Litocha Online Litocha komentáře u knih

Návrat na vinici Návrat na vinici Kristan Higgins

Milý příběh, i když někdy selankovitý a nepravděpodobný (nechce se mi věřit, že když si někdo několik desetiletí v sobě nese trauma a vinu, dokáže se jich zbavit mávnutím proutku). Šťávu tomu dodávali oba stařečkové, ti mě bavili hodně. Ve výsledku jsem ráda, že jsem knížku nezaklapla po prvních stránkách, jak jsem původně chtěla - začalo to příšerným prologem psaným z pohledu bůhvíkoho a následovala scéna s nápadníkem tak křečovitě vtipná, až mi z toho bylo trapně. Časem se to naštěstí zlepšilo a hrdinka mi začala být sympatická. Po další knížce se klidně poohlédnu.

06.07.2017 3 z 5

Nízký tlak Nízký tlak Sandra Brown

Typická romantická kniha s kriminální zápletkou Sandry Brown - vztah hrdinů podle šablony (vlastně se nemají/neměli by se mít rádi, ale je mezi nimi ta spalující přitažlivost), nesmí chybět nějaký umanutý nepřítel pronásledující hrdinku, aby mohl hrdina - jindy cynik a drsný chlap, ale náhle tající jako sníh - zachraňovat dámu v nesnázích, a na závěr "šokující" zvrat (kdo pár podobných knížek četl, tuší pachatele minimálně od poloviny knížky). Celkem tedy nic, co by nějak vybočovalo - autorka už ovšem napsala i horší kusy (především čisté romance) a časem kniha nabere i solidní spád (na začátku mě ovšem právě nepohltila).

05.07.2017 3 z 5

Všem na očích Všem na očích Ann Maxwell

Po některých méně povedených knihách této autorky mě tahle zase bavila (někdy jsem u ní na rozpacích z dialogů, které mi moc nedávají smysl - jako by se něco ztratilo v překladu - to se ovšem tady vyskytovalo minimálně). Mám ráda sérii s Donovany a Susa byla vítaným oživením. Knížka byla napsaná poutavě, ovšem hlavní zloduch i hlavní tajemství, to bylo dost průhledné a jasné skoro od začátku. I tak jsem se ale menšího překvapení dočkala a četbu jsem si docela užila.

11.06.2017 3 z 5

Totožnost neznámá Totožnost neznámá J. D. Robb (p)

Autorce se podařilo u mě vzbudit sympatie k obětem, to je pak vždycky lepší čtení. Postava detektiva z maloměsta se mi zamlouvala, méně už předvídatelné vedení výslechu.

23.05.2017 3 z 5

Strom v květu Strom v květu Josef Hora

Tahle sbírka mě vůbec nenadchla a potýkala jsem se s ní docela dlouho. Nenašla jsem v ní nic moc objevného, vyjádření působila neobratně, nezapůsobila na mě niterností a naléhavostí, některé verše byly sentimentální. Když srovnám, co ve stejném věku (cca 25 let) napsal třeba Seifert... Možná by mě zralejší Hora zaujal víc.

23.05.2017 2 z 5

Medvídek Paddington Medvídek Paddington Michael Bond

Tenhle malý, chlupatý, dětsky bezelstný, neohrabaný magnet na maléry stoprocentně navodí dobrou náladu.

24.03.2017 4 z 5

Isla a šťastné konce Isla a šťastné konce Stephanie Perkins

Líbily se mi příjemně životné postavy, které nešustí papírem, a pečlivě vykreslené prostředí. Zvláště Josh byl mimořádně sympatický, ale zaujala mě i Isla a Kurt. Kdyby ta Isla měla jen o trochu víc sebevědomí, ušetřila by sobě i Joshovi hromadu trápení - no jo, ale o čem by pak knížka byla? :-) I když je to třetí díl, četla jsem ho jako první - a už se těším na zbylé dva.

23.03.2017 4 z 5

Čas tajných přání Čas tajných přání Iva Procházková

Čekala jsem trošku více - snad více tajemna nebo dobrodružství. I tak bylo ale nahlédnutí do života dvanáctileté holky v kouzelném prostředí Malé Strany zajímavé. Zaujaly mě plasticky vykreslené postavy a neotřelá vyjádření, i Kapka byla sympatická osůbka. Kdybych ji četla o pár desetiletí dřív, byla bych z knížky nepochybně nadšená.

11.03.2017 4 z 5

Rozhledna se rozhlíží Rozhledna se rozhlíží Jiří Faltus

Krátké básničky s nečekanými, často vtipnými postřehy, které jsou doplněny většinou černobílými, ale i tak zajímavými ilustracemi. Rodiče nám ji kdysi četli pořád dokola a i dnes se mi líbí.

Filuta

Malý hříbek není hloupý.
Když nevidí k obloze,
šimrá stromy na noze.
Ať se rozestoupí.

10.01.2017 4 z 5

Hledání vytouženého dne Hledání vytouženého dne Jennifer Probst

Kniha u mě příliš nezabodovala. Na můj vkus je moc sentimentální a vykreslení rozvodového právníka jako altruisty jsem autorce nespolkla. Slade mi byl celkově spíše nesympatický. Děj je vlastně docela řiďoučký, není divu, že kniha o více než třech stech stranách chvílemi působí trochu rozvlekle. A ten epilog, to mělo být jako co?
Zkrátka myslím, že to autorka umí i líp, prostě takový průměr.

29.12.2016 3 z 5

Krajina plná stínů Krajina plná stínů Meg Cabot

O sérii jsem se krátce po jejím vydání u nás dozvěděla na přednáškách z literatury pro děti a mládež - tehdy zapůsobila jako čerstvý vánek, moc podobných titulů tehdy nevycházelo. Postupně jsem si počkala na všechny díly a čtení jsem si užívala. Dnes už v záplavě knížek určených náctiletým slečnám působí trošku chudobně, ale pořád se jí i přes řidší příběh nedá upřít čtivost a jistý švih, takže Susannah prostě držíte palce.

18.12.2016 3 z 5

Smrtící stvoření Smrtící stvoření J. D. Robb (p)

Tenhle díl patří určitě k těm lepším. Autorce se u mě podařilo vyvolat soucit s oběťmi, takže jsem jim o to víc držela palce, aby unikly. Postava vraha byla svým způsobem netradiční a tím i zajímavá, nechyběly interakce mezi stálými postavami (tentokrát hlavně Evou a Feeneym). Za mě spokojenost.

18.12.2016 4 z 5

Navždy s tebou Navždy s tebou J. Lynn (p)

Začalo to docela dobře, líbilo se mi, že Stefanie sebou nenechá jen tak zametat. Pak se to ale zhoršilo, Stefanie větší část mých sympatií ztratila, najednou z ní byla nevyrovnaná sebestředná káča, která si řeší svoje citečky. Konec byl navíc vzatý nějak hopem. Autorka pro mě začíná ztrácet na přitažlivosti, poslední knížky mě nějak neupoutaly a od Cama s Avery vlastně pořád čekám na podobně skvělý pár, ale šanci ještě dostane.

18.12.2016 3 z 5

Smrtící hrátky Smrtící hrátky J. D. Robb (p)

Docela dobrý díl, jen mi poslední dobou připadá, že je Eva nějaká neomylná - všechno vždycky ví hrozně brzy, ne-li hned, zatímco chudák Peabodyová tápe, doktorku Mirovou vlastně ani nepotřebuje, protože osobnost vraha popíše vždycky dřív (a přesně!) než ona... Jinak je to samozřejmě pořád čtivé, stálé postavy vzbuzují sympatie, takže proč nečíst dál...

16.11.2016 3 z 5

Kosti nikdy nelžou Kosti nikdy nelžou Kathy Reichs

V porovnání s předchozím dílem, který mě tolik nezaujal, je tahle knížka o stupeň lepší. Naučných pasáží bylo tentokrát méně, zápletka byla zajímavá, radost mi udělalo zapojení Ryana. Vždycky mě pobaví špičkování a autorčiny lehce jedovaté postřehy o některých postavách. A vyloženě mě bavila postava Tempeiny matky.
Líbí se mi, že postavy - zvláště ty, které se objevují pravidelně - jsou uvěřitelné a konzistentní, nemění se jim charakter podle toho, jak by se to zrovna hodilo. Zároveň se ale občas poodkrývá nějaký střípek z jejich života, dozvídáme se alespoň ždibec nového.

03.09.2016 4 z 5

Zoo na zámku Zoo na zámku Gerald Durrell

Moje první setkání s Durrellem - a asi jsem čekala víc. Ano, text je místy velmi vtipný, autor sympatický, ale chyběla mi nějaká kompozice, byl to prostě sled více či méně náhodně řazených příhod a zkušeností. A taky jsem si chvílemi připadala, jako bych četla populárně naučnou knihu, ne beletrii. To není sice na škodu, ale přece jen jsem měla na začátku jiné očekávání. Aspoň jsem se poučila o rozličných živočišných druzích. Nechápu ale zařazení úryvků dopisů na začátcích kapitol, neměly prakticky žádnou souvislost s následujícícm textem. Nějakou další Durrellovou knížku si klidně přečtu, ale asi to nebude hned příští týden.

23.08.2016 3 z 5

Zúčtování Zúčtování Kathy Reichs

Na rozdíl od velké části zdejších čtenářů se mi tenhle díl líbil více než předchozí (minimálně než Únos, ostatní si musím oživit). Mám tenhle virátí svět ráda, nejspíš i více než romány s Temperance. Tyhle knížky pro děti jsou totiž přece jen míň popisné, co se týká vědeckých faktů a postupů, ale o to akčnější. Tory sice taky do všeho strká nos stejně jao její teta, ale u puberťačky se superschopnostmi mi to připadá nějak přirozenější. Jen vyvrcholení dějové linky s agenty mi přišlo přece jen příliš přitažené za vlasy. Líbí se mi popsané vztyhy mezi morissovskou partou - jak jsou sehraní a jak se vzájemně škádlí a provokují. Líbí se mi, že Tory prodělává nějaký vývoj, dospívá. A tak jen doufám (i kvůli otevřenému konci), že tahle knížka nebyla poslední a že oba autoři pracují na další (přece jen, hlavní postavy ještě nematurovaly, takže prostor by tady byl).

06.08.2016 4 z 5

India Place India Place Samantha Young

Slabší kousek. S odstupem cca dvou týdnů už vlastně nevím, o čem knížka byla. Možná je to tím, že příběh rozhodně není nějak košatý. Hannah se pořád patlá ve svých nejistotách )do určitého okamžiku jsem ji chápala, ale pak už to bylo zbytečně natahované) a Marco na mě chvílemi působí jako macho - a tyhle typy moc nemusím. Na celé knize je opravdu nejlepší Cole. Postavy z dřívějších knih mi po pravdě trošku splývají, nemají pro mě zas tak výrazné charaktery, aby nebyly v té záplavě dokonalých dětiček a láskyplných vztahů volně zaměnitelné. Zase se mi ale líbí, že se autorka u postav nevyhýbá i "plebejským" zaměstnáním.

06.08.2016 3 z 5

Smrtící nevinnost Smrtící nevinnost J. D. Robb (p)

Po dvou pro mě slabších dílech kvalitativní vzestup. Líbilo se mi, že tentokrát spolu osobní rovina a řešený případ nesouvisely. Mám ráda Mavis a jsem ráda, že je po porodu zase zpátky ve formě. Tentokrát ubylo špičkování s Peabodyovou, ale to nebylo na škodu. Je příjemné, že po tolika dílech už čtenář ví, co může od jednotlivých postav čekat, ale ony přesto nestagnují. O to více se pak může soustředit na zápletku, která je naopak pokaždé jiná.

19.07.2016 4 z 5

Cesta za velkým snem Cesta za velkým snem Lucy Maud Montgomery

I pokračování si zachovává svůj humor a poetičnost. Anna dospívá, ale její impulsivnost, citlivost a optimismus zůstávají beze změny. Knížka je zalidněna novými postavami, které jsou neméně zajímavé než staří známí. Oblíbila jsem si Davyho, Charlottu Čtvrtou nebo Gingera s jeho "zrrrzavým cancourrrem". Naopak Pavla Irvinga a jím stále opakovaného spojení "moje krásná paní učitelka" by pro mě mohlo být nepatrně méně. I když první Anniny příběhy mám raději, i tahle knížka rozhodně stojí za přečtení a i k ní se čas od času vracívám.

19.07.2016 4 z 5