luc-b luc-b komentáře u knih

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Dechberoucí realita minulosti. Člověku zůstává až rozum stát nad tím, co vše lidé lidem dělali. Moc pěkně napsaná kniha.

22.07.2019 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Nejednou se mi chtělo brečet jen při představě, co vše hlavní hrdinka musela zažívat v období druhé světové války. Nádherně napsaná kniha plná naprosto nepochopitelně krutých skutků.

22.07.2019

Dvanáct srdcí Dvanáct srdcí Petr Casanova

Luxusní knížka!
Vše je napsané formou příběhu, u kterého máte pocit, že to autor napsal přímo pro vás. V knize je neskutečná energie a moudrost. Určitě nestačí přečíst jednou. Bylo by skvělé, kdyby se lidé uvědomovali a chovali se podle toho, o čem všem se tam píše. Přitom Dvanáct srdcí není vyloženě odborná kniha - tedy nehraje si na to, ale s přehledem by mnoho vztahových "odborných" publikací strčila do kapsy!
Líbila se mi více než první kniha autora - 250 zákonů lásky.

10.07.2016 5 z 5

Já už budu hodná Já už budu hodná Clara Weiss

Čtivá kniha, zajímavý příběh od samotného začátku. Příběh mě nutil číst dál a dál. Závěr překvapivý, nečekaný.

22.07.2019

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Další z velice dobře propracovaných knih od Bryndzy.

22.07.2019 5 z 5

Moje nová svoboda Moje nová svoboda Zohre Esmaeli

Velice čtivě napsaná kniha, neměla jsem problém ji během pár dnů přečíst.
Zpočátku mě trochu mátly změny dějové linie - chvíli mluvila o přítomnosti, pak už se znovu děj odehrával v minulosti. Místy mi vadilo, že v textu z minulosti byla zařazena věta z budoucnosti (povídání o něčem a dovětek - takhle to mělo být, protože se znovu setkáme). Ocenila bych trochu více napětí, které by jistě bylo, kdyby informace nebyla sdělena předem.
Zaujaly mě všechny pocity, kterými si celá rodina od Zohre musela projít. Celkově si člověk při čtení knihy uvědomí, jak náročné to někteří lidé mají a kolik odhodlání a úsilí musejí sebrat, aby se vydaly vstříc svým snům (v případě některých vstříc představě přívětivější budoucnosti). Velmi mě zaujala skutečnost, jak otec Zohre nebyl schopen si přivyknout na nové prostředí a napadaly mne otázky, zda-li by pro něj nebylo lepší zůstat ve světě, ve kterém se jeho rodina řídí jeho rozkazy, velením. Bylo by přínosné zařadit i nějaké ukázky z jeho pohledu. Z psychologické stránky věci by bylo zajímavé sledovat změny jeho pocitů od muže, který vše rozhodl po muže, který musel celý svůj život včetně základních návyků převrátit a odevzdat se převaděčům, kteří rozhodovali. Následně pak pobyt v Německu mohl být utrpením, protože jeho dcera, Zohre, si chtěla žít po svém, což také dokázala.
Tito lidé u mě mají obrovský obdiv za to, že se nezaleknou obrovských překážek. Je úžasné sledovat, co může mladý člověk dokázat, když chce jít za svým.
Opravdu si nedovedu představit, co bych zažívala já, v situaci Zohre.
Kniha je dobrá i pro dnešní dobu, kdy neustále slýcháme o uprchlících a většinou je kritizujeme. Zde se naskýtá takové okno do jejich myšlení. Nemáme jim co závidět! (pozn. mluvím o psychice daných osob).

13.02.2016 4 z 5

Oxygen Oxygen Carol Cassella

Velice poutavý příběh od samotného počátku do konce. Děj byl napínavý, autorka perfektně popsala odborné stránky věci. Celou dobu jsem si přála, aby příběh dopadl tak, jak jsem očekávala, nicméně autorka si to vymyslela jinak :) Rozuzlení, které nakonec přišlo, mě napadlo jako možná příčina celé situace ihned při popisování oné situace v počátku knihy - možná nějaký šestý smysl :) Každopádně výborná kniha sloupnuta téměř jedním dechem!
Jediné, co mě trochu mrzí jsou chyby ve větách - občas chybějící interpunkce, písmenko...

27.09.2015 4 z 5

Terapie láskou Terapie láskou Matthew Quick

Knížka mi nezabrala mnoho času, více méně jsem ji za 3 dny přečetla. Nevím, co si o ní mám myslet. Čtivá byla perfektně, na rozdíl od knih, které po pár stránkách odložíte, ačkoli mají zajímavý námět, provedení je mizerné.
Cíl Pata byl jasný a bylo krásné sledovat, jak naivně si jde za svým. Vůbec mě nepřekvapilo, že si Pat psal dopisy s Nikky, o to větší překvapení bylo, když je vlastně psal někdo jiný. Od Tiffany jsem čekala mnoho, ale toto asi ne... Nechápu způsoby, jakými se Pat snažil získat zpátky Nikky. Běhat v igelitu? Spát na půdě ve spacáku aby se vypotil? Cože? Toto zavání potřebou léčebny, ne tím, že z ní odešel.
Jediné, co mě k dočtení pohánělo bylo zjistit, proč byl umístěn do léčebny a důvod mi teda nepřišel dost vážný na to, aby mu tam provedli takový "výplach mozku"... Knihu vystihuje slovo ABSURDITA... Bylo až ku podivu, s jakou lehkostí nakonec uznal, že Nikky je šťastná, tak ji nechá být a bude teda s Tiffany, které se chtěl od začátku zbavit...
Docela mě štvaly fotbalové pasáže, kdy se nesčetněkrát opakovalo skandování jejich oblíbenému týmu atd. Velice divná a nesympatická byla postava otce a terapeut sám o sobě byl dobrý, ale taky ho autor nemusel přimíchat do fotbalového děje... Kniha by se určitě dala napsat přitažlivější i na měnším obsahu stran. Ke knize se určitě nevrátím...

16.08.2015 2 z 5

Autista a poštovní holub Autista a poštovní holub Rodaan Al Galidi

Po knížce jsem sáhla kvůli zájmu o autismus. Nicméně jsem měla dost problém se donutit pokračovat ve čtení, protože to bylo více méně o ničem. Jediné pozitivum je poměrně dobré rozepsání toho, jak se Geert chová, tam se autismus nezapře. Ale určitě bych si to nepřečetla znovu :)

03.08.2016 3 z 5

Božský cizinec Božský cizinec Christina Lauren

Pohodové letní čtení. První díl byl lepší, možná tím, že to bylo něco nového. Tento mi přišel jako přes kopírák s výměnou prostředí a hlavních hrdinů.

27.07.2016 3 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Zpětně knihu hodnotím pozitivně. Od začátku byla napínavá. Měla jsem pocit, že chci skončit za každou další stránkou a přitom mě lákalo, co bude dále.
Protože jsem nečetla od autorů ještě nic jiného, moc jsem nevěděla o co jde v příběhu detektiva Joony, který pokračoval po té, co s ním bylo zahájeno interní vyšetřování - za co?
Závěr knihy byl dost nečekaný, velice napínavý a přitom i reálný.
Těším se, až si přečtu další knihy od této autorské dvojice.

10.07.2016 4 z 5

Co po ní zůstalo Co po ní zůstalo T. R. Richmond

Na knihu jsem se těšila, protože její popis nabádal k úžasnému počtení. Pravdou je, že kniha se četla dobře. Jenže až asi ve 2/3 jsem pochopila určité provázanosti, hlavně co se Jeremyho týče. Tato postava, i když nakonec dopátral, co chtěl, byla více méně šílená. Nebavily mě číst jeho dopisy Larrymu. Sice v posledních desítkách stránek bylo vše pochopitelnější, ale stejně bylo komplikované sledovat tolik dějových linek současně. Možná, kdyby to nebyl takový podivín a kniha by nebyla psaná tak komplikovaně, byla by lepší.
Velice mě překvapil konec, jak to teda vlastně bylo. Toto bych fakt nečekala.
Co jsem čekala, bylo více akční prostředí.
Autor měl charakteristiky postav dobře promyšlené, dost věcí (krom výše uvedeného profesora) dávalo smysl a dalo se dobře číst.
Závěrem: čekala jsem více!

03.03.2016 3 z 5