Lele61 Lele61 komentáře u knih

Kostky v letu Kostky v letu Ivan Fontana

Sbírka obsahuje více i méně povedené postřehy ze života, takové střípky z mozaiky. Bohužel těch více povedených je trochu méně a těch méně povedených trochu více :-) Pokud by to bylo opačně, knížka by mohla být lepší.

17.04.2023 2 z 5

Miniaturní neřesti aneb Pokoušení aforismy Miniaturní neřesti aneb Pokoušení aforismy Zdeňka Ortová

Jedna z nemnohých ženských autorek v téměř výlučně mužském světě českého aforismu. Dáma se smyslem pro nápad a zajímavé postřehy ze života, vyhledávající různé slovní hříčky a vtipná. Samozřejmě mezi tou spoustou aforismů se najdou i některé slabší :-) Celkově hodnotím jako průměr.

17.04.2023 3 z 5

Proč tučňákům nemrznou nohy Proč tučňákům nemrznou nohy Mick O'Hare

Celkem 114 vtipných a také poučných odpovědí na nejrůznější velmi zapeklité otázky z mnoha oblastí. Docela zajímavé čtení, které obsahuje řadu překvapivých skutečností.

08.07.2023 3 z 5

S alergií na magii S alergií na magii Craig Shaw Gardner

První díl trilogie Ebenezum od Craiga Shawa Gardnera. Musím říct, že jde rozhodně o velmi vtipnou a humornou fantasy. Celkově je to taková pohodová odpočinková četba, víc od toho ale nečekejte.

08.07.2023 3 z 5

Přistání na Řípu Přistání na Řípu * antologie

Další z řady sci-fi antologii českých autorů, kterou tentokrát uspořádal Vojtěch Kantor. Obsahuje celkem 13 námětově značně různorodých povídek. Jednoznačně bych zde vyzdvihl velmi zajímavou a nápaditou povídku Ondřeje Neffa "Poselství pro Agla Mathona", která je dle mého názoru o třídu lepší než všechny ostatní.

07.07.2023 4 z 5

Černý drahokam Černý drahokam Michael Moorcock

Michael Moorcock nám zde představuje klasickou fantasy umístěnou v kulisách středověku. Tématem je hrdinný boj provincie Kamarg proti rozpínavému Temnému impériu Granbretanu. Hlavní roli hraje samozřejmě Kouzelná hůlka s neobyčejnou mocí a potom také statečný Dorian.

07.07.2023 3 z 5

Prorok minulosti Prorok minulosti Erich von Däniken

Další z knížek asi nejznámějšího světového záhadologa Ericha von Dänikena. Autor zde dále rozvijí své dobře známé teorie a myšlenky o přítomnosti mimozemšťanů. Tentokrát třeba hledá bájnou archu úmluvy opředenou mnoha tajemstvími, řeší záhady ukryté na ostrově Kréta a v Řecku. Formuluje odvážné teorie a koncepce o návštěvě mimozemských astronautů na Zemi, které se snaží opřít o doložená fakta. Docela zajímavé záhadologické čtení.

05.07.2023 4 z 5

Hardware Hardware Walter Jon Williams

Walter Jon Wiliams nám v tomto románu ukazuje hypertechnickou Ameriku v budoucností, která funguje pouze ve formě různých malých státečků, vedoucích mezi sebou tvrdé obchodní války. Hlavním hrdinou knížky je Kovboj, který má v té době asi nejdůležitější povolání, je totiž pašerákem. Jedná se celkově o svižný a velmi akční kyberpunkový román. Pro příznivce tohoto žánru dobrá volba.

05.07.2023 4 z 5

Vesmírní diplomaté Vesmírní diplomaté Karel Blažek

Překvapivě kvalitní antologie celkem 12 dosud netištěných povídek s velmi různorodými náměty autorů nějakým způsobem spjatých s Moravou sestavená editorem Pavlem Blažkem, který tam také má svoji povídku. Převažují opravdu solidní povídky (za všechny bych jmenoval právě Diplomaty), průměrných a slabých je pouze minimum. Pro příznivce antologií určitě dobrá volba.

03.07.2023 4 z 5

Politicka kámasútra aneb Polibte si preference Politicka kámasútra aneb Polibte si preference Miloslav Šimek

Knížka obsahuje jak vtipné dialogy autorské dvojice Miroslav Šimek a Zuzana Bubílková z televizního pořadu "S politiky netančím", tak rovněž některé jejich další krátké satirické glosy se zaměřením na politickou scénu. Docela humorné, pohodové oddechové čtení.

29.06.2023 4 z 5

Duše plné slov Duše plné slov * antologie

V tomto reprezentativním almanachu najdeme pestré zastoupení nejrůznějších literárních žánru (od povídek, částí románů, básní až po aforismy a bajky) od celkem 85 různých autorů, které spojuje jejich členství v Obci spisovatelů. Je to takový průřez tvorbou žijících českých autorů v jedné publikaci a jako takový určitě stojí za přečtení.

18.04.2023 4 z 5

Politický orloj aneb Figurky se vracejí Politický orloj aneb Figurky se vracejí Miloslav Šimek

Další pořádná porce politické satiry od Šimka s Bubílkovou obsahuje tentokrát jejich humorné dialogy z pořadů "S politiky netančím" a "Politické harašení" doplněné o některé trefné postřehy ze "Zápisníku Š+B". Tato výborně se doplňující autorská dvojice naše politiky tedy rozhodně nijak nešetří.

06.07.2023 4 z 5