Lenny33 Lenny33 komentáře u knih

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

Nebylo to špatné, hlavně první polovina knihy byla čtivá a zajímavá. Pak ovšem přišly velké skoky v ději, přišlo mi to až moc osekané. Rozhodně bych ocenila podrobnější děj a celý závěr knihy.

31.03.2022 3 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Jsem z knihy zklamaná. Začátek vypadal slibně, popis Islandu se mi zamlouval. Pak ale přišel utahaný děj, slabá romantická linka (chemie mezi hlavním párem nicmoc), ploché charaktery postav a ono "strašné tajemství", které bylo spíše ubohé.
Já rozhodně vím, že další knihu autorky už si nepřečtu.

17.02.2022 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Peter May asi nebude autor pro mě. Nemůžu sice knize upřít čtivost, velmi akční děj a sympatické postavy. Ovšem na mě bylo vše až moc drsné a surové a čím dál jsem v knize postupovala, tím míň jsem měla chuť číst dál. Také dlouhé popisy okolí knize moc neprospěly. 3,5*

25.01.2022 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Krásná kniha spojující ze začátku nijak nesouvisející osudy tří postav a jejich rodin. Popisuje zásadní a vlastně i aktuální téma. Celé je to velmi dobře napsané, chytlavé, ale vlastně velmi reálné, a tím pádem i děsivé a smutné.

07.01.2022 4 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Série si stále udržuje dobrou kvalitu.
Trochu mi zde chyběla Aga, která dle mého dodává všemu pořádný "šmrnc". Doufám tedy, že v dalším díle si jí užiji až až, když název knihy nese její jméno.
Dle mého po přečtení 4 dílů (2 od Kotlety a 2 od Sněgonové), se budu více těšit na ty od paní autorky. A to mě k čtení této série nalákal právě pan Kotleta. Ale knihy od Sněgonové mi přijdou čtivější, promyšlenější a akce mají hlavu a patu a není to jen jedna velká motanice u které si říkám "proč a jak?". Přijde mi, že pan Kotleta každou další knihou děje akorát překombinovává. Pořád je obojí dobré oddechové čtení, ale já mám jasno v tom, na čí knihy se budu těšit více.

28.12.2021 4 z 5

Bylo to zvláštní... asi tak zvláštní, jak umí být magický realismus. Utvrdila jsem se v tom, že to není zrovna můj šálek kávy. Ovšem špatné čtení to nebylo.

28.12.2021 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Těžko se o této knize píše smysluplný komentář, aniž by obsahoval ty hlavní spoilery.
Tak aspoň ve zkratce: pokud se vám líbil Marťan, tak s knihou Spasitel rozhodně nešlápnete vedle.
Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha takto bavila, doslova pohltila od první řádky a udržela v napětí po celou dobu čtení. Autor dokázal skvěle vystavět děj. Různé důležité informace a tajemství odkrývá čtenáři postupně a když už máte pocit, že víte aspoň to zásadní a chcete si aspoň na chvilku oddechnout, tak autor pokračuje svou krasojízdu a vám nezbývá nic jiného než hltat stránku za stránkou a napětím ani nedýchat. To že se při čtení dozvíte pár nových informací o chemii, fyzice a biologii, je jen bonus. Rozhodně mě tyto úseky nenudily, prostě do celkového textu krásně zapadaly. Úžasná kniha. (A to že nejsem fandou tématu, které se v knize časem objevilo a pak už bylo zásadní po celý zbytek knihy.)
Nepřestane mě uchvacovat, že autor dokáže napsat poutavou knihu postavenou na jednom hlavním hrdinovi. Dokázal to už u Marťana a zde toto umění jen potvrdil.
Za mě nejlepší kniha roku 2021.

28.12.2021 5 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

Začátek byl zábava, pak už to bylo to stejné pořád dokola a vtip se nějak vytratil.

20.12.2021 3 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Žádný zázrak, ale rozhodně lepší než přechozí povídková sbírka Nejkrásnější dárek. A jako u každé sbírky, některé povídky dokázaly zaujmout, vzbudit emoce nebo zamyšlení nad tématem a nebo dokonce touhu chtít si přečíst od autora víc. A u dalších povídek si po přečtení říkáte jen: "a to bylo co". Těch pár dobrých povídek v této knize mi dokázalo tak moc zabrnkat na správnou strunu, že vlastně celkový dojem není úplně špatný. Oceňuji především povídky od R. Blažka, K. a E. Pospíšilových a M. D. Antonína.

21.11.2021 3 z 5

Stébla trávy Stébla trávy Walt Whitman

Některé verše "nicneříkající", některé naopak plné krásných a silných myšlenek.

01.11.2021 3 z 5

Rovnice lásky Rovnice lásky Helen Hoang

Typická průměrná "romantická" kniha. Trochu (nemile) mě zaskočilo, že se to místy jevilo spíše jako erotický román. Děj byl taky často nelogický a hloupý. Kniha se mi ale četla dobře, zabavila mě a chemie mezi hlavními hrdiny vcelku fungovala.

22.08.2021 3 z 5

Pán prstenů: Souborné vydání Pán prstenů: Souborné vydání J. R. R. Tolkien

Pokaždé když čtu sérii Pán prstenů, je to skvělý požitek. Vždy tam najdu tolik nového a zároveň s vděkem vítám vše "staré a známé". Sérii vždy dočítám zaplavená směsicí pocitů; od tísně a zármutku po radost, vděk a klid.

20.08.2021 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Buď kvalita autorových knih postupně klesá nebo už mě prostě přestává bavit. Tohle bylo zase na jedno brdo a prakticky k nerozeznání od jeho ostatních knih.

27.07.2021 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Z této knihy jsem velmi rozpačitá. Je to už 3. kniha, kterou jsem od autorky přečetla a zhruba první třetinu knihy jsem byla spokojená a říkala jsem si, že autorka mi jen potvrdila své kvality. Ovšem pak se dostala babička do "nebe" a má spokojenost ze čtení zmizela. Věděla jsem, o čem kniha bude, ale až takový s prominutím blábol jsem nečekala. Evidentně knihy o posmrtném životě nejsou nic pro mě.
Co se týče postavy babičky, jsem tu jediná koho iritovalo, jak se babička vyjadřovala a celkově přemýšlela? To byl slovník a myšlenky mladé holky a ne 80 leté ženské. Když se k tomu navíc přidal život v nebi, už jsem její kapitoly sotva rozdýchávala a nakonec spíše přelétla očima.
Naopak Bára - která, podle komentářů ostatních, všechny akorát štvala - se mi zamlouvala a v mnoha ohledech jsem jí chápala. Její kapitoly byli svěží, zábavné, absurdní ale i smutné. Bohužel jsem si myslela, že se její příběh bude ubírat trochu jiným směrem. Vyústění zápletky s Václavem vlastně jen podtrhlo celou nelogičnost a absurditu této knihy. Bohužel.
Po skvělé Pandě v nesnázích a knize InTyMně, která mě přivedla k mnoha zapomenutým vzpomínkám z dětství, bylo tohle velké zklamání. 2,5*

27.07.2021 3 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Zajímavá a povedená kniha.
Na začátku jsem byla prvních pár stran dost rozpačitá ze stylu, jakým je kniha napsaná a vážně jsem myslela, že jí kvůli tomu odložím. Ovšem zvykla jsem si a kniha mě pohltila příběhy, které vypráví a které jsou čtivé a zajímavé.
Je to kniha vyprávějící osudy 12 černošských žen žijících ve 20. století. Mnohdy je drsná, popisuje mnoho problematik té doby, ovšem všemi příběhy je protkán především rasismus a feminismus a jejich vývoj v minulém století především na území Anglie. Dalšími významnými tématy jsou homosexualita či sexuální zneužívání.
Na můj vkus bylo v knize až moc postav, upřímně někde ve třech čtvrtinách jsem se začala trochu ztrácet v tom, kdo je kdo (to, když se v knize objeví jméno a vy se musíte na delší dobu zamyslet, kdo to sakra je... celkem to při čtení ruší). Z toho důvodu bych brala knihu tak o 100 stran kratší - méně příběhů, méně postav. Naopak se i velmi líbila kapitola Raut, kde se osudy mnoha postav krásně spojily a trošku mi pomohla srovnat se v tom, kdo je kdo a ke komu patří.
Moc se mi líbilo, že si každá postava odvyprávěla příběh svého života ze svého úhlu pohledu (proč jednala tak a tak, co ji k tomu vedlo), ale třeba v další kapitole jsme na život této postavy mohli nahlédnout z pohledu např. její dcery, kamarádky, matky. Člověk si uvědomí, že ani naši nejbližší nemusí chápat, proč konáme jak konáme, co nás k tomu vedlo nebo to velmi často chápají úplně jinak. Nemluvě o všech těch tajemství, které si člověk musí nést životem a snaží se při tom neztratit aspoň sám sebe.
Jedna z knihy, kterou si časem přečtu ráda znova a věřím, že v ní najdu mnoho nového a mnoho krásného.

21.07.2021 4 z 5

Zadní pokoj Zadní pokoj Jørn Lier Horst

Ne tak zdařilá detektivka jako první díl této série, ale stále velmi dobrá kniha.
Na mě byl děj místy až moc chaotický, hlavně kvůli nespočtu jmen, které si čtenář musí zapamatovat. Byly jich vážně desítky a navíc norská, takže jsem povětšinou ani nevěděla jak je přečíst, a tudíž bylo obtížnější si je i zapamatovat pro další vývoj děje - a že autor se alespoň párkrát vrátí snad ke každému jménu, které v knize zmíní.
Jinak opět vše skvěle promyšleno, napětí postupně graduje až k dechberoucímu závěru, kde se všechny dílky skládačky spojí dohromady.

15.07.2021 4 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Na knihu jsem se velmi těšila a možná proto mě zklamala. Kniha je popisována primárně jako romantická kniha pro mladé čtenáře, já tam ovšem té romantiky moc nenašla. Vše nějak zastiňují sáhodlouhé popisy ekologie, záchraně životního prostředí, fungování záchranných stanic, různých záchranných akcí atd.. Jakože já jsem velký příznivce těchto témat a i tak to na mě bylo moc.... nebo možná jen velmi nudně popsáno. Autorka v mladých čtenářích nejspíše chtěla vzbudit zájem o ekologii a životní prostředí, ale na mě to zapůsobilo spíše obráceně.
A když už jsem se dočkala romantické linky a hlavním hrdinům náhle docvaklo, že bez sebe nemohou být, tak mi to prošlo strašně nevěrohodné. Nemluvě o zvratu na konci knihy, kterým podle mého autorka všechno "zabila". Nebo jsem prostě na tyto knihy už moc stará a cynická... :D
Nečekejte kvalitu, která se nám dostala u série Měsíční kroniky...

10.05.2021 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Autorka rozhodně přišla s originálním námětem, zajímavou (čtěte ztřeštěnou) hlavní hrdinkou a minimálně první polovině knihy nechyběla jiskra a spád. Celý příběh byl také velmi čtivý. Ke konci mi ale přišlo, že autorka vše zbytečně překombinovala a celý požitek z knihy mi tím zkazila. Také se autorka zabývala často nesmyslnými detaily, místo aby rozepsala jiné podstatné věci v knize.
Nemluvě o tom, že do originálního děje naprosto zbytečně vložila plno klišé (nemocná malá holčička, která rozdává moudra, jak kdyby jí bylo alespoň 50 let; starý gay, který háčkuje a hledá svojí lásku z války nebo nejlepší kamarádi, kteří se do sebe zamilují.... tohle vše už čtenář četl v dalších minimálně 5 knihách.... a upřímně, bylo něco z toho pro děj tak podstatné, že to v knize prostě muselo být? Nemyslím si...).
Shrnuto... námět originální, ale provedení pokulhává. 3,5*

10.05.2021 4 z 5

Tohle jsem měla napsat v přítomném čase Tohle jsem měla napsat v přítomném čase Helle Helle (p)

Ze začátku mi kniha přišla strašně chaotická a roztěkaná. To se po pár stránkách zlepšilo a kniha se dobře četla. Ovšem překvapilo mě, jak smutná kniha se z toho vyklubala. Taková sebedestrukce vlastního života sepsaná na pár stránkách.

06.04.2021 3 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

První setkání s touto autorkou a velmi milé překvapení. Chtěla jsem dílo okomentovat slovy "F. Kotleta v ženském provedení", ale upřímně? Paní Sněgoňová pana Kotletu překovala v mnoha směrech.
Děj byl vcelku promyšlený a humorem autorka rozhodně nešetřila - byl úderný a přesně tam, kde bylo potřeba situaci odlehčit - smála jsem se nahlas, nebo si alespoň posměšně odfrkla, a to se mi často u knih nestává. Co mě také překvapilo - i když knihu napsal jiný autor, než první díl série, tak se podařilo zachovat charaktery hlavních postav. Těším se na další díl. 4,5

03.04.2021 4 z 5