Lily101 Lily101 komentáře u knih

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Čekala jsem na knihu přes rok v rámci rezervačního systému knihovny a kdybych věděla, že to bude prvoplánová přeslazená love story, tak ji ani nečtu. Ale to je možná i chyba knihovny, neb nedisponuje rozlišením dle žánrů a z anotace to jako obsahově slaďounká záležitost nepůsobí, max. jako decentní lehká romantika.

Hodně věcí v textu nesedí a závěr je strašný(pro milovníky nereálných sladkých pohádek na dobrou noc toto bude asi “top”).

27.05.2020 2 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Plně chápu, proč se tato kniha stala bestsellerem. Je to především zásluhou autorčina psaní. Hlavně v počátku knihy byla popsána zcela běžná situace (sourozenectví a nesváry) tak úžasně, až jsem dospěla k závěru, že bych nikdy nedokázala onu skutečnost vylíčit takovým způsobem, ačkoliv jsem ji několikrát sama prožila.

Příběh byl také super. Když se mi kniha dostala do ruky, utrpěla jsem lehký šok, že jsem si rezervovala v knihovně "romantickou slátaninu". Naštěstí jsem se nenechala odradit a začala číst s tím, že když tak ji odložím. To se však nestalo. Moc se mi líbilo, co Will dokázal udělat s Lou. Stačilo šest měsíců, aby Lou došlo, že celý svět není pouze její malé městečko. Patrick mi byl od počátku nesympatický a nechápala jsem, proč má Lou takové výčitky svědomí.
SPOILER
Patrik dle mého: Arogantní kluk, který si myslí, že on je středobodem vesmíru a jenom jeho zájmy jsou podstatné. Soucítila jsem s Lou na konci, neboť věřím, že pro každého z nás by bylo těžké smířit se se smrtí milované osoby, notabene, když si smrt sama zvolí. Příjemně mě překvapil špatný konec, neb u takového druhy knihy by každý očekával happy end.

Musím podotknout, že se jedná o velmi vhodnou knihu pro všechny studenty před nastávajícím zkouškovým obdobím nebo pro všechny osoby, které dřou od nevidím do nevidím v práci, a děsí se, že pokud neučiní to a to v práci, nastane zkáza, přičemž si mnohdy nevezmou dovolenou jak je rok dlouhý z obavy, co by se jinak mohlo stát, kdyby tak skutečně učinili. Třeba si uvědomí, že je třeba také trochu žít.

Nedávám plný počet hvězdiček z důvodu kýčovitosti na konci knihy. Ale i přesto si ihned po dopsání této recenze elektronicky podám rezervaci v knihovně na pokračování: "Život po Tobě."

07.12.2017 4 z 5

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

Kniha byla čtivá, napínavá a obsahovala zajímavý zvrat. Popis násilí se v knize nevyskytoval v takové míře, jako u moderních knih, což oceňuji, protože popisy brutálního násilí v knize nesnáším (jsem slabší povaha). Kniha však byla děsivá i tak a prakticky doslova pár odstavců jsem pro jistotu očima přeskočila (abych z popisu neutrpěla případnou újmu).

16.01.2024 5 z 5

Hluboký sníh Hluboký sníh Brian Freeman

Za mě super kniha, která ale mohla být napsaná trochu svižněji (očekávám napětí od počátku do konce a zde byly popisné pasáže, které trochu hlavní dějové linky protahovaly). Ale nemusíte se bát; kniha měla překvapivý závěr a i přes výše uvedené byla čtivá.

12.01.2024 4 z 5

Metráček aneb Nemožně tlustá holka Metráček aneb Nemožně tlustá holka Stanislav Rudolf

Byla jsem moc mile překvapená. Protože kniha je nadčasová, stále vtipná a zaujme i čtenáře, kterým už není -náct, ale -cet.

Autor uměl skvěle psát a doufám, že se má ve spisovatelském nebi dobře.

Jako mnoho recenzentů pode mnou i já četla knihu v rámci čtenářské výzvy.

13.11.2023 5 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Uděluji VŽDY dvě obligatorní hvězdičky za snahu (zde snad jen přepis a překlad, protože to muselo dát práci), protože jsou obligatorní. Nejraději bych dala hvězdičku jednu či pomalu žádnou. Poprvé v životě.

Kniha mě nudila, trpěla jsem u ní neskutečně, ale stála mě hodně peněz, tak jsem pořád čekala na onen závěr, který měl být skvělý a velmi dojemný. Nejlepší na knize je za mě předmluva a závěr po deníku. Kéž by kniha byla psaná jako část knihy: Dodatky. To jsem od knihy očekávala.

Kniha měla masivní marketing, který byl velmi zdařilý. Leč trochu klamavý; nejedná se o deníky, ale spíše diářové zápisky. Pokud neznáte anglické a americké herce žijící v období let 1993 - 2016, tak za mě nemá knihu smysl číst.

Je to ztracený čas. Moc se omlouvám, ale nedokáži napsat tuto recenzi bez emocí, která ve mně kniha vyvolala. Na počátku byla marketingová kampaň na knihu. Zde bylo poměrně málo recenzí a na sociálních sítích se to hemžilo pětihvězdičkovým hodnocením (z pěti hvězdiček). Začala jsem knihu číst v červnu 2023. Následně jsem četla hlavně v ordinacích u lékařů a cestou ve vlaku. Nutila jsem se knihu číst i třeba doma (ve volném čase). Na sociálních sítích mi knihu jedna osoba doporučila s tím, že závěr knihy stojí za toehmza četbu skoro 500 stran kniha v hodnotě 549,- (já ji měla v akci za 449,-) a tolik utrpení nestála. Většinu času jsem vzdychala, koho napadlo takovou knihu vydat. Proč musela vyjít? Kvůli závěru jsem však usilovně dál marnila čas a proklínala, že rok má dvanáct měsíců, protože to čtení prodlužovalo.

Nic extra osobního v tom nevidím až na pár poznámek, které jistě prošly cenzurou, takže výčitky ze čtení soukromí jsem neměla (u Kafkových dopisů, které vyšly knižně ano, ale jejich obsah byl soukromý, na rozdíl od této knihy).

Pokud jste masochisti, tak doporučuji. Pokud si myslíte, že jste klidní, tak doporučuji. Protože pravděpodobně zjistíte, že jste naštvaní. A takový stav naštvání u knihy jen tak nezažijete. Pokud odkládáte neodkladné úkoly, tak také doporučuji knihu začít číst. Neb styl psaní Vás nenechá klidným a Vy budete vítat JAKOUKOLIV záminku, abyste mohli knihu s čistým svědomím odložit.

Ano, knihu jsem četla od první strany do poslední poctivě. Žádný rok či zápis jsem nepřeskočila.

Na závěr Vám dám radu, kterou jsem měla slyšet v červnu 2023, kdy jsem si knihu koupila a začala nadšeně číst (četla jsem s velkými přestávkami a až na přelomu července/srpna 2023 jsem si slíbila, že knihu dočtu -pořád jsem musela myslet, že ji nemám přečtenou a už toužím mít ji dočtenou, ať mi nekomplikuje život): Nekažte si život; nečtěte tuto knihu. Nebo si ji klidně vypůjčte v knihovně, ale nepořizujte si ji domů (pokud Vám nesedne). Život je příliš krátký na to číst tuto bichli, mít špatný pocit (protože knihu čtete dlouho), výčitky (že Vám utíká život, rozhořčení Vám zkracuje život a i mimo Vaši práci máte povinnost číst něco, co Vás nebaví) a pár stránek předmluvy a závěru za to fakt nestojí.

05.08.2023 2 z 5

Pravda o cukru Pravda o cukru Jessie Inchauspé

Úžasná, čtivá a přesto tak obohacující kniha. Již v průběhu jsem začala dodržovat v knize uvedené (ne na 100% vždy, neb ne vždy lze např. odejít po obědě v polední pauze na procházku), ale z knihy jsem nadšená.

Kdybych měla ještě více času i energie, tak bych přečetla za tři dny, ale to vůbec nevadí. Jsou důležitější záležitosti než čas na četbu a aspoň jsem se mohla déle těšit na to, až zase strávím příjemnou chvíli s touto knížkou.

Rozhodně a jednoznačně doporučuji tuto knihu k četbě prakticky všem!

#prvniknihavkvetnu2023

18.05.2023 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

(SPOILER) Trochu ty recenze pode mnou působí, jako bych snad četla jinou knihu.

V době vydání v roce 1731 tato kniha vzbudila různé dojmy ve svých čtenářích (tedy obdiv i odpor či odsouzení). Máme rok 2023 a mé dojmy jsou stejné. Netuším, proč bych měla obdivovat prototyp ženy jako Manon. SPOILER: Nebo zcela naivní lásku a to, jak hlavní mužská postava trpí, nechává si pošlapávat zbytky důstojnosti kvůli lásky. Navíc není těžké mít růžové brýle na začátku vztahu, ale naopak, snažit se vidět druhou osobu i realisticky, nikoliv jen jako dokonalou bytost. To první je snadné, ale nepoddat se růžovému vidění je těžké. Proč obdivovat to, co dokáže každý, nestojí ho to žádnou energii a vede to k tomu, že zapomenete, co je to důstojnost, kamarádi i rodinu necháte napospas a jdete vstříc vlastní zkáze? KONEC SPOILERU.

27.02.2023 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Je to brutální tak, až občas musíte text přeskočit. Přitom je tam ponurá atmosféra i děsivost sama o sobě. A za to ubírám hvězdičku. Fakt se to nedá. Čtenář se skoro ani nedozví, co se stalo, neb je to tak brutální, až…prostě některé pasáže musí přeskočit.

Chování některých postav je šílené a skoro až nereálné, ale budiž.

Prvních několik desítek stran jsou takové rozvleklejší, ale následně kniha nabírá napětí i spád, což vydrží až do konce.

23.02.2023 4 z 5

Velmi zajímavá kniha.

31.12.2022 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Kniha, při jejímž čtení Vám místy přebíhá mráz po zádech a moc doufáte, že hlavní protagonistka Lily včas procitne. Kýčovitý závěr i průběh podnikání (nemám s podnikáním osobní zkušenost, ale z mého nejširšího okolí vím, že počátek takto mnohdy opravdu nevypadá).

28.06.2022 4 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Všem autorům knihy klobouk dolů. Zajímavé příběhy a kdybych se zrovna nestěhovala, tak bych knihu stihla přečíst dřív, ale tak milé příběhy by se daly číst i týden, avšak na to jsou moc napínavé a kratšího rozsahu, což však není vždy na škodu.

#prvniknihavnovembyte #prvniknihavunoru2022 #prvniknihavprvnimbyte #praha

03.02.2022 5 z 5

Cyankáli v šampaňském Cyankáli v šampaňském Agatha Christie

Úžasná a přesto trochu jiná
kniha, než byste čekali od autorky, neboť třetina knihy se zabývá každou osobou zvlášť, jejími úvahami a i motivem pro čin.

25.10.2020 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Zajímavá kniha plná smutných událostí. Na to, že se jedná o fikci, oplývá život Tomáše, Rachel a Anny řadou situací a okolnostmi, jež jsou poměrně překvapivé a snad právě tímto i působí autenticky. Nicméně čtení to není lehké a místy toho na mě bylo příliš (kruté).

Hodně jsem se motala v ději, neb se v knize objevuje vyprávění dvou osob, z nichž každá k čtenáři promlouvá v první osobě singuláru. Místy to hodně mátlo, proto knize “Zvuk slunečních hodin uděluji ****.

11.06.2020 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Poměrně napínavý příběh, byť jsem měla problém za polovinou knihy pokračovat v četbě, neboť na malý okamžik napětí polevilo. Četla jsem knihu vydanou v češtině v roce 2015 a jsem trochu překvapená z obálky, na které sice je bledá mladá žena, ale dle strany 79 by měla mít Alice světlé vlasy, což i v traileru trochu kolísá-poznámka pod čarou, samozřejmě nehodnoceno.

Každý autor má právo si závěr učinit po svém, leč mě prostě zakončení příběhu stranou 243 zklamalo, protože otevřený konec byl takový neuspokojivý. Navíc autor skoro na konci knihy "vtáhnul" do knihy další námět, který by mohl být zajímavou vedlejší dějovou linií (a klidně bych těch pár desítek stran knihy v případě rozvinutí této části příběhu či klidně v rámci navázání na knihu uvítala), leč bylo od něj upuštěno, což se autorovi povedlo asi vcelku obstojně, byť se domnívám, že to nebylo prvoplánové a je to škoda.

Kdybych se měla vyjádřit o charakteru jednotlivých postav v knize, tak je tato šachová partie dobře rozehraná. Společného jmenovatele dle mého skromného názoru obou hlavních protagonistů (Alice i Mattiase) jsou jejich rodiče, kteří nedokáží prolomit bariéry tkvící v komunikaci i s ohledem na zlomovou událost v minulosti svých dětí, jež je oba i je (=rodiče) samotné pohltila, avšak tak nějak jinak, než jejich děti. SPOILER: Alicin manžel jako lékař nepoznal, že Alice nejí, hubne a nedojde mu, jaké následky to může mít? Najednou se diví, ale umí vyjmenovat příznaky nemoci, kam nemožnost mít děti patří? Připadalo mi to ztěží uvěřitelné-KONEC SPOILERU.

12.02.2020 4 z 5

Břicháč Tom Břicháč Tom Tomáš Kosačík

Čekání v knihovně na tento titul a tak nějak vcelku zklamání protkané množstvím obsahových chyb(str. 50 dole/"Alkohol v množství větším než malém. Ideálně opravdu jen jednou týdně a o hlavně na počátku." Pod tímto na novém řádku: "Všechny výše vypsané věci zpočátku hubnutí nekonzumujte."/ jakože trochu se věty č. 1 a č. 2, č. 2 a č. 3 vylučují, ale naštěstí mi alkohol nechutná, tak mám o starost méně, dále str. 55 zhruba uprostřed:"Představte si, že dáte lžíci kečupu do porce masa pro čtyři osoby. I kdyby v tom kečupu bylo 5g cukru, tak je to na jednoho člověka jen 1 g cukru."-ehm, tak pro kolik osob dle autora obrazně v moment čtení vařím?) i chyb v čirém překlepu (např. str. 70 12. řádek, když nepočítám nadpisy-"tatímto"). Formát knihy, kdy na jedné straně je text do poloviny stránky a jindy je nahuštěný hutný obsah na téže jednotku/=stránka knihy/, možná se mi to zdá/přeci jen jsem knížku četla dnes večer/, ale není čistě náhodou občas i písmo odlišné z hlediska velikosti vzhledem k jednotlivým stranám?

Úsměvné jsou obrázky, protože dnes již máme lepší technologie k zachycení reality a mnohdy poměrně rozmazané fotografie (možná záměrně, aby nebyla vidět konkrétní značka soli, leč koření na fotografii nejblíže je rozeznatelné včetně firmy), rovněž i aranžování jídla, jež bylo vyfoceno je již překonané.

Za recepty jsem chtěla původně dát hvězdičku navíc, protože na rozdíl od některých moderních kuchařek neobsahují pro průměrného člověka extrémně nákladné či nesehnatelné suroviny, nicméně vymyslet např. kuře s vařenou mrkví a rýží mi až tak světoborné nepřipadá (samozřejmě byly v knize recepty, které by bylo fajn vyzkoušet). Z hlediska rad mi přijde, že to jsou vše skutečnosti již objevené, které člověk zjistí během pár minut zdarma na internetu a osoba, která se někdy o zdravou stravu či hubnutí zajímala už vědomosti z knihy zná (možná až na intervalový trénink). Při čtení mi připadalo, jako bych četla článek o hubnutí, jenž je na můj vkus zbytečně dlouhý a na jehož konci zjistím, že mě vlastně ničím neobohatil.

Suma sumárum: Měla jsem v průběhu četby za to, že kniha byla vydána kolem roku 2008 a chtěla jsem to zohlednit v hodnocení (př. nebylo tolik internetových blogů, článků na internetu), ale kniha byla vydána v roce 2015. Dvě hvězdičky za snahu autora s psaním této příručky.

09.01.2020 2 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Thriller, který mě pohltil a během necelých 24 hodin byl přečten bez ohledu na počet stran. Velmi čtivé, obě dějové linie(současnost vs vyšetřování v létě 1983) bylo napínavé, což hodnotím kladně, neboť vytvořit takové napětí, až nevíte, na které pokračování časové linie se těšíte víc, se nezadaří každému. Leč na stranách 143 až cca 150 se vyskytují popisné části, které možná smysl mají (hlavní protagonistka se navrací po pěti letech domů-popis obce, ale hlavně okolí domu), ale zdrží to čtenáře a sníží to napětí, jež v knize graduje. Za polovinou knihy jsem měla pocit, že knihu na chvíli odložím, ale paradoxně se následně děj rozjel a nabral spád. Když pominu tyto drobnosti, má kniha ještě jeden opravdu velký nedostatek s ohledem na žánr. SPOILER: Úvodní text nesedí se závěrem. Což je u detektivky na marginální snížení bodů, protože autor v úvodu nastolí situaci, ke které nikdy nedošlo, čímž i spolu s gradováním napětí jsme trošku "obelháni" a na konci knihy se můžeme cítit jakožto čtenáři zklamáni. Věřím, že je těžké napsat detektivní příběh, jehož rozuzlení by nebylo hned čtenáři zřejmé, ale zde by stačilo přepracovat těch pár stran na počátku či tomu uzpůsobit závěrečné rozuzlení).

28.12.2019 2 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Sladkohořký (někdy veselý, někdy smutný, někdy až trochu nechutný) pohled do běžného pracovního života lékaře po absolvování lékařské fakulty. Moc děkuji autorovi, že takovou knihu publikoval a překladateli za možnost si ji počíst v českém jazyce.

Závěr mnou hodně otřásl (podobně jako autorem), i přesto, že text obsahuje rozmanitou škálu případů, jež jsou veselé, smutné či až nechutné ( a šok, co některé lidi napadne a nějak pozapomenou domyslet následky svého chování; nemoralizuji neb to mi ani nepřísluší, ale lékařů je mi v těchto případech líto, notabene, když kvůli takovýmto pacientům jejich přesčas denodenně roste).

Jedna z nejlepších knih, co jsem min. za poslední rok četla, ne-li jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Výklad některých pojmů z lékařské terminologie je pomyslnou třešničkou na dortu celé knihy.

21.10.2019 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Úchvatná knížka, při které hrozí, že se zapomenete ve vlaku či MHD. Jsem nadšená, ale rovněž (jako někdo z recenzentů pod mým příspěvkem) musím
podotknout, že jistý nádech socialistického přístupu v sobě kniha má, ovšem není to nic, co by se nedalo zvládnout, a zalíbení v japonské kultuře je v knize rovněž patrné, ale mi osobně to nevadilo, ba naopak se člověk něco dozvěděl o životním stylu Japonců, což mi bylo přínosem.

Vřele doporučuji všem maturantům z předmětu “Základy společenských věd”, především kvůli uchopitelnosti výkladu filosofie hravější formou, než v učebnicích, ale současně upozorňuji, že je potřeba mít nějaký základní přehled o směrech filosofie, případně také čerstvě odmaturovaným z výše uvedeného předmětu.

12.10.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Jedna z těch knih, která vás natolik pohltí, až vás do reality vrátí budík s časem jedna ráno. Famózní, úchvatné, brilantní. A jak již píší recenzenti/uživatelé této skvělé webové stránky pode mnou/, není důvod bát se hokejového prostředí, ačkoliv hokej moc nesledujete.

02.08.2018 5 z 5