loskatos loskatos komentáře u knih

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Bohužel stejně špatné, jako předchozí dvě knížky od Lagercrantze, navazující na Larsonovo Milenium.
Tentokrát měla knížka aspoň nějaký zajímavý námět, obrysy děje dávaly smysl. Ale způsob, jakým autor píše, dává tušit, že si na sebe nabral velké sousto. Záplatka celé knížky je vysvětlena v jednom dlouhém "rozhovoru", na ní navazující zatýkání a přiznání nedávají vůbec žádný smysl. Naivita, se kterou jsou znázorněni hlavní aktéři/agenti tajných služeb, je úsměvná.
No a samostatnou kapitolou je přímá řeč, naprosto nelogické reakce, zmatené chování.
Bohužel si myslím, že knížce nepomohl překlad - ale to nemám jak ověřit.

24.10.2019 2 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Příjemné prostředí holandského ostrova, sympatické postavy, málo vyšetřování. Detektivní zápletka se vysvětlí takřka sama a některé její části vysloveně oslím mostem. Dám si od Bergmana oddech.

20.09.2019 3 z 5

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

Možná jsem naivní, ale od knížky, zvláště pak od thrillerů, očekávám nějaké smysluplné vyústění, dobrý je na konci nějaký dějový twist, který člověka překvapí, zasáhne, změní pohled na předchozí děj. Tady se nic od začátku nestalo a kromě celkem zajímavého stylu psaní - z pohledu 3 hlavních postav, kniha nic nenabídla.
I vzhledem k celkové nesymatičnosti všech zúčastněných nemůžu dát víc, než 2*.

12.08.2019 2 z 5

Tíha nenávisti Tíha nenávisti John Hart

Skvele napsane, napinave, v nekterych chvilich opravdu jizda. Konec mi prisel troslu klisoidni, nektere aspekty neuveritelne (jak umi Channing strilet), ale celkove perfektni.

18.04.2019 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Skvele. Skvele prokreslene postavy, uveritelna zapletka, Sebastian je opravdu peknej hajzlik, az mu trochu zavidim :) Jdu na dalsi dil.

21.09.2018 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Velmi milé překvapení na české scéně, ke kterému jsem se dostal až 3 roky po vydání.
Čtivě napsané, perfektní "obsazení".
Těším se na další díl.

23.08.2022 3 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Velmi mile prekvapeni. Zit bych ovsem v Dantonu nechtel :)

15.10.2021 4 z 5

Hráči Hráči Karel Poláček

Pro každého, kdo někdy držel na ruce červenou stovku se sedmou, ale i pro kohokoliv jiného, kdo ocení jednoduchý a přesto tak „účinný" Poláčkův styl psaní. Člověk prostě čte a po chvíli si uvědomí, že má na tváři blažený úsměv, tak prosté to je.

24.11.2020 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Vsichni sukaj se vsema, vsichni neco taji. Prekvapeni nula, vzhledem k poctu pripadnych podezrelych a postav to o moc jinak nemohlo dopadnout. Detektiv charisma nema, je to v podstate bocni postava. Takova detektivka pro zensky, co se vyzivaji v sledovani okoli.

05.06.2020 3 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Autorčinu serii detektivek mám hodně rád, byť má velmi kolísavou kvalitu. Jediné, co mi na ní vždy trochu nesedělo, bylo zdůrazňování ženské pozice a pohledu na svět. Jsou autorky, které se dokáží od toho oprostit (stejně mi to vadí i u autorů - mužů - viz Robert Brynza).
No v knize Zlatá klec tento svůj ženský pohled dotáhla do maxima. Ze všech mužů v knize je jediný - princ na bílém koni, pak část zredukovaných na sexuální objekty a veškeří ostatní jsou prostě hajzli a autorka si to s nimi formou své hlavní postavy vypořádává.
Ale kniha je čtivá a přestože se dá v podstatě odhadnout, jak dopadne, ničemu to nevadí.
Také musí čtenář zapomenout na některé detaily, které by funkčnost vymyšleného děje znemožnily. 2,5 hvězdy.

30.04.2019 3 z 5

V lesích V lesích Tana French

Na začátku jsem byl nadšený, ale potenciál pěkně rozepsaného příběhu se zcela nepodařilo autorce využít. Zdá se, že v druhé půlce knihy ztratila invenci a zabývala se už jen psychickými problémy hlavní postavy. Škoda. Ale určitě se podívám na další knihy od autorky.

05.01.2019 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Po dlouhé době jsem sáhnul po jiné knize než po detektivce. Sci-Fi jsem kdysi četl na tuny, tak i přes tu pauzu myslím můžu srovnávat. Podlehl jsem trochu hypu, který se kolem této knihy vytvořil a možná jsem čekal příliš mnoho. Spivovatel má mnoho myšlenek a nápadů, které jsou asi v rámci žánru originální, ale příběh, který je má spojovat tady kulhá. Děj skáče z jedné roviny na druhou a některé momenty mi přišly spíš jako onanování nad vlastní představivostí. Podívejte se, co jsem všechno vymyslel!
Dalším důvodem, proč se mi nepodařilo zcela snadno prokousávat dějem je moje absolutní antipatie k socialistickému zřízení. A jak tak čtu, tak to v ČSSR bylo ještě proti Číně procházka růžovým sadem.
Na další díl se určitě podívám, dle hodnocení by měl být lepší - já doufám, že se autorovi podaří krotit své nápady a dá si víc práce s jejich rozvedením do příběhu.

23.10.2018 3 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Knihy z této serie mají dle mého sestupnou kvalitu. Sebastian Berger mi byl v prvním díle sympatický, v druhém jsem ho snášel, v tomto už je mi vysloveně protivný. V prvním frajer, v tomto nemocný člověk. A ještě ke všemu je mu věnováno v rámci příběhu víc pozornosti, než by bylo podle mne nutné.
Řekl bych, že serie trpí podobnou neplechou, jako se děje i mnohým dalším autorům - s přibývajícími díly se víc akcentuje osobní život vyšetřujících, než to důležité v krimi/thrileru - zápletky a jejich rozkrývání.
No dám si chvilku od Bergmana pokoj, i přes vypjatý závěr.

09.10.2018 2 z 5

Rašeliniště Rašeliniště Susanne Jansson

Strašně čtivá kniha. Autorku jsem četl poprvé a velmi mile mě překvapila. Snad jediné, co se dá vytknout, je ne úplně zvládnutý závěr. Vzhledem k propracovanosti děje a čtenářovým předtuchám by bylo, dle mého, záhodno si s vyústěním trochu víc pohrát. Rád si přečtu další věci.

23.05.2018 4 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Je mi to líto, moc jsem se na knížku těšil, ale nemůžu dát víc, než 2 a 1/2 *.
Tlak na pokračování byl asi velký, tak Bernard Minier prostě psal. A psal tak, jak je od něj asi požadováno ve vydavatelství. Nicméně fantasmagorie, kterou je tahle knížka protknuta už je na mě moc velká.
Spoiler: Skvělý začátek na Norské ropné plošině se přeruší přesunem zpět do Francie, k detektivovi Servazovi a dál už je příběh jeden neuvěřitelný moment vedle druhého. Je toho moc, na úkor thrilerové stavby děje, tajemnosti příběhu, která byla vlastní prvním knihám.
Škoda.

19.03.2018 2 z 5

V podezření V podezření Michael Robotham

Moje první knížka od tohoto autora. Nemám, co bych vytkl. Po dlouhé době knížka, která skutečně nenechá odpočinout. Cestuji do práce MHD s dvěma přestupy a kvůli téhle knížce jsem několikrát přejel :-) Už se těším na další díl.

19.04.2017 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Velmi čtivé, ale oproti prvnímu dílu trochu přepálený dějový konstrukt.
Možná je knížce na škodu, že většina postav byla přejatá z prvního dílu, stačila by mi Josie a jejích pár spolupracovníků.
Rozšíření prvního dílu o další dějové linky mi přišlo moc nasílu.

29.04.2022 4 z 5

Strážci světla Strážci světla Abby Geni

Vyhovoval mi styl vypraveni, mam rad, kdyz proniknu postavam pod kuzi a to se tday autorce povedlo.
Byt jsem zaverecny dejovy twist tusil, presto me prekvapilo, jak je podany.
Ja jsem spokojenej.

17.03.2022 4 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Pohltil mě způsob psaní a byl jsem nadšen, ale v druhé půli už toho bylo možná až moc.
Moc tlačení na pilu. Přesto dávám 4 hvězdy, protože mě kniha dokonale vtáhla a dočítal jsem ve 2 v noci.

25.01.2022 4 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Po přečtení prvního díku jsem se do tohoto pustil trochu s obavami. Bohužel všechno to, co mi vadilo na prvním, bylo tady ještě ve větší míře. Myslím, že autorce muselo v životě ublížit strašně chlapů. Opakuje se vzorec z předchozí knížky - chlapi všichni křiví jak turecká šavle, ženský nad věcí a disponující jakousi věčnou vědomostí o stavu světa i města.
No, ještě že další díl už není (možná zatím - na konci ještě nemusí být konec).

28.11.2021 2 z 5