lukas9608 lukas9608 komentáře u knih

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Zajímavé budhistické myšlenky rozmělněné v ne až tak zajímavém textu o fiktivní Dalajlámově kočce.

30.11.2019 3 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Naprosto úchvatný životopis velmi zajímavého člověka a vizionáře. Především bych chtěl vyzdvihnout formu, jakou je životopis psán. Poslouchal jsem ho ve formě audioknihy a ani minutu z celkových 26 hodin jsem se nenudil.

28.07.2019 5 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Poslouchal jsem audioknihu. Po několika hodinách detailního popisu Leonardových obrazů a rozjímání nad tím, jaký styl tahu štětce byl použit jsem to už nedal a poslech zabalil. Ze začátku jsem obrazy alespoň googlil, abych věděl o čem je řeč, ale po určité době mě přestalo bavit i to. Čekal jsem spíše popis jeho života, či popis jeho zajímavých vynálezů, ale zdlouhavý popis malířských děl mě od knihy zcela odradil.

20.05.2019 2 z 5

Chladně depresivní. Nekonečný a sugestivní popis zabíjení a vyvražďování napříč Sovětským svazem, Třetí říší a podrobenými zeměmi v době od třicátých do padesátých let. Povinně bych toto nechal přečíst každého komunistu a (neo)nacistu. Člověka to nutí k zamyšlení, v jak bezpečné době nyní žijeme. Jako další knihu jsem měl v plánu Solženicynovo Souostroví gulag, ale asi to proložím nějakou pozitivnější četbou...

17.04.2019 5 z 5

Civilizace Civilizace Niall Ferguson

Kniha, která klade velice zajímavé otázky a nabízí ještě lepší odpovědi. Hlavní otázkou je, proč se západní cilivizace prosadila jako dominantní v globálním měřítku. Ještě několik století dozadu by si na ni jen tak někdo nevsadil. Jednotlivé důvody jsou rozděleny do celkem šesti okruhů a v nich podrobně rozebrány na zajímavých příkladech a souvislostech.

25.03.2019 4 z 5

Ta holka je borec! Skvělý, vtipný i napínavý (viz nemocnice v Kolumbii) cestopis. Pěkný příklad vykročení daleko za hranice komfortní zóny a dobrá motivační četba pro vlastní cestování.

Jako bonus pak krásné fotky.

17.03.2019 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Opravdu stručné a ve výsledku celkem zklamání. Některé části byly opravdu zajímavé (vznik vesmíru, černé díry), avšak většina knihy mi přišla ne příliš záživná. Pokud o fyzice nevíte vůbec nic, pak se podle mě budete často ztrácet a pokud toho víte dost, tak se zase nic nového nedozvíte.

01.03.2019 3 z 5

Malý Mikuláš Malý Mikuláš René Goscinny

Celá série knih o malém Mikulášovi a jeho spolužácích jsou knihami mého mládí. Výborně napsané a vtipné. Doteď si vybavuji také charakteristické ilustrace, které příběhy skvěle doplňovaly. А také to, jak jsem se těšil na každou další knihu. Brýlatý Celestýn a tlustý Vendelín forever!

Mikulášovy průšvihy Mikulášovy průšvihy René Goscinny

Mikuláš a jeho přátelé Mikuláš a jeho přátelé René Goscinny

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Pěkný cestopis (téměř) pěší cesty do Jeruzaléma. Vtipně a příjemně napsané a zajímavé. Faktografické informace však nečekejte, vše je podřízeno sérii vtipných historek z cesty. Pěkná motivace pro vlastní cestování.

01.02.2019 4 z 5

Slabikář Slabikář Jiří Žáček

Ema mele maso! :D

01.02.2019 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Naprostá fantasy klasika, četl jsem jako malý ještě před natočením filmů.

06.01.2019 4 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Četl jsem jako malý kluk, ale doteď si pamatuji, jak mě tato kniha spolu s dalšími Verneovkami uchválila.

06.01.2019 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R ... vzpoura robotů nad lidmi, aneb kde vlastně vzal Matrix inspiraci :) Jen závěrečné polidštění robotů mi přišlo celkem předvídatelné.

06.01.2019 3 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Naprosto výborný, ucelený a srozumitelný souhrn moderního vývoje světa rozdělený dle geografických oblastí.

V první části se kniha zaobírá vývojem evropských dějin od dob třicetileté války po současnost a vysvětluje neustálé, někdy úspěšné a někdy neúspěšné hledání ekvilibria mocenských sil.
Dále rozebírá vývoj blízkého východu a nekompatibilitu muslimských věřících a jejich vysněného chalífátu se západním konceptem států a národů.

Dále je popsána historie Persie/Iránu a vývoj vztahu mezi Iránem a USA od nefalšovaného spojenectví po otevřené nepřátelství i s načrtnutím výhledu do budoucna.

V následující kapitole je souhrně a srozumitelně popsán pro mě osobně ne příliš známý vývoj státu na asiském kontinetu se zaměřením na Čínu, Japonsko, Indii. Závěr kapitoly končí úvahou, zda Čína, jakožoto vzmáhající se mocnost, skončí ve válce s USA, jakožto etablovanou mocností.

Poslední kapitoly se pak zabývají Spojenými státy.

Není to jednoduchá ani oddychová četba, ale rozhodně stojí za to, doporučuji!

05.01.2019 5 z 5

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Výborný couchsurferský cestopis o cestě napříč Ruskou federací. Zábavné, čtivé i zajímavé. Zvlášť pak pro toho, kdo by rád na podobnou cestu vyrazil. Obzvlášť zajímavá mi přišla část popisující návštěvu oblasti Kavkazu.

23.12.2018 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

"Za dnešního stavu civilizace přece nenechají uhynout tolik lidí". Krátké a výstižné. Napsáno v atmosféře pozdních 30. let schylujích se k válce.

22.12.2018 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Excelentí, zajímavé a napínavé. Zjevná paralela s šířením nacismu ve třicátých letech. Doufám, že se dočkáme o filmového zpracování.

21.12.2018 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Asi jsem od toho čekal něco jiného, ale kniha mi přišla neuvěřitelně nudná. Vyprávěné příběhy mají triviální a očekávatelné pointy .

20.12.2018 1 z 5