ma_Run_ka ma_Run_ka komentáře u knih

Neboj se, Oskare Neboj se, Oskare Stian Hole

2. 4. Mezinárodní děn dětské knihy.
Snad proto jsem sáhla po dětské knize, která na první pohled působí trošku strašidelně. Zároveň láká k prozkoumání (zejména dospělé čtenáře, možná i odvážné děti) a k zamyšlení, co chce autor příběhem sdělit. Knihu bych doporučila číst společně s dětmi, u textu i obrázků se zastavovat, vysvětlovat slova, doplňovat děj otázkami a ptát se dětí na jejich pocity i myšlenky, učit děti předvídat (co se asi stane, co by se stalo - kdyby apod.). Je to příběh šestiletého Oskara, který má strach. Se strachem se učí bojovat, ptá se dospělých, z čeho mají strach, čeho se bojí. Chtěl by být odvážný, ale prozatím neví, jak to dokázat.
V dubnu proběhnou také zápisy do prvních tříd a kniha toto téma také krásně zpracovává. Strach z neznámého prostředí, z nových kamarádů, strach stát se "prvňáčkem".

02.04.2024 5 z 5

Králíček Sameťáček Králíček Sameťáček Margery Williams

Tuto knihu mám ve své knihovně a mám ji moc ráda. V rámci čtenářské výzvy jsem si ji opět přečetla a mohla zapřemýšlet o skutečných hodnotách v životě...
Cesta životem je dlouhá a vede nás k cíli (stejně jako králíčka) přes lásku i osamělost ke svému skutečnému "já".
A pro ty, kteří knihu neznají - je to kouzelný příběh o Králíčkovi, který se dostal k malému chlapci ve vánoční punčošce a moc si přál stát se skutečným.

18.02.2024 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Knihu jsem četla už podruhé, pro připomenutí některých postupů při otužování, dýchání a myšlení, což jsou tři pilíře jeho metody.
Zkouším a funguje to.....

13.02.2024

Běsa Běsa Dita Táborská

Má druhá kniha, kterou jsem od Dity Táborské četla. Opět silný příběh, stejně jako román "Malinka", který je volným pokračováním.
Velmi zajímavým místem v knize je "Deník", který napsala Běla (jedna z postav příběhu) v léčebně.

13.02.2024 5 z 5

Jízda v levém pruhu - rozhovor s Jožinem Valentou Jízda v levém pruhu - rozhovor s Jožinem Valentou Marek Vácha

K přečtení knihy mě vedl rozhovor s Markem Váchou v rádiu, kde mimo jiné hovořil také o cestování.
Zaujalo mě také jeho vzdělání (či povolání a zájmy) ..... kněz, biolog, spisovatel, pedagog, skaut, vášnivý cestovatel. A to všechno v knize čtenář najde.

13.02.2024 3 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Milostná novela pana Škvoreckého.
O nenaplněných vztazích, snadné manipulaci, možná také závisti, hledání osobních hodnot.
Příliš dlouhá souvětí, ale také myšlenky, které stojí k zamyšlení.
Kniha přečtena v rámci čtenářské výzvy. Asi bych po ní v knihovně nesáhla, bohužel.

17.02.2024 3 z 5

Julie mezi slovy Julie mezi slovy Petra Dvořáková

Výborná kniha pro všechny děti i rodiče, kteří právě řeší rozvod nebo alkoholismus v rodině. Dětem pomůže pochopit citové vztahy a některé pojmy, rodičům dá nahlédnout do myšlenek a pocitů dětí.
Petra Dvořáková patří k mým nejoblíbenějším autorům. Knihy, které napsala pro dospělé jsem četla všechny...

Wim Hof: Cesta Ledového muže Wim Hof: Cesta Ledového muže Wim Hof

Druhá kniha o ledovém muži...
Popisuje WH metodu, opírá se o některé vědecké studie. V závěru čtenář najde 30denní program: Ledová sprcha - Dechové cvičení - Čas se zadrženým dechem.
Za mě - první kniha lepší.

13.02.2024 3 z 5

Než nás rozdělí láska Než nás rozdělí láska Agnès Martin-Lugand

Krásný příběh o síle osudové lásky, ale také o "odcházení", se spoustou bolestných myšlenek. Jeden život končí a něco nového začíná...
Knihy této spisovatelky patří k mým oblíbeným.