Litocha Litocha komentáře u knih

Zakousněte se do knihy Zakousněte se do knihy Klára Smolíková

Praktických nápadů podporujících čtenářství není nikdy dost. Tyhle mají často vazbu na autorčinu knihu Knihožrouti, zpracování je veselé a myslím, že by děti mohly bavit. Jedna z oblastí se zabývá i funkcí knihoven a vznikem knihy, takže nejen pro učitele, ale i pro knihovníky to může být vítaná pomůcka. Bylo by fajn, kdyby se i díky téhle příručce alespoň pár děti do knihy zakouslo.

09.06.2019 4 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Knížku jsem odložila po pár desítkách stran. Dash na mě působil jako pozér, Lily mě ničím neupoutala, popisované situace byly bizarní. Škoda promrhání zajímavého nápadu.

17.03.2019

Modrý Poťouch Modrý Poťouch Miloš Kratochvíl

Odhodlat se k četbě mi trvalo docela dlouho - snad že mi kniha na první pohled připadala až moc inspirovaná Lichožrouty. Hned po začtení jsem ale byla vyvedena z omylu a ve výsledku mě Poťouch bavil víc než Šrutova kniha.
Koncept je hezky vymyšlený. Příběh je dostatečně srozumitelný dětem, ale díky přehršli nápadů a zajímavých formulací ho ocení i dospělý. Líbí se mi, že není okatě výchovný, ale přesto přináší mnohé náměty k přemýšlení.

19.02.2019 4 z 5

Co přetrvá věky Co přetrvá věky Nora Roberts

S Norou mám ten problém, že už notně dlouho vykrádá sama sebe, její knížky (zvlášť ty s magií) jsou jak přes kopírák (ať už charaktery postav, vztahy mezi nimi nebo samotným dějem). S nostalgií jsem vzpomínala na knihy ze série Zrozená z..., které se taky odehrávaly v Irsku. Tohle byl proti tomu bohužel slabý odvar.
Ale zase - tentokrát mi hrdinka nelezla na nervy (zato Branna mě poněkud dráždila), Nora pořád umí psát celkem poutavě, příběh docela pěkně plyne a je dostatečně jednoduchý, aby nevyžadoval žádnou intelektuální aktivitu - to se po celém dni v práci hodí. Za mě tedy průměrné tři hvězdy, a i když už se k téhle knížce nemám důvod vracet, po pokračování možná časem sáhnu.

02.02.2019 3 z 5

Kdo má smysl pro nesmysl Kdo má smysl pro nesmysl Jiří Havel

Havla mám zaškatulkovaného jako básníka, takže jsem očekávala více poezie a méně kvízů. Některé nápady a hříčky jsou ale dost zajímavé.

25.01.2019 3 z 5

Co se slovy všechno poví Co se slovy všechno poví Josef Hiršal

V knížce se dá najít několik pěkných nápadů, jak si hrát s jazykem, část z nich ale není nijak objevná a celkově jsem tak nějak čekala víc.

20.01.2019 3 z 5

Tomáš, Bertie a rozbitá trať Tomáš, Bertie a rozbitá trať neznámý - neuveden

Příběh se mi líbí - s vnitřním konfliktem, smířlivým koncem a pochopitelně vysvětlenými emocemi. Méně už se mi líbí samotná podoba mašinek a taky mi vadí nedůslednost překladu - pokud se nepletu, pojmenování některých postav je v seriálu jiné (Tomášovy vagóny, tlustý kontrolor). Jinak u nás ale tahle knížka v současné době patří k oblíbeným kouskům.

18.09.2018 3 z 5

Tomáš a jeho přátelé - Tomáš, Edward a slavnost Tomáš a jeho přátelé - Tomáš, Edward a slavnost neznámý - neuveden

Samotný příběh o vzájemné pomoci není tak špatný, opravdu tlusté stránky se malým prstíkům dobře otáčejí, ale nějak se nemůžu srovnat s vizuální stránkou - ty mašinky se mi prostě nelíbí, obličeje jsou vyloženě strašidelné.

18.09.2018 3 z 5

Krtek a zajíček Krtek a zajíček Zdeněk Miler

Spíše než Krtek a zajíček je to zajíček a Krtek - Krtek má tady (na rozdíl od večerníčkové verze, kde je za nepostradatelného záchranáře) dost malou roli. Milerovo zpracování ale jako obvykle nezklamalo.

10.08.2018 3 z 5

Koblížek Koblížek Edita Plicková

Ilustrace jsou veselé (Edita Plicková má osobitý styl, který asi nemusí sedět každému), textu je tak akorát, je opravdu hodně jednoduchý, takže si knížku nejvíce užijí úplně malé děti.

28.04.2018 3 z 5

Otesánek Otesánek Edita Plicková

Ilustrace Plickové jsou hezké, ale proč proboha ten alternativní konec?

28.04.2018 2 z 5

Večerníčkův pohádkový špalíček Večerníčkův pohádkový špalíček kolektiv autorů

Jsem na rozpacích nejen z občasných chyb, ale hlavně z výběru večerníčků. Některé ze zlatého fondu tam nejsou (třeba Mach a Šebestová, Štaflík a Špagetka, Krtek, Pat a Mat), zato je tam hned pět Chaloupkových večerníčků nebo Vánoční koledy, které jsou vizuálně úplně stejné jako Chaloupka na vršku (ta je zahrnuta taky), jen o mnoho hůř převoditelné do komiksové podoby. A proč zabírají místo jiným Rumcajs i Cipísek (jeden by snad stačil, vždyť to je vlastně jeden příběh), to taky nechápu. Taky jsou na jednotlivých večerníčcích dost vidět rozdíly v kvalitě. A ty novější z toho často nevycházejí moc dobře.
Jinak je ale zvolená forma pro našeho prcka atraktivní, pro čtoucí rodiče lehce náročnější, zajímavá je rozmanitost výtvarného pojetí jednotlivých večerníčků. Stejně se ale vracíme pořád ke stejným pohádkám, zatímco jiné zůstávají bez povšimnutí. Třeba k nim ještě doroste.
Jasně, že jsou ty příběhy zajímavější v televizi, ale jako alternativa vysedávání před bednou to není zase tak špatné.

31.03.2018 3 z 5

Na mě si nepřijdeš Na mě si nepřijdeš J. D. Robb (p)

Z Eviných příběhů patří pro mě tenhle k těm slabším. Neformální setkání s Evinými přáteli se mi líbilo, vadilo mi ale, že skoro až do konce stál příběh na vodě. Podezřelých sice byly mraky, ale Eva se víceméně na základě intuice nebo antipatie rozhodla jít po jednom konkrétním, aniž by pro to měla nějaký přesvědčivý důkaz. Tempo bylo chvílemi rozvláčnější, zase jsem ale ocenila, že se nekonalo velké akční finále. Nemusí pokaždé Eva a případně i Roarke prolévat krev.

02.03.2018 3 z 5

Oko za oko Oko za oko Jenny Han

Napsáno to bylo poutavě, ale nějak mě na těchhle knížkách nebaví ta hysterie kolem amerického fotbalu / roztleskávaček / královen plesů - to fakt běžní američtí středoškoláci nemají jiné starosti?
Nejsympatičtější z trojlístku mi byla Lillia - i když já mít takovou "kamarádku" jako Rennie, dávno ji pošlu do háje nebo se budu chtít pomstít spíše jí. Některé věci byly matoucí - Alex, pomsta, která vyšuměla do ztracena, Mary a její schopnosti. A jedna z těch pomst byla pro mě teda dost přes čáru.
Pokud se mi ale dostane do ruky další díl, nejspíš si ho přečtu, hlavně abych zjistila, jak je to teda s tím Alexem...

P.S. Líbí se mi, že obálka koresponduje se vzhledem holek, to zdaleka nebývá pravidlem...

21.12.2017 3 z 5

Barvy Barvy kolektiv autorů

Krásně udělaná knížka pro prcky. Na každé stránce jsou rozmanité předměty k dané barvě - a to i k těm méně obvyklým (šedá, béžová, zlatá, stříbrná). Bonusem navíc jsou i tvary, vzory a počítání. Líbí se mi, že na většině stránek je i nějaké dítě.

09.11.2017 4 z 5

Doprava – Všechno, co létá, jezdí a pluje Doprava – Všechno, co létá, jezdí a pluje neznámý - neuveden

Kniha naším dvouletým cestovatelem nanejvýš milovaná. Sám si ji vybral v knihovně a od té doby patří k našim evergreenům.
Líbí se mi, že kromě představení různých dopravních prostředků knížka obsahuje stránky, kde jsou vozidla, plavidla i vznášedla zakomponovány do reálného prostředí - ulice, nádraží, letiště, stavba... Můžeme si tak ukazovat a hledat pokaždé jiné detaily.
Jistě by se dal výběr dopravních prostředků udělat i maličko jinak, ale jinak jsem s knížkou moc spokojená.

09.11.2017 5 z 5

Stačí jen dotyk Stačí jen dotyk Colleen Oakley

Je těžké si knihu zamilovat, když vám jsou tři hlavní postavy víc nesympatické než sympatické. Konec to navíc pro mě úplně zabil. Takže ani prostředí knihovny to pro mě nezachránilo.

28.10.2017 2 z 5

Táborový deník šestnáctiletého skauta Jiřího Wolkera Táborový deník šestnáctiletého skauta Jiřího Wolkera Jiří Wolker

Zajímavý náhled do doby dřevního skautingu i na umělecky založenou osobnost Jiřího Wolkera. Je fascinující, co je i po sto letech a v odlišné společenské situaci stejné, a co je naopak úplně jinak.

28.08.2017 4 z 5

Kluk mého srdce Kluk mého srdce Huntley Fitzpatrick

Tim ani Alice mi v Mém životě u sousedů nebyli zrovna nejsympatičtější, tohle byla možnost podívat se na svět jejich očima a nakonec si moje sympatie postupně získali. Bohužel mi ale k sobě příliš nepasovali.
Děj byl poněkud předvídatelný, ale lze ocenit, že postavy jednaly v souladu se svým charakterem.
Co ale naprosto nechápu, je postava Hester - z hlediska matky nedokážu přijmout někoho, komu chybí to základní a zásadní.
Doslova jsem si ale užívala scény s Garrettovými dětmi, jedno vedle druhého byly neskutečné. Moc se mi sice nezdá, že by byli tak chudí (soudím podle způsobu života a hlavně nákupů - pokud na to nemám, nebudu posílat děti na jachtařský tábor, nebudu kupovat rodinná balení zmrzliny a podobně), ale třeba to v Americe berou jinak.
I tahle knížka je poutavě napsaná, líbilo se mi, že se neodstřihla od prvního dílu, ale navazuje na něj a uzavírá ho.
Zajímala by mě ještě postava Nan, ale těžko říci, jestli má autorka v plánu vylíčit i její příběh.

25.08.2017 4 z 5

Smrtící sliby Smrtící sliby J. D. Robb (p)

Jsem ráda za tenhle kousek skládanky, který zatím mezi případy Dallasové chyběl. Případ naplněný emocemi, který přináší podněty k zamyšlení nad rodinnými vztahy, protože právě ty - v různých podobách - tady hrají zásadní roli.
Vadilo mi ovšem označení Roarkovy asistentky - jsem přesvědčená, že je to Caro (jméno - tak byla označována v prvních dílech), ne Carová (příjmení). A taky se mi nějak nezdá, že by v budoucnosti mohl vyšetřovatel probírat detaily řešeného případu, s kteroukoliv kamarádkou si zrovna zamane.
Jinak se mi ale tenhle díl líbil.

23.08.2017 3 z 5