lentolog lentolog komentáře u knih

Stratená voda Stratená voda Erik Baláž

O význame horskej i nížinnej vodnej divočiny jednoducho a zrozumiteľne. Odporúčam všetkým stredoškolákom na čítanie, premýšľanie i prax.

11.10.2021 5 z 5

Kufor Kufor Sergej Dovlatov (p)

Skvelé poviedky - zábavné i skľučujúce zároveň.

13.07.2021 5 z 5

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Román ako katalóg k fotografickej výstave sa číta jedna radosť, ako keď si listujete v rodinnom fotoalbume. Výborné je, že fotografie si môžete len predstavovať a upravovať vo vlastnej pamäti. Podobne ako Shaptonovej aukčný katalóg, kniha nadchne milovníkov fotografie i experimentálneho románu.

07.08.2020 5 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Typická Tokarczuk v najlepšej forme: Cestující, Zelené děti, Hora všech svatých a Kalendář lidských svátků. Ale je tam aj pár slabších kúskov (Zavařeniny, Transfugium).

19.05.2020 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Autorka je veľmi zručná štylistka, možno by nemusela zachádzať až do takých podrobností, ale čítať Malý život bol nezabudnuteľný zážitok.

24.09.2019 5 z 5

Ptáci bouře Ptáci bouře Einar Kárason

Chladivé čítanie. Zaujímavý detail: islandskí rybári si berú na more aj kufor s knihami z reykjavíckej mestskej knižnice. Počas dlhej plavby aj čítajú a píšu (básne).

29.06.2019 4 z 5

Borovicové ostrovy Borovicové ostrovy Marion Poschmann

Inšpiratívna pomalá žaponéria od súčasnej nemeckej poetky.

11.06.2019 4 z 5

Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Martin C. Putna

Škoda, že súčasní nacionalisti už nevedia čítať ani premýšľať. Mohli by si prečítať túto inšpirujúcu a kritickú knihu a azda i prísť na to, že hlásiť sa k stredoeurópanstvu dáva väčší zmysel ako panslavizmus (v komunistickom či fašistickom balení) a konzervatívny katolicizmus.

,,Protiturecká rétorika - a ,spoluturecká´ praxe: to i ono je Střední Evropa."

,,... ,rakouská civilizační mise´ - ono rakousky pomalé a váhavé, ale přitom soustavné přenášení modernizačního procesu ze Západu na Východ."

16.08.2018 5 z 5

Dom vo dne, dom v noci Dom vo dne, dom v noci Olga Tokarczuk

Jeden z najlepších románov, ktoré som čítal.

08.05.2018 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Výborný prehľad, nečakané odkazy. Fundované, čítavé.

16.04.2018 5 z 5

Frankenstein čiže Moderný Prometeus Frankenstein čiže Moderný Prometeus Mary Wollstonecraft Shelley

Mnohí dnešní štyridsiatnici si isto spomenú na chvíle vzrušenia a zimomriavok, keď stáli pred rodičovskou knižnicou a siahli po Drakulovi či Frankensteinovi. V knihách sme našli hrôzostrašné čiernobiele fotografie z klasických filmových adaptácií Upír Nosferatu (režisér F. W. Murnau, 1922; nakrúcalo sa aj na Orave) s Maxom Schreckom v role kniežaťa Orloka, a Frankenstein (James Whale, 1931) s Borisom Karloffom v úlohe Netvora, ktoré podnecovali našu fantáziu a rušili pokojný spánok. S odstupom času sa nám zdajú skôr komické.

16.03.2018 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Najzaujímavejší sociológ medzi francúzskymi románopiscami.

23.05.2017 4 z 5

Nejzasutější vzpomínka na lidi Nejzasutější vzpomínka na lidi Mohamed Mbougar Sarr

Literárna detektívka i odysea ako ponurá komédia. Hra na slepú babu v labyrinte Knihy - skvelá šťavnatá literárna hra inšpirovaná Bolaňovými Divokými detektívmi a životom i dielom Yamba Ouloguema. ,,Rubem ráje není peklo, ale literatura."

29.04.2024 5 z 5

Empusion Empusion Olga Tokarczuk

Horor zákutí mužskej mysle, horor záhybov ženskej telesnosti v sliezskych horských kúpeľoch tesne pred katastrofou. Typický tokarczukovský román rozostrovania hraníc so sväticami, hubami, lesom, filozofiou a psychológiou. Fantazijná heterotopická historická fikcia plná vôní a chutí, šťavnato vyrozprávaná tajomnými drobnými bytosťami. Majstrovský jazyk a štýl (i preklad). (KN. 8/24)

09.02.2024 5 z 5

Kniha dní Kniha dní Patti Smith

Ako urobiť instagram zmysluplným. (KN. 1/24)

12.01.2024 5 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Vynikajúci psychologický román založený na objavných opisoch prostredia a presných charakteristikách postáv.

11.08.2023 5 z 5

Přitažlivost Přitažlivost Lucas Harari

Osviežujúce stretnutie architektúry, legendy, obrázkov a textu. Kúpeľné prostredie praje tajomstvám...

27.07.2022 5 z 5

Dívky bez prostředků Dívky bez prostředků Muriel Spark

Inteligentná, vtipná, poetická novela plná brit(s)kých postrehov. Muriel Spark bola skvelá štylistka a písala s jemným porozumením vybrúsenú prózu.

03.09.2021 5 z 5

Zpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimu Zpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimu Bruno Latour

Jasnozrivá esej o potrebe deglobalizácie v najlepšej tradícii tohto francúzskeho žánru (essai u Montaigna znamená pokus, pokračovali Pascal, Montesquieu, Rousseau...) s inšpiratívnymi podnetmi. Poctivé premýšľanie o našej situácii a cestách von (teda vlastne dnu - späť na Zem). Užitočná navigácia, kde pristáť: prejsť od moderného k súčasnému; skromnosťou, otvorenosťou, vnímavosťou vzdorovať epistemologickému delíriu kráľov Ubuov v prezidentských palácoch.
,,Jisté je, že se všichni nacházíme před univerzálním nedostatkem prostoru, který by bylo možné sdílet, a obyvatelné země."
,,...nastala možná doba, kdy musíme přestat mluvit o lidech (humains) a začít hovořit o pozemšťanech (Earthbound), a zdůraznit přitom, že humus a především kompost jsou zahrnuty v etymologii člověka (humain). (Pozemšťan /terrestre/ má tu výhodu, že žádný rod ani druh neurčuje...)"

21.05.2021 5 z 5

Tyll Tyll Daniel Kehlmann

Známy kaukliar presadený do 17. storočia. Poznal sa so všetkými panovníkmi i učencami doby, hádam okrem Descartesa, Komenského a Pascala. Lišiacka kombinácia drsnej vážnosti (autentických dobových reálií, udalostí) a vtipnej hry (fikcie, legendy).

23.03.2021 5 z 5