lilly1 lilly1 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Co vše se dá prožít během jednoho života!Co vše Anna musela zvládnout v poválečném Československu-začít nový život v cizí zemi,vdát se bez lásky,překonat mnoho překážek,které ji osud přichystal-a že jich bylo!Uff...Příběh čtený jedním dechem.Skláním se před Annou,jak vše dokázala zvládnout a nikdy nepřestala být sama sebou.

09.03.2022 5 z 5

Touha, chléb můj Touha, chléb můj Zdeněk Pluhař

Mám vydání z r.1947...Příběh Pavla a Václava začínající dnem ukončení jejich maturity v predválečném období...a pokračující v průběhu války,až do jejího konce a po ní.Věznění a život v pevnosti,mnoho osudů,opětovné setkání,nová přátelství,která ukončí válka,díky nelidským podmínkám umožňující přežití...Prolínající se příběh Marie,milující a čekajíci
na Pavla...Vydrží,nebo válka a čekání změní ji samotnou? Jaký bude Pavlův život po válce,po útrapách věznění,práce v dole Juliana..upraví se vztah s jeho otcem?Bude jeho vztah s Marií takový,jako před zatčením?Z počátku jsem se nemohla začíst,ale pak mne kniha pohltila.

26.02.2022 4 z 5

Opožděné vzpomínky Opožděné vzpomínky Evelina Merová

Knihu jsem přečetla na základě shlédnutého dokumentu a děkuji za to.Přijít o milované rodiče a příbuzné ,prožít Terezín,Osvětim...poznat mnoho,mnoho přátel(prožít s nimi i přes tu hrůzu i něco krásného)a opět o ně přijít...Dokázat po válce žít v Leningradu,v zemi,kde se mluví a píše řečí,kterou do té doby neznám...Žít v rodině,která mne adoptovala,v podmínkách,které jsou takové,jaké jsou...Vystudovat,najít životní lásku a spolu s ní svým dětem zajistit krásné dětství a dospívání,o které autorka sama přišla...Děkuji Evelin za Váš příběh!

21.02.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Eddie,příteli,jsem ráda,že ses rozhodl své vzpominky sepsat , vydat a nazvat přítelem nás všechny,kteří si Tvou knihu přečteme.Co vše musel člověk protrpět a vydržet v období holokaustu je a bude pro mne stále nepředstavitelné a nepochopitelné.Tolik ztrát,bolesti a smutku...a přesto se "zvednout" a jít a žít dál.Ne každý o tom,co prožil,dokázal ( dokáže)mluvit nebo psát.Knihu jsem přečetla "jedním dechem" a doporučuji všem.

21.02.2022 5 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Za mne kniha,která stojí za přečtení,třebaže jsou pro mne některé situace nepředstavitelné...K čemu všemu posloužil jeden obyčejný kabát...

31.01.2022 5 z 5

Cesta do modrého Cesta do modrého Martina Brousilová

Měla jsem čest poznat Františka na besedě v Teplicích a slyšet osud jeho rodiny během 2.SV přímo od něj.Jsem velice ráda,že si jej nyní čtenáři mohou přečíst v knižní podobě.Osudy Františka a jeho rodiny jsou zlomkem osudů Židů za 2.SV. Poklidné dětství se rázem mění v něco nepředstavitelného-omezování,rasové zákony,pobyt v lodžském ghettu a poté v Osvětimi,kde je již František sám-bez rodičů a bez svého bratra...Kniha je velice čtivě napsána,čte se "jedním dechem".Při čtení si představuji Františka a jeho vyprávění,za což autorce Martině patří velké díky.Přeživších ubývá,ale jejich příběhy,na které nesmíme zapomenout,jsou naší součástí i právě díky takovým autorům,mezi něž patří Martina Brousilová.Děkuji

31.01.2022 5 z 5

999: Neobyčajné ženy z prvého židovského transportu zo Slovenska do Osvienčimu 999: Neobyčajné ženy z prvého židovského transportu zo Slovenska do Osvienčimu Heather Dune Macadam

Velice dobře napsaná kniha obsahující příběhy- nejen- přeživších dívek, popisující hrůzu,kterou musela děvčata prožít...Koho by napadlo,že za "prací pro Říši" se skrývá plán,jež je součástí vyhlazení slovenských Židů.Odtržení od rodiny,prožití ponížení a pocitu,že nejsem nic a nikdo,tudíž nemám žádnou cenu....Přes všechny hrůzy vznikala nová přátelství(přetrvávající dodnes),přes všechnu bolest a slabost dokázala-nejen- děvčata podpořit své příbuzné a známé,ale mnohdy i ty,kteří se do Osvětimi jako vězni dostali také. Za mne jedna z nejlepších knížek týkající se holokaustu,která by neměla chybět v žádné knihovně.

22.03.2021