá odkaz dědictví umírajícího multimilardáře Carlose Mendozy Marine Quinciové, která má dědictví získat? Charlotta Fairfaxová, zaměstnankyně pro VIP klienty a poradkyně v oblasti "náhlého zbohatnutí" má nyní plné ruce práce v rozplétání nitek, jimiž jí pověří rodina Carlose Mendozy. Při této práci se potkává s profesorem Nathanem Marlingem, se kterým nemá úplně uzavřený vztah.
Autorce se podařilo dle mého názoru skvělým způsobem popsat atmosféru Andalusie v letech 1936-1937, kdy vypukl bratrovražedný konflikt a kde vznikaly excesy na obou stranách, protože pokud se do sporu vnesly emoce, nikdy nemohlo vzniknout nic dobrého.
Hvězdičku jsem ubrala proto, že byl málo vysvětlený celkový vztah hrdinů Charlotty a Nathana ze současnosti a vůbec vztah Charlotty a jejího otce a vliv na její chování, které se jak červená nit tahlo celou knihou. Přišlo mi to tam příliš jen v náznacích a hádankách a vše si zasloužilo větší prostor.
Nicméně budu moc ráda, když od autorky vyjdou další romány v českém jazyce.

25.10.2021 4 z 5