LaurielStilton LaurielStilton komentáře u knih

Princeta a kapitán Princeta a kapitán Anne-Laure Bondoux

Áno s odstupom času vidím, že tá kniha nie je dokonalá, ale predsalen je písaná pre mladšie dievčatá. Keď som ja bola dievča, milovala som Princetu a Kapitána. Je v nej všetko. Nebezpečenstvo, dobrodružstvo aj láska. Takto spätne vnímam, ako ma ovplyvnila a že podvedome som hľadala všade Orfea. :D :D No nie je to len povrchná rozprávka s romantickou zápletkou. Nesie v sebe veľa dobrých myšlienok a posolstiev. Ukazuje deckám, že si nemôžu naivne myslieť, že každý človek je iba dobrý, že život nie je ľahký a ľudia, na ktorých sme si zvykli s nami neostanú navždy. Zároveň však nesie myšlienku, že ak má človek pri sebe verných priateľov, ľahšie prekoná prekážky a smútok. A aj to, že rojko potrebuje mať pri sebe aj niekoho praktického :) . Stále si myslím, že by túto knihu mali znovu vydať a dievčatá by ju mali automaticky dostávať ako darček k jedenástym narodeninám. :) Alebo dvanástym...alebo tak nejako :D

03.04.2018 4 z 5

Pondelok sa začína v sobotu Pondelok sa začína v sobotu Arkadij Strugackij

Milujem túto knihu. Cítiť z nej komunizmus, no to nevadí. Je mega vtipná a úvodný popis uvádza, že je to rozprávka pre mladších vedeckých pracovníkov.. Informatik Saša po ceste na stretnutie s priateľmi stretáva dvoch podivinov, ktorí mu ponúknu prácu vo výskumnom ústave a nocľah v ubytovni. Saša veľmi rýchlo zistí, že ústav ani ubytovňa nie sú len nejaké obyčajné miesta. Sprevádzame ho počas troch samostatných pribehov jeho zoznámením sa s prácou v ústave a postupne s dvomi výraznými udalosťami. V knihe​ je perfektne a s humorom posplietana mytológia a sci-fi. Hodil by sa jej však novší preklad a moderné grafické spracovanie. Šašov doslov na konci je TOP. Ako keď nejaké sci-fi sprzni vedu a postavy a skutočný vedec sa snaží dať veci na pravú mieru. Vysvetlivky z konca knihy by som dala pod čiaru na stranu, kde je pojem, s poznámkou, či sa jedná o pojem fiktívny alebo reálny. Inak to bolo super. Hlavne kocúr Vasilij. Chcela by som viac príbehov o VÚVČAKu. Škoda, že autori už nežijú.

03.04.2018

Život po živote Život po živote Kate Atkinson

3,5/5 Veľa krát si vravíme, čo by bolo, keby sme sa vo svojom živote rozhodli inak. Hlavná hrdinka románu Ursula dostáva takúto šancu vždy, keď umrie. Dej začína v roku 1910 a hlavnými témami je detstvo na anglickom vidieku a obdobie druhej svetovej vojny v Londýne a Nemecku. Počas dlhého časového úseku mnoho krát umrie a narodí sa odznova, pričom minulé životy jej pripomína len prchavých pocit de ja vu a zlé predtuchy. Tie ju varujú pred možnou smrťou, ktorú už niekedy podstúpila. Spôsob, ako s touto témou autorka narába je mierne zdĺhavý, keďže sa zas a znova spolu s hlavnou postavou ocitneme na miestach, kde už bola a zakaždým prežíva veľmi podobné situácie ako predtým. No čím viac sa kniha blížila ku koncu, tým viac sa mi tento spôsob rozprávania páčil. Koniec ma neurazil, ale ani neprekvapil. Čakala som možno silnejšiu atmosféru, ale vcelku som s knihou spokojná.

02.04.2018 4 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Zničený potenciál. Ako áno, viem, je to ženský román a áno je to o praktikách (ktoré povedzme si pravdu začnú asi tak po prvej knihe nudiť). Ale prečo by malo niečo takéto ostávať len povrchným bludom? Christian je zaujímavá postava, no z jeho vykreslenia v celej trilógii mi bolo na vracanie. Naozaj som sa tešila akurát tak na časti, keď odhaľoval svoje vnútro a keď ich niekto prenasledoval. A časové rozpätie knihy je tiež nad rámec môjho chápania.

29.07.2015 odpad!

Vynález krídiel Vynález krídiel Sue Monk Kidd

Príbeh belošky Sarah a jej černošskej otrokyne Hŕstky ma oslovil najmä kvôli téme, ktorou je odvaha žien meniť svet. Sarah aj napriek tomu, že je ženou na začiatku 19. stor., t. j. predurčenou nanajvýš na to, aby sa starala o deti, vystúpi so svojou sestrou verejne proti otrokárstvu a postaveniu ženy v tej dobe. Vďaka postave Hŕstky sa na druhej stane dozvedáme o krutom živote otrokov a ich túžbe po slobodnom živote. Na vzťahu týchto dvoch postáv vidíme formovanie myšlienok na zmenu zmýšľania vtedajšej spoločnosti. Pri tejto knihe, ktorá je okrem iného veľmi dobrým spracovaním životov skutočných sestier Grimkéových, som bola vďačná za takýchto hrdinov minulosti, ktorí prispeli k tomu, kam sa naša spoločnosť posunula.

29.07.2015 3 z 5

Bellman & Black Bellman & Black Diane Setterfield

Keďže je autorkina predošlá kniha Trinásty príbeh jednou z mojich najobľúbenejších, na Bellmana a Blacka som sa veľmi tešila. A to bola chyba. Kniha je sama o sebe zaujímavá, no veľmi odlišná od prvej, z čoho pramení aj moje sklamanie. Tajomno je skôr depresívne a mysteriózny prvok je veľmi slabý.

29.07.2015 2 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Výborná kniha. Atmosféra, akú autorka vytvorila, som zatiaľ nenašla v žiadnej knihe. Márne dávam šancu všetkému, čo pôsobí tajomne a napínavo. Na Trinásty príbeh zatiaľ nič nemá.

29.07.2015 5 z 5