Lothar.777 Lothar.777 komentáře u knih

Supové Mexika II Supové Mexika II Karel May

Za mě druhý díl měl trochu spád a asi byl i lepší. Jinak klasika, jen Vinnetou v obleku a pak ještě v Africe, to už by chtělo i zfilmovat (možná jsem jen neviděl :-D).

29.01.2024 4 z 5

Supové Mexika I Supové Mexika I Karel May

Ale jo, klasika od Maye, trochu delší, ale příběh má celkem spád a dá se tomu věřit. A zase se ukazuje, že kdyby si nehrál na Dušína, mohl si autor ušetřit půl knížky :-D.

26.01.2024 4 z 5

Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes (Blondýnka) Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes (Blondýnka) Maurice Leblanc

Trochu v jiném stylu než dnes. Pobavilo, ale stačilo :-)

09.10.2023 3 z 5

Černí baroni po čtyřiceti letech Černí baroni po čtyřiceti letech Miloslav Švandrlík

Asi už ne tak originální, ale pohled na dění kolem sametové revoluce a následná "demokracie", to je celkem maso. Některý věci by opět dnes neprošly, ale už proto je to pecka.

03.02.2023 4 z 5

Červenomodrý Metuzalém Červenomodrý Metuzalém Karel May

Trochu nezvyklá mayovka, ale určitě pobavilo. Spousta zajímavých faktů, ale bohužel z čínských názvů jsem byl kapku smutnej. Dobrý jako čtení na dobrou noc, protože víc jak kapitolku jsem většinou nedal :-).

10.01.2023 4 z 5

Tisíc dolarů za Buffala Billa Tisíc dolarů za Buffala Billa David Hamilton

Super, krátké kapitoly, obsáhlé vysvětlivky, fundovaný autor.

24.12.2022 4 z 5

Buffalo Bill kontra Jesse James Buffalo Bill kontra Jesse James David Hamilton

Super napsaná kniha. Autor má přehled, vysvětlivky jsou super a kapitoly dost krátké na to, aby si to člověk četl před spaním a v podstatě kdykoli během dne.

24.12.2022 4 z 5

Prázdniny se Sherlockem Holmesem Prázdniny se Sherlockem Holmesem Jaroslav Tafel

No, pobavilo. Sherlockova intuice ve spojení s povídáním kluka, který mu pomáhá řešit případy. Myslím, že autor celkem trefil SH a jeho dedukce, některé případy jsou trochu mimo, ale dobrý. A ilustrace, tak u těch jsem se pobavil nejvíc :-D

30.11.2022 3 z 5

Za štěstím Za štěstím Karel Klostermann

Nu, trochu jiný Klostermann :-). Sledujeme osudy jedné karavany Čechů, kteří přijeli do Vídně, kde se jich ujali "dobří" lidé. Osud zavál každého jinam, s každým si trochu pohrál, časem se krystalizují postavy podle nadčasového vzoru: dříči, zlatokopky, ne-Češi, holky na vdávání, které jsou sice z relativně dobré rodiny, ale ve finále jim to štěstí nepřinese, protože jsou dobře vychované a pěkně poslouchají. Spousta úspěšných Vídeňáků je ve finále jen náplava, která se zřekla své vlasti a každý si ten život žije tak nějak, aby se nedostal do řečí. Příběh pak rozčísne válka a trochu to graduje, ale knihu bych nezatracoval, dá se to :-D.

10.04.2022 4 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

Celkem relax, po všem tom blázinci kolem. Výjimečně nesleduje pouze fotra s rodinkou, ale věnuje se i politice a tyrádám kolem korony, chvilkama poněkud nekorektní, ale jinak určitě nezklamal, nasmál jsem se celkem dost.

28.12.2021

Poklad pana Isakowitze Poklad pana Isakowitze Danny Wattin

Chvilkama celkem sranda, klišé o židech i Polácích, nedá se říct, že by to bylo marný. Spousta věcí je jen naznačena a přesto to má celkem hloubku. Určitě se dalo číst :-)

19.08.2021 3 z 5

Doktor Ox Doktor Ox Jules Verne

Pobavilo. Ne úplně klasická Verneovka, ale jako povídka se to četlo pěkně. Lidi jako pokusný králíci v rukách padoucha :-)

04.06.2021

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Takový odpočinkový dobrodružství, ale myslím, že by se to dalo napsat líp.

30.05.2021 3 z 5

Tajemství Viléma Storitze Tajemství Viléma Storitze Jules Verne

Asi ne úplně klasická verneovka, ale mělo to armosféru. Spíš detektivně - dobrodružný a padouch nesměl chybět, takže celkem cajk.

26.05.2021 3 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

V porovnání s naším filmem je kniha trochu nudnější, ale číst se to dalo.

26.05.2021 3 z 5

Verše z podzemí Verše z podzemí Oldřich Roháč

Sbírka básní a epigramů z Československa a Protektorátu, vyjadřující se k aktuálnímu dění. Mnichov, Sudety, Heydrich, Lidice, Hess... Pobavilo.

28.04.2021 4 z 5

Černí lovci Černí lovci Christian Ingrao

Bohužel trochu zklamání. Je třeba uznat, že spousta informací asi nikde jinde úplně nezazní, ale není to úplně ono. Čekal jsem nějaké větší rozepisování těch akcí a tak celkově, bohužel nic moc. Ale hezky tam je napsáno, jak i v rámci SS měla tahle jednotka zajímavej status, za normálních okolností by je museli věšet po stromech.

27.04.2021 3 z 5

Šest let za ostnatým drátem Šest let za ostnatým drátem Josef Ullrich

Přečteno, napsáno zajímavým stylem, většině aspektů KZ Buchenwald je věnována jedna kapitola. Čitelné, doplněno o fotky pořízené US Army.

27.04.2021 4 z 5

Memento Stalingrad Memento Stalingrad Willi Bredel

Autor je Němec, který před válkou utekl do Ruska, ke kterému měl hezký vztah. V první části vypráví v podstatě o tom, jak za bitvy o Stalingrad jako člen národního výboru "Svobodné Německo" pomocí rozhlasu, letáků a dalších nástrojů propagandy přesvědčovali vojáky v obklíčeném kotli, aby se vzdali, že o ně bude postaráno, poskytnuta léčebná péče a tak všelijak podobně. Chtělo by se říct, obrovská kupa lží a kejdy, ale to je věc úhlu pohledu. Mnoho z obklíčených důstojníků (někteří generálové a vyšší šarže) se později k "Svobodnému Německu" přidali, protože pochopili, že to je alternativa k režimu, který v Německu byl, v podstatě jen sloužili jinému tyranovi a řadoví vojáci umírali dál. V druhé části se setkáváme s novinářem, který zůstal kotli, aby mohl psát skvělé reportáže o pevnosti na Volze. Postupně se seznamoval s realitou a nakonec tam i skončil, byť počítal s tím, že za zásluhy bude převezen do bezpečí.
Knížka trochu trpí tím, že ji napsal komunista (resp. více komunistů) a úplně se nedrží skutečných osob, ale jinak je celkem pěkně naznačeno, jak to tam skutečně vypadalo.

27.04.2021 2 z 5

Zajatcem v Rusku - 1943–1949 Zajatcem v Rusku - 1943–1949 Hans Hahn

(SPOILER) Takže, malý spoiler: Úspěšný stíhač, nouzově přistál u Děmjansku, zajat a začala jeho anabáze po zajateckých táborech a věznicích v Rusku. Kniha nabízí pohled "ortodoxního fašisty" na Němce, kteří převlékli kabát nebo v podstatě ze zázemí tahali za šňůrky a čekali od Rusů nějaký vděk. Ve zkratce: výslechy, mučení, lidová demokracie v praxi. V době vydání (1951), kdy ještě spousta německých zajatců vychutnávala východní komfort, se jednalo o bestseller a za mě osobně to je moc pěkná kniha. Už tím, že se tam objevuje dost známých jmen a člověk může vidět, jak skončili nebo čím si prošli.

27.04.2021 4 z 5