LexiS LexiS komentáře u knih

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Bardugo ty druhé díly duologie prostě umí!
První díl je vždy trošku rozvleklý, jak se člověk musí seznámit s celou situací, 150 vedlejšími postavami a vzájemnými vztahy. Ale druhý díl už je nabitý a je to prostě jedna velká jízda.
Neumím si představit, že by člověk předtím nečetl Grišu nebo Vrány, to vůbec. A právě tím je to tak dokonalé, tenhle propracovaný svět prostě funguje na jedničku!
Nikolaj a Zoja jsou naprosto perfektní postavy a jejich věčné pošťuchovaní bylo přesně pro mě!
Ninu jsem si v tomto díle oblíbila, jako nikdy předtím. Ačkoliv jsem nejdřív úplně nefandila nové romantické lince. Nakonec si mě i ona získala. Takže spokojenost.
*mini spoiler*
Zároveň bylo milé, vidět se zase se starými postavami a (muhaha) strašně se těším na další případné knihy z Grishaverse. Protože rozjeté je to nádherně.
Nu a co se týká našeho "záporáka," tak možná nejsem tak docela normální, ale mně je ho vždycky strašně líto, taktéž je naprosto dokonalá postava, protože vše co dělá, dělá pro Ravku.

09.02.2023 5 z 5

Příběhy z Akademie Lovců stínů Příběhy z Akademie Lovců stínů Cassandra Clare (p)

Jak já se ráda vracím do světa Lovců stínů!Škoda, že kniha vyšla tak pozdě, jelikož slouží jako úvod pro Temné lsti. Na druhou stranu bylo příjemné si ujasnit všechno, co v nich nedávalo smysl.
Ale teď už ke knize samotné. Jedná se o deset povídek, takže to nemá tak komplexní děj jako ostatní autorčiny knihy. Navíc Simon nikdy nepatřil k mým oblíbeným postavám, takže jsem nečekala zrovna pecku. Ale ona to pecka byla, Simon si mě získal, navíc z každé povídky si čtenář může něco odnést. Vedlejší postavy sice nebyly tak propracované, ale každý měl důvod se chovat, tak jak se choval.
Musím vyzdvihnout i zajímavé grafické zpracování, které v jiných knihách autorky není.
Dále jazyk! Kdo už knihy od Cassie četl, tak ví jakým stylem píše a já to mám tak moc ráda! Navíc super překlad a po *sakra* dlouhé době kniha bez chyb a překlepů.
Za mě obrovská spokojenost.
Cassie je pořád jedna z mých nejoblíbenějších autorek vůbec a já mám chuť si dát rereading všech jejich knih (kéž by na to byl čas, že jo.) Naštěstí na mě ještě čekají Nejstarší kletby a Poslední hodina, na které se teď o to víc těším.

04.12.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

*Přemýšlivý výraz*
Po dočtení šesti vran jsem tak docela nechápala ten humbuk kolem. Ano, byla to dobrá kniha, ale začátek se strašně vlekl. Říkala jsem si, že když Kaz posbírá svoje Vrány tak snad se to rozjede a mně spadne čelist. No, rozjelo se to asi jako výtah - pomalu a rozhodně nezrychloval. Nejzajímavější mi přišly backstory postav. Ani útěk z Ledového paláce mě zas tak nenadchl. Nejspíš mi vadilo i příliš mnoho popisných částí. Hodnotila bych 3,5 hvězdami.
Nu a právě z toho důvodu jsem byla hodně skeptická vůči druhému dílu. Nemám tendenci série nedočítat, (to už by musela být sakra špatná). Takže jsem se do něj pustila a byla nadšená. Akce hned od prvních stran, zvrat za zvratem, no prostě pecka. Druhý díl je o tolik lepší, že si rozhodně zaslouží pět hvězd. Finále naprosto dokonalé. Postavy mi budou chybět.

16.08.2022 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

(SPOILER) Tohle byl podle mě nejlepší díl z celé série. Měl sice možná trošku pomalejší start, ale ten zbytek byl skvělý.
Na prvních dvou dílech mi neseděl vztah Aliny a Mala, chyběla mi tam nějaká jiskra, kterou jsem vnímala spíš mezi Alinou a Temnyjem nebo Nikolajem.
Až v samotném závěru jsem jim přišla na chuť a vlastně byla ráda, jak to celé dopadlo.
Každopádně je to jedna z mála sérii, kdy jsem hlavní dvojici tak úplně nefandila.
Já bych radši viděla více z Temnyje, kterého tam bylo pořád trochu málo.
To se projevilo i u smrtí Mala a Temnyje, protože jsem měla slzy na krajíčku spíš pro záporáka.
Perfektní byl Nikolaj a jeho smysl pro humor.
Tak jsem zvědavá na další díla autorky. Čekají mě Vrány. Navíc jsem nevěděla, jestli pořizovat Zjízveného krále, tak teď už vím, že určitě přibude do knihovny.

09.08.2022 5 z 5

Limea Limea Lin Rina

Celé to bylo takové strašně miloučké a slaďoučké. S Kronikami prachu se to měřit rozhodně nemůže.
Tahle kniha se odehrává cca v týdnu (když nepočítám konec) a *předvídatelný spoiler* hlavní hrdinové se do sebe bláznivě zamilují a vědí, že jsou pro sebe ti praví i když o sobě téměř nic neví.
Celkově je kniha dost uspěchaná, ale i tak se mi z nějakého důvodu celkem dost líbila. Vzala jsem si ji na dovolenou a hned to mělo úplně jinou atmosféru. Takže pokud na dovolené nechcete moc přemýšlet, tak doporučuji.
Graficky je to jedna z nejkrásnějších knih, co vlastním.

04.08.2022 4 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Po tom, co jsem zjistila, že má kniha tady o dost slabší hodnocení než první díl, se mi do dvojky moc nechtělo. Přečetla jsem třeba jen kapitolu a pak ji odložila.
A jsem celkem překvapená a nejspíš budu vyčnívat z davu, ale mně se to líbilo dokonce víc než jednička. Po mé několikadenní čtecí krizi jsem to vzala na dvě posezení.
Romantická linka mě v téhle sérii moc nebere, takže mi nevadilo, že je jí míň, než v jedničce, a že je taková nijaká.
Přidaly se i nové a zajímavé postavy, které měly ale málo prostoru. Škoda.
Konec byl famózní, tak mě nakopl na třetí díl, že se ho nemůžu dočkat.

19.07.2022 4 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Tak po všech těch vilách jsem konečně sáhla taky po knížce s čarodějnicemi a čtení jsem si moc užila.
Budu možná trochu vyčnívat z davu, ale nejvíc se mi z postav líbila Lou s její prořízlou pusou. Asi jsem zrovna potřebovala trošku divočejší hrdinku.
Jediné, co jsem těžce nedávala, tak to bylo sem tam její nelogické chování. Ten zatracený prsten využila všehovšudy snad jen 2x.
Kámen úrazu byl za mě Reid. Ten mi tam neskutečně nesedí, ale zase měl alespoň nějaký vývoj. A jsem zvědavá, co se z něho ještě vyklube.
Další vedlejší postavy moc prostoru nedostaly, tak uvidíme, jestli se to v dalším díle změní.
Francouzské názvy za mě úplně zbytečné, jen mě rozčilovaly.

14.07.2022 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tohle je taková milá výprava za starými známými. Žádná velká akce, ale přesto krásný příběh.

28.06.2022 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Byla jsem trošku skeptická, když ze dne na den bylo na všech sociálních sítích Čtvrtého křídla všude plno.
Každopádně i když jsem většinou zdrženlivá a knihy, kolem kterých je tolik povyku většinou čtu až se zpožděním, když to největší pozdvižení opadne, tady jsem udělala výjimku.
A nelituji, protože tohle je přesně můj šálek čaje.
Autorka nečeká, rovnou nás vhodí do děje a doslova hned se chystá hlavní hrdinku zabít.
Spousta lidí psala, že se kniha podobá sérii Divergence. A taky jsem to tam viděla. Jenže Čtvrté křídlo vezme celou Divergenci do hrsti a naprosto ji rozdrtí.
Tady totiž postavy utrží nejedno zranění a zlomeninu. Tady se i umírá. A to často.
A ne jen na začátku, nezachrání vás totiž ani fakt, že už máte svého draka.
Postavy jsou skvělé, opravdu si většinu z nich oblíbíte a ten zbytek budete nesnášet. A tak trochu si přát, aby už i na ně došlo.
Violet je silná hrdinka ve slabém těle. Přesto se nebojí vyskakovat si na silnější nebo i na postavy ve vyšším postavení. Ale není jen tvrdohlavá, pro své přátele by udělala všechno. Navíc její recitace úryvků učebnic je originální způsob, jak nás nenásilně seznámit s fungováním světa a nebo s jednotlivými druhy draků.
Dain mě neskutečně štval celou knihu. Taky mohl sem tam Violet podržet.
Xaden se má nejspíš stát novým Rhysandem. Podobnost tu za mě je velká. A chvíli jsem si myslela, že by ho i mohl trumfnout. No Rhys je jen jeden. Přesto se Xaden zařadil možná i do Top pětky mých knižních bookboyfriendů.
Chemie nebyla nikdy můj oblíbený předmět, ale chemie mezi Violence a Xadenem? Wow. Věděla jsem, že tady to prostě funguje, když jsem se při každé jejich scéně přiblble usmívala a spokojeně kopala nohama.
Tohle vystihuje Violetina připomínka: "Tebe přece nepřitahují toxičtí muži."
Je to totiž věta, která ve světě knihomolů nikdy nemůže být pravdivá. No prostě morally grey is my favourite colour.
Dračci jsou taky naprosto skvělí. Taky bych jednoho chtěla. Jenže já bych umřela už na lávce.
Neskutečně mě bavily i poučky na začátku každé kapitoly a vizuální provedení je top strop.
Tahle kniha prostě funguje a to i přesto, že je nakonec docela jednoduchá a sem tam i předvídatelná. Je zde spoustu klišé, ale přesně těch, které tak v knihách zbožňujeme (už snad chyběla jen jedna postel). Navíc jsou velmi dobře napsané.
Vůbec by mi nevadilo, kdyby to bylo i delší a byly zde scény, které jsou jen stručně sepsané, že se to stalo třeba den předtím, nebo byly schválně ukončeny dřív.
Chvíli jsem měla pocit, že by SJM mohla mít konkurenci, ale na její vymakané a provázané světy jen tak něco nemá. Ale kdo ví, třeba nás ještě další díly překvapí.
Už jen ve zkratce. Je to kniha, která si ten hype rozhodně zaslouží. Prostě definice nadupané knihy.
S radostí hodnotím 5/5 hvězdičkami.

01.04.2024 5 z 5

Na neVěčné časy Na neVěčné časy * antologie

Od knihy jsem čekala trošku něco jiného. Nejspíš kvůli obálce, názvu a pár recenzím, které mě nalákaly.
Nejsem úplně fanda povídkových knih a ani tato kniha to nezmění.
Ovšem povídky byly zajímavé. Některé více než jiné. Některé nebyly tak docela můj šálek čaje a zdály se mi lehce kýčovité.
Avšak u většiny z nich jsem se musela na chvíli zastavit a zamyslet se, jak by to mohlo fungovat v našem světě, nebo jak bych se v dané situaci sama zachovala.
Rozhodně se jedná o zajímavé dílo, ale mě víc než obsah zaujalo provedení.
Naprosto dokonalá obálka, oboustrannost, ilustrace... Klobouk dolů, protože je to opravdu originální.
3,5 z 5 hvězdiček.

11.03.2024 3 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Tak tahle kniha je jako řeka. Maličká říčka, která plynule, ale velmi, velmi, velmi pomalu plyne. Sem tam ji rozrazí nějaký kámen, ale ve finále, to velký dojem neudělá.
A když už si člověk myslí, že se teda nic velkolepého dít nebude, tak na samotném konci (doslova) se nachází prudký sráz s vodopádem.
A teď vážně... Ta kniha je dost vleklá, ale přesto stránky docela rychle ubývají. Navíc tam toho moc nepřekvapí, měla jsem jen jeden "to jsem nečekala" moment a to až na samotné finále. Postavy jsou docela ploché. Každá z hlavních postav má charakteristickou činnost, kterou opakuje v průběhu asi tak 150x (třeba prohrabování Hartových úžasných kučer, trojité otočení prstenu atd). A celkově se zde opakují slova a slovní spojení. Pokud bych si měla vsadit, které slovo je v knize nejčastěji s naprostou jistotou můžu říct, že to bude slovo zvonkohra!
Co se týče Harta, opravdu mě fascinuje jeho schopnost zapálit i naprosto zničenou cigaretu. A v údivu mě nechává především fakt, že ještě neměl rakovinu plic, když hulil jednu za druhou.
Ze samotného stylu psaní jsem měla smíšené pocity. Tohle už nejspíš udělal překlad, ale je to místy psané až moc hovorově. Jakoby až na sílu a někdy to už docela rušilo.
A těch cizích slov tam taky hlavně na začátku nebylo zrovna málo, přišlo mi to tady naprosto zbytečné, ale budiž.
Navíc jsou zde některé věci tak trochu nelogicky vyřešené. Oni opravdu mají jako maskota aligátora, ale schovávají těla všude jinde, než do jeho žaludku?!
Navíc "Letní děti" nejsou vůbec vyřešené, kdyby to alespoň bylo, že jen ony mají nadpřirozené schopnosti, ale ne... Tady vlastně celé město v něčem jede. No prostě nápad docela dobrý, ale provedení se bohužel úplně nezdařilo.
Vyzdvihnu obálku, ta je nádherná. A rozhodně cením, že se na ní dostal i Willie Nelson.
Kniha by se spíš měla jmenovat "Temné a kruté nic neříkání" protože o lži teda vůbec nešlo.
Hodnotila bych celkově dvěma a půl hvězdičkami.

18.01.2024 3 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Teprve minulý rok jsem se seznámila s autorkou poprvé. Nejdřív jsem se jí z nějakého nevysvětlitelného důvodu vyhýbala. O to větší bylo propadnutí kouzlu jejích knih.
A ačkoli celý Grishaverse zbožňuji, k Devátému spolku mám o dost bližší vztah. Naprosto to miluju a Brána pekel na tom není jinak.
Je to přesně ten typ knihy, u které si říkáte: "Tak ještě jednu kapitolu," a najednou jste o půlku knihy chudší.
Bylo to napínavé, opět promyšlené do posledního detailu, s nádherným a bohatým jazykem.
Galaxy se tímto definitivně zařadila mezi moje nejoblíbenější hrdinky vůbec. Její humor je legendární a líbí se mi i její dospělejší já.
Tentokrát poznáme hlouběji i Alexiny přátele, kteří stejně jako Alex nejsou ani dobří ani špatní. A to mě na tom baví asi nejvíc.
Další perfektní věcí na knize je její vykreslení magie. Sbohem světýlka a mávání hůlkami, tady místo toho najdete spoustu orgánů a tělesných tekutin. A pro mě je to pestré a víc uvěřitelné, než magie, která se poslední dobou objevuje v knihách.
Alex navíc nedostane nic zadarmo a její cesta do Pekla a z něj je jedna překážka za druhou. A když už se zdá, že je konec, tak je zde pořád dost věcí k dokončení. Takže jízda ještě na chvíli nekončí.
Nečekala jsem, že si autorka otevře dveře k dalšímu dílu, ale stálo se. A já se už teď neskutečně těším, protože tohle je dokonalost.
Jediné, co mě zarazilo, byl hlavní padouch, jehož práva podoba je obří bílý králík. Ale proč ne, že?
A Darlingtona bylo strašně málo, doufám, že v příštím díle si ho užijeme víc.
Doporučuji zvlášť na tohle Halloweenské období. Atmosféra je pak ještě lepší.
Jak jinak než 5 z 5.

07.10.2023 5 z 5

Vždycky budeme mít léto Vždycky budeme mít léto Jenny Han

(SPOILER) Fuh... Konečně konec.
A teda... Nejhorší díl. Kdyby se mě někdo zeptal o čem to je, tak řeknu, že dvě sobecké děcka si chtěly zahrát na svatbu. To bylo tak stupidní, až to chvilkami opravdu bolelo.
Jer na to jak strašně miluje Belly, tak ji hned podvede?! Vážně?! A opravdu ho nenapadl lepší způsob jak si to vyžehlit než požádat ji o ruku?! No moje nervy, takhle pitomý začátek knížky už jsem dlouho nečetla.
Belly? Chodící červená vlajka, tvrdohlavá, uspěchaná a úplně pitomá. K tomu se snad nedá říct nic, co by její postavu mohlo alespoň trochu vylepšit.
A Conrad? Kdyby byl chytrej, vezme do zaječí a s radostí mu Belly nechá.
Chápu, že jsem mimo věkovou kategorii, ale ty kokos, tohle mi hlava nebere prostě. Příšerný závěr série.

24.08.2023 2 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Tak a finále přečtené za dva dny.
Za sebe můžu říct, že dvojka se mi líbila víc. Už jsem si všimla, že tyhle putovací knihy nejsou pro mě to pravé ořechové a další plnění úkolů mě taky zrovna nenadchlo.
Každopádně celá kniha je ve znamení emocí a že těch tam teda bylo! Pomalé rozplétání vztahu mezi Kivou a Jarenem bylo skvělé, i když bych na konci Kivu už trochu propleskala. Ale za to, co si prožila na začátku knihy na ni budu hodná.
Na téhle sérii jsou stejně nejlepší postavy a ať si Kiva klidně nechá Jarena, protože Caldon je úplně nejvíc úžasný, v tomto díle snad ještě víc než v předešlém.
S celou sérií jsem moc spokojená a jednou bych se k ní moc ráda vrátila. Rozhodně doporučuji!

12.07.2023 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tohle bylo pohlazení pro mou romantickou duši. Špičkování mezi Feyre a Rhysem bylo naprosto dokonalé.
Po prvním díle jsem se dočkala opět mistrovského díla, které umí napsat snad jen Maasová.

20.06.2022 5 z 5

Město zrady Město zrady Martina Čekalová

A zase jsem si připomněla, proč se vyhýbám českým autorům.
Už u prvního dílu jsem psala, že autorka nějak zapomíná věci dovysvětlit a u tohoto dílu se to nezlepšilo, možná to bylo naopak ještě horší.
Druhý díl se mi líbil o něco míň než první. Jak tu píše spoustu čtenářů přede mnou, je to nedotažené. Bitva narváná na posledních pár stran, nejasné scény, nedořešené věci... Škoda. Ale tak dalo se to.

18.04.2022 3 z 5

Město duší Město duší Martina Čekalová

Tak jsem po dlouhé době sáhla po české fantasy a na začátku trošku litovala.
Autorka jakoby úplně zapomínala vysvětlovat docela zásadní věci, jako třeba odkud se Raven a kluci znají, co přesně jako měli kontrolovat ve škole a proč, proč nemůžou opouštět Soulcity?
Myslela jsem, že Raven bude v novém městě vlastně jediná, když je téměř nemožné se z toho města dostat a ono ne. Skoro všichni ve škole (vlastně jen kromě Chrisstiana) duše měli. Co znamená být "radar" a čím je zvláštní se vlastně taky úplně nedozvíme.
No musím říct, že jsem z toho byla celá trošku na nervy. Ale abych jen nekritizovala, oceňuji námět - možná lehce inspirovaný Zlatým kompasem (kdo ví), ale bylo super, že duše nebyly jen okrajové doplnění příběhu, ale vystupovaly tam téměř pořád. U toho mě ještě trochu mrzí, že až na jednu opici tam všichni měli jako svou duši šelmu (vím, že je to tam vysvetlené, ale i tak)
Dalším plusem je obálka, takhle pěknou obálku jsem snad u české knihy ještě neviděla.
No a ve finále, když se dostanete přes ten krkolomný začátek a přehlédnete trochu toho klišé, tak dostanete docela fajn nenáročný příběh, který rychle utíká.
Opravdu jsem si to nakonec užila a je to teda na českou fantasy podle mého nadprůměrné. Jsem zvědavá na druhý díl.

11.04.2022 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Tak jsem to taky doklepala a můj názor je, že prostě nevím.
Jsem tak ovlivněná filmy, že jsem ty knihy vlastně jen přečetla, ale nic moc z nich neměla. První díl celkem fajn, druhý díl za mě teda nic moc a třetí díl asi nejlepší, nejspíš proto, že se tak strašně moc od filmové adaptace liší.
Prostě už asi taky nejsem cílová skupina, ale na zahnání nudy to stačí. Celou sérii bych zhodnotila 3/5.
A teď se vrhám na divergentní povídky, ať to mám komplet.

21.03.2022 3 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Kniha rozhodně neurazí, ale že by to byla nějaká bomba, to se říct nedá. Je pravda, že jsem značně ovlivněna filmem, který se mi (světě div se) líbil o fousek víc než kniha.
Uvidíme jak si povede druhý díl.

15.02.2022 3 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Na to, jak vysoké má kniha hodnocení, jsem byla překvapená, že se v celém příběhu vlastně nic neděje. Jakože vůbec nic. A když už se zdá, že po dvou třetinách konečně přijde akce, tak zas nic.
Celé je to postavené na tom, že člověk neví, kdo je princ a kdo je zabiják. Takže během kapitol máme nějakou svou představu, kterou pak člověk zase zavrhne, pak se k ní vrátí, a tak dál. Navíc jsou všechny tři hlavní postavy ulhané, jak se snaží neprozradit. To je sice fajn, ale jen tohle bohužel nestačí.
Očekávala jsem spoustu akce a zvratů. A dostala jsem vyčerpávající květnaté popisy a spoustu, ale opravdu spoustu putování. A musím říct, že to v knihách zrovna nemusím. A tahle kniha můj názor rozhodně nezměnila.
Navíc mi nesedly ani postavy. Autorka se je snažila mít strašně propracované, ale možná až tak moc, že se mi zdály prostě prázdné. A jakékoliv vztahy mezi nimi strojené, bez chemie.
Je jasné, že to autorka psala tak, aby nebylo jasné, kdo je kdo. Ale když už to bylo odtajněno, tak bych čekala, že se tak i začnou chovat. Ale oni jako by zůstali v rolích, které si pro sebe sami vymysleli jako krytí.
Bylo tam i pár úsměvných situací, které byly neskutečně nedomyšlené. Vážně si neumím představit, že armáda vojáků na koních má sebou i lopaty na pohřbívání mrtvých.
Opravdu strašně moc doufám, že je to jen rozjezdový hodně vleklý první díl. A že se můžu těšit na pořádně silnou hrdinku a vymakané fungování světa, spoustu zvratů a akce. Protože náznaky tam byly!
Mimochodem viděli jste tu obálku?
Hodnotím slabšími třemi hvězdičkami.

04.03.2024 3 z 5