m.zirhut m.zirhut komentáře u knih

Doživotí Doživotí Luboš Xaver Veselý

(adiokniha) Zajímavý a poutavý poslech, jen škoda některých zbytečně posměšných otázek a poznámek Xavera. Neprofesionální.

17.12.2023 4 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

(audiokniha) Drsné. Pro pochopení často nepochopitelné ruské mentality indeální.

28.05.2023 4 z 5

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

(audiokniha - nedoposloucháno)  Kromě vyloženě červené knihovny poslouchám romány pro ženy i celkem rád. Tato kniha určitě není z prvně zmiňované, ba skoro naopak. Přesto bych řekl, že je určena primárně ženám. Asi se holt těžko dokážu vcítit do žen, které řeší jen to, že postupně ztrácí svého manžela.

O osobním životě E.Hemingwaye toho moc nevím, ale přijde mi trochu na pováženou, psát mírně dehonestující fikci o tak známé osobnosti.

20.12.2021 2 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

(audiokniha - nedoposloucháno) Už úvodní nevěrohodné dějství se studentkou akademie FBI a obávaným psychopatem kanibalem Hannibalem, vypovídá v jakém duchu se kniha ponese. Vykonstruované, nevěrohodné, prvoplánové, s přehnanou snahou čtenáře zaujmout...Díky, ale nemám zájem.

20.12.2021 2 z 5

Policejní pohádky Policejní pohádky Roman Pokorný

Četl jsem šestiletému synovi, který knihu se zaujetím poslouchal a vždy na konci rád zodpovídal otázky. Moc pěkně pojaté seznámení dětí s nástrahami, které je mohou ve světě velkých potkat.

01.10.2021 4 z 5

Bajky (výběr) Bajky (výběr) Jean De La Fontaine

Jedlotlivé bajky jsou sepsané strašně stručně do pár odstavců. Pro děti bylo těžké, v tak rychlém sledu pochopit děj. Takže jsme asi po pěti bajkách knihu odložili.

04.07.2020 2 z 5

Martínkova čítanka Martínkova čítanka Eduard Petiška

Dětem se kniha líbila, ale na samostatné Martínkovi příhody, které jsou v knize Jak se Martínek ztratil, to nemá.

21.03.2020 4 z 5

Dědictví Dědictví Eva Tvrdá

(audiokniha) Jakmile asi v půlce poslechu zajímavého vyprávění o Agnes začala autorka popisem osudu jiných žen, na několik kapitol jsem úplně ztratil přehled, o kom je vlastně řeč. Nechápal jsem jak postavy souvisí s Agnes. Opět jsem se našel, když byl děj vyprávěn z pohledu zprvu negativních postav jako byla Greta a Alena. Nakonec mi tato forma přišla docela zajímavá.

Osudy ze začátku druhé poloviny knihy možná taky souvisely s hlavním příběhem Agnes, ale vzhledem k velkému množství postav, vůbec nevím jak.

07.03.2020 3 z 5

Včelí domeček –  prázdniny v úlu Včelí domeček – prázdniny v úlu Veronika Souralová

Moc pěkný nápad se zmenšením dětí na úrověň včeliček, který vtáhne malé posluchače (v našem případě holky 6 a 8let) krásně do děje. Děti, ale i rodiče, se tak nenásilnou formou dozvětí plno zajímavých a poučných informací ze života těchto pilných zvířátek.

17.02.2020 4 z 5

Jak jsem dostal ségru Jak jsem dostal ségru Blanka Čapková

Skvělá knížka, kterou jsem četl před spaním svým dcerám(7 a 8let). Mladší dcera knihu prožívala celkem emotivně. Chvílemi se zájmem poslouchala, jak se bude osud Kuby dál vyvíjet. Jindy ale zase odmítala dál poslouchat, protože špatně snášela jakékoli křivdy a složitější sociální problémy v rodinách. Zato starší dcera dychtivě hltala každé slovo a nedočkavostí si knihu četla napřed sama. Já na knize hlavně chválím plno složitějších socálních témat, která holky podněcovala k následným zajímavým diskusím.

03.01.2020 5 z 5

Adélka a Zlobidýlko Adélka a Zlobidýlko Ivona Březinová

Čteno holkám (6 a 8 let) před spaním. Nápad se zlobidýlkem je opravdu originální, ale zhruba od půlky už mi to přišlo dost repetetivní.

06.10.2019 3 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

(audiokniha) Kniha mi nepřišla zase tak poutavá, jako třeba Den Trifidů, které také načetl Norbert Lichý. Občas mi jednání Motýlka přišlo trochu nevěrohodné, až nelogické. Zpětně jsem ale zjistil, že to vlastně byl autobiografický román, což člověku hned zvedne mínění o dané knize nebo třeba filmu. Takže pokud se to opravdu stalo a Henri si děj nějak výrazně nepřikrášlil, tak se samozřejmě před strastiplným životním příběhem, nedá jinak, než smeknout.

Jinak jsem se tak nějak nemohl zbavit pocitu, že se mi film líbil víc. I když už si na něj teda vůbec nepamatuju.

02.10.2019 4 z 5

Dobrodružství králíčka Petra Dobrodružství králíčka Petra Beatrix Potter

První dva příběhy děti (6 a 8 let) celkem bavily, ale třetí jsem jeden den rozečetl a druhý den už ho ani nechtěly dočítat.

16.09.2019 3 z 5

Eliška a táta Král Eliška a táta Král Hana Doskočilová

Knihu jsem četl holkám (6 a 8 let) před spaním. Z krátkých vět a slohu bylo znát, že je to kniha spíše určená začínajícím čtenářům k samočetbě. Ale k tomu by si zasloužila jazykovou reedici, protože mi přišlo, že těch 40let je už na textu celkem znát.

07.09.2019 3 z 5

Hrozba Hrozba Dick Francis (p)

(audiokniha) Docela zklamání - těžko uvěřitelný příběh mi přišel jak děj nějakého béčkového filmu.
Jediné, co oceňuji je, že mi nedělalo problém knihu doposlouchat. K čemuž možná přispělo i skvělé načtení ženských rolí llonou Vaňkovou.
Ale možná autorovi dám ještě šanci s jinou knihou.

07.09.2019 3 z 5

Klára a bubáci Klára a bubáci Petra Nagyová Džerengová

Bylo to moc pěkné čtení. Ani jeden ze tří posluchačů (4,6,8) nemívá strach z bubáků, takže měla kniha ze začátku trochu opačný efekt, že se ti mladší trochu báli. Potom se ale naštěstí děj začal ubírat jiným směrem.
Co na knize hlavně oceňuji, je citlivé podání velkého množtví témat jako: rozchod rodičů, první lásky a hádky s kamarády, narození dalšího sourozence a jiné. S pohledu dospělého bych ještě rád vyzdvihl postavu dědy, protože jeho láskyplný přístup ke Kláře byl docela poučný. Naopak situace o sousedech se špunty v uších, o které vyprávěl, byla názorným příkladem špatného rodičovství.

01.09.2019 5 z 5

5 minutové pohádky - 31 pohádek ke čtení před spaním 5 minutové pohádky - 31 pohádek ke čtení před spaním neznámý - neuveden

Krásně srozumitelně napsané pohádky i pro menší děti. Vždy si jí bereme na dovolenou jako četbu před spaním do stanu.

20.06.2019 5 z 5

Slabší pokračování, kde je poměrně dost složitých přetechnizovaných pasáží, ale děti to kupodivu stále bavilo.

20.06.2019 4 z 5

Nebojím se tmy Nebojím se tmy Helena Haraštová

Moc pěkné, děti jí chtěly číst každý večer.

20.06.2019 5 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

(audiokniha) Nevím, jestli to je tím, že jsem Forsyty poslouchal po skvělých Žítkovských bohyních, ale přišlo mi to dost slabé. V podstatě je celý děj postaven na propletenci vztahů a rozchodů kolem jednoho rodu zbohatlíků, což mi přišlo dost málo. Tak nějak podobně si představuju, že jsou napsané různé nekonečné telenovely. Pravda, je to možná trochu přehnané přirovnání, ale neodpustil jsem si ho :)
Toto dílo mi asi v paměti moc dlouho nezůstane.

12.06.2019 3 z 5