Lole Lole komentáře u knih

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Za mě nejsilnější moment knihy byl, když Lila chytla záchvat během zetřesení a najednou ztratilu tu svou tvrdou masku. Ztracení Tiny, stejně jako panenek a nakonec Lilu na mne velmi zapůsobilo. Knihy jsem četla s radostí. Mám pocit, že mě už dlouho nechytla takhle moc nějaká kniha. Nedokážu udělat soud mezi tím, která z nich je sympatičtější Celkově si říkám, že si mají obě co vyčítat. Ale jejich příběh je paměti hodný. Způsob jakým autorka knihu napsala je skvělý :)

02.04.2024 5 z 5

Vztah Lilly a Eleny, konečně nabírá za mě více než jen dětské přátelství a líbí se mi že přichází otázka jestli toto je přátelství? Chybí tam závislost a touha být jedné z nich ve stínu, ale opravdu se chtěj porazit. Konec je jízda. Nino jako by se stával svým otcem pomalu...
Za mě skvělé odehrané a konflikt mezi Pietrem a Lenu byl taky dobře vykrelený. Líbí se mijak přichází liberální pohled do jejich vnímání. A celé je to cítit 70 a 60 léty. Velmi se těším na další knihu.

11.03.2024 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Před delším časem sem viděla seriál a pak jsem si po pár letech vzpoměla, že mám zrovna čas na knihu. Musím uznat že sem byla překvapená, jak rychle mě kniha vtáhla a jak mě vlastně velmi bavila. Střes světa malé čtvrti a malosti s velkým světem. Popis scény na Lilině svatbě byl přímo uchvatný.. Atmosféra knihy člověka úplně vtáhne.
Baví mě téma, příběh dvou děvčat, které jsou každá jiná. Lila mě svým způsobem místy hrozně rozčilovala a to především jejím náhlým chladem asi rozumím co za ní Lenu táhlo, ale zpětně mě ta dívka velmi štvala. Doporučuju všem, který mají rádi vztahový drama. Navíc popis Neapole v 50 letech je vynikající.

29.02.2024 5 z 5

Nezkrotná Angelika Nezkrotná Angelika Anne Golon (p)

Dění se stává čím dál dobrodružnější a tím i pro mě lákavější. Je zajímavé jakým způsobem je v knize popsáno Středozemní moře a orient. Za mě velká jednička :) Je zajímavé pozorovat jak kultury setkávali v daných místech. Střet filozofie různých skupin. Svým způsobem celou sérii vnímám jako takové seznámení s odlišnými světy jednotlivých skupin.

18.03.2023 4 z 5

Angelika se bouří Angelika se bouří Anne Golon (p)

Když jsem poprvé četla tuto série, tak byl tento díl můj nejoblíbenější. Nevím čím si mě získal, ale možná mi hrdinka konečně nepřipadá jako jenom pozlátko. Vím, že taková nebyla ale vždy se kolem ní vše tak nějak točilo samo od sebe. Možná až teda ve mě vyvolává představu silné nezávislé ženy, která se nevzdává. Konec je samozřejmě taková třešnička na dortu, která může naznačit co čeká čtenáře v dalším díle. Je to možná i tím že než dvůr Krále slunce a orient mě více zajímal venkov, ale i cesty do nového světa. Popravdě část knih, které nebyli zfilmované mám mnohem raději. :)

18.03.2023 5 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Milá jednohubka, která popisuje jak může omezený svět rodičů zapůsobit na vyrůstající chlapce. Velmi intenzivně je popisovaný i vnitřní boj chlapce nebýt sám sebou, ale i naznačeno jak se snaží dostat ze stínu své rodiny v "lepší" společnosti.

02.01.2023 5 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Za mě skvělé autobigrafická kniha, která se na jednu událost kouká pohledem více různých postav. Líbí se mi jak pasáže pomalu přecházejí ve verzi příběhu hlavní hrdinka a verzi jeho matky a dcery. Navíc styl psaní mi v tomhle případě sednul. Za mě je kniha jednoznačně bombou. Jak po tématu, které je třaskavé, tak i po styl psaní, který vtáhne jedince. Mému vkus rozhodně tato kniha sedla

02.02.2022 5 z 5

Goldstein píše dceři Goldstein píše dceři Irena Dousková

Melancholický příběh může, který se snaží navázat vztah se svojí dcerou, kterou však nebere dostatečně vážně. Muž si ani neuvědmuje, co dívce odloučením způsobil a jak je pro ní těžké ho zpět přijmout, akorát chce aby ho měl někdo rád a zaplnil, tak prázdné místo v jeho životě.

18.06.2014 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Další sci-ffiction z budoucnosti, kde se celý náš systém zhroutí. Rozhodně stojí za přečtění, minumálně člověka varuje předtím, jak to může vypadat v totalitní společnosti, ale také je to o síle jedné neobyčejné dívky, která stojí čelem mnoho nebezpečenství. Můžeme v tom vidět i dost z náší současné společnosti. Je to skvělé knihy, kterou doporučují číst v angličtině. Text není tak náročný a je celkem srozumitelný...

06.02.2014 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kouzelné dílko, které v mnoha ohledech odahaluje kouzlo dětské fantazie, která je skryta před dospělou duší.

05.02.2014 5 z 5

Kniha, která ukazuje, jak s trochou vůle lze překonat spoustu nezdarů, které nám stojí v cestě za cílem. A také jak je těžké milovat někoho, kdo dělá vše proto aby ho nikdo nemiloval.

05.02.2014 5 z 5

Angelika, markýza andělů – 1. část Angelika, markýza andělů – 1. část Anne Golon (p)

Kniha vtáhne atmosférou a autentickým popisem, z kterého na vás přímo dejchnou emoce té doby. Hlavní hrdinka je na svou dobu odvážná a průbojná dívka. Nevím co je to za kouzlo, ale ja tuhle knihu zbožnuju. Četla jsem jí tolikrát přesto se k ní ráda po určité době vracím. Mnohem více doceňuje, jak paní Golon píše než napětí a příběhy, který jsou v něm. Co se týče původní filmu to ani nejde srovnávat dějem. První část popisuje dětství v Poitu takovým způsovem že si čtenář sám dokáže představit jaké by to bylo kdyby v něm vyrůstal sám.

05.02.2024 5 z 5

Angelika a její láska Angelika a její láska Anne Golon (p)

(SPOILER) Jako jasně, je to limonadá, někdy přitažená za vlasy, zároveň i hodně realistická. Zároveň v kulisách nebezpečné plavby na moři a podstatě vyhnanství vše zapadá. Já vlastně nevím jaký mám pocity, ale nicméně si říkám že vím, kde jsme získala sympatie k intelektuálům. Asi je pro mě zajímavě popsaný vnitřní boj obou hrdinů. Ani jeden nejsou bezchybní a jsou k sobě vlastně krutí. Ani jeden mi nikdy z nich nepřipadal dokonalý. Vlastně ani nedokážu proč mě po tolika letech tento příběh dostal. Je to převoněné historicko romantické drama, ale který se velmi ráda pustí k srdci a znovu se na chvilku zasním.

18.03.2023 5 z 5

Angelika – Markýza andělů Angelika – Markýza andělů Anne Golon (p)

Začátek knižní série, který mě kdysi v minulosti a na střední škole naučil lásku k historii a zájem o dění v minulosti. Hlavní hrdinka na mě v tomto díle podstatě působila poněkud namyšleně, ale moc se mi líbí ten další osobnostní vývoj. Celkově to tady působí hrozně idylicky na to, co dílo člověku ve výsledku přinese.

05.03.2023 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Vcelku vtipný popis jedné cesty, příjemné oddechové, ale neřekne nic moc více o místech, kam vás cestopis zavede.

01.03.2022 3 z 5

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Možná jsem tu dost ovlivněná svým zážitky, kdy jako studentku v Praze pocházející právě z Chomutova jsem se setkala s podobným pohledem. Možná jsou to i ony klasické pohledy a hledání ponurých míst. Je to krátké, ukazuje to jedno zaujetí jedním krajem ve snaze z něj udělat senzaci, ale zároven to ignorují její aktuální duši. Plusem je samozřejmš i čtivý text. Mohu jen doporučit.

16.01.2022 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Myslím že to že se jendá o knížku z mnou milovaných krušných hor dost pomáhá. Téma je to takové dost omleté, ale příběh má spád a čte se dobře. Nicméně je to spíš tím, že jsme sama já tolik příběhu přečetla tolik že mě již hůře takový příběh zaujme.

14.01.2022 3 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Jedním dechem přečtena kniha. Způsob jak hrdinka odmítá na sebe samotnou nahlížet jako obět až do posledního momentu pro mě přináší neobvyklou sílu. Velmi zajímavě se dění ze současnosti prokládá s děním z minulosti. Pro mě velmi silná kniha.

12.01.2022 5 z 5

Psychologie osobnosti Psychologie osobnosti Pavel Říčan

Nemůžu si pomoct ale jeho styl, kdy vás nezahlcuje zbytečnými detaily a jednoduše a přímočaře vám vysvětlí význam pojmu mi vyhovoval

29.05.2014 5 z 5

Údolí krásných žab Údolí krásných žab Stanislav Rudolf

Kdysi v mých 15 letech jsem si tuto knížku přečetla a hned několikrát. Líbílo se mi jak představa doby v které se odhrává tak i způsobe jakým byla vyprávěná. Poutavé čtení pro mladé dívky. Hlavní hrdinka prochází změnou sice idilicky, ne vždy tomu tak jak, ale zajímavé sledovat jají patalie.

06.02.2014 4 z 5