()))_______)__) ()))_______)__) komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha není nadarmo věnována dospělému člověku, když byl malým chlapcem. Již v tom věnování je obsaženo, že to není pohádka pro děti, ale pro dospělé, kteří mnohdy zapomněli, že někdy vůbec dětmi byli. A to je celý smysl. Chce nám připomenout, jak malicherní jsme, když jsme již dospěli a cítíme se býti důležitými a váženými. A ono to tak není. Jak je v knize napsáno: "Co je důležité, je očím neviditelné".

18.08.2014 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ač nejsem zrovna zarytým fandou sci-fi žánru, toto je naprostá klasika. Rostlinky mi přišly spíše jako druhotný děj, ale poselství je myslím celkem jasné...

„Vzpomínáš si, co říkal Michael Beadley o napjatém laně, po němž jsme kráčeli dlouhá léta? Víš, já si myslím, že jsme z něho konečně spadli – a jen několik málo z nás tento pád přežilo.“

26.08.2014 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Vcelku čitelná kniha se zajímavým námětem, ale dost prvoplánovitě průhledná vzniklou romancí a předpokládaným vyústěním ve formě "vyměknutí" tvůrců her... Plánované šokování v podobě opětovného rozmyslu změny pravidel bylo už opravdu k smíchu :)

08.06.2015 3 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Další verze zatím pro mě neotřelého a bohužel pravdivě děsivého orwelovského motivu. Velice zajímavé pojetí a postupné odkrývání zvláštností zdánlivě "normálního" prostředí musí strhnout asi každého. Kniha je vyloženě vhodná jak pro dětské, tak dospělé čtenáře a je vyloženě čtivá. Konec mi popravdě přišel až moc zdlouhavý na to, jak to ve finále "nedopadlo", ale to se na celkovém dojmu z knihy jako takové nemůže prakticky vůbec podepsat.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jedna z mála knih, kterou jsem přečetl již třikrát a vždy se k ní rád vrátím. Původně jsem měl trochku obavy, přeci jen tvorba Jacka Londona mi povětšinou není příliš vlastní, ale tato kniha je prostě "majstrštyk". Na prvních pár listech jsem se nejdříve trochu ztrácel, přeci jen trochu zmatečné popisování osoby hlavního hrdiny a situace, ve které se nachází a jak se do ní dostal, mi zprvu trochu vadil, ale následná dějová linie mě naprosto uchvátila. Jednoznačně kniha, která bude mít v knihovně své čestné a nezastupitelné místo.

Temná řeka Temná řeka John Twelve Hawks

Celá trilogie by se měla brát skoro jako povinná četba, hlavně pro ty, co si naivně myslí, že žijí v růžovém světě, kde je ti "hodní" lidé chrání aby na ně ti "zlí" nemohli.
Děj knihy je samozřejmě odlehčen i příběhem, kde nechybí zápletka, milostné a mezilidské vztahy, včetně trochu sci-fi náhledu, který ale dělá knihu o to zajímavější.

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Před čtením této knihy je vcelku vhodné seznámit se nejprve s Rudišovo předchozí tvorbou (hlavně tedy tou čitelnější, ala "Konec punku v Helsinkách" nebo "Nebe pod Berlínem"), aby si člověk udělal obrázek, jakým tématem se autor zaobírá. Národní třída je takovým trochu minimalistickým počinem, který se však nese v podobném duchu jeho dosavadní tvorby. Nelze odepřít originalitu provedení.

11.08.2014 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

První třetina knihy byla naprosto odrazující, přemýšlel jsem, zda ji vůbec dočtu. Naprosto dětský naivní příběh... Během zbývající části knihy se dějová linie znatelně zlepšila a nemohl jsem autorovy upřít i mírně dějepisný i realistický podtext. Shrnuto, kniha nenadchne, ale ani vyloženě neurazí.

01.07.2014 3 z 5

Čertovo kopyto Čertovo kopyto kolektiv autorů

Za mě tedy super počin a svým způsobem "majstrštyk". Náramě jsem se pobavil a myšlenkové pochody některých autorů musí být docela slušný magion :) A Bondy je v tom panoptiku králem!

11.08.2014 4 z 5

Bratrstvo turínského plátna Bratrstvo turínského plátna Julia Navarro

S prominutím musím konstatovat, že tato kniha je dle mého názoru brak. Přečetl jsem ji jen kvůli tomu, že jsem během dovolené mou knihu dočetl a abych měl co číst, vypůjčil jsem si od známé toto "dílo". V knize je slátáno páté přes deváté, historické pojetí je úplně mimo, chytří detektivové s fištrónem mají uvažování žáka pomocné školy a ten konec je naprosto "famózní". Zase abych nebyl jen přehnaně kritický, jedná se o oddechovou literaturu, takže se dá ledacos odpustit... Stále lepší než slavné "Ich liebe dich" slátaniny :)

11.08.2014 1 z 5

Zlaté město Zlaté město John Twelve Hawks