Liturgievpatek Liturgievpatek komentáře u knih

Velká kniha o dřevě Velká kniha o dřevě Martin Patřičný

Krásná kniha.

15.12.2021 5 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Myslím, že přirovnání k Proustovi je přesné. Ten čas v knize plyne tak pomalu, že skoro neplyne. Kniha se musí číst s klidnou myslí, jinak ji čtenář neustojí a nedojde dál, než na stranu dvacet. Ale na konci si uvědomí, že je to hezký čtenářský zážitek. Doporučuji.

13.12.2021 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Líbila se mi ta divná vymlnutost a nezařaditelnost hlavní hrdinky! Doporučuji všem, kteří Třeštíkovou jako autorku ještě neznají, čte se to lehce, jako pěna.

11.12.2021 5 z 5

De profundis: Zápisky ze žaláře v Readingu a Čtyři listy De profundis: Zápisky ze žaláře v Readingu a Čtyři listy Oscar Wilde

Fascinující, krásné, odvážné.

Deník v dopisech Deník v dopisech Vincent van Gogh

Fascinující nahlédnutí do života, kterého celý život obdivuji,pěkná publikace.

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

O lásce k dětem, k mužům, k ženám, o tom, jak to mají matky těžké, jak bojují, jak se nevzdávají. Proč ne, četlo se to dobře. Ale nesmíte od knihy moc čekat.

07.12.2021 5 z 5

Friedl Friedl Jelena Makarovová (p)

Dechberoucí skvost, skvěle popisující dějiny uplynulého století. Doporučuju.

31.05.2024 5 z 5

Měj mě rád/a Měj mě rád/a Markéta Hejkalová

Kniha je bravurně napsaná, prolínání životů jednotlivých postav je citlivě ztvárněné a uvěřitelné. Minulosti je zde tak akorát, aby ses v ní člověk neutopil. Skvělé.

11.05.2024 5 z 5

Karel Absolon: Objevitel, manažer, vědec Karel Absolon: Objevitel, manažer, vědec Petr Zajíček

Dobře zpracovaná kniha o jednom z nejdůležitějších vědců uplynulých století.
Provází nás celým jeho životem a dává nám nahlédnout do zázemí, které vědečtí pracovníci měli v dobách minulých.

25.02.2024 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Nechytlo mě to, ale to neznačí nic špatného.

29.11.2023 2 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Až na tři poslední povídky, jsem si četbu užíval.

Bavilo mě jak výborně je umí spisovatel vypointovat.

Bavily mě jednotlivé charaktery i zachycení doby, kterou dobře znám.

Povídky dokazují, že Hájíček má co říct.

25.09.2023 4 z 5

Akord a jiskry Akord a jiskry Martin Patřičný

Mně se to moc líbilo. Takové jemné texty, je znát, že autor je duší i rukama umělcem.

15.12.2021 5 z 5

Alexandrijský kvartet Alexandrijský kvartet Lawrence Durrell

Skutečně krásně napsaná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších.

07.12.2021 5 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Je to plné klišé. Je to velká napodobenina mnoha hloupých filmů a intelektuálové ji nikdy neocení a nejen oni. Nicméně to není vůbec hloupé a přečteno jsem to měl za pět dní/večerl, které jsem si náramně užil. Sedl mi autorův styl a odlehčený příběh mě neurážel.

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Tohle se semnou minulo, nenacházím v textu vtip, důvtip ani skvělé jazykové obraty, pokus o tak trochu jiný popis dobývání je to dobrý, ale dal by se dotáhnout znovu a lépe.

11.05.2024 2 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Jediné, co na knize oceňuju, jsou ty kulisy, v nichž se děj odehrává.

22.04.2024 2 z 5

Lidská komedie Lidská komedie William Saroyan

Saroyan je zárukou toho, že se nebudete nudit. Tahle kniha opět nezklamala.

25.02.2024 5 z 5

Divadlo ve službách dramatu Divadlo ve službách dramatu Karel Kraus

Jeho úvahy o divadle obstojí i v dnešním světě, kdy se divadelníci snažé nacházet nové a nové formy toho, čím diváka na jevišti zaujmout. Myslím, že by to měla být povinná četba nejen pro dramaturgy.

13.12.2021

Přízrak v hrdle Přízrak v hrdle Doireann Ní Ghríofa

Je to hodně poetické, postavy se chovají podivně, ale líbí se mi ta snovost celého textu.

12.12.2021 5 z 5

Svätojánska noc Svätojánska noc Mircea Eliade

Souhlasím s komentujícím, že ta esej na začátku díla (poslední české vydání Academia) je zbytečná, působí na mě jako úvod k bakalářské práci, člověk si tam přečte jen samé plané cancy, žádné zajímavé informace. Text románu je docela o něčem jiném. Je dokonale vybroušený, plný dobře vykreslených postav. Moc se mi kniha líbila.

11.12.2021