LuckyVagabond LuckyVagabond komentáře u knih

Pravidla léta Pravidla léta Shaun Tan

Ty malby! Co stránka to umělecké dílo. Jdu se pokochat znovu.

Nový svět Nový svět Shaun Tan

Kniha, která komiks povyšuje na umění. Prostě nádhera pro vnímavé.

07.01.2019 5 z 5

Monology vaginy Monology vaginy Eve Ensler

Zapůjčeno od kolegyně. Knihu zdarma na takové zajímavé téma samozřejmě nikdy neodmítnu.
Na začátku se kniha jevila jako příjemné rozjímání o vagínách, ale brzy to nabralo na můj vkus moc ukňouraný ráz. Čímž nechci zlehčovat nespravedlnosti, které se stále v naši společnosti dějí směrem k dámským pohlavím. Kniha je už dost stará a myslím, že je na trhu mnoho vydařenějších kousků s osvětou.

02.02.2021 3 z 5

Atlas masa - příběhy a fakta o zvířatech, která jíme Atlas masa - příběhy a fakta o zvířatech, která jíme kolektiv autorů

Hned v úvodu autoři píšou:

"Ani my dva nejsme vegetariáni. Maso je pro nás
součástí našeho života, našich zvyků a naší kultury.
Proto a právě proto chceme mít maso, které chutná,
je zdravé a můžeme si ho dávat s dobrým pocitem.
Jídlo, jemuž můžeme důvěřovat."

S dobrým pocitem? Vážně?
Od ekologického hnutí jsem čekal prostě víc.

14.03.2019 1 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Tak od této knihy jsem nic moc neočekával. Se značným skepticizmem jsem ji dal šanci. Ani nevím proč.
Jaké příjemné překvapení, že jsem se při čtení nemohl přestat usmívat.

Knihu nevnímám jako nějaký zázračný návod od gurua na štěstí a úspěch a plnění snů.
O to se ani nesnažila. Spíše šlo o vhled do duše mladé, krásné dívky, která věří v
lásku, splněné sny a zákony vesmíru. Dívka která hledá a nachází a nebojí se podělit o radosti i strasti na své cestě. Při čtení jsem měl pocit, že jsem se sešel se spřízněnou duší a celou dobu si neformálním jazykem povídali o tom, jak je život úžasný.

Prostě s autorčiným nastavením vnímání světa souzním. Proto se mi to četlo dobře.

U lidí kteří se pošklebují nad tím, že v tak mladém věku dává někdo rady pro život, by mě zajímalo kolik svých osobních snů a cílů si sami splnili když byli v jejím věku?
Měli naplněný vztah? Cestovali? Žili v cizině? Mají stovky přátel z celého světa? Měli vlastní podnikání? Vlastní knihu? Inspirovali vůbec někoho? Měli vysněný domeček v přírodě? Že ne? :)

26.02.2019 5 z 5

Druuna Druuna Paolo Eleuteri Serpieri

Hmm znáte ten pocit, když potkáte dívku která má nádherný obličej, krásné vlasy, perfektní tělo, líbezný hlas, je inteligentní a má milý charakter a stejně vás nepřitahuje? Je tak dokonalá, až vás to nudí? Není tam nějaká zvláštnost, která by z ní udělala vaší srdcovku?
Tak vnímám Druunu. Dokonalá kresba u které si člověk říká jak je možné že to někdo takto dokáže ztvárnit. Zajímavý, originální a chytlavý příběh, šmrncnutý erotikou tak akorát aby vás to potěšilo, ale zároveň to nepůsobilo moc lacinně. Hlavní postava je krásná, smyslná a sympatická. Svět ve kterém se příběh odehrává je neotřele originální. Prostě nemám co vytknout. Celý komiks je perfektně řemeslně zpracovaný. Ale zároveň jakoby tomu něco chybělo. Moje srdcovka to nebude. Každopádně bych se rouhal, kdybych Druuně dal méně než 5 hvězd.

15.02.2019 5 z 5

Fotografický ateliér H. Eckert v Praze Fotografický ateliér H. Eckert v Praze Miroslava Přikrylová

Při procházkách Prahou si vždycky říkám, jaké by to asi bylo se vrátit v čase a projít si Prahu za starých dob. Tato kniha mě zatím k této fantazii přiblížila asi nejvíce :) 578 stran nabitých kvalitními fotkami člověka báječně přesune v čase do dob konce 19. století.

Vodní díla v České republice Vodní díla v České republice Jan Němec

Kniha plná informací, ale hlavně krásných, převážně leteckých snímků. Nikdy jsem se nezamyslel nad tím jaké úsilí lidé v Česku museli vynaložit pro udržitelnost a dostupnost vody. Každý by si měl uvědomit jaký luxus si dopřáváme tím, že na sebe můžeme ve sprše plácat litry pitné vody a co vše za tím stojí. Podařeně zpracovaná kniha na nečekaně zajímavé téma.

23.01.2019 5 z 5

Miluj vášnivě – 7 pravidel pro naplněný sex Miluj vášnivě – 7 pravidel pro naplněný sex Pierre Franckh

Kniha je pro lidi, kteří mají různé nevyřčené, nenaplněné nebo nepřiznané fantazie. Zaměřená na komunikaci a otevřenost s partnerem, ale i přijetí své vlastní sexuality, tužeb a fantazií hlavně před sebou samým.
Ze všech těch knih o mužích z Marsu a žen z Venuše v posteli, tanter, tao, Deidů a dalších různých knih o lidské sexualitě, nečekaně asi nejpovedenější knížka.
Možná budete překvapení čemu všemu je otevřený váš partner, když se zeptáte :)

21.01.2019 5 z 5

Pravda - Nepříjemně upřímná kniha o vztazích Pravda - Nepříjemně upřímná kniha o vztazích Neil Strauss

Tak je monogamie ta správná cesta, nebo není? Autor se snaží najít odpověď na tuto otázku v příběhu, který líčí osobní cestu prozkoumávání jeho sexuality, kdy si projde léčebnou závislosti na sexu, swingers, polyamorickými rituálními obřady a dalšími zážitky.
Překvapilo mě jakou ta kniha měla čtivost. Musím uznat, že Straussův styl mě dost oslovil a překvapil. Měl jsem Strausse vždycky zaškatulkovaného jako laciného autora, který píše trapné návody na to, jak balit holky na ulici. Ale tato kniha je inteligentní, psychologicko-filozofickou, vtipem kořeněnou, hloubkovou sondou do rozpolceného nitra muže, který chce zažívat smysluplnou lásku, ale zároveň se nechce smířit s myšlenkou, že už by nikdy nezažíval sexuální potěšení s jinými ženami. A upřímně, který muž tento rozpor nikdy neprožil? :)

30.09.2021 5 z 5

Ona totiž byla velice krásná... Ona totiž byla velice krásná... Dita Bochníčková

Zajímavé debutové, básnické dílo z devadesátek. Autorka nakombinovala v publikaci áčtyřkového formátu, na 56 stranách své vlastní amatérské akty, s grafikami Jana Bernata a básněmi z jejího adolescentského období 14 - 17 let.

Grafiky jsou na dnešní dobu nezajímavé.
Aktů je něco přes padesát, jsou vcelku sympatické a jsou to jediné co lze na publikaci ocenit.
Básně jsem absolutně nepochopil
a celkově dílo hodnotím jako zajímavou sběratelskou záležitost, kterou zakládám do své knihovny.

Touhy:

Zblbá Lí:
Miluju hezké, krkolomné lži
Tvoji Vybásněnou Lí
Miluju, Jakoubku, Liíiny uši
spí a spí, malá Lí, psst

Šeptám vyděšeně: Lí, Lí, Lí
V zářivé matiné
svlíká kombiné
Malá Lí
spí

30.09.2021 3 z 5

Hrdinové mé ložnice aneb Napříč Afrikou Hrdinové mé ložnice aneb Napříč Afrikou Rita Carpenter

Prostě hromada ganbangů s černochy, ale i araby a špetka lesbického sexu. Zatím nejinfantilnější erotická četba, která se mi kdy dostala do rukou.

Jde spíše o mini časopis na cesty 10x15 cm, 100 stránek nefalšovaného braku.

04.04.2021 1 z 5

Humans of Prague Humans of Prague Tomáš Princ

Nádherná kniha.

09.12.2020 5 z 5

Vyvolávač Vyvolávač Josef Šimon

Kniha mě zaujala kvůli fotografiím Tarase Kuščynskije. Tak jsem to využil jako příležitost si po dlouhé době užít i nějakou poezii. No nejsem v tomto literárním směru žádný štamgast. Ale myslím, že kvalitu dokážu ocenit. Josef Šimon mě bohužel vůbec neoslovil. Buď jsem na tento typ poezie ještě nedozrál, nebo opravdu není moc o co stát. Nevím. A fotek Tarase je v knize všehovšudy pouze 5.

když
ty se vysvlékáš
když mi dáváš pít
živé a mrtvé vody
když stély kopretin vlají tvým olovem
když
hryžeš udidlo
v řečišti mých ker
jež oblouk rtů nadnáší
a v tobě sténám protože tvůj smích
přes roubík milostný
se podobá betonu
i flétnám
už kam bych šel
nemám už kam bych šel...

letuška krásná jako had
který mne kdysi učil líbat
podtlakem vzdychajících pat
snažila se mne ukolíbat

a ze mne šel pláč jako z ptáka zpěv
a řvaly ze mne všechny cizí zpěvy
jež jsem chtěl tělem zamlčet
v otvoru kterým oslovujeme ženy ...

15.03.2019 2 z 5

Kuchařka pro zaměstnaného muže Kuchařka pro zaměstnaného muže Jan Vlasák

Věřím, že i v roce 1990 šlo o určitou recesi a radost ze svobody něco takového vůbec vydat. (recepty s nahotinkami)
Recepty jsou pěkné hnusy. Fuj. Ale o to evidentně vůbec nešlo. (I když moje teta říkala, že podle toho skutečně vařila.) Foto nahé blondýny, která nese na podnose hlavu mrtvého prasete a bruneta ověšená špekáčky je taky zvláštní a nechutný kontrast.

Líbí se mi ale oslava ženské nahoty v její přirozenosti. Zarostlé klíny a podpaží nikoho tenkrát nepohoršovaly. Naopak to bylo veřejností evidentně akceptováno jako něco ženského a erotického. V tomhle smyslu jde o zajímavou dokumentaci vnímání ženské krásy dob po pádu komunismu.

Takže nelíbí, ale i líbí :)

01.03.2019 3 z 5

Představ si Představ si Sri Chinmoy

Tuto knížečku jsem si vytáhnul v knihkupectví omylem, když mě zaujala jiná knížka. Jednoduchý ale trefný obsah mě oslovil a musel jsem si ji hned koupit.

Na každé stránce je krátké sdělení jako:

Představ si krásu zahrady svého srdce.

Představ si ticho v hlubinách moře.

Představ si krásu jednoduchosti.

Představ si hravou veselost mořských vln.

Představ si něžnost padajících okvětních lístků.

Představ si, že každý člověk touží po míru na světě.

Představ si ve světě nebývalou harmonii.

Představ si stále stoupající plameny svého srdce.

Představ si krásu země bez slz.

Představ si, že bychom všichni mohli žít ve světě plném blaženosti.

Představ si, že by celý svět mohl společně sdílet dobrou vůli.

Představ si svět bez bolesti.

Představ si svět bez žárlivosti.

Představ si svět se šťastnými, smějícími se tvářemi.

Představ si svět novosti.

Představ si sám sebe jako tvůrce nového světa.

Představ si všechnu vodu čistou, jasnou a průzračnou.

Představ si svět se zlatými úsměvy.

Představ si svět, kde vládne láska.

a tak dále :)

21.02.2019 5 z 5

Smyčka Smyčka Simon Stålenhag

Působivá kniha. Obrázky autora znám trochu z netu, takže když jsem zjistil, že je u nás vydaná jeho kniha, hned jsem si ji musel sehnat. A nelitoval jsem.
Hlavní postava v roce 2004 vzpomíná na své dětství před 50. lety. Na neskutečně atmosférických a perfektně propracovaných ilustracích skandinávského prostředí s typickými domy a starými automobily té doby uvidíte kontrastovat různé futuristické, zrezavělé autonomní roboty, humanoidy, vznášející se transportéry, 250. metrové věže a industriální stavby z budoucnosti, ale pořád budete vědět, že se vše odehrává půl století nazpátek. Celé je to tak trochu sci-fi pozpátku a naruby. Vše doplněno stručným příběhem ze vzpomínek malých rošťáků tak aby zbytečně nerozptyloval, ale jen dokreslil emotivní atmosféru ilustrací. Až si člověk při čtení říká, jestli se to všechno doopravdy takto nestalo.
Originální nápad, perfektně doladěný do posledního tahu štětce :)

01.02.2019 5 z 5

Vetřelci a volavky Vetřelci a volavky Tomáš Pospiszyl

Skvělá kniha. Na umělecké výtvory z dob které paušálně nálepkuji slovem komunistické, jsem měl bohužel tendence se dívat předpojatě s despektem.
Kniha mi čtivým a graficky povedeným způsobem pomohla pochopit tato umělecká díla v širším historickém a výtvarném kontextu a nalézt v nich zalíbení. Rozhodně doporučuji! Autorům moc děkuji.

28.12.2018 5 z 5

Jóga a sex Jóga a sex Elisabeth Haich

Krásná obálka, poutavý název. Neodolal jsem. Kniha mě bohužel rychle odradila a cítil jsem se být trochu oklamán. Nešlo ani o jógu, o sex taky moc ne a obsah na mě nezapůsobil tak jako obálka , tedy ani moderně ani dynamicky, ale spíše archaicky. Celé pojetí lidské sexuality bylo vylíčeno jako něco podřadného, pudového co je potřeba energeticky transformovat v cosi vznešenějšího ideálně v celibát. Prostě křesťanské pojetí sexuality. Úplně přesný opak toho jak vnímám sexualitu já. Tedy jako něco skrze co člověk může prospívat duchovně, fyzicky a mentálně a dotýkat se něčeho nadpozemského pokud pojato správně. Než něco pořád potlačovat a transformovat, tak raději otevírat, zkoumat a nechat proudit.
Věřím, že si to své publikum najde. Pro mě bohužel zklamání.

Nicméně přiznávám, že knihu jsem nedočetl. Averze k pojetí sexuality mě odradila hodně brzy a ani přeskakování stránek, kdy jsme se snažil najít nějakou lepší část knihy nepomohlo. Mohla mi nějaká hlubší pointa třeba uniknout.

28.12.2018 2 z 5

Hra Hra Neil Strauss

Prostě červená knihovna pro muže. Ale sakra dobře napsaná.

14.08.2022 5 z 5