Marceloo Marceloo komentáře u knih

Carrie Carrie Stephen King

Neuveritelné majstrovské dielo od Stephena Kinga.

Jeden z najsilnejších zážitkov, aké môže fanúšik hororového žánru v literárnej, ale aj filmovej podobe nájsť. V knihe sa spája sociálna kritika, ukazuje sa tu nebezpečenstvo fanatizmu a taktiež sú tu detailne zachytené problémy, ktoré trápia tínedžerov, v prvom rade šikana na školách, kde sa tí ''populární'' zameriavajú na tých slabších.

Velmi ma zaujala fragmentácia, ktorú Stephen King v tejto knihe využíva naplno a jeho práca s bujnými postavami, ktorých správanie sa radikálne mení v priebehu niekolkých sekúnd, je výborným komponentom pre budovanie zlovestnej atmosféry. Tá samozrejme vyvrcholí na plese, kde Carrietta, rovnako ako čitatel, zistí, ako ďaleko je schopná zájsť a aké peklo sa v mestečku rozpúta.

Záver vyvoláva otázky, či sa Carriettino konanie dá akceptovať, a za mňa má toto dievča jednoznačné áno. Šikana je totiž ešte stále prehliadaná, a tak má táto kniha viac ako 40 rokov od jej vzniku stále čo povedať.

Viem, že z objektívneho hladiska nejde o prevratné literárne dielo, ale mne osobne je táto kniha aj vďaka výbornej filmovej adaptácii a bravúrne zahranej postave Carrietty, ktorú stvárnila Sissy Spacek, tak blízka, že jej nemôžem dať nič iné ako plné hodnotenie.

01.07.2018 5 z 5

Neviem prečo, ale ten názov vo mne už dlho evokuje nejakú spojitosť s pedofíliou, takže som nevedel, čo od toho mám čakať, vzhladom k tomu, čoho je Stephen King schopný. Nejako som sa do tejto knihy nehrnul, ale nedávno mi kamarátka o nej napísala, a aj keď mi v podstate prezradila celý dej, stále som mal chuť si ju prečítať.

Začiatok začína dosť jednoducho, a ak sa mám vyjadriť úprimne, zdal sa mi trochu nezáživný. Vadilo mi aj to, že sa Stephen King snaží vyťažiť z toho, že je rodina rozbitá, ale klasicky sa tento aspekt v deji nestane vôbec podstatným. Keď sa ale Trisha vyberie zlou cestou, začína sa velmi napínavý survival, ktorý umocňuje hlavne to, že dievča nemá ešte ani desať rokov. Preto sa s dievčatkom dá velmi súcitiť a scény, v ktorých sa dostáva kvôli vyčerpaniu, chorobe a hladu na dno fyzických aj psychických síl, sú napísané perfektne.

Popis prostredia Apalačských vrchov je nádherný a na konci knihy dokonca autor napísal, že si na tento faktor dával pozor a konzultoval ho s kamarátom aby všetko pôsobilo realisticky.

Hororové scény v tomto prípade fungujú, čo ale nie je prekvapením, keďže je maličké dievčatko stratené uprostred lesov a netuší, čo všetko sa v noci okolo nej pohybuje. Záver je trochu unáhlený, ale plní svoju podstatu. Napriek tomu, že je krátky, je plný emócií.

Nemôžem sa dočkať filmovej adaptácie tohto diela. Celý čas som si predstavoval, ako by vo filme vyzerali talentované hororové dievčatká ako Lulu Wilson alebo Emily Alyn Lind. K tomu pridať réžiu Mikea Flanagana v produkcii od Netflixu a je tu ďalšia hororová pecka od majstra teroru.

11.03.2018 4 z 5

Hadí zámek Hadí zámek Bram Stoker

The Lair of the White Worm je kniha, ktorá uspokojí len málokoho a väčšina čitatelov zostane po jej prečítaní sklamaná. A to hlavne preto, že sa všade okolo nej spomína Dracula, čo je pochopitelné, keďže ide o autorov najúspešnejší počin, lenže v tejto knihe sa jedná o niečo úplne iné.

Začiatok je pomalý, ale postupom času sa tempo stále viac stupňuje a napriek pomalému odkrývaniu záhady som sa stále snažil vytušiť, kedy príde tá strašidelná časť. Ako horor funguje kniha hlavne v posledných kapitolách, takže ma fakt velmi mrzí, že bol práve záver z originálnej formy skrátený o viac ako polovicu.

Postavy ma v tomto prípade zaujali a lokácie boli v knihe velmi prívetivo vykreslené.

Je ťažké povedať, ako by kniha vyzerala, keby nebola upravená, ale ja osobne si myslím, že je to dôstojné ukončenie kariéry jedného z najvzácnejších spisovatelov v histórii hororového žánru.

08.02.2018 3 z 5

Utažení šroubu Utažení šroubu Henry James

Priemerná Ghost Story s vyhovujúcim počtom strán.

Časti, v ktorých postavy stretávajú duchov, sú vyslovene mrazivé, ale nanešťastie ich nie je velké množstvo. Okrem týchto častí sa mi dej zdal byť skôr slabší, za čo môžu nezaujímavé charaktery a slabá práca s nimi.

Záver, s ktorým majú väčšinou hororoví spisovatelia najväčšie problémy, je v tomto prípade špičkový a otvorený pre rôzne interpretácie, čo ja osobne vždy ocením.

Na rok 2019 sa chystá filmová adaptácia s Finnom Wolfhardom, takže sa už teraz neviem dočkať.

04.01.2018 3 z 5