Majto Majto komentáře u knih

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Opäť bizarné a svojím spôsobom aj dosť zábavné. Palahniuk vždy nájde tému knihy, ktorá dokáže v jeho rukách dostať osobitú formu zážitku.

11.01.2022 4 z 5

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

Toto bol onehdy pre mňa vrchol Palahniukovej tvorby. Škoda, že mi ju vtedy niekto nevrátil (nikdy som si neznačil komu čo).

11.01.2022 5 z 5

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

Rešpektujem Motorhead, aj keď sa neradím ku skalným fandom a na nosiči mám len 1 album, no Lemmy ako človek bol veľmi zaujímavá osobnosť a to dokazuje aj táto kniha. Skvelá a vtipná výprava do sveta drog a hudobného businessu.

07.01.2022 4 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Ďalšia podivnosť za mnou. Spočiatku som si myslel, že to bude niečo výnimočné, bo mi to evokovalo zčasti absurdný svet absurdných postáv z kníh Johna Irvinga a zčasti Psíhlavsko s jeho smradľavým puchom nasýtenou atmosférou, ako ju opísal Nick Cave v "A uzřela palice anděla", tak som bol zvedavý, čo bude na ďalších stránkach. No postupne nastával len pocit nenaplnenia, čo je škoda, bo prvotná myšlienka bola dobrá.

24.04.2024 3 z 5

Špióni KGB: Utajené životy agentů sovětské tajné služby Špióni KGB: Utajené životy agentů sovětské tajné služby Helen Womack

Na jednej strane zaujímavé čítanie, kde sa možno dozvedieť viac o fungovaní tejto "mýtickej" organizácie, na druhej mi veľa z príbehov prišlo šablonovitých. Menili sa len mená miest a osôb. Jednotliví agenti odhalia svoje osudy a cesty. Niektorí využili systém, aby naplnili sny a niektorých ten systém využil. No nie je to zbytočná kniha.

14.03.2024 3 z 5

Bez ohňů je underground Bez ohňů je underground Jan Pelc

Ďalší z titulov, ktoré v našich kruhoch kolovali krátko po vydaní. Hoci som PPU vtedy (v podstate ani dnes) vôbec nepočúval, knihu som prečítal s chuťou a dobre sa pobavil (tak ako vtedy aj dnes).

11.12.2023 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Pokračovanie tejto megaságy ma spočiatku bavilo menej, no postupne má to čoraz viac driapalo neviditeľnými pazúrikmi až som záverečné kapitoly čítal na pár záťahov. V poradovníku už stojí Bouře mečů, tak uvidím čo so mnou porobí. Či má trafia nejaké blesky, abo zostanem len zmoknutý stáť.

01.12.2023 4 z 5

Podoba Podoba Tana French

Pri druhej knihe akoby sa autorka vyvarovala niektorých nedostatkov z predošlej a čítanie ma bavilo o čosi viac. Síce aj tu je opäť veľa opisov a psychologických rozborov postáv, ani tempo nie je závratné, no opäť to má skvelú atmosféru a dokáže ma pohltiť. Tretia kniha asi nebude čakať dlho na svoje preskúmanie.

12.11.2023 4 z 5

Ve slepé uličce Ve slepé uličce Henning Mankell

Zatiaľ najlepšia kniha tejto série. Všetko sedí na svojom mieste: atmosféra, melanchólia vyšetrovateľa, vyšetrovacie metódy, motívy a spôsoby páchateľa... Už teraz som zvedavý na šesťku Pátá žena.

05.11.2023 4 z 5

Mag Mag Jack Kerouac

Povedal by som, že Mag je typický Kerouac napísaný netypickým pohľadom dieťaťa. Stále je plný zmien počasia na cestách, prachu, potu, sĺz i smiechu. Nostalgia zmiešaná s melanchóliou. Len jednu chybu som tu našiel - koniec je na môj vkus spichnutý akosi narýchlo a v skratke.

09.09.2023 4 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Neviem, či ma niektorá kniha Palahniuka vyslovene sklamala (ale viem - nesklamala), no každá ma zaujala svojou formou i obsahom. Ani táto nie je výnimkou. Mám skrátka rád tento štýl písania.

08.08.2023 4 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Pred mnohými rokmi som v tv videl seriál a ten má dosť bavil. Keď som potom o nejaký čas v kníhkupectve videl knihu rovnakého názvu, nezaváhal som ani na moment. Bavila má rovnako ako seriál.
Keď som ju čítal teraz, s odstupom mnohých rokov a zahmlenými spomienkami na seriál, opäť má to bavilo, hoci možno o trochu menej. Asi skúsim aj iné knihy autora.

30.05.2023 4 z 5

Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně John Irving

Mám rád Irvingov humor, mám rád jeho štýl písania. Dostal som to aj v tejto útlej knihe, no bolo to málo na to, aby som si ju užíval ako iné diela autora. Skôr akási povinná jazda ako skvelý zážitok.

11.05.2023 3 z 5

Efektivně mrtvá žena Efektivně mrtvá žena Václav Erben

Pre mňa trochu slabší prípad ako predošlé, no písal ho rovnaký autor svojím štýlom a ten mi skrátka sedí. Relaxačné čítanie.

11.05.2023 3 z 5

Pôvod Pôvod Dan Brown

Vyzerá to tak, že s langdonovkami som skončil. Možno si ešte opäť niekedy prečítam prvé dve, no ďalšie ma ničím nelákajú. Túto knihu som dočítal zo slušnosti. Okrem reálií Barcelony ma tam nič extra nezaujalo. Aj ten zloduch bol odhalený už v prvej tretine knihy, nehovoriac o "šokujúcom" odhalení, ktoré také nebolo.

19.03.2023 2 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Maratón v Stredozemi skončil. Po dočítaní samotného príbehu som mal dojmy ešte pomerne pozitívne, hoci nedosiahli úrovne ako pri predošlých dvoch knihách. Čo mi zrazilo hodnotenie boli mnohými vychvaľované dodatky. Chápal som ešte zopár tých, čo súviseli priamo s dejom, no väčšinu dodatkov bych dal radšej do knihy zvlášť. Na mňa pôsobili nadbytočne a čítal som ich len preto, že knihy vždy čítam až do konca (čo pri opakovanom čítaní o niekoľko rokov v tomto prípade asi poruším).

25.01.2023 3 z 5

Temná strana Švédska Temná strana Švédska * antologie

Knihy poviedok majú svoje klady i zápory, no v konečnom dôsledku majú aspoň pridanú hodnotu objavenia autorov, ku ktorým sa inak asi nedostanete. V tomto prípade to u mňa bola asi väčšina. Neľutujem ten finančný obnos za túto knihu už len kvôli tomuto. Najviac sa mi pozdávali Niečo v jeho pohľade Daga Ohrlunda, Poštové sane Asy Larssonovej, Maitreya Veronicy Von Schenckovej, ale bolo to aj veľa ďalších zaujímavých kúskov.

24.11.2022 3 z 5

Přišla z moře Přišla z moře Miloš Urban

Môj druhý kontakt s tvorbou Urbana dopadol rozpačito. Nemal som žiadne očakávania, len som čítal stále ďalej a čakal čo príde a nič. Asi v tomto je pre mňa problém tejto knihy, že koniec je o ničom. No štýl písania je vážne brilantný. Budem asi musieť zohnať Sedmikostelí, bo to sa mi svojho času páčilo.

21.11.2022 3 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

No. Čo napísať k tomuto výtvoru. Najskôr, že ako zoznámenie sa s tvorbou autorky to asi nebola príliš dobrá voľba. Chýbal mi nejaký dej, niečo čo by dalo tvar obrazom vytiahnutým z monológov matky a syna. Nápady dobré, no mne sa stratili vo forme.

05.08.2022 2 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Pôjdem tu asi proti prúdu, no neprekvapuje ma to.
Kniha má spočiatku nechytila, no po pár stránkach sa to zmenilo. Štýl písania autora je fajn, no po dejovej stránke ma bavila hlavne prvá časť v Afganistane. Potom už akoby som čítal iný príbeh. Uvítal by som viac o odchode z krajiny a pod. Celú "americkú" časť som pretrpel. A záverečná bola tiež taká akási zmätená.
Neznamená to však, že už si od Hosseiniho nič neprečítam.

04.08.2022 3 z 5