Lele61 Lele61 komentáře u knih

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Hlava XXII je Hellerova zřejmě vůbec nejlepší knížka, která ve velké zkratce pojednává o absurditě celé válečné mašinérie. Román je částečně autobiografický, Heller zde čerpal také z vlastních zkušenosti. Takže příběh poručíka Yossariana určitě mohu doporučit k přečtení.

05.08.2023 5 z 5

Perlička na dně Perlička na dně Bohumil Hrabal

Jde o Hrabalovu prvotinu z 60. let a nutno podotknout, že prvotinu už velmi zdařilou. Obsahuje celkem 12 krátkých silně poetických a hluboce lidských příběhů inspirovaných běžným každodenním životem. Autor dokazuje, že je opravdu bystrý pozorovatel a jeho snahou je vždy najít "perličku" na dně každé lidské duše. Doporučuji k přečtení.

21.04.2024 5 z 5

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Poměrně drsná a místy až děsivá, a přece napínavá a strhující četba. Docela naturalisticky podané pasáže působení viru se zde celkem pravidelně střídají s barvitými popisy nádherné přírody. Nic tady není smyšlené, celá kniha se zakládá na faktech a líčí nelehký (a možná prohraný) souboj lidské rasy se zákeřným virem ebola. Literatura faktu podaná netypicky ve formě běžné beletrie to je skutečnost, která činí knihu zajímavější. Rozhodně doporučuji k přečtení.

05.09.2023 5 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

(SPOILER) Příběh je založen na skutečných událostech a popisuje nejprve obvinění z vraždy hlavního hrdiny a jeho následné odsouzení na doživotí. Potom se stává hlavním námětem drsný všední život v tropickém pekle trestanecké kolonie na Ďábelských ostrovech. Sledujeme nezdařené pokusy o útěk spoluvězňů a konečně okolnosti toho závěrečného, který skončil úspěchem. Román má potřebný spád a zajímavý děj charakteristický pro tento typ dobrodružné literatury. Podle knížky byl natočen i úspěšný film.

09.08.2023 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Vražda v pařížském Louvru za velmi podivných okolností a znamenitý znalec symbolů Robert Langdon znovu na scéně. Tentokrát pomáhá odhalit tajemství ukryté v obraze Leonarda da Vinci. Napínavý děj, rychlý spád a nečekaný závěr to jsou hlavní přednosti této knížky Dana Browna. Známé ji také dobře z filmového zpracování.

02.07.2023 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Hluboce lidský, otevřený a pravdivý příběh mladičké německé narkomanky a posléze i prostitutky Christiany F. Dívka detailně a bez obalu popisuje život dětských narkomanů ze stanice ZOO. Není to sice nikterak příjemné čtení, avšak je zároveň velmi poučné. Slouží jako takové varovné memento.

01.07.2023 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Dle mého názoru určitě nejlepší román Aldisse! Má to perfektní nápad, zápletku, strhující děj, který čtenáře vtáhne a až do konce mu nedovolí vydechnout a k tomu navíc ještě překvapivou pointu na závěr. Jedna z knížek, které jsem už četl víckrát a stále se mi neomrzela. Rozhodně doporučuji k přečtení.

16.04.2023 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Skutečně výborná kniha po všech stránkách! Originální nápad, velmi dobré literární zpracování, děj má spád a rychle vtáhne čtenáře, který pak prožívá všechna dobrodružství spolu s hlavním hrdinou "stalkerem" Roderickem. Knihu jsem četl vícekrát a stále se k ní rád vracím. Rozhodně mohu doporučit :-)

16.04.2023 5 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Čeká nás bizarní, poněkud absurdní a plné svérázného humoru putování světem spisovatelovy bezbřehé fantazie oděné do kabátu sci-fi. Prostě Kurt Vonnegut ve své nejlepší formě a tak, jak ho všichni známe. Děj má solidní spád, zápletka je neotřelá, postavy velmi dobře vykreslené a autor navíc jako bonus předkládá čtenáři celou řadu námětů k hlubšímu zamyšlení. Určitě každému doporučuji.

03.02.2024 5 z 5

Nebeští jezdci Nebeští jezdci Filip Jánský (p)

Působivý válečný román jehož hlavními hrdiny jsou českoslovenští bojoví letci ve Velké Británii v období druhé světové války. Autor čerpá z osobních prožitků a vypráví čtivý příběh o velké odvaze, mimořádné statečnosti a silném vlastenectví těchto vojáků. Viděl jsem rovněž filmové zpracování.

06.12.2023 4 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Různé české osobnosti novodobých dějin viděné z trochu jiného malinko odlišného úhlu. Pohled na tyto věci očima známého polského novináře jako nezaujatého pozorovatele přináší některé překvapivé objevy. Podáno čtivou zábavnou formou. Mohu doporučit.

21.08.2023 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Michael Ende nám představuje fantazijní příběh Bastiána a záhadné tajemné knihy, který balancuje na pomezí dvou světů - toho reálného a pak říše čisté Fantázie. To vše viděno očima malého chlapce, který si osvojil a uchoval schopnost tvořit si svoje vlastní vize a poodkrývat tak dvířka vedoucí do jiné reality. Knížka (respektive její část) se dočkala také dobře známého filmového zpracování.

08.08.2023 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl severské trilogie Milénium. A musím s radostí konstatovat, že je stejně dobrý jako ten první. Tentokrát autor věnuje větší pozornost představení poněkud tajemné a nekonvenční Lisbeth. Dynamická zápletka, děj, který má spád, schopnost udržet napětí a čtivost - to jsou hlavní přednosti Stiega Larssona.

21.04.2023 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Zcela určitě jde o originální a velmi nekonvenční nápad. Samotné ztvárnění už je domnívám se o malinko horší. Snad je to způsobeno velkými odlišnostmi asijské kultury od té evropské. Jedná se vlastně o čtyři zcela samostatné příběhy, které jsou propojené právě prostředím zmíněné kavárny. Celkově to sice není vůbec špatné, ale upřímně řečeno čekal jsem od toho přece jenom ještě trochu více.

08.02.2024 4 z 5

Kola Kola Arthur Hailey

Artur Hailey nás v dalším ze svých románů zavádí tentokráte do prostředí automobilového průmyslu v USA. Opět se zde objevují hlavní klady celé jeho tvorby - tedy detailní znalost oblasti, o které píše a výborná charakteristika jednotlivých postav. Není to sice autorova úplně nejlepší kniha, ale stejně stojí za přečtení.

18.10.2023 4 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Zřejmě nejlepší román bohužel předčasně zemřelého předního polského autora sci-fi. Popisuje obraz Země soustředěné pouze do izolovaných a automatizovaných velkých městských aglomerací a fungování totalitní společnosti, která člení lidi do jednotlivých tříd na základě jejich inteligence. Na základní potřeby má sice nárok každý, ale luxusnější statky lze získat pouze prostřednictvím "veksláků" jako je hlavní hrdina Sneer, kteří jsou schopni zvýšit inteligenční skupinu dané osoby. Posléze se Sneer začne zajímat o to, jak celý systém vlastně funguje a kdo ho řídí. Docela povedený román. Asi si přečtu také další díla tohoto autora a to přímo v originální polské verzi.

17.08.2023 4 z 5

Vladimír Menšík - Pocta Vladimíru Menšíkovi Vladimír Menšík - Pocta Vladimíru Menšíkovi Slávka Kopecká

Velmi zajímavá kniha o našem fenomenálním herci je rozdělená celkem do 3 částí. Ta první obsahuje tři hry Jiřího Hubače, ve kterých hrál Vladimír Menšík hlavní role. Poměrně rozsáhlá druhá část je věnovaná vzpomínkám celé řady kamarádů herců. A konečně ve třetí částí jsou vzpomínky rodiny. V knížce je také vhodně umístěná poměrně obsáhlá fotografická příloha. Celá publikace je potom doplněná stručným povídáním o této herecké legendě a dobře zpracovanou filmografií. Přečetl jsem opravdu s chutí a mohu doporučit.

13.08.2023 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Vladislav Vančura v tomto románu humorně popisuje jak příjezd potulného kouzelníka a jeho krásné asistentky Anny převrátí úplně naruby život v jednom malém poklidném městečku. Děj se točí kolem kanovníka, vysloužilého majora, lázeňského a jeho žárlivé manželky. Napsáno čtivě, krásnou češtinou a je zde mistrně vystižena poněkud ospalá a nudná atmosféra českého maloměsta. Podle knížky natočil režisér Jiří Menzel dobře známý film se skvělým hereckým obsazením.

05.08.2023 4 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Film je už notoricky známý. Ale i samotná knížka je prostě výborná. Citlivě a vtipně ztvárněné příběhy každodenního života mnoha obyčejných lidiček z Hrabalem milovaného Kerska. To celé napsáno nádherným poetickým jazykem a zároveň s velkým citem ke kráse okolní přírody. Nelze než doporučit.

26.07.2023 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Vzpomínková kniha Oty Pavla na jeho dětství. Příběh otce Leo Poppera, obchodního zástupce firmy Elektrolux, který je poněkud komplikovanou osobností a jeho synů. Velmi čtivá a pěkně napsaná kniha, která se rovněž prvoplánově dotýká problematiky Židů. Je známá také z filmového zpracování. Mohu doporučit.

26.06.2023 5 z 5