m.zirhut m.zirhut komentáře u knih

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

(audiokniha) Celá audiokniha má 21h. Prvních pár hodin mi přišlo docela nudných, ale nakonec jsem byl rád, že jsem vydržel.
Nejvíc mě bavilo dětství a dospívání hlavních postav a následně jejich vztahy a tužby. Zajímavý byl hlavně děj okolo Franny, která mi trochu připomínala jednu z mých dcer. U Franka byl zase pozoruhodný vývoj postavy od dětství k dospělosti.
Závěr už byl pro mne opět trošku slabší.
Jinak jsem si během poslechu říkal, že jestli někdo žije takto pestrý a bizarní životy, tak ten můj je teda celkem nuda.

24.04.2019 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

(audiokniha) První polovina knihy mi přišla zajímavá a byl jsem zvědavý jak se to bude vyvíjet dál. Ale rozbor příběhu o dveřníkovi, byl na mě až moc složitý a i děj po něm už mi moc nedokázal udržet pozornost. Možná kdybych pochopil podobnost onoho příběhu k tomu co se děje panu K., porozuměl bych i celému absurdnímu procesu.

02.03.2019 2 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

(audiokniha) Už od začátku mě tato kniha nebavila, ale říkal jsem si, že jí musím přece dát šanci. No, po šesti kapitolách jsem to unuděně vzdal.
Trochu mě překvapuje, že je kniha v kategorii humor. Já si totiž nevzpomínám, že by mne při poslechu cokoli pobavilo. Jediné co se mi celkem líbilo byly nějaké ty slovní hříčky.

24.09.2018 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

(audiokniha) Jana opravdu neměla jednoduchý život, ale možná právě tím, byla takovou krásnou osobností - sebevědomá, upřímná, ale přitom laskavá a citlivá.

Jinak je opravdu s podivem, že je toto dílo tak staré.

23.09.2018 4 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

(audiokniha) I přesto, že mne moc nebavil děj okolo nakladatelství, tak flirtování se slečnou Stříbrnou a detektivní zápletka, kterou jsem ani nečekal, to vytáhly na 5*

23.09.2018 5 z 5

Africká královna Africká královna C.S. Forester (p)

(audiokniha) Pohodový poslech, kde sice začátek a konec zase tak zajímavé nebyly, ale samotná plavba na lodi mě bavila. Pěkně se vyvíjel vztah muže a ženy, kteří si zprvu díky rozdílným pováhám a zvyklostem lezli trochu na nervy. Postupem času se ale ukázalo, že se navzájem skvěle doplňují. Pravda, působí to asi jako klišé, ale mě se to líbilo.

08.12.2023 4 z 5

Hospodské povídky Hospodské povídky Václav Koubek

(audiokniha) Pana Koubka mám rád jako zpěváka. Nedávno jsem byl i na koncertě, který mě nadchnul. Těšil jsem se tedy i na povídky, ale bohužel mne zaujala asi tak polovina.

07.06.2023 3 z 5

Chodci v soumraku Chodci v soumraku Vítězslav Bělovský

(audiokniha) Moc pěkně sepsané soužití jedné širší hornické rodiny. Obzvlášť mě zaujal vztah k prarodičům. Škoda, že není od autora načteno více knih, ale tuhle si určitě někdy rád poslechnu znovu.

28.05.2023 4 z 5

Rudé paprsky severního slunce Rudé paprsky severního slunce Markéta Hejkalová

(audiokniha) Milostné a vztahové propletence mě bavili, ale detektivní část moc ne. Poslouchal jsem s většími odstupy, takže jsem se taky v postavách občas trochu ztrácel.

28.05.2023 3 z 5

Firma Firma John Grisham

(SPOILER) (audiokniha) Po skvělé knížce Vyvolávač deště, která mi vyloženě sedla, byla tato kniha velkým zklamáním. Mitch působil až nevěrohodně dokonale. Ovšem korunu tomu autor nasadil, když superhrdina, začal utíkat před mafií i FBI a ještě jim všem vytřel zrak svojí důvtipností a dokonalým plánováním. Knihy a filmy z právnického prostředí mám rád. Bohužel minimálně druhá polovina mi spíše připomínala béčkové akční seriály, které jsem sledoval v dětství.

07.02.2023 2 z 5

Johana s nosem nahoru Johana s nosem nahoru Petra Braunová

Opět pěkná a poučná knížečka. Jen s inspirací hry "na oblíbeného" bych byl trochu opatrný. Některým jedincům by tato hra mohla způsobit nemalé trauma.

09.07.2021 5 z 5

Vyhasínání mozku Martina Kleina Vyhasínání mozku Martina Kleina J. Bernlef

(audiokniha) Rozhodně zajímavý vhled do problematiky demence. Bohužel mi ale až moc často utíkala pozornost a velkou část poslechu jsem byl myšlenkami trochu mimo. Navíc jsem se nemohl zbavit pocitu, že by Martinovi výrazně pomohla alespoň nějaká konfrontace s jeho nemocí. Takto zbytečně neustále tápal, proč se k němu lidé z okolí chovají tak  "divně".

Co mě však zaujalo, byl jeho, řekl bych až, harmonický vztah s Věrou, který trval i po padesáti letech manželství a nebyl v podstatě narušen ani tak závažným zásahem, jako byla závažná psychická nemoc jednoho z partnerů.

27.05.2021 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

(audiokniha - nedoposloucháno) Navnaděn dvěma skvělými romány o odbojářce Miriam, jsem se se těšil i na další autorovu knihu. Navíc jsem si nedávno pouštěl na Youtube moc pěknou prohlídku o této opravdu pozoruhodné vile s Adamem Gebrianem.

Bohužel na to, aby mne kniha zaujala to nestačilo. Ve výsledku mi přišlo, že navrhování a stavění, byt´ sebezajímavější stavby, není úplně nosným tématem pro román.

24.05.2021 2 z 5

Josífkův pekelný týden Josífkův pekelný týden Daniela Krolupperová

Docela povedená knížka, ale celé mi to přišlo dost nepravděpodobné. Přišlo mi, že rodiče až nereálně předpokládali, že se Josífek napraví. To se ale vůbec nemuselo stát, nebo alespoň ne v tu pravou chvíli.

23.01.2021 4 z 5

Martinka u tety Lucie Martinka u tety Lucie Gilbert Delahaye

Ilustrace jsou opravdu povedené, ale text mi přijde strašně povrchní a postava Martinky zidealizovaná. Dětem se přesto knihy líbí. Holt další předčítání raději přenechám manželce :)

18.01.2021 2 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

(audiokniha - nedoposloucháno) Po zklamání z Písečného muže jsem dal Keplerovi druhou šanci, ale opět u mě neuspěl. Audio jsem vypnul asi po hodině nudného poslechu.

11.12.2020 2 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

(audiokniha - nedoposloucháno) Po asi hodině jsem musel poslech vypnout. Tento žánr asi nebude úplně pro mě. Přišlo mi, jak kdybych poslouchal přepis nějakého amerického detektivního blockbusteru.

11.12.2020 2 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

(audiokniha - nedoposloucháno) Kniha o emancipaci žen na pozadí nezáživné historie Číny. Pravda, možná trochu přeháním. Například osud babičky byl celkem poutavý a hodný soucitu - jako například "svázaná chodidla". I tak jsem ale vydržel poslouchat "jen" asi tři hodiny.

29.11.2020 2 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Josef Augusta

(audiokniha) Kdybych před touto knihou neposlouchal dva jiné skvělé tituly, tak hodnotím možná trochu výš. Takto mi to přišlo takové fádní a ploché.

29.11.2020 3 z 5

Nela Malá, co nechtěla být malá Nela Malá, co nechtěla být malá Petra Braunová

Knihu jsem četl dětem pět, osm a devět let.
Škoda, že se u většiny dětských knížek nepíše doporučený věk, takže pro jak staré děti kniha je, člověk zjistí až při samotném čtení. Tuto mohu doporučit asi od těch devíti. Na druhou stranu, tím že jsem knihu četl dětem spíše mladším, tak mě neustále přerušovaly. Hodně času jsme tedy strávili rozborem děje a vysvětlováním jednání hlavních aktérů. Což hodnotím nakonec kladně, protože bylo velice zajímavé a přínosné se s dětmi o těchto tématech bavit.

Už se těšíme na další Braunovku :)

03.11.2020 5 z 5