Lilda Lilda komentáře u knih

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Podle názvu jsem soudila, že to bude jakési veliké drama, ale nakonec jsem byla příjemně překvapena. Příběhy zasazené do této doby mám ráda. A detailní popisy krajiny, místností, oblečení mi pomáhaly si lépe situaci představit a do příběhu se více vžít. Musím říci, že ačkoli je Vojta ,,podpantoflák", teoreticky za to nemohl. Velice jsem s ním soucítila. Byl už v letech, do té doby závislý na mamince a mladá, krásná holka ho omámila a on si krásně maloval, jak to všechno bude krásné. Nejprve jsem ale měla pocit, že se to všechno nějak děje mimo něj, což se zřejmě dělo, jelikož silnější osoby, jako Boučková a Smrž všemu vládli a šli si za svými cíli. Člověk až nemůže uvěřit tomu, že se něco takového může i dnes dít v rodinách.

01.04.2018 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Hledání Aljašky jsem četla už asi třikrát. Nemyslím si, že to he kniha tak pro čtrnáctileté, jelikož některé scény tomu opravdu neodpovídají, i když si myslím, že kdyby tam nebyly, nic by se nestalo. Nejsou nijak významné pro děj a spíše mi připadá, že tam jsou přidané z nutnosti. Zase na druhou stranu Aljaška ke svému charakteru tyto věci potřebuje stejně jako ostatní,protože naštěstí to není kniha s postavami, které mají jen kladné vlastnosti, ale jsou zkrátka takové, jaké jsou. Zaujalo mě, že každá postava má něco neobvyklého, Líbila se mi kreativita autora v této oblasti, jak už Milesova záliba v posledních slovech, Chipova úžasná paměť na seznamy a Aljaščino nadšení pro knihy. Samotná postava Aljašky je velmi zajímavá. Na první pohled vidíme sebejistou, otevřenou, upřímnou a inteligentní dívku, ale její temná stránka a některé její rysy pocházejí z psychického bloku, který má z dětství a taky kvůli jejímu neodpuštění sama sobě. Což pak má za následek její alkoholismus, kouření a temné myšlenky.

10.01.2018 4 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Naprosto nakopávající kniha, kterou napoprvé přečtete jedním dechem, ale pak si to musíte přečíst znovu a mezi jednotlivými kapitolami dělat přestávky, protože je nutno si myšlenky promyslet. Vzít si z nich to, co je pro každého důležité. Sám autor uvádí, že tato kniha není návod na život a že ho hlavně nemáme poslouchat, protože každý se musí sám za sebe rozhodnout, co je důležité a podle čeho se bude řídit. Tato kniha není ta z klasických knížek, které jsou návodem na život nebo na konkrétní situaci v životě, ale obsahuje naprosto zasahující a alarmující a provokující myšlenky, po kterých se zatajuje dech a které nelze jen tak přijmout a člověk musí až skoro přehodnotit svůj postoj, ať už k věcem, ke kterým byl vychován nebo ke každodenním myšlenkám, nad kterými se nikdy hlouběji nezamýšlel. Jako věřící mladý člověk musím říct, že toto je opravdu jedna z nejlepších knih, kterou jsem z této oblasti četla. Autor často vytahuje veškerou špínu z pod koberce a to je dobře. Obdivuji styl a slovní zásobu a způsob vyjadřování, které mě naprosto uchvátily.

04.01.2018 5 z 5

Máj - Obrazová kniha k filmu Máj - Obrazová kniha k filmu Karel Hynek Mácha

Vždy jsem z Máje znala pouze tu slavnou část: Byl pozdní večer... Ale teď jsem díky jejím probírání v literatuře zjistila, že se jedná o téměř až horor. i když jsem žila v přesvědčení, že to je báseň o lásce, tak si myslím, že důležité je hlavně Vilémovo rozjímání nad životem a nad krásami země.

29.12.2017 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Na knize se mi nejvíce líbil detailní popis tehdejších zvyků a tradic. Myslím, že bychom i v dnešní době měli na určité zvyky vzpomenout a znovu je obnovit i kvůli mladé generaci, která ztrácí vědomí o tom, co vlastně znamená být součástí a národu. A jedním ze způsobů, jak zabránit multikulturalismu, je nezapomenout na národní zvyky a obyčeje, díky kterým jsme jedineční.

28.10.2017 5 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Děj mi připadal, jako kdyby autorka vzala Harryho Pottera a Stmívání, smíchala to v jednom hrnci, přidala kapku svých nápadů plus zajímavé vztahy a obalila to v lákající obálce. Přečetla jsem Eleanor a Park a i částečně Fangirl. Nedej se! bych si už zřejmě nepřečetla znovu, protože jediné, co mě zaujalo byl proměňující se vztah Simona a Baze, i když jsem stále doufala, že to nakonec skončí s Bunceovou, s kterou jsem velmi sympatizovala. Rozhodně si však nemyslím, že by to byla špatná knížka, i když podobnost s Harrym Potterem je nápadná, ale autorka příběh přetvořila k obrazu svému a jisté nápady se mi i líbily. Hodnotím jako oddechovou knížku.

09.09.2017 3 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Souhlasím s tím, že trvá déle, než se dostanete do děje a pochopíte, co kdo je a co dělal. Každopádně potom jste už tak uvězněni v ději a v barvitém vypravování, že to musíte přečíst. Velmi zajímavá kniha, kde je vidět mnoho kontrastů, jak už v oblasti Západ vs. Indie či v povahách lidí.

28.09.2016 5 z 5