majanka majanka komentáře u knih

Na rozhraní života Na rozhraní života Barbara Wood

Pekná kniha, dobre sa číta. Tri mladé ženy, ktoré sa prvýkrát stretnú na medicíne, ich vzájomná podpora. Po medicíne život každej z nich sa uberá inou cestou, ale ľudskosť im ostáva. Čakala som, že to lekárske prostredie bude v knihe viac dominantné, ale aj tak pekne spracovaný príbeh.

22.02.2021 5 z 5

Nezlomený Nezlomený Laura Hillenbrand

Ďalší silný skutočný príbeh. Príbeh Loisa Zamperiniho. Najprv bežec, potom letec, ďalej zajatec, mŕtvy človek... A hlavne človek NEZLOMENÝ. Výstižný nielen názov knihy, ale hlavne charakteristika človeka, ktorý dokázal prežiť všetky útrapy života, ktoré mu priniesla druhá svetová vojna, dokázal nakoniec odpustiť a dožiť sa krásnych 97 rokov.

06.12.2020 5 z 5

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Príbeh chlapca počas druhej svetovej vojny, ktorý sa snaží zachrániť svoj vlastný život, odkázaný sám na seba a na ochotu a odvahu iných ľudí aspoň nejako mu pomôcť.
Aj keď sa kniha číta rýchlo, je to silný príbeh plný nezmyselnej brutality.

01.03.2020 5 z 5

Mäso - Vtedy na východe Mäso - Vtedy na východe Arpád Soltész

Odvážne písanie. Trocha trvá kým sa čitateľ zorientuje v množstve postáv a ich prezývok. Dej zaujímavý, drsný. Skutočný? Skutočná "pavučia sieť". Všetko to čo sa dialo a deje nielen na východe Slovenska. Koniec knihy sa mi nepáčil, nehodil sa mi k celému tomu štýlu knihy.

02.01.2020 4 z 5

Daň z orgasmu Daň z orgasmu Lenka Teremová

Nie je to iba román o orgazmoch, ale dobre spracovaný psychologický román vhodný na osvetu nielen pre ženy.

28.12.2019 4 z 5

Vlastnou hlavou Vlastnou hlavou Marek Vagovič

Bez nejakých zdlhavých popisov opísaná realita slovenskej politiky. Milióny korún a milióny eur sa len tak točia medzi prepletenou skupinou ľudí, ktorý sa tvária, že o sebe nevedia, ze ich sa to netýka. Kto knihu napriek obrovskému množstvu informácií prečíta do konca, vytvorí si obraz o skutočnom Slovensku, o politickej moci, a to vďaka autorovi a hŕstke ďalších ľudí, ktorí sa neboja ísť zisťovať tieto veci, hľadať medzi nimi súvislostí a dúfam, že aspoň trocha otvoriť oči iným.

31.05.2019 4 z 5

Cudzie spálne Cudzie spálne Katarína Gillerová

Také "z každého rožku trošku". Veľa osôb, veľa životných príbehov. Oddychové čítanie.

08.05.2019 3 z 5

Cena Cena Marek Hnila

Krátky, ale dobre spracovaný príbeh. O hodnote peňazí a hodnote života.

29.03.2019 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Poézia nie je to, čo by som vyhľadávala. Knihu som sa rozhodla prečítať kvôli čitateľskej výzve. Neľutujem. Krásne básne,,aj keď pre mňa trocha náročnejšie. Vyžadujú trocha sa zamyslieť, čo básnik nimi chcel vyjadriť.

27.03.2019 3 z 5

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Kniha sa veľmi dobré číta. Téma zaujímavá a aktuálna aj v dnešnej dobe. Vzťahy, manželstvo, materská, starostlivosť o dieťa, voľnosť a realizácia sa, rozvod, nezamestnanosť, boj o dieťa. Niektoré z týchto veci asi boli trocha ináč vnímané v čase, keď bola kniha písaná a dnes. Dej sa veľmi pekne a zaujímavo stupňuje. Dobre vykreslené vlastnosti a prežívanie hlavného hrdinu.

13.01.2019 5 z 5

Nevinný Nevinný John Grisham

Literatúra faktu. Zaujímavý, ale smutný až neuveriteľný príbeh. Nespravodlivé odsúdenie na trest smrti. Niekedy som sa až pozastavovala, či ozaj toto sa dialo len pred niekoľkými rokmi v USA a ako to funguje dnes. Obrovské množstvo zozbieraných informácií, podpísaný život Rona, život väzňa, jeho psychické prežívanie. Mnoho postáv.
Jednoznačné NIE trestu smrti.

31.12.2018 5 z 5

Mozog v plameňoch: Môj mesiac šialenstva Mozog v plameňoch: Môj mesiac šialenstva Susannah Cahalan

Zaujímavý, dojímavý skutočný príbeh. Autorka je hlavnou postavou knihy. Výborne spracovaná problematika. Dozvedela som sa viac o epilepsii, schizofrénii, autizme, psychických poruchách, fungovaní mozgu, strate pamäte, zmene osobnosti, obrovskej podpore rodiny, priateľa a kolegov, o priznakoch a možnostiach liečby novoobjavenej choroby.

27.12.2018 5 z 5

Dievča v hmle Dievča v hmle Barbora Bernátová

Námet dobrý, ale nepáčilo sa mi spracovanie. Prekombinované, nerealistické.
Veľa postáv. Postava kapitána mi bola veľmi nesympatická, autorka niektoré veci prehnala.
Záver ma prekvapil, to som nečakala.

07.04.2024 3 z 5

Stratená nádej Stratená nádej Colleen Hoover

Začiatok má rozčuľoval. Akoby som čítala druhýkrát tú istú knihu. Odporúčam čítať ďalej a potom pochopíte, čo chcela autorka dosiahnuť, keď napísala ten príbeh aj z pohľadu Holdera.

10.03.2024 4 z 5

Spolubývajúca Spolubývajúca Beth O’Leary

Číta sa dobre.
Na začiatku zvláštny nápad "spolubyvajuca" - dvaja mladí ľudia, muž a žena spia v tej istej posteli, ale v inom čase. Najprv to je oddýchovka ku kávičke.
Postupne, keď sa aj stretnú a začne sa objavovať Tiffin ex, kniha nadobúda rýchlejší spád.
Náročné je odpútať sa od bývalého, náročné je pochopiť predchádzajúci vzťah, ale vďaka tomu, že si uvedomí ako bola manipulovaná a vďaka skutočným priateľom sa jej podarí to, čo je pre ňu najlepšie.

04.02.2024 3 z 5

Knižnica na Piatej avenue Knižnica na Piatej avenue Fiona Davis

Krásny príbeh, aj keď postavy a udalosti sú vymyslené. Avšak knižnica na Piatej Avenue je skutočná. Príbeh troch generácií milovníkov kníh.

27.01.2024 4 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Ďalšie silné príbehy bývalých vojakov v Afganistane a tiež ich matiek. Nezmyselné obete (tí, ktorí neprežili aj prežili). Nepochopiteľný vojenský systém aj súd s autorkou knihy.

18.04.2021 5 z 5

Sledujem ťa Sledujem ťa Teresa Driscoll

Kniha sa dobre číta. Krátke kapitoly, napínavý dej.
Popísané prežívanie Elly, jej výčitky, ale aj obavy z toho, že niekto ju sleduje a vyhráža sa.
Nepochopiteľné správanie niektorých ľudí, len aby pred ostatnými sa neukázali v tom horšom.
Záver, ktorý šokuje...

05.04.2021 4 z 5

Smrť v bunkri: Správa o mojom otcovi Smrť v bunkri: Správa o mojom otcovi Martin Pollack

Osobný príbeh autora ako sa postavil voči temnej minulosti svojho otca počas druhej svetovej vojny. Nebolo to ľahké hľadanie. Bolo to hľadanie pravdy a jej vnútorné spracovanie. Napísanie tejto knihy chcelo poriadnu dávku odvahy. Môže to byť vykríčanie minulosti ako sa s tým vyrovnať.

01.03.2020 4 z 5

Laserový muž: Príbeh o Švédsku Laserový muž: Príbeh o Švédsku Gellert Tamas

Výborne spracovaná problematika migrantov v Štokholme a súbežne psychologický profil Johna Ausonia a jeho motívy nenávisti k prisťahovalcom. Problematika z 90-tých rokov minulého storočia vo Švédsku, ktorá je aktuálna v niektorých krajinách v súčasnosti. Výborná reportážna práca, detailne podpísaná práca policajtov.

07.03.2019 5 z 5