maja2712 maja2712 komentáře u knih

Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Milena Holcová

Hezky si s Milenou Holcovou pocestujete a dozvíte se jak to mají různé národy třeba s kultem krásy, s výchovou děti, s pohostinností nebo s hygienou. A zase se vám rozšíří obzory. Otázkou je,jak dlouho ty informace v hlavě zůstanou. Hezky sepsané.

04.10.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Autorka má talent autenticky vykreslit život na dědině z pohledu obyvatel v jejich nářečí. Za mě se ji kniha moc povedla.

02.10.2020 5 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Před mnoha lety jsem viděla film a zůstalo mi něco... nedovysvětleneho bych asi řekla. A kniha slibuje vždycky víc. Moc hezky příběh to byl. Takový, co umí přenést z města do přírody, mezi zvířata a obyčejný farmářský život, což se také projeví v mezilidských vztazích, které jsou srdecnejsi, uvolnenejsi a uprimnejsi. Tak jsem to cítila nebo možná cítit chci ????

17.09.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha napsána z pohledu matky a z pohledu dcery. Příběh vykresluje nešťastně pojatou výchovu dospívající dívky a její důsledky. Dává prostor k přemýšlení nad jednáním matky a jednáním dcery v různých situacích. Uvědomila jsem si, jak je důležité citlivě vnímat děti, vážit slova a vytvářet láskyplné a tolerantní prostředí jak v rodině, tak ve škole.

27.08.2020 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Za mě krásná kniha o horách, je náhledem do mužské a chlapecké duše. Odrážela i mé myšlenky a rozpoložení, které se dostavují uprostřed ticha hor. Zajímavá propojení otce, syna a kamaráda i vztahu horala a jeho rodiny s přírodou. Dala mi i odpověď na otázku historie polorozpadlých horských domečků a hospodářství vysoko v horách. Děj se odehrává většinu času v Dolomitech a končí v roce 2014 v době, kdy hory dobývá moderní technologie a rekreační centra. I když jsou v knize těžší životní období, zůstal mi z ní příjemný pocit. Hezké vyprávění to bylo.

21.08.2020 5 z 5

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Tak toto je skvost! Nádherná knížka, která mě zasáhla hluboko uvnitř. Příběh plný tajemství a pout lidských duši... V knize je tolik krásných myšlenek, které vás probudí. A ty pocity, když ji celou přečtete... úchvatné! Zjistite také, jak muže být obohacující společné snění... Doporučuji číst konec knihy v nočním tichu... nezapomenete...

28.07.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Mám rada příběhy tohoto typu. Kniha je velmi hezky napsána. Část me rodiny žije na Ostravsku a tak jsem si se zájmem přečetla tamní historii. Netušila jsem, ze toto období bylo tak těžké a složité. O to víc si vážím toho, co máme teď s vědomím, že je to také díky lidem, kteří si tímto obdobím museli projít. Z autorky cítím snahu situace pouze popsat, nikoliv jakkoli hodnotit.

25.07.2020 5 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Nádherná kniha, nádherný příběh je vyprávěním životního příběhu Roma se všemi jeho vnitřními pocity: láskou k životu, koním, své ženě moravského původu, tradicím a své rodině. Věří sám sobě, své duši, větříku, který přináší změnu, svým snům. V příběhu se mísí myšlení Roma a myšlení gadžů. Je obdivuhodné, že tento příběh napsala žena. Příběh je napsán s takovou laskavostí, jako píše Romka Elena Macková. O Romech jsem četla více knih (Romano drom, Květušínská poema - film Kdo se bojí utíká) a vždy ve mně zanechají mravenčení z nespoutaného tance, zpěvu, radosti i smutku. Knihu vnímám jako zpověď duše, která je v souznění s přírodou, celým světem světským i božským. Je to kniha, která bude o Vánocích pod stromečkem.

18.07.2020 5 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Nejprve jsem se do knihy nemohla začíst, dokonce jsem ji po asi 100 stranách vracela zpátky do knihovny. Když mě knihovnice ujistila, že co si pamatuje, tak se u knihy opravdu bavila, vzala jsem si knihu domu a dala ji další šanci. Dobře jsem udělala. Pasáže z vědecko-výzkumného prostředí mě opravdu bavily. Především slovní přestřelky týmu Zamiš-Forejt-Berková mi nedaly spát ještě dlouho po přečtení knihy. Náhled do života jedné badatelky byl velmi zajímavým námětem k přemýšlení.

14.06.2020 4 z 5

Poznej sám sebe Poznej sám sebe Jiří Kuchař

Kniha je to zajímavá, tím, že je vydána roku 2006, spoustu informaci jsem už četla. Dala mi hlavně seznam knih, které mě zajímají.

09.06.2020 4 z 5

Příjemné čtení v době koronavirové. Vyšla jsem ven a nevěděla, jestli jsem ještě v knížce nebo už ne. A ono mi to i zůstalo. Jedu si tak do práce a předjíždí mě různě bzučící nebo vrčící černá vozítka s dlouhovlasými pasažéry černých barev... potkávám zvláštní lidi, zahalené a nekontaktní, fakt divný svět...

03.06.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Další kniha Frederika Backmana, která nezklamala. Knihu jsem četla nedlouho po Medvědínu, takže v prvních 100 stranách nebylo nic nového, jen shrnutí předchozí knihy. Ale potom! měla kniha spád jako vždycky. Mistrně vykreslené postavy, výborně popsané hokejové prostředí i vztahy mezi dětmi i dospělými v rámci jednoho až dvou městeček. V této knize byl děj protkán i politickým děním, což mě teda moc nebavilo.

11.05.2020 5 z 5

Cesta: Paměti české aristokratky Cesta: Paměti české aristokratky Cecilia Sternberg

Kniha poutavě a mnohdy velmi barvitě a detailně líčí osudy šlechty v poválečných letech 1948 - 1957 i letech předválečných. Není to žádné nudné čtení, často jsem se od srdce zasmála a nemohla dočíst z důvodu neustálého vyhledávání informací na internetu (míst, kde se nacházely zámky a usedlosti, vyhledávání informací o šlechtických rodech, o významných lidech té doby, pustila jsem si z archivu ČT Modrou krev.. ). Život tetičky Diany mě úplně dostal. Velmi zajímavá dáma. Teď už zbývá jen jediné. Navštívit Častolovice. Knihu doporučuji. Nebudete litovat :-)

13.03.2020 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kniha mi byla pohlazením po duši. Málokterou knihu čtu vícekrát, tuhle bych mohla číst stále dokola. Klobouk dolů před pozorovacími schopnostmi a laskavými slovy pana Wohllebena. Přála bych všem stromům a lesům, aby pocítili od lidí stejnou pokoru a lásku, jakou jim dává právě tento hospodář. Čtěte a milujte stromy jako všechny živé bytosti.

13.03.2020 5 z 5

Vnitřní inženýrství - Jogínův průvodce ke štěstí Vnitřní inženýrství - Jogínův průvodce ke štěstí Sadhguru (p)

...vše máme uvnitř sebe...

26.01.2020 5 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Kniha se mi líbila. Některé myšlenky jsem si poznamenala, aby se mi náhodou někde nezapomněly.

19.01.2020 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Autor me prijemne překvapil. Tento příběh je silný a velmi současný a stále neřešitelný. Čtenáři jsou zavedeni do času míru, dětských her a běžných starosti dospělých žijících v Afghánistánu, země s odlišnou kulturou i náboženstvím. V době války pocítí čtenář hluboký kontrast mezi životem v Americe a válkou zmitanem Afghánistánu očima spisovatele, který při své tvorbě neskrýval své nejtajnejsi city.

12.01.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Kniha Muž jménem Ove už zdobí mou knihovničku. Medvědín bude následovat. Na čem mě Frederik Backman dostává je téma, které rozebere do detailů naprosto jednoduchými a výstižnými slovy ze všech možných úhlů pohledu a rozkrývá tak psychologii všech postav do nejmenšího detailu a ta slova se mě dotýkají tak hluboce, že jsem při čtení plná emocí a myšlenek a otázek, že knihu přečtu doslova jedním dechem a ten příběh mě ještě dlouho nepustí.

04.01.2020 5 z 5

Derviš a smrť Derviš a smrť Meša Selimović

Tuto knihu, jako jednu z nejlepších, nám doporučil na přednášce profesor psychologie. Četla jsem ji tak před 3 lety, nepíši tedy bezprostředně po přečtení. Pamatuji si, že mě zasáhla polemika nad životem v pravdě a naopak - ve lži a intrikování. Polemika člověka, který celý život pevně věřil v Boha, ve spravedlnost a byl ve zralém věku zklamán lidmi nejbližšími.

04.01.2020 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Pravé jsem dočetla. Ještě mi tečou slzy. Kniha mi přiblížila život kvadruplegiků, jejich ošetřovatelů a rodin. Ve svých letech tuším, že s tímto postižením není život vůbec jednoduchý, přesto jsem byla zaskočena tolika zdravotními komplikacemi, náročností práce ošetřovatelů a statečností rodičů. Krásně a citlivě napsaný příběh jednoho z mnoha bolestných životů.

16.12.2019 5 z 5