Maciiik Maciiik komentáře u knih

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Tohle nebyla ta Šumava, kterou od dětství miluju. To byl výlet do temného lesa.
... O tom, že by chodila každý den 20 km v cizích botách, silně pochybuju - ale chápu, co tím chtěla autorka říct. Trosečnice Sisi mi přirostla k srdci. Stránky ubíhaly rychle, ale přesto se mi občas skoro nechtělo číst dál protože jsem tušila co přijde. Celkově hodnotím za 5* - ta kniha s vámi zamává, ale stejně jí nemůžete dát z ruky. A po dočtení zůstane schovaná v hlavě.

09.04.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Nečekala jsem že mě tahle kniha tak uchvátí, dostala se ke mě úplnou náhodou. Přestože jsem teplomilný tvor, nemohla jsem se od té knihy odtrhnout - hltala jsem každý střípek o Aljašské přírodě jako když jsem kdysi četla knihy Leoše Šimánka. A ten příběh mě tolik vcucl do děje, že posledních pár kapitol jsem skoro nedýchala. Dokonce jsem si i pěkně pobrečela, a to u mě není vůbec normální. Asi ke mě kniha přišla v pravý čas. Byl to skvělý čtenářský zážitek, pátrám po podobných knihách (snad knihovny brzy otevřou)...

19.01.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tak pestrý příběh, a přece plný šedi a stínů. Těžko mi z toho bylo. Máme se dneska moc dobře, kéž by nám to vydrželo ;)

25.02.2021 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Po asi 50 stránkách jsem knihu odložila. Styl vypravování mi nevyhovoval a téma na mě byla teď dost silná káva... ale nedokázala jsem jí nechat ležet. Konec jsem dočítala se slzami v očích a těch pár posledních vět mě rozsekalo úplně. Uf.

04.06.2023 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Tuhle knížku jsem si vypůjčila na základě doporučení z fb skupiny. Horory jsem nikdy moc nečetla, ale asi začnu - tohle mě neuvěřitelně bavilo!
Dočetla jsem chvilku před půlnocí a pěkně jsem se u toho "pobála". Moc mi to pomohlo odreagovat se od všech starostí. A vybavila jsem si, jak jsem byla vystrašená když jsem prvně shlédla Kruh :) Hned si jdu objednat další díl. ...
A ještě ke všemu je už vlastně pátek - "Zapal svíci!"

26.11.2021 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Opět super čtenářský zážitek, jako minulý díl. Jednání některých postav mi občas přišlo nelogické (no jsou to holt francouzi), ale knihu jsem tak hltala, že stránky se otáčely úplně samy a ubývalo to rychle. Martin "Servác" je sympaťák. Jsem ráda že je tak nerozbitnej, umí si fakt kvalitně zkomplikovat život. A je o moc lepší než američtí neomylní superdetektivové ;) Asi by si dobře rozuměl s Harry Holem, ale ten je dost samorost...

17.08.2021 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Tohle bylo hrozně drsné. Přečetla jsem jen z principu, protože je to dobře napsané, ale toho zla je v knize prostě moc. Hodně pasáží z knihy popisuje skutečné události. I když je tenhle kompilát na mě fakt silná káva, myslím že je stále nutné podobné příběhy vyprávět a tuhle hnusnou část historie si připomenout.

10.02.2022 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Zápletka je realistická a děsivě napínavá, Tim Weaver bude můj nový oblíbený autor. Jeho knihy mi způsobují "čtecí kocovinu" - čtu dlouho do noci a rána jsou pak strašně nepříjemná. :)
Hodnocení píšu s odstupem, další knihy ze série jsou ještě lepší a tak téhle první dávám čtyři hvězdy.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Moc hezký příběh, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Je to jedna z těch knih, na které si před den několikrát vzpomenu a nemůžu se dočkat, až se budu moct zas ponořit do čtení.

20.01.2022 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Mé první setkání s panem Minierem, mým novým oblíbeným autorem. Tohle mě moc bavilo - prostředí, postavy i děj. Pěkně to odsýpalo, zápletka dobře propracovaná, autor je vždy o krok napřed - už si myslím že to mám, a najednou je všecko jinak :) Moc se těším na další knihy!

20.01.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Díky čtenářské výzvě jsem letos tuto knížku přečetla znovu, 15 let po maturitě. Tenkrát na škole jsem ji četla jen v rámci povinné četby, žádný dojem ve mě nezanechala a archaický jazyk mě otravoval.
Tentokrát jsem si ji opravdu vychutnala, prožívala jsem tu atmosféru od začátku do konce a silně ve mě rezonuje. "Být zamilován do lásky..." Tolik citu a vášně v jediném sevření rukou. A okolo nich dvou zoufalý válečný zmar, který tolik znásobuje touhu po životě... "Člověk se stydí být člověkem."
Další smutná ukázka toho, Jak nám nevhodně zvolená povinná četba ničí pohled na literaturu.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Přečetla jsem si ji teď znovu, ale neuchvátila mně tak, jako prve. Příběh je skvěle napsaný, atmosféra je strhující... Ale asi mě prostě mrzí, že kopaničáři tu slouží jen jako pitoreskní kulisy pro kasovní trhák. Použít pravá jména do smyšleného příběhu, to se prostě nedělá :(

05.05.2021 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Zajímavý námět a dobře promyšlená zápletka bez větších zádrhelů. Styl psaní mi ale nějak nesedl a tak jsem nečetla zrovna jedním dechem a knihu párkrát odložila... Pokaždé jsem pak musela trochu listovat nazpátek, abych se vyznala ve střídání vypravěček a časových linií. Ne, že by to bylo zrovna napínavé, ale nudné to díky těm skokům také není. Veškeré "tajemno" v knize bohužel vytváří opilá Rachel a její okna střídaná kocovinou. Od půlky mi už byla dost protivná. Vlastně si nemůžu vzpomenout, jestli mi některá z postav vůbec byla sympatická. Takže po dlouhé době dávám jen tři hvězdičky, dočetla jsem to vlastně hlavně ze zvyku.

27.04.2021 3 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Moc příjemné čtení. Knížky z téhle série mi pomáhají odpočívat, utéct do jednoduchého světa romantických setkání v kavárnách, pekárnách, hotýlcích... Doslova "Romantické útěky". Díky za ně ;)

10.02.2022 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Mám ráda vícegenerační romány, po knize jsem sáhla s velkým očekáváním. Ačkoliv mi to přišlo poněkud neucelené (různé časové skoky a nudnější pasáže), bylo těžké knihu odložit a přečetla jsem ji poměrně svižně. Nutí k zamyšlení nad tíhou života v těžkých dobách, kdy se ukazují pravé charaktery a ženské postavy jsou opravdu silné hrdinky. Přestát tolik bezpráví, z toho by mě vzala beznaděj. Opravdu silná kniha.
Přesto mám pocit že tomu něco chybělo, nedokázala jsem se do hlavních postav vžít tak jako u jiných knih v tomto žánru (například knihy od paní Körnerové nebo Mornštajnové).

20.01.2022 4 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Výborný román z historie Irska. Krásný příběh, hezky napsaný, historicky věrný a velmi dojemný. Ráda jsem s Gracelin trávila večery na irském venkově. Je to opravdová hrdinka - vyrůstá v drsném prostředí v drsné době, a přece je tak jemná a její vnitřní síla mě ohromuje.

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

(SPOILER) Opět děsivě napínavý příběh, který mi způsobil "čtecí kocovinu" (tvrdá rána po pročtené noci). V průběhu knihy autor naznačí, kdo za vším stojí, ale nechá nás pátrat po tom jak se vše vlastně seběhlo. Jak do sebe zapadají případy unesených modrookých blondýnek, ruská mafie a děsuplná aura viktoriánského masového vraha? Tu knihu prostě nejde odložit. A zasloužila by si zfilmování!

04.11.2021 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Zvláštní kniha, hodně jiná, než jsem čekala. Dojala mě (několikrát). Dlouho mi trvalo, než jsem si zvykla na hovorový jazyk, ale knihovny vedou Posla v oddělení pro děti, mládežníkům to asi bude sedět ;) A poselství? Je to pro mě jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý. Všímejte si lidí kolem sebe, někdy stačí málo, aby i obyčejnej lůzr někomu prosvětlil život ;)

20.03.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Slavíka jsem četla bohužel pouze v elektronické podobě, většinou večer před spaním. Kniha mě chytla až v poslední čtvrtině - nerada ale knihy odkládám a teď jsem ráda, že u téhle jsem vydržela. Dočetla jsem ji až pozdě v noci, s dost mokrýma očima. Je to silný příběh, jako kterýkoliv z kolonky "Podobné knihy" tady napravo, ale přesto mi hlouběji v srdci neutkvěl a pět hvězd mu za sebe dát nemůžu.

03.02.2021 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin