Lieska Lieska komentáře u knih

Doppler Doppler Erlend Loe

No neviem.. kniha sa mi dostala do rúk na odporúčanie, ako jedna z top. Ale mne v nej chýbala literatúra. Viem, že jednoduchý štýl písania je zámer, no ja to akosi neviem prekonať, pretože sa rada nadchnem pri umeleckých prvkoch, ktoré mi tam chýbali. Tiež som sa cítila podobne, ako keď som čítala Poselství od protinožcu - aj tu autor predstavuje myšlienky, ktoré mám už dávno spracované, a teda som sa asi nenašla v cieľovej skupine čitateľov.
Dielo určite nie je márne. Má viacero svetlých momentov a za všetky spomeniem najmä postavu Dopplera - jeho nekonvenčný štýl správania sa - je to presne ten správny druh "exota", ktorých rada stretávam aj v reálnom živote...;)

03.05.2017 3 z 5

Víťazný oblúk Víťazný oblúk Erich Maria Remarque (p)

Ku knihe som sa dostala uplne neplanovane... Pocas dospievania som velmi rada citala Remarqua, no od isteho casu som sa jeho dielam vyhybala kvoli ich ponurej atmosfere. Vitazny obluk sice nie je vynimkou, ale pacil sa mi neskonale... :)

29.04.2017 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí túto knihu považujú za niečo viac... Po knihe som siahla kvôli rôznym odkazom na ňu, no bola som sklamaná.. Podobné pocity som mala pri čítaní knihy Kto chytá v žite.

05.09.2016 3 z 5

Na pláži Na pláži Ian McEwan

Výborná téma - presne toto ma zaujíma.. pohľad do hlbokej intimity hlavných postáv. Vedela som sa vžiť do oboch postáv, do oboch protichodných postojov. Chválim autora za citlivý pohľad na problém z oboch strán.

08.08.2016 5 z 5

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

Veľmi zaujímavá téma, dobrý obrat v deji, prekvapivý záver..

08.08.2016 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Temné, temné a ešte raz temné... Navyše rozprávačom je dieťa, čo tej temnote dáva iný rozmer. Pri čítaní ma rušili najmä dve veci - nevedela som sa zbaviť pocitu, že všetky postavy majú akoby nižšie IQ a tiež to, že záver deja predpovedá krátky odstavec na obálke knihy, a tak čitateľa pripraví o šokujúce vyvrcholenie.

25.07.2016 3 z 5

Sunset Park Sunset Park Paul Auster

Rychle citanie... atmosfera fajn... odohravanie udalosti mi pripadalo prilis nasilne tlacene do linie, ktoru si autor vymyslel ako dejovu... dost ma to rusilo. knihe by som dopriala viac stran na lepsi a pomalsi vyvoj situacii a prepracovanejsie vystavanie typov postav.
Inak citatelne.. :) a urcite si od autora precitam nieco rozsiahlejsie..

20.07.2016 3 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Zážitok, poetické čítanie... skvostné, imaginatívne, prevŕtané sexualitou, živelné, autentický obraz doby.. Z knihy srší bohémskosť, originalita... Pre mňa to boli vodopády surreálnych obrazov v slovách... Jediné, čo som počas čítania ľutovala bolo, že si ju neviem prečítať v originálnom znení...

11.07.2016 5 z 5

Umění sexuální extáze Umění sexuální extáze Margo Anand

Na začiatku komentára sa hneď priznávam, že zatiaľ som len v 1/5 knihy.. To, čo je v nej obsiahnuté síce smeruje k sexuálnej extáze, ale nie je to o nej. Je to o vnímaní sexuality, ktorá sa netýka len našich genitálií, ale ide o jej holistické pojatie, ktorej sa zúčastňuje telo, myseľ, srdce a duch. Je to obohacujúce čítanie o kvalitnom partnerstve, ktoré by som dopriala všetkým ľuďom...:)

12.05.2016 5 z 5

Multiorgasmická žena Multiorgasmická žena Mantak Chia

Prečítané asi za 4 dni..., z čoho vyplýva, že kniha sa číta rýchlo, je písaná tak, aby jej porozumela väčšina čitateliek bez nároku na intelekt... V problematike nehĺba, ale len kĺže po povrchu. Množstvu súvislostí sa autorka vôbec nevenuje.
Najdôležitejší postreh je ale to, že názov knihy nekorešponduje s jej obsahom. Kniha je skôr venovaná mladším alebo menej skúseným ženám a navádza na objavovanie toho, čo ženské telo dokáže... Problematika viacnásobných orgazmov je uvádzaná v podstate len okrajovo.

02.05.2016 3 z 5

Holubí mambo Holubí mambo C. D. Payne

Momentálne čítam túto knihu po večeroch priateľovi. On si kutiluje s drevom, ja sa pokúšam o dramatické čítanie a obaja sa na tom zchuti smejeme! Milovníci absurdít zbystrite pozornosť!

29.01.2016 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Prečítané zo zvedavosti... bolo to síce vzrušujúce čítanie, ale stále o tom istom, čiže v priebehu čítania sa vytvorí voči tej "vzrušivosti" určitá rezistencia... na zamyslenia alebo pútavý dej zabudnite.

04.01.2016 3 z 5

Neva Neva Peter Pišťanek

Po knihe som siahla kvôli tomu, že som sa chcela zoznámiť s autorovým štýlom písania...
Mám rada tematiku spojených duší ľudí, ktorí sa stretnú prvý raz a hneď vedia, že sa poznajú desiatky rokov..

17.11.2015 5 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Mne sa asi zo všetkého najviac na tejto knihe páči jazyk, akým je napísaná. Ako umelecky sa dá písať o alkohole, o stavoch, ktoré prináša, o pijanoch, z ktorých má každý z nich s Majstrom alkoholom iný vzťah... Presne to som od knihy aj čakala a v podstate ma to aj prekvapilo, aká existuje rôznorodosť rovín opitosti a koľko zaujímavých slov sa dá napísať v súvislosti s najväčšou metlou ľudstva.
"Podajú mi špiritusu, slabo zmiešaného s vodou a hneď ma popadne jarosť, červy mi vojdú do mozgu a Majster mi šepce, že život je veľkolepý a my všetci smelí a krásni - slobodní duchovia, rozvaľujúci sa ako bezstarostní bohovia po pažiti a posielajúci tento pľuhavý, sfľandravený svet konvencií do horúceho pekla." a na druhej strane „Majster sa zalieča slabosti a nezdaru, únave a vyčerpanosti. Je ľahkou únavou. A po celý čas luhá. Telu dodáva nepravej sily, duchu nepravého vzletu a veciam vzhľadu toho, čím nie sú, viac krásy im dáva, než majú..."

25.06.2015 4 z 5

Už po prvých stranách ochutnávania som si bola takmer istá, že toto bude moja šálka kávy - podotýkam, že od Murakamiho moja prvá. To tajomno sprevádzané prevažne dažďom alebo iným nevľúdnym počasím, nie samoúčelne osviežené erotikou, vo mne vytvárali naozaj estetické obrazy, ktoré mi okamžite zachutili.
V mysli sa mi to prepájalo s nedávno prečítaným Saroyanom - pretože postavy v tejto knihe "mali svojho tigra: strápeného, zlostného, hlboko raneného...", a preto to ani nemohlo skončiť šťastne...

04.06.2015 5 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Môže diétne vyzerajúca kniha byť obsahovo tak výživná?
Áno, Zvieracia farma ňou je...

21.04.2015 5 z 5

Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Čítala som ju už dávnejšie, ale nedá mi neokomentovať, hoci aj po čase, jej superlatívy. Chytila ma za srdce, no nie takým násilne vynúteným spôsobom, o aký sa niektorí autori snažia, aby z vás vyžmýkali emócie. Ide tu o veľmi citlivý rozbor postáv a ich vzťahov na pozadí trochu pochmúrnej, no vo svojej temnosti, nádhernej severskej krajiny. Zrejme, ako na väčšinu, tak aj na mňa najviac pôsobí autorovo rozvíjanie postavy starého Daga. Naozaj odporúčam. Je to kniha, ktorá v sebe skrýva množstvo múdrostí, morálnych hodnôt a príjemných opisov. A hlavne vás bude lákať čítať ju opakovane. Je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh.

21.04.2015 5 z 5

Teraz to zíde - Pravdy a klamstvá o chudnutí Teraz to zíde - Pravdy a klamstvá o chudnutí Igor Bukovský

Super kniha pre tých, ktorých zaujíma zdravé stravovanie bez žiadnych nechutných a trýznivých diét! ...pretože len trvalá zmena k lepšiemu stravovaniu sa nášmu zdraviu ráta, nie krátkodobé nezmyselné diéty.
Niektoré fakty boli ale slabo odôvodnené, prípadne nevysvetlené vôbec.

20.04.2015 4 z 5

Zóna nadšenia Zóna nadšenia Jozef Banáš

Jednoznačne vynikajúce čítanie - čo do historických faktov našej nedávnej minulosti, čo do vtedajších reálií a v neposlednom rade aj čo do dojemného príbehu, na konci ktorého vám budú vlhnúť oči... Odporúčam mladým, ktorí bývalý režim už nezažili a tiež aj všetkým ostatným, ktorí si chcú zaspomínať a pri čítaní trošku omladnúť..:)

20.04.2015 5 z 5

Poselství od protinožců Poselství od protinožců Marlo Morgan

Sranda, ale túto knihu sa mi nepodarilo dočítať. Nesedel mi spôsob písania - v ukrutne naivnom rozprávaní sa strácala akákoľvek mystika a tajomno života domorodcov spätých s prírodou... Nakoľko mi myšlienky návratu k prírode nie sú vôbec cudzie, neohuroval ma ani obsah knihy.

20.04.2015