Maki229 Online Maki229 komentáře u knih

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Zase jedna odpočinková detektivka ze středověkého prostředí věrně vylíčeného. Místy mrazivá, nejen počasím. K Vondruškovým knihám se vracím a po opakovaném přečtení tam vždy najdu něco dalšího, co jsem napoprvé nezachytila, protože jsem se soustředila na zápletku příběhu.

28.12.2023 5 z 5

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Byla mi doporučena. Sama bych po ní patrně nesáhla, mám raději historické romány z dob dřívějších. Eugénie - Désirée mi byla sympatická od první chvíle a vtáhla mě do děje. Čtivě napsané, historické milníky taky souhlasí. Kdo má rád příběhy z minulosti, bude se určitě líbit.

16.09.2023 5 z 5

Od pana Vondrušky nadšeně už léta čtu příběhy s Oldřichem z Chlumu, tak jsem se rozhodla pustit i do doby renesanční s Jiřím Adamem z Dobronína. Pro jistotu jsem si vyhledala první příběh. A líbí se mi taky, psaní je čtivé, pan Vondruška nezklamal.

22.05.2024 5 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Mám ráda ženské romány. Ty se dají napsat dobře nebo nezajímavě. A tento je pěkně napsaný, rychle se čte a odsýpá. Chtěla jsem si ho přečíst stylově o vánocích, ale v knihovně byl žádaný a tak na mě vyšel až teď. No alespoň jsem si ho přečetla v době velkého ochlazení na 5°C po předchozích teplých dnech 20 - 25°C. Vyšlo mi čtení u popíjení horkého čaje, zasněžená skotská krajina, romantika, co chtít víc?

20.04.2024 5 z 5

Sedlák pod Milešovkou Sedlák pod Milešovkou Daniel Pitek

Rozhovory s panem Pitkem už sleduji několik let a jeho náhled na svět a především na zemědělství, je mi blízký. Je vidět, že když je dobrá vůle a ochotní lidé, jde to. S velkým nasazením, s fůrou práce a nekonečným bojem s legislativou a úředníky, přesto se občas něco povede. Nelíbí se mi totiž, když někteří předem řeknou, že to nemá cenu, že stejně nic nezmůžou a že už je příroda zničená. Poničená je opravdu dost, ale není vše ztraceno. To se nám v této knize snaží přiblížit a ukazují možnosti a cesty jak z toho ven. Rozhodně jsem pro zrušení, respektive postupnému zmenšování " širých lánů", pro vysazování stromů a další smysluplné počiny. Líbí se mi i myšlenka, že každý z nás může něco udělat. My, kteří nemáme vlastní půdu ani zahradu, můžeme alespoň nakupovat na farmářských trzích, a tak podpořit menší zemědělce. Čím bude více lidí, kteří smysluplně hospodaří, tím se naší zemi lépe povede.

07.03.2024 5 z 5

O čem sní ženy 2 O čem sní ženy 2 Olga Sommerová

Moc se mi líbí rozhovory se ženami, které to vůbec neměly lehké, nevzdaly se a snad většina z nich žije spokojený život. Kniha vyšla před 20 lety. Pro mě je navíc zajímavá tím, že dámy, které paní Sommerová oslovila, byly zralé ženy okolo padesátky, což je teď můj věk. Jsem velmi ráda, že vnímání žen a vůbec podmínky k žití se za těch 20 let pohnuly kupředu. Vidím, že my holky v generaci následující, jsme to měly lehčí ve 20 i nyní v těch 50+. Zase to člověku dodá sílu nevzdávat se, když se nedaří.
" Podporovala velkodušně náš vztah a říkala mi, proč bys ze strachu utíkala před něčím, co by mohlo být úžasný, jdi do toho ! A nakonec řekla - andělé se přece zásadně ze schodů neskopávají. Andělů můžeš potkat za život několik nebo jen jednoho a byl by to přepych vyhodit ho ze dveří. "

04.12.2023 5 z 5

Chvála pohybu Chvála pohybu Miroslav Horníček

Po panu Horníčkovi jsem sáhla jako sázku na jistotu. A dobře jsem udělala. V knize je nejen laskavý humor, který pohladí, ale také postřehy k zamyšlení, jak život zlepšit sobě i lidem okolo. Je zde rozčlenění na několik kapitol opravdu různých druhů pohybu včetně sledování pohybu ostatních nebo pohybu myšlenek. Užila jsem si to. Pohyb budiž pochválen.

04.12.2023 5 z 5

Příběhy obyčejného uzdravení Příběhy obyčejného uzdravení Jan Hnízdil

Knihu jsem dostala před pár lety jako dárek. Nebyl čas na čtení, a tak putovala do skříňky a postupně jsem na ni zapomněla. Prošla jsem vážnou nemocí, ani tehdy jsem si na ni nevzpomněla a ležela tam dál. Uzdravila jsem se a objevila ji při hledání jiné knihy o podpůrném léčení a rekonvalescenci. Hned jsem si ji dala k posteli na poličku. Za pár dní se do ní pustila. Zprvu obezřetně. Pana doktora Hnízdila si velmi vážím, přesto jsem měla malé obavy, že je pan doktor proti západní medicíně. Omyl, můj omyl, ještěže jsem knihu přečetla.
Kniha se s kládá z velké části z příběhů lidí a minimálně ve dvou případech léčbu našimi lékaři doporučoval a pokud nechtěli slyšet, tak prakticky potvrzoval. A v tom s ním naprosto souzním. Je to proti nadužívání léků, pod to se podepisuji a sama beru prášky minimálně. Ne tak spousta jiných, bohužel. Opravdu je toho HODNĚ v hlavě a je na nás, jak se k jakémukoliv neduhu postavíme.
K mému uzdravení: velice si vážím péče lékařů, kterou mi věnovali, ale já i moji blízcí víme, že jen ta by nestačila. Dokonce jsem se v jednom z příběhů poznala - diagnózou i léčbou.
Knihu doporučuji, přeji každému, ať si tam najde něco pro sebe a nám všem hodně zdraví :)

21.11.2023 5 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Kniha je ženský román padesátnice, o jejím krásném vztahu ke svým dvěma psím mazlíčkům, taky o vztazích mezi lidmi napříč všemi generacemi a hlavně je vše psáno s humorem. za mě plný počet

01.09.2023 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Anotace se mi zdála zajímavá, tak jsem si knihu vypůjčila v knihovně. A dobře jsem udělala. V jednom domě je tolik "ztroskotanců"..., jak se ukáže, když si lidé pomáhají a nejsou lhostejní ke druhým, dá se zvládnout hodně a život se dá zlepšit kdykoli a v jakémkoli věku. Neotřelý je pohled myši, která v domě rovněž přebývá a střídavě navštěvuje všechny nájemníky.

22.05.2024 5 z 5

Tajemný protivník Tajemný protivník Agatha Christie

Byla jsem moc ráda, když jsem tuto knihu sehnala v antikvariátu. Věděla jsem, že A.Christie má příběhy s Tommym a Pentličkou, ale doteď jsem žádný nečetla, přitom jsem se někde dozvěděla, že tyto vyšetřovatele měla moc ráda, stejně jako slečnu Marplovou. A když už jsem se rozhodla přečíst si tyto příběhy, chtěla jsem začít prvním dílem. U detektivních sérií je to v podstatě jedno, ale přece nezačnu u jejich důchodového věku, chci to pěkně od začátku, zde ještě nejsou manželé.
Děj probíhá svižně tak akorát, spokojenost velká, A.Christie byla mistryní ve svém oboru

13.02.2024 5 z 5

Pod toskánským sluncem Pod toskánským sluncem Frances Mayes

Autorka je mi sympatická, spojuje mě s ní zájem o historii ( památek i oprava starého kamenného domu ), vaření, pěstování bylinek i růží a vůbec láska k životu se vším všudy. K tomu patří pozorování východu a západu slunce, procházky přírodou, návštěvy kostelů, ale také nakupování zeleniny na trhu nebo třeba bot či různých potřeb do domácnosti v malých místních krámcích. Oceňuji i uvedené recepty na hlavní jídla i dezerty a pohodovou atmosféru letní Itálie, Toskánsko se svojí starobylou historií Etrusků mě láká nejvíc.
Líbily se mi i popisy rekonstrukce domu. Sama jsem to zažila. Něco se naplánuje a trvá to mnohem déle a ne vše se povede na první dobrou. Ke zdárnému konci je bytostně potřeba snít a už si to představovat hotové, jak sedíme s přáteli a popíjíme dobré vínko.
Podle mého gusta dobrá kniha

08.02.2024 5 z 5

Vlk a sedm kůzlátek Vlk a sedm kůzlátek Fan Vavřincová (p)

Knížku jsem si našla podle známě autorky Takové normální rodinky, kterou mám ráda s tím, že vyzkouším jiný detektivní žánr. A neprohloupila jsem. Děj zvolna probíhal v zasněžených horách odtržených od civilizace - odehrává se před 50 lety. Líbílo se mi to. Nemusím moderní rychlé trháky krváky. Ale ani to nebylo rozvláčné, což ani na 100 stránkách nejde, vyšetřování a odhalení probíhalo tak akorát rychle. Z mě příjemné čtení klasické detektivky.

21.01.2024 4 z 5

Nitranská brána smrti Nitranská brána smrti Vlastimil Vondruška

Pěkné počteníčko pana Vondrušky nás tentokrát přivede do slovenské Nitry, součástí tehdejšího Uherského království. Oldřich z Chlumu s pomocníky se musí popasovat nejen se zločinci, ale také s nedůvěrou místních lidí v právě dobytém městě vojskem krále Přemysla II. Nakonec vše rozluští a my čtenáři si přijdeme na své.

09.01.2024 5 z 5

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Knihy pana Vondrušky mám ráda. Pro mě je to báječný odpočinek ve středověkém prostředí. V tomto příběhu jsem si i na mapě postupně sledovala cestu do Compostely. Zápletka byla dobrá s přesahem do minulosti.

30.10.2023 5 z 5

Vezmi mě domů Vezmi mě domů Julie Tottman

Je skvělé, že jsou na světě takoví lidé jako Julie Tottman, kteří nejenže vzorně pečují o svoje zvířecí miláčky, ale dovedou zachránit i ty, co na své páníčky neměly zrovna štěstí. Je to krásné čtení pro pejskaře, milovníky zvířat, ale i pro ty, kteří si váží dobrých lidských vztahů.

25.09.2023 5 z 5

Babičky Babičky Petr Šabach

Téma doby minulé je pěkně popsáno, dobře si mi útlá knížečka četla. jen 3 hvězdy dávám z důvodu, že jsem očekávala podle názvu, že babičky zde budou mít větší prostor. Je to jen můj subjektivní pocit a knížka určitě stojí za přečtení.

25.09.2023 3 z 5

Čajové povídky Čajové povídky David Khol

Líbí se mi téma skupinky návštěvníků čajovny, kteří se znají pouze od vidění a probírají obecné věci jako např. počasí... Jednou majitele, který se rozhovorů účastní napadne, že by mohli přidávat zajímavé příběhy ze života. I když si to nejdříve nikdo moc nedokáže představit, časem se toho chytnou všichni. A tak to je s námi se všemi, každý z nás má zajímavý a originální příběh

30.08.2023 5 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Přečtení této "Záhady" jsem si zopakovala, protože jsem nedávno Jílové u Prahy navštívila a prošla si blízké okolí, vylezla na rozhlednu, podívala se do muzea a taky si dala kávu a zákusek v místní cukrárně na náměstí u věže. Ta se nachází v domě, kde bývala ve středověku rychta a vězení, tak nemusím oblíbencům Vondruškových knih vysvětlovat, jak jsem se tam dobře cítila a nasávala atmosféru dob minulých. Čtení i návštěvu Jílového doporučuji 5 hvězdami.

27.04.2024 5 z 5

Dáma a tučňáci Dáma a tučňáci Hazel Prior

Čtivý román o tom, jak se 86letá dáma vydala do Antarktidy a popudem jí k tomu byl přírodopisný seriál v televizi. V knížce také najdete hluboké lidské příběhy popsaných hrdinů, které návštěvě Antarktidy předcházely. A jako v každém životě je i tady láska.

23.04.2024 5 z 5