manasx manasx komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Musím dát pět hvězdiček, protože kniha námětem, stylem vyprávění a tou touhou dozvědět se, kdy už na mě konečně vybafne to typicky Mornštajnovské, nezklamala. Protože ta hrozně tísnivá atmosféra v rodině byla tak popsaná, že si člověk přál, aby to už skončilo, aby se to vyřešilo.
Protože vás kniha vede stránku za stránkou a nedovolí vám přestat.
Protože ten úplný konec mě zaskočil.
Protože to co nastalo těsně před koncem mě vyděsilo.

Musím dát pět hvězdiček a to i přes to, že tentokrát jsem hned na prvních stranách odhadla hlavní téma knihy a i přes to, že to s tím Jakubem a jeho otcem bylo trošku nedotažené a působilo na mě nereálně.

18.04.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Číst nového "Kinga" je vždy jako vrátit se do pokoje, který důvěrně znám ... vím, kde rozsvítit, kde otevřít okno a kam si sednout a vychutnávat si domácí pocit bezpečí.
Po tomto pocitu ucítím obrovský vzdušný vír, který ten pokoj zbourá, přeskládá, přemaluje... nakonec zjistím, že stále sedím v tom křesle, jen za oknem je další den.
POHÁDKA je víc než pohádka, je to obrovská ukázka fantasy světa Stephena Kinga.

Ano. Jsem fanynka č. 1 :):):)

07.09.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Úžasná, překvapivá vyprávěcí linka na pozadí hrůzných historických událostí. Vyprávěcí styl autorky mě absolutně dostal (v této knize a následně ve všech od autorky). Byla jsem knihou unesena a přivedla mě k paní Mornštajnové.

18.08.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tak tato kniha je pro mě velké překvapení. Moc mi nejde číst knihy, kde je málo přímé řeči - zde je všechna přímá řeč skrytá. Autorka používá krátké úderné věty. A ty vás nepustí. Nenechají Vás odejít myšlenkami jinam. Celý příběh je díky tomu čtivý a napínavý až do konce.
Zjistila jsem, že tento úderný styl neskutečně aktivoval mou fantazii. Živě jsem si vše představovala, cítila jsem vůni cukru a zrajících jablek, cítila jsem teplo slunce a chladnou vodu, chuť krve. Neskutečně živě. Měla jsem pocit, že když natáhnu ruku, tak si mohu sáhnout.
Děkuji autorce za skvělou zkušenost a drsný příběh, kde je ukázáno jak to krásné ze světa, tak to opravdu zlé.

13.12.2021

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Dlouho jsem knihu odkládala, asi jen proto, že to čte každý a musím říci, že skvělé. Velice mne to bavilo. Velmi hezky a čtivě popisován život v té době, na dědině, tvrdost výchovy a vyrovnávání se s tragédiemi. Už mám v knihovně druhý díl.

21.08.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Na knihu jsem se velmi těšila a objednala si ji v předprodjei... vrhla jsem se na něj hned jak mi dorazil - Listopád jsem dočetla se slzami v očích a husí kůží po celém těle. Úžasný vypravěčský styl, spád a silné téma. Autorka mne opět nezklamala a jsem stále její velká fanynka.
Ten kdo zažil totalitu si asi umí příběh lépe představit, ale doufám, že se dostane i k mladším čtenářům, kteří se aspoň k tématu svobody (resp. nesvobody) zamyslí.

12.07.2021 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Četla jsem ji jako dítě a vůbec jsem si nepamatovala o čem je. Ani nevím zda jsem ji tenkrát dočetla. Nic. Pusto.
Nyní mě příběh zcela fascinoval. Nevím jestli děti, které by to četli by v současné době dočetli a zda by jim to něco říkalo. Myslím, že bez rodičů a doplňkových informací to ani nemohou chápat. Pro ně to musí být něco jako fikce... musejí k tomu znát souvislosti.
Mě jako, ženě ve středním věku, příběh úplně uhranul. To vnitřní napětí, kterou jsem celou dobu cítila, ta netrpělivost jak se to bude vyvíjet a jak to dopadne... Velmi silná kniha. Odkládám po dočtení se slzami v očích. Úžasné dílo.

30.06.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Už podruhé jsem knihou od Petry Dvořákové doslova uhranutá. Opět ačkoliv jsem od začátku tušila, kterým směrem se kniha bude ubírat mě kniha úplně strhla. Čekala jsem trochu jiný konec, ale vlastně mi velmi vyhovuje ten, který nastal.
Kniha je velmi čtivá, příběh plyne velmi lehce, nepostrádá napětí a nutí k zamyšlení. Skvělé!

05.01.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha byla velmi pěkně zpracovaná a čtivá. Zase nové téma k zamyšlení. Za knihou musí být ohromně moc práce, rešerší, studia tématiky atd. Autorka nezklamala, naopak drží si standard.
Chtěla bych napsat mnohem víc, ale nějak mi ty slova nejdou zformulovat. Je to silné a asi to budu ještě chvíli zpracovávat.

30.08.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Knihu jsem četla na doporučení a splnila vše co jsem v této knize hledala. Není to kýčovitá povrchní romance, ale kniha, která má děj postavený v několika linkách a má svižný spád a dostatek romantického chvění. Na konci se mi koulely slzy jak hrachy a přála jsem si, aby to ještě nekončilo. Za mě tedy určitě doporučuji.

09.11.2021 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Po dlouhé době jsem se dostala zase k detektivovi Erice Fosterové a pořád mě to hodně baví. To je sázka na jistotu!

31.07.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Děsivé jak je to i nyní na světě někde aktuální, zoufalé v konečném důsledku!

09.06.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Doslova ze všech stran se na mě hrnula doporučení na tuto knihu a já se tak bála, že to bude kniha o přírodě a to mě teda opravdu nebude bavit! :)
Takže musím říct, že za poslední roky je to nejlepší kniha jakou jsem četla - úžasný vyprávěcí styl, skvělé prolínání dějových linek, krásný příběh u kterého občas mrazí a který občas pohladí, no a o konci ani nemluvím.
No nevím, měla jsem ji půjčenou z knihovny a myslím, že si ji koupím.

25.04.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Pana Bryndzu jsem objevila nedávno a už mám přečtenou třetí knihu. Díky krátkým kapitolám mají jeho knihy spád a jsou velmi čtivé. Opravdu mě baví!

14.04.2021 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Knihu jsem četla na doporučení a musím říct, že jsem velice mile překvapena jak skvělá a čtivá detektivka muže vzniknout i z pera českého autora. Jsem nadšena a určitě přečtu i další díla autorky.

15.03.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Kniha se velmi dobře četla, stejně dobře jako jednička, ale kdybych si musela vybrat, tak si vyberu jedničku:)
Nějak jsem měla pocit, že nikdy nedojdu do konce. Asi jsem takhle dlouho žádnou knihu nečetla... Stejně se ale už těším na trojku, která se blíží.

04.03.2024 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Jsem velká fanynka a jsem nadšená... netušila jsem, že mě může rozbrečet kniha o nájemném zabijákovi. Příběh pěkně plynul a nedal se moc odložit.
Vůbec mi nevadí, že se knihy Stephena Kinga v čase mění, že jsou víc "lidské". Doprovází mě již více než 30 let a jeho příběhy mě baví!

08.02.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Super formát s šíleným svědectvím. Bála jsem se, jak takovou knihu budu dlouho "louskat" a za dva dny bylo hotovo. Nedá se to moc odložit. Příliš vážné, zarážející, pobuřující, NEUVĚŘITELNÉ. Doufám, že si to přečte hodně lidí a hodně mladých lidí.

22.07.2022 5 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Ohromně jsem si příběh užila. Asi nejoriginálnější námět (romantické knihy), který jsem v poslední době četla. Úplně mě to pohltilo, nemohla jsem přestat číst. Takže kniha padla za jeden den. :)

31.03.2022 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Úžasný tip ve čtenářské skupině na FCB. Nikdy bych ji sama v knihovně nepopadla a to by byla příšerná chyba.
Úžasná kniha, strhujícî, překvapivá, poučná, moudrá, smutná a velmi k zamyšlení. Spoustu věcí díky ní vidím jinak.

03.03.2022 5 z 5