MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Můj dárek k Vánocům, který jsem si chtěla moc přečíst i když jsem se jí co čtu Kinga vyhýbala. Sakra a vůbec nechápu proč. Po celé čtení jsem si klepala na čelo proč jsem si ji nepřečetla už dřív.
Kdo neví tak příběh vypráví Paul Edgecomb, hlavní dozorčí ve věznici Cold Mountain v bloku E, kde vězně vyprovází na své poslední míli. Nečekejte žádnou pozitivní atmosféru. Příběh se odehrává ve vězení, kam jsou posláni ti nejhorší vězni s rozsudkem smrti za doby hospodářské krize na podzim roku 1932 a toho času i černošský obr John Coffeey.
Přiznám se bez mučení, že film jsem nikdy neviděla. Pustila jsem si ho až po přečtení a rozhodně se moc povedl, i když...kniha je kniha, že jo.
Kniha se čte lehce a nemohla jsem ji dostat z hlavy.
Je to hodně nespravedlivý a dojemný příběh. A přesně taková kniha, která ve vás zůstane a citově rozseká, protože u jeho knih většinou nebrečím. Doporučuji všem, i těm, co Kinga nečtou.

06.02.2021 5 z 5

Izolovaný Izolovaný Sebastian Fitzek

Tak toto jsem nečekala. Čekala jsem průměrné čtení, ale pravdou byl přesně opak. Už od začátku čtivé a napínavé. Super jsou krátké kapitoly, které knize dodávají ještě více spádu.
Čím víc se schylovalo ke konci jsem byla víc a víc napnutá a přistihla se, jak jen kulím oči a doslova tahám vlasy.
Parádní rozuzlení a originální pitevní protokol na konci.
Tato kniha rozšíří sbírku mých oblíbených

01.01.2020 5 z 5

Zmiz, dokud můžeš Zmiz, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Druhý díl série s geniální agentkou Laurel Snowovou.
První díl mě nadchnul a těšila jsem se na pokračování z mrazivých hor v Genesis Valley.
Autorka v příběhu plynule oprašuje události z předchozího dílu, takže kdo nečetl první díl, tady se dozví co se vše dělo nebo si sérii přečtěte od začátku ať o nic nepřijdete.

Laurel je hrozně zajímavá postava a moc mě baví jak je jiná. Ne jen vzhledově, ale i tím, že třeba nechápe jak funguje kamarádství, protože žádné nikdy neměla, apod.
Mě se i líbí pasáže ze života Laurel nebo Hucka. Někomu tyto části určitě přijdou nudné nebo zbytečné, ale u mě je to přesně naopak. Ráda se dozvím jací jsou a co prožívají i mimo vyšetřování.
Ale ta Abigail... Tak nevyzpytatelnou, děsivou a zároveň nesympatickou postavu jsem dlouho nezažila. Hrozně nepříjemná ženská...

Jak v první díle, tak i v tomto vyvstávají otázky, které si autorka nechává do dalšího dílu, který si rozhodně nenechám ujít a doufám, že vyjde brzy!

Tuto sérii rozhodně doporučuji milovníkům detektivek, ale počítejte i s tím, že více nahlédnete do životů postav a i těch milostných.

29.10.2023 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Čtvrtý případ Kate Marshallové a téma ztraceného dítěte. Takováhle témata jsou pro mě jako mámu dost těžká a kor když přijde na rozuzlení, ale já kolikrát nemůžu odolat.

Nečekejte potoky krve jako třeba u vyhlášeného Chrise Cartera, ale přesto si vás tato série získá. Ano některý díl více, některý méně, ale přesto je Robert skvělý vypravěč a vše má promyšlené do puntíku.
Už od začátku mě případ pohltil. Čtivost a originalita se knize rozhodně nedá upřít.

Případ je dokonale zamotaný s více postavami na scéně, ale neztrácíte se v nich a víte o kom je zrovna řeč. Později jsem i já tušila odkud vítr vane a co bude ke konci následovat. A nemýlila jsem se. Což někdo hodnotí jako mínus, ale já rozhodně ne.

Celou sérii doporučuji milovníkům detektivek, záhad a těm, kteří moc nemusí brutalitu a samou krev a kousky těl.

04.06.2023 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Zamilovaný, ale i humorný příběh s krásnou obálkou o lásce dvou přátel a o strachu ze ztráty nejlepšího přítele.
Druhý díl série Láska z Green Valley, který opět nezklamal. I přesto, že je venku letní počasí jsem se ráda vrátila do Skalistých hor. Tentokrát do příběhu Izzy –dredaté snowboarďačky a Willyho – mladého šerifa a lamače dívčích srdcí.
•••
Nedokázala jsem věřit tomu, jak moc dobře se kniha četla. Kolikrát jsem se až divila na jaké straně jsem a že mi zbývá už jen málo do konce. Příběh osvěžila i vtipná špičkování mezi přáteli, nad kterými jsem se usmívala snad ještě víc než u prvního dílu (Nové začátky).
Nejen že mi sedl svižný styl psaní, ale i postavy jsou všechny skvělé a tak sympatické, že by je člověk chtěl poznat osobně. Právě Izzy jsem si v prvním díle velmi oblíbila a tak jako většina doufala, že se dozvím jak bude její láska k dlouholetému kamarádovi pokračovat.
Jediná věc, která mi chyběla byl trošku nedořešený konec ohledně Colea.
•••
Není úplně nutné číst první díl, ale já to docela doporučuji. Jelikož se i v této knize setkáváme s postavami předešlého dílu a tak se setkáte i se spojlery, které vám u čtení prvního dílu značně ovlivní požitek.
•••
Doufám, že se brzy můžeme těšit na třetí díl s názvem Nové sny, který tentokrát bude o postavách, které neznáme. O hrdince jménem Elara a budoucím astronautovi Noahovi.

20.05.2022 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Druhý díl série s inspektorkou detektivkou Kim Stoneovou. Pomalu ale jistě si chci přečíst celou sérii a už se těším na další díl.
Díky krátkým kapitolám je text čtivý a k tomu si přidejte napětí, akci a dokonalou zápletku a máte skvělou detektivku přímo do tohoto podzimního počasí.
•••
Člověk se zase dozví víc o hlavní postavě inspektorky detetivky Kim, která tentokrát řeší dva odlišné případy. Zneužívání dětí a na vlastní pěst podivně nadaná psychiatrička, které umírají pacienti.
Jde o případ, který sleduje čtenář a ví různé okolnosti a doufá, že Kim na to všechno přijde dřív než bude pozdě. A že jsem se nejednou bála, že se tak stane...
Dál jsem se taky dozvěděla zajímavé info o určité skupině lidí. O jaké? To si přečtěte.

16.10.2021 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Ready player one jsem viděla film... hned dvakrát po sobě a na to, že nejsem fanda sci-fi si mě získal. Jak provedením, originalitou, tak příběhem. A když jsem zcela náhodou zjistila, že je kniha? Musela jsem ji mít. Jak jsem již zmiňovala – nejsem fanda sci-fi a tudíž ho ani moc nečtu a proto nebýt filmu, knihu bych si nikdy nepřečetla. A to by byla velká škoda.
Sice mě hned na začátku, jako obrýleného člověka, zklamala malá písmena, postupně jsem si na ně zvykla a občas se tak zažrala do hledání Hallidayova vejce, že mi to bylo úplně fuk. Tím se dostávám k tomu, jak moc je kniha čtivá i přesto, že se začátek může zdát lehce zdlouhavý, ale to se dá snadno chápat a nemůže to být bráno jako negativum knihy. Protože autor vás musí zasvětit do světa OASIS a jeho tvůrce, jinak by to nešlo.
Byla jsem nadšená z popisu rozpadajícího se reálného světa a ještě špičkovějšího světa OASIS. Vše je skvěle promyšlené a úžasná fantazie autora je neuvěřitelná. Postavy jsou moc dobře vykreslené a během příběhu se vyvíjí. Vše je napínavé o to víc, když se začnou po Hallidayově vejci sápat padouši, kteří hrají úplně jinou ligu, než obyčejní 'smrtelníci'.
Je to vlastně úplně jiné než film, ale nevadilo mi to. I kdybych nejdříve četla knihu a až pak viděla film, z obojího bych byla stejně nadšená. Je pravda, že co se týče her a techniky a podobných věcí jsem byla mimo, ale vůbec mi to nevadilo a hlavně... nenudilo mě to! Jsem ráda, že mi tato kniha zdobí knihovnu a ráda se budu vracet do světa OASIS.

03.07.2021 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Horká novinka od mistra, která se skládá ze čtyř povídek, které podle mě (nebuďte zklamaní) – nejsou horory. Spíš jsem se já osobně nad každou zamyslela a vzala si z ní své. Což myslím, že tak má být. U Kinga si každý něco najde.
Všechny témata povídek na mě působí tak, jako by nás chtěl King upozornit na určitou problematiku moderní doby. Telefony, internet, rozpad a zničení země, výbuchy i Trump, ale samozřejmě to pojal po Kingovsku.
Telefon pana Harrigana je první povídka o prvních mobilech od Applu a co se může stát když daruje mladý chlapec mobil starému pánovi. Je to trošku duchařina, ale myslím, že ji King mohl udělat děsivější.
***
‌Chuckův život je rozdělená povídka na tři jednání. Svým způsobem pro mě nejdřív byla dost děsivá, pak jsem byla lehce zmatená a potom...to do sebe vše zapadlo.
****
‌Když teče krev. V této povídce mi chvíli trvalo než jsem se zorientovala. Vystupuje v ní totiž Holly Gibneyová, která je známá z knihy Pan Mercedes, kterou jsem nečetla. Ale byla moc čtivá a bavila mě. A samozřejmě mě hodně navnadila na Pan Mercedes.
*****
‌Krysa mě hrozně moc bavila. Povídka je totiž o autorovi, který má problémy se slovy a napadne ho dokonalý příběh. Jen ho napsat...Sice jsem čekala, že bude děsivější, ale nakonec svůj účel splnila a vážně jsem si ji užila.
*****
Během čtení jsem zjistila, že knihy od Kinga čtu pomaleji než ostatní. A nejlíp se mi čtou večer. Nevím čím to je, ale vždycky když si čtu poznámku autora nebo i jeho úvod culím se a jsem ráda, že jsem se s ním zase setkala.

13.06.2021 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tato docela tlustá kniha, která je opět velmi vychvalovaná a tentokrát chápu proč. Obálka je neskutečná. Přesně se hodí k prostředí a ději v knize. Konečně kniha, která ovládla Instagram a stojí za to.

Co se týče postav tak jsou perfektně promyšlené s vykreslenými charaktery. Animant: naprostá knihomolka, v té době s dost prořízlou pusou a srdcem na pravém místě. Plus když k tomu přidáte její vtipné příhody tak je to sympoška. Elisa je stejně skvělá jako hlavní hrdinka. Pan Reed je typický mrzout a samotář, který potřebuje od Animant trochu vyškolit.

Nikdy jsem žádnou knihu z podobného časového období nečetla, takže jsem se dost bála jestli se mi vůbec podaří se začíst, ale kniha je tak poutavá a čtivá, že jsem neměla žádný problém. Popis musím také pochválit, úplně jsem viděla dokonalou londýnskou knihovnu napěchovanou knihami.

Na podzimní počasí jsou Kroniky prachu perfektní volbou, protože londýnské propršené, pochmurné počasí a čajíčky vás prostě pohltí.

Kniha je každopádně romantická, roztomilá, ale i pochmurná proto, že je příběh také postaven na tom, jak byly dříve ženy znevýhodňovány. Neměli žádné slovo, žádnou moc, nesměli do knihoven a ani pracovat. Každopádně jsem se chvílemi culila jako měsíček. A to se mi nestává.

06.11.2020 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Tak tento díl opět hodnotím velmi kladně a stojí za to se prokousat prvním dílem, protože jak druhý tak i třetí je opravdu hodně povedený.
Už začátek byl skvělý, žádná omáčka a hned se ponoříte do zimy, ledu a případu, ze kterého mrazí. Hrozivá a pro mě jako pro mámu nepředstavitelná situace ztracených, unesených a týraných dětí. Z některých pasáží se mi tajil dech a bylo mi špatně jak se někteří lidé dokáží chovat. Co se týče případu tak byl rozhodně zamotaný a dobře promyšlený. Jen na konci mi u výslechu chybělo více informací.
Od knihy jsem se od poloviny nemohla vůbec odtrhnout. Líbilo se mi, jak jsou všechny díly propojené. I když se autorka zmiňuje co se v předchozích dílech dělo, ale rozhodně to nerozvádí. Tudíž doporučuji si přečíst všechny díly postupně.

19.08.2020 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

První díl série detektiva Jude Fontaineové. Kniha je velmi čtivá a autorka píše velmi poutavě.
Hlavní postavy Jude mi při čtení bylo hrozně líto. A čím víc jsem se o ní dozvídala tím větší jsem měla husí kůži co všechno musela prožít. Nikdy bych neřekla jak těžké je se odpoutat od své minulosti a najít sebe sama. Bylo úžasné jak Jude byla naprosto jiná osobnost než předtím. Velmi dobrý nápad a zpestření bylo to, že se díky věznění ve tmě Jude zbystřily smysly a jak dokázala v lidech číst.
Co se týče případu tak jsem měla tip na vraha, ale byla jsem jen kousek mimo.

19.07.2020 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tak tahle ta kniha mě naprosto rozsekala, pohltila a stala se mou další z oblíbených od CoHo.
Obálka je nádherná a originální, jen mě mrzí že je to pevná vazba a ne měkká jako ostatní její knihy. Co se týče názvu tak jsem si říkala proč nakladatelé změnily její název, proč knihu nenechali pojmenovanou tak, jak ji pojmenovala autorka (Verity). Ale po přečtení jsem zjistila, že název Pravda,nebo lež je naprosto trefný.
Jako většina autorky knih je velice čtivá a snadno se čte. Těžko se mi od ní odtrhávalo. Děj mě pohltil natolik, že jsem celý den přemýšlela jak bude děj pokračovat a co se ještě víc může stát. Při četbě jsem procházela různými pocity od znechucení přes smutek až po zděšení a překvapení. Jakožto pro matku pro mě určité pasáže byly dost stresující až se mi tajil dech.
Jelikož je hlavní hrdinka spisovatelka, myslím, že mnoho pocitů a myšlenek pochází přímo z hlavy Colleen.
A ten konec?? Málem jsem měla infarkt. Poslední kapitola mě naprosto položila. Četla jsem a četla a jen valila oči.
Rozhodně doporučuji všem příznivcům Colleen Hoover a fanouškům thrillerů.

08.06.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Tento příběh je pro mě hrozně důležitý. Nejen, že se řadí mezi mé oblíbené knihy od Stephena Kinga, ale také byla má první od něj.
I potřetí jsem stále měla mrazivý pocit v zádech. Zlo přímo čiší ze stránek a u konce se nedá odtrhnout.

King prostě umí nastolit hrozivou atmosféru, že při čtení večer mi tlouklo srdce tak, jakoby se mělo vydrat napovrch. Nejsem žádný strašpytel, ale má fantazie je bujná a tak si vše detailně vybavím. Při čtení i teď po ní mám při pohledu na našeho kocoura divný pocit. I takové následky na vás může kniha zanechat jako to, když vedle vás jde, ohlížíte se přes rameno.

V mnoha věcech jsem Louise fakt chápala. Když člověk přičichne k něčemu takovému, je těžké se od toho držet dál a neposunovat hranice. A k tomu ta bolest ze ztráty...
Dřív mi ten konec vadil. Teď už tolik ne. Asi je to jen tím, že vím, jak to skončí a není to pro mě takový šok.
I po letech patří mezi mé nej.

Podle knihy je samozřejmě natočen film, který mnozí znáte, aniž jste si toho vědomi. Já osobně velmi doporučuji provedení z roku 1989 (Hřbitov domácích zvířátek), protože to má děj nejvíce podobný knize, nejspíš i protože scénář psal sám autor a i si v něm zahrál. Naopak zpracování z roku 2019 (Řbitov zviřátek) je příšernost. A film z roku 2023 (Řbitov zviřátek: Pokrevní linie)? Neviděla jsem ho a podle traileru asi ani nechci.

05.05.2020 5 z 5

Neplecha ukončena!

Kdo by neznal kouzelný svět Harryho Pottera. A kdo neví, toto je má premiéra knižního Harryho Pottera. Nikdy jsem neměla nutkání ho číst, ALE ! Naprosto boží obálky této série (2021) mě přesvědčily a já je všechny potřebovala mít v knihovně. Toť asi vše ke vlivu obálek při výběru knih.
•••
Musím zmínit, že vězeň z Azkabanu je můj nejoblíbenější díl a tak i po přečtení zůstává. Je můj nejoblíbenější díky třem osobám. Klofanovi, Lupinovi a Siriusovi.
•••
Neubráním se porovnání s filmem, který sice pointou člověka uspokojil, ale přesto měl mezery a vyplouvalo mnoho otázek, na které člověk neměl odpověď. Mé otázky byly díky knize konečně zodpovězeny. Ale otázka typu: "Sakra, jak to tu ženskou všechno jen mohlo napadnout?" Zůstává...

P.S. Jediné co mě mrzí, že ač je to už 10. vydání, najdou se překlepy. Ať už chybějící mezery mezi slovy nebo zaměněná písmena.

07.02.2023 5 z 5

Psáno s lítostí Psáno s lítostí Aly Martinez

Kniha od autorky, od které jsem četla Nejjasnější soumrak a Nejtemnější úsvit. Její knihy mi rozdrtily srdce a rázem ho zase slepily. Mnohdy jsem měla na krajíčku. Proto jsem s koupí této a druhého dílu (Psáno s nadějí) neváhala.
•••
Cavenův život se změnil, když byl svědkem příšerné události. Znovu se mu změnil, když našel dítě na prahu svých dveří. A změní se znovu, když se po letech objeví matka dítěte.
Caven a Hadley se seznámili za situace, kterou by nechtěl prožít nikdo. Oba mají své démony, se kterými se perou. Kromě samotného traumatu až po výčitky svědomí, pocit viny nebo ztrátu blízkých. Snaží se s tím vším vyrovnat jak nejlépe můžou, ale vždycky je vzpomínky doženou a srazí na kolena. Oba jsou pokřivení a jediná čistá a nevinná osoba, kterou chtějí před vším zlem světa uchránit je jejich společné dítě.
•••
Kniha se mi četla hrozně moc dobře. Příběh je bez zbytečných omáček a kapitoly některé kratší, některé delší. Chápala jsem Cavenovo chování a rezervy a předsudky vůči Hadley, ale na druhou stranu jsem chápala i Hadley a hrozně moc jí fandila.
Moc se mi líbil vztah Cavena a jeho dcery. To jak se změnil a naprosto se jí oddal mě ne jednou vehnalo slzy do očí. Jediné co mě tak trochu nesedělo, byl její věk. Na čtyřleté dítě mi přišla až moc vyspělá. Tipla bych ji minimálně na šest.
•••
Jinak ta chemie mezi postavami byla tak uvěřitelná... Opravdu je těžké se do celého příběhu neponořit a necítit vše s postavami.
A ten konec? Čekala jsem různé zvraty, ale tohle mě teda nenapadlo.

Doporučení!
Rovnou si pořiďte i druhý díl, protože ten konec vás vážně nenechá v klidu a budete muset začít číst další díl. A to samé doporučuji i u Nejtemnější úsvit a Nejjasnější soumrak! Pořídit rovnou oba!

07.09.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Harryho snad ani nemusím představovat. Myslím, že Harry se už zařadil do takové té knižní klasiky. I můj čtyřletý syn poznal už z obálky, že čtu "Heryho Fotra".
Druhý díl je můj oblíbený a tak jsem se na něj moc těšila a zase byla zvědavá jak moc se liší od filmu.
•••
Úžasná obálka. Nijak jinak to nemůžu napsat a nejspíš to budu psát u každého dílu, protože ty se opravdu povedly. A celková grafika knihy je velmi povedená, ale stojím si za tím, že vazba by si zasloužila víc. Ať už hardback nebo lepší měkkou vazbu, protože se obávám, že až ji jednou budu číst synovi nebo on sám, bude už hodně poškozená.
Text je psaný skvěle. Čte se to samo a i pro děti skladba vět nebo složitá.
•••
Moc mě bavila Lockhartova otravnost, která byla ještě větší než ve filmu a děj příjemně ozvláštnila. Ani Hermiona mi už tolik nevadila. V prvním díle byla taková otravná a tady už to bylo lepší.
Stále se tento díl řadí mezi mé oblíbené. Protože je v něm už více akce i přesto, že Harry není úplně hrdina s velkým H a vždycky mu někdo pomůže, ale žádný hrdina nemůže fungovat úplně sám a hlavně je to také pro děti, takže...
•••
Vězeň z Azkabanu je můj asi nejoblíbenější díl a těším se až se do něj zanedlouho ponořím.

23.06.2022 5 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Nelly Černohorská. Česká autorka, které moc fandím. Napsala Zlovolné bytosti, které mi dokázaly vytvořit mrazivý pocit v zádech a proto jsem ji moc vděčná, že mi poskytla výtisk své novinky, kterou jsem si s chutí přečetla.
•••
Oko čarodějnice je taková milá, roztomilá a maličká knížečka akorát do ruky, ale nenechte se zmást! Autorka vás totiž vrhne do tajemných zmizení mladých dívek, jednoho záhadného starého zrcadla a jedné obyčejné puberťačky, která se zaplete do děsivých spárů nadpřirozena.
Knihu ozvláštňují ilustrace a novinové články s fotografiemi. Také se objevují dvě časové linky a pohledy více postav.
Text se četl moc dobře, byl čtivý, bez zbytečných omáček, s krátkými kapitolami a hlavně... příběh měl spád a akci!
•••
Jedna jediná věc, která mě trošku zkalama byla tužší vazba. Kor u takovéhle tenké knížečky to bylo u čtení rušivé a občas jsem se s knihou trošku prala. :D
•••
Jelikož Nelly píše spíš kratší knížky (proti čemuž nic nemám) a proto si myslím, že by bylo zajímavé kdyby napsala třeba hororovou knihu povídek. Myslím, že by to bylo skvělé.

PS: Asi budu mít chvíli problém se zrcadly...

09.12.2021 5 z 5

Idol Idol Kristen Callihan

Příběh slavného zpěváka ze skupiny Kill John a skromné ženy, která se ocitla ve slepé uličce svého života, o které nevěděla dokud se neobjevil u ní na trávníku.
První díl série VIP, u které mě anotace upoutala natolik, že jsem si knihu objednala už v předprodeji (a to se u mě moc často nestává).
Skvělá obálka slibuje příběh plný hudby, rokenrolu a koncertů. Už po přečtení prologu jsem věděla, že se mi kniha bude líbit. Ušklíbala jsem se, hihňala se a smála pošťuchováním a slovním narážkám mezi hlavními postavami.
V každé kapitole nahlédneme do hlav Liberty a Killiana. Líbí se mi vyjadřování obou postav tak, jak jim pusa narostla. Nejen, že je to čtivější, ale také osobitější a já měla pocit, že ty postavy jsou skutečné a vážně se někde nachází idol Killian James. Ano Killian se až moc zmiňuje o svém penisu, ale k jeho povaze to sedí.
Konec mě dojímal a po hrozně dlouhé době se mi stalo, že jsem se nedívala na počet stran a nepočítala kolik mi zbývá do konce, protože jsem nechtěla aby příběh skončil. Potřebuju další díl, který tentokrát má být o vážném a sexy manažerovi skupiny Kill John Scottiem.

04.05.2021 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Velmi vychvalovaná a prý nejlepší povídková sbírka. Obsahuje 4 povídky a tři z nich jsou zfilmovány. A moc dobře.
Než se začnu zaobírat každou povídkou zvlášť chci podotknout, že mi chyběly autora doslovy a úvody k povídkám. Já to totiž beru něco jako spojení – dopis od autora, nebo jako by si k vám přisedl k baru a vyprávěl vám proč a za jakých okolností tu povídku napsal.
První povídka s názvem Rita Hayeorthová a vykoupení z věznice Shawshank je příběhem o naději, která neumírá. Red – chlápek, který vám za určitý obnos peněz sežene cokoli vypráví o vězni Andym Dufresneovi, který je stejně jako on odsouzen na doživotí.
Film Vykoupení z věznice Shawshank byl skvělý ostatně jako všechny staré filmy. Skvělá práce z povídky o 99 stranách udělat film, který má přes dvě hodiny.
Povídka o Toddovi, který je blázen do druhé světové války s názvem Nadaný žák je příběh o zvrácenosti. Už od začátku jsem chápala proč. Můj pocit se stránku od stránky prohluboval.
Povídka se odehrává během roku 1974-1977. Todd zjistí, že jejich osamělý soused je ve skutečnosti Kurt Dussander – válečný zločinec. Navzájem se vydírají a parazitují na sobě, protože jeden zná tajemství druhého. Výborná ukázka toho co s člověkem může provést JEHO VELKÝ ZÁJEM.
Co se týče filmu tak byl skvělý, ale chvílemi uspěchaný a trochu pozměněný.
Tělo je třetí povídka, která je také zfilmována pod názvem Stůj při mně.
Roku 1960 se skupina kluků rozhodnou vydat se na cestu, aby se podívali na mrtvé tělo malého kluka, o kterém nikoho nic neví. Gordie, Teddy, Chris a Vern zažívají dobrodružství, o kterých se jim nikdy nezdálo.
Povídka se odehrává v Castle Rocku, kde je mladý Eso Merill i vzpomínka na psa Cuja. Skvělé jak autor připojuje své příběhy. Člověk čte, čte a musí se zastavit, protože si vzpomene, že postavu nebo prostředí odněkud zná.
Víc to člověka utvrzuje, že to prostředí, město i postavy vážně existují. Aspoň na mě to tak působí.
Dýchací metoda je poslední povídka, ve které třiasedmdesátiletý David vypráví o členství v klubu, ve kterém je okolo 10 let. Nacházel knihy a vydavatele, o kterých nikdo nikdy neslyšel a slyšel víc než dost zvláštních historek. Jedna z nich nazvaná Dýchací metoda vyprávěna o Vánocích.
Samotná historka mě moc bavila. Už jen proto, že je to vyprávění o tom jaké bylo porodnictví a přístup k ženám okolo roku 1935.

09.04.2021 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Devátý díl série detektiva Roberta Huntera, který se zařadil mezi mé nejoblíbenější.
Tenhle díl nebyla žádná nostalgie a ani nebyl identický s ostatními. Tady se totiž spojí Robert a Garcia s FBI. Když už se zmiňuji o FBI tak agentka Fisherová byla pěkná pipka a podle mě hloupá. Garciovi poznámky na její adresu byly skvělé ( ostatně jako vždycky ). Další čím se díl velmi liší od ostatních je, že se případ dostane i mimo hranice Los Angeles.
Jsem ráda, že se detektiv Hunter zase o krůček posunul a ještě víc se socializoval. A co hlavní, konečně je akce kde není Hunter sám a nehraje si na Supermana. Případ zase zapeklitý a skvěle promyšlený kde je na konci vše vysvětleno a objasněno.

19.10.2020 5 z 5