loskatos loskatos komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha, kterou jsem v životě přečetl asi nejvíckrát. Až mě štve, že ji znám v podstatě nazpaměť :-) Kdybych tak mohl utrpět selektivní amnezii na knihy, které jsem kdy četl, to by byla paráda.
Tak skvěle napsané postavy, to se vídá málokde. Bývají - jedna, dvě, čtyři hlavní, ale v této úžasné knížce jsou skvělé všechny.
Pro mě jedna z mála 5 hvězdičkových knih. Díky pane Jirotko!

06.10.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Tak trošku nedospělá detektivka - kniha i detektiv šéfinspektor Fosterová. *=SPOILER=* Komisařka dělá neskutečně hloupé chyby, její vedení také, neuvěřitelná linie "okamžité 100% důvěry jejího nového týmu, který jí věří po 2 setkáních a pár jejích slovech, jak kdyby se znali 10 let.
Autor neumí zcela věrohodně prokreslit postavy a také jejich vlastnosti.
Ze zvědavosti si přečtu ještě další knihu od tohoto autora, ale nebudu mít valná očekávání. 2 a 1/2 *

27.01.2017 2 z 5

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Kolikrát já tuhle knížku přečetl. Myslím, že aspoň 20× :-)
Hned úvodní „scéna" s letadly je brilantní. Situace kolem paternosteru je přesně z těch, kde se nahlas smějete a je Vám jedno, že čtete v narvaném metru - no asi jsem pár lidem připadal jako blázen.
Osobně mě víc bavila Zappova linka, ale celá knížka je prostě geniální.

23.11.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Tak tohle už mě nebaví. Cormoran i Robin se chovají jako idioti, půl knížky se řeší jejich vzájemná nevyslovená (ne)zamilovanost. I když to u této autorky člověk čeká, stejně to naštve. Tedy pardon, možná to ocení některé čtenářky, ale v tom případě by kniha měla být zařazena do červené knihovny a ne do detektivek.

21.10.2019 2 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Z mého pohledu neexistoval důvod, proč zavedený scénář měnit a zaměření knihy mi přijde jako levný pokus přiblížit se aktuálním tématům. Perfektní detektivní serie nám nějak zthrilovatěla (vím, strašné slovo) a za mě je to škoda.

04.02.2020 2 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Moje první setkání se spisovatelem Niedlem a zcela určitě ne poslední. Takhle čtivou knížku jsem dlouho neměl v ruce.
Přímočarý děj, který nezabíhá do zbytečných kliček, ale za to poučí o mnohých historických řemeslech, o běžném životě ve středověké Praze.
Jako rodilý Pražan jsem ta místa v duchu všechna viděl a moc rád bych se do té doby na chvíli přenesl.
Jdu na další díl.

18.01.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Nesbømu se nedá upřít poctivost při tvorbě rešerší. Má mnoho vědomostí, které ve správný čas použije, ať už se týkají sociálních sítí, lidského těla a psychiky, počítačů atd. Taktéž forma se mu daří naplňovat bezezbytku tak, jak jsme u něj zvyklí. Ale dějově je Žízeň spíš nepovedená. Čím blíže je člověk konci knížky, čím víc se propojují jednotlivé postavy a jejich vzájemné vztahy, tím hůře se tomu všemu věří. Na konci se ukáže, že v podstatě všichni jsou něčím propojeni, mají nějakou souvislost v sledovaném příběhu, ... Je to naprosto neuvěřitelné. Tedy pro mě. Jak vidno, většině čtenářů to nevadí, naopak to shledávají jako výhodu. Knížka díky tomu působí jako uzavřený formát, který člověku dovolí velmi málo po stránce vlastní představivosti.
Co je zajímavý moment: --SPOILER-- jednoznačně spojení dvou (až tří, .. až čtyř) pachatelů. Bohužel i to je pro mě naprosto neuvěřitelné.
Celkově 45%

31.05.2017 2 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Ja chci jakoukoliv dalsi knizku od Michaela Robothama! Zjeveni v podobe neuveritlene ctivych, napinavych a uveritelnych pribehu.
Opet plny pocet hvezd.

05.04.2023 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

(SPOILER) Pokud pro mě za poslední roky je někdo spisovatelské zjevení, tak je to Michael Robotham. Všechny jeho knihy jsem ohodnotil 5* a ani u této nemohu jinak. Skvěle vyprofilované postavy, skvělá forma střídání pohledu psychologa a Evie. Malinké mínus za náhodu, s jakou se (spoiler), Evie potkala s Felixem.
Moc se těším na další díl.

07.04.2021 5 z 5

Vykrvácet Vykrvácet Michael Robotham

Já jsem zase nadšen. Zatím všechny knihy od Michaela Robothama mají ode mě plný počet hvězd. Opět skvěle vygradovaný děj, vykreslené postavy, četlo se to "samo".
Těším se na další.

12.01.2020 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Doylovi jsem propadl ještě jako dítě a do pozdního dospělého věku jsem všechna jeho díla měl přečtená mnohokrát. Pes Baskervillský je rozhodně na vrcholu knížek s proslulým detektivem. Tak krásně jako Doyle umí postavy (dodnes) rozkreslit málokterý autor. Stejně tak ponurou atmosféru jižního Devonu. Už teď se těším, až se někdy ke knize vrátím.

05.09.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Velké nafouknuté nic. Brown už čaruje z vody, doslova dělá z prdu kuličku. V knize je pár milých, nepříliš obecně známých faktů, spíš drobností, zasazených do rádoby honosného příběhu. Ale ty WTF momenty překvapení z prvních knih se tady už nekonají. Opravdu ještě existuje někdo, kdo neví, že logo FeDexu obsahuje šipku? Nebo že ampersand je znak složený z latinského et? "Pachatele" jsem znal od poloviny knížky, ale to samo o sobě ještě knihu špatnou nedělá.
Čistě subjektivně asi nepomohlo ani to, že Gaudího stavby se mi nelíbí, mám radši klasicismus nebo funkcionalismus.
Myslím, že jestli Brown napíše někdy další pokračování serie s profesorem Langdonem, asi už ho číst nebudu. To se radši vrátím k DaVinci code, nebo k Digitální pevnosti - ta podle mě podobně technické téma zpracovává daleko lépe.

08.03.2018 1 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Upřímně už mě ten scénář, kterým se knihy Chrise Cartera vyvíjejí, začíná trochu nebavit. V této knize více, než v předchozích, je velmi zřetelné, jak si spisovatel neví rady s nějakým vyšetřováním. SPOILER: Tři čtvrtiny knížky se (kromě brutálních vražd) neděje nic, detektivní dvojice na nic nepřijde, pak se detektiv jede projet a díky dopravní ceduli si najednou uvědomí spojitost se starým případem, o kterém čtenář z předchozího děje neví, a vše je na 10 stránkách vysvětleno. Pak samozřejmě ještě "napínavé" finále, střet detektiva Huntera s vrahem... No, asi si na čas od Carterovek odpočinu a radši si přečtu nějakou poctivější detektivku, kde se vyšetřování, děj, skutečně nějak odvíjejí, kde detektiv "pátrá". Samotná brutalita vražd a zvrácenost vraha ještě dobrou detektivku nedělá. 55%

19.01.2017 3 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Hodně dlouho jsem nečetl takhle dobře napsanou knížku. Občas se autorovi podaří ve mně vyvolat představu, že se koukám na film. A tady se to povedlo. Sice jsem tam spíš viděl americkou poušť, než australskou, ale ničemu to nevadilo. Těším se na další knížky.

02.04.2019 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Jednoznačně nejlepší knížka s detektivem Carlem Morckem. Asi k tomu přispívá i výborný překlad, který třeba u knihy "Marco" ze stejné serie je naprosto mizerný. Napínavý děj, skvěle vyprofilované postavy. Dávám plný počet hvězd :-)

11.02.2016 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

(SPOILER) Po druhém dílu jsem se trochu bál - přišel mi zbytečně komplikovaný.
Ale tohle byla jízda. Přehledný děj, i na velmi malém prostoru pár pěkných překvapení.
I když občas jsem si připadal jako u Cimrmanů
"Ale v tom případě jsem tě obelhal, tatínku.” Otec: "Nedělej si výčitky, milý synu. Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn.”
Zjišťuju, že se docela těším na další díl s Josií - a doufám, že se bude řešit něco nového (bohužel si spíš myslím, že se půjde do jistě tragické minulosti Noaha).

09.05.2022 4 z 5

Kruh smrti Kruh smrti Chris Tvedt

Perfektně vystavěný příběh, sympatická hlavní postava, na závěr několik dějových twistů. Po dlouhé době jsem dočítal knihu pozdě v noci, i přes to, že jsem věděl, že ráno vstávám.
Dávám 4 hvězdy, ale spíš je to 4 a 1/2, a jdu hledat další knihy od autora.

10.08.2021 4 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

Něco tak osvěžujícího jsem za celý život nečetl. Porce britského humoru suchého tak, že si k němu naleju čaj :-) Mám přečteno asi 20 × a stejně se k tomu budu vždy vracet.

05.09.2018 5 z 5

Černý úsvit Černý úsvit Rolf Börjlind

Tato serie s Tomem Stiltonem a Olivií Rönningovou se mi líbí knihu od knihy víc a víc. Skvěle vygradovaný příběh, postupné pointy zapadající do sebe. Drobné mínus - ta poslední už je trochu přes hranu, ale co už. A co je pro mě u knížek asi nejdůležitější - skvěle napsané, čitelné postavy, z nichž si jich můžete několik oblíbit. Těším se na další díl s Mette, Olivií, Tomem i pavoukem Kerouackem :-)

29.03.2018 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Pres nektere "zazraky" ve vysetrovani (hlavne v tom, co dokazal Ezra), byla kniha skvela. Sympatak Max s Konou prijemne obohatili postavy z minuleho dilu.

16.12.2020 4 z 5