Lajtwing Lajtwing komentáře u knih

Později Později Stephen King

Skvěle dávkované vyprávění, kde není nic jisté až celkem "později" ;D za půlkou knihy. Hlavní hrdina je někdy docela vtipný, hlavně v momentech, kdy porovnává své dětské chápání událostí versus to současné, dospělé. Bál jsem se, že je to jenom další z řady knih, kde někdo vidí mrtvé, ale tohle se povedlo. Konflikt je vybudován skvěle, víc říct nemohu. Čtyři * dávám kvůli tomu, jak vysoká je u Kinga laťka.

"Prima, prima, prima. Fajn, fajn, fajn!"

04.01.2022 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

"Přišla chvíle, kdy si člověk uvědomil, že stěhování je zbytečné. Že kamkoli se hnete, sebe stejně vezete s sebou."

Danny Torrance je na životním rozcestí, ke kterému má pochopitelný důvod (osvícení). Pije a ničí se. S alkoholem jsem si zažil své; až na pár piv se té věci musím vyhýbat jak to jde. Jeho touha vzít život do vlastních rukou se mi tedy líbila nejvíc, fandil jsem mu a tleskat u každého malého úspěchu. Toho vzpomínání na dětství nebylo tolik, kolik jsem čekal.

Abra byla napsaná skvěle stejně jako ostatní okruh postav na Dannyho straně. Pravý rod dostal více než dost prostoru pro vysvětlení jejich "nutkání". Konec je plný nadpřirozených schopností, akorát tak na hraně snesitelnosti. Pravidla jsou při nejmenším proměnlivá, jenže autor ještě dokázal najít hranu a zůstat na ní. Vrhnu se na první Osvícení, jeho neznalost dynamiku čtení nijak nenarušila.

11.09.2021 4 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Velice dobrá sbírka povídek. I ty slabší sálají pravou atmosférou. Užil jsem si několik večerů u zajímavých příběhů plných opravdu ryze "kingovských" nápadů (Bojiště). Nejzajímavější z mého pohledu byly: Noční směna, Šedá hmota, Mrtví se někdy vracejí, Nekuřáci, a.s.

05.06.2021 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Neotřelé a plné nápadů. Odkazy na skutečný výzkum a poslední vědecká zjištění připravují čtenáře na docela divoké odhalení. Nečekal jsem to a ke konci mi dílo tou geometrií poněkud zavařilo závity pro zapojování představivosti (to je pochvala). Z postav je nejvýraznější Jie Wen-Tie, zatímco hlavní postava Wang Maio je příliš často jen pasivním pozorovatelem bez možnosti jednat. Dočíst zbytek série každopádně chci!

29.05.2022 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Policajt, kterýmu se rozpadá sedmileté manželství, má na rukou najednou víc času a tak se rozhodne pomáhat... Po boji s první zhruba třetinou to zafungovalo. Nástup je pozvolný, ale jakmile zapadne pár dílků, začne se odkrývat zajímavý příběh. Hlavní bezejmenný policista je v jádru dobrák, co neváhá šáhnout k drsnějším řešením. Těším se na přečtení druhého dílu, více netřeba říkat :)

03.07.2021 5 z 5

Není to nejsilnější cestopis posledních let, o tom se vůbec nehodlám bavit. 2 hvězdy neznamenají, že knížku jsem nenáviděl, to také ne. Naopak, do těchto dvou zemí chci vycestovat (a to byl důvod koupě knihy). Vodku nepiju a humor je takzvaně "hit or miss". [dočteno 30.5.19]

07.11.2020 2 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Byl jsem donucen přemýšlet nad cenou života. Již při prvním obchodě jsem došel k názoru, že jeden den života jednotlivce nemůže vyvážit zmizení čehokoliv. Protagonista k tomu musel dojít, ale v závěru jsem byl spokojený. To, že autor zde neřeší dopad zmizelých věcí, je vlastně dobře. To není důležité. Na zápletku knížky si určitě občas vzpomenu i dlouho po dočtení. To je známka dobrého autorského nápadu a dobré knihy.

23.03.2024

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Seč jsem chtěl dát více, musím hodnotit třemi. První spisy obsahují kvalitní povídky, ale také mnoho "zvláštních pokusů". Z krátkých povídek se mi líbila paradoxně ta nejkratší: 'Paměť'. Z té zamrazilo.

To nejlepší dle mého názoru představují povídky: Za stěnou spánku, Proměna Juana Romera, Strom, Z neznámého světa a Nyarlathotep. Totiž, když Lovecraftova atmosféra na čtenáře zapůsobí, pak opravdu funguje.

I přes tři hvězdy se těším na spisy 2! Předpokládám vzestupnou kvalitu.

22.02.2024 3 z 5

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera

Je to pozoruhodné: krátké a přece jaksi plné věcí. Den po přečtení jsem se ke knize vrátil a nevěděl stále, co si o ni myslím. Jsou to úžasné úvahy o životě spojené přes pár postav. Od pana Kundery příště sáhnu po něčem delším.

29.01.2022 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Takže bez spoilerů… Nadpřirozeno King zase jednou uchopil opatrně, první téměř polovina je hlavně výborná detektivka, která plyne překvapivě pozvolna. Opět poznáme skvěle, výborně a lidsky napsané postavy - standard. Ralph Anderson má skvělou ženu a později i tým, navíc se přidá někdo, koho jsem už znal z jeho jiných knih, ale bez spoilerů! Záporáci byli správní všiváci, zločiny obzvlášť brutální a šokující (a že jsem otrlý).

Plných 5 * dávám protože King si velice nenápadně pohrál s mým očekáváním. Vše vysvětleno k dokonalé spokojenosti.

A tato věta se mi, neptejte se mne proč, moc líbila:
"K motelu se jako kojená štěňata choulila auta, pickupy a několik karavanů." :DDD WHOLESONE

14.01.2022 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Stojí za přečtení díky tématu závislosti naší společnosti na energetické infrastruktuře. Ruku na srdce, většina z nás o ní ví pramálo. Autor demonstruje skutečný rozsah této závislosti a právě v tom leží největší - a jediný - tahák knihy.

Postavy jsou poměrně ploché, jejich existence se někdy míjí účinkem. Manzano ani pořádně neodhalí, proč se změnil a proč bojuje za pořádek. Nebo například postava Michelsenové a celého dění okolo kancléře v Berlině - je to okatě expoziční, a když už dojde k opravdu zajímavým dialogům (následky nehod atd.), postavy prostě nepůsobí věrohodně, pouze plynou k autorově pointě.

To může být částí jak překladem, tak volbou častého skákání mezi místy. Prostě a jednoduše, je to zajímavé téma v průměrně zvládnutém textu. Autor jakoby jenom zpracovával téma, ale neměl snahu psát zajímavé postavy.

24.09.2021 3 z 5

Ikigai: Šťastný a dlouhý život Ikigai: Šťastný a dlouhý život Héctor García

Neuškodí si přečíst, i když nenarazíte na mnoho opravdu revolučních nápadů. Japonské pojetí života se mi vždy líbilo. Život nemusí být složitý, děláme si ho složitým sami. Já svou ikigai našel a jsem za to vděčný.

15.05.2021 3 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Milá, krátká knížka s naprosto úžasnou premisou. Scott žije jaksi osamělý, i když vcelku úspěšný život. Sám si z toho beru to, že i těch několik dobrých lidí v našem okolí stojí za to být šťastný, vážit si jich, ale příběh lze uchopit mnoha způsoby! A to ho dělá tak pěkným. Konec je zvláštně nádherný. Hvězdu ubírám za to, že se pan King politicky vyjadřuje, to se mi nelíbí - opravdu mne nezajímá, že je zatvrzelý demokrat a nemá rád Trumpa a že si myslí, že jeho voliči musí být hlupáci (ne, nemusí být). [dočteno v ang. orig. 15.5.21]

14.05.2021 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Po dočtení všech předchozích románů jsem očekával jednodušší příběh, něco jako DLC k hlavní hře, a přes veškeré nedostatky jsem dostal přesně to. Bylo fajn se vrátit do světa zaklínače. A Sapkowskeho hry zřemě donutili více používat znamení! (i když on by nic takového nepřiznal)

18.04.2021 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Je to má 6. Kingovka, nicméně bych ji přirovnal k Nespavosti. Jiný příběh, podobná, fungující struktura (především finále!). Sonda do mysli a života Bradyho je fascinující svou neomluvností. Dále nečtenářům asi pár věcí nedá smysl, ale napíšu to.

Náhod je postupem času trochu moc a nejsem si jistý, zda by to jiným prošlo tak snadno :) Jenže, jenže, jenže... (haha, kdo četl, ví), mělo to parádní tempo, pár SUPER zvratů a zajímavých postav (Holly, Deborah Ann - jak smutný život). Poučení, když už po dočtení nic víc nevymyslíte, alespoň to, že u ženských mají i staří chlapi šanci, jó! :)

PS: Překlad je místy perfektní, hlášky sedí, místy jsem sténal, jako když se překládají názvy her ("Povinnost volá"?!) nebo se přeloží "road rush" jako "silniční vyrážka". WTF?!

18.11.2020 4 z 5

Kniha pěti kruhů Kniha pěti kruhů Mijamoto Musaši

Do dnešní doby není kniha aplikovatelná celá, nicméně obsahuje několik cenných moudrostí. Dnes nikam nebudu nosit ani jeden, natož dva meče (krátký a dlouhý, dualista jako v RPG hrách?! :D) Rady o vnitřním rozložení bojovníka jsou pozoruhodné. Jde o vyrovnání, sebe, o rozhodnost a schopnost zvažovat. Dbá se na studentovo uvědomění a jeho/její vlastní touhu pochopit ("Study this well" / "You must appreciate this.").

Musaši v textu přiznává roztříštěnost svých myšlenek, na než přicházel přes třicet let. Konečné rozdělení do pěti částí se mi nakonec líbilo. Úplně jsem se viděl jako japonského studenta významného klanu za feudálního císařství, jak si opakuji názvy technik a jejich využití na velkém bojišti i v boji muže proti muži :)

Autor svou školu vedl v duchu japonské úspornosti: Boj a každý jiný konflikt má jediné správné východisko. Musíme zvolit tu správnou možnost, a to vyžaduje soustředění a praxi. Vše ostatní je nepodstatné. Knihu jsem četl v angličtině a mám zájem přečíst si časem i český překlad.

31.08.2021 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Nenáročné vyprávění nezvyklého konce světa. Nápad skvělý, pár povedených hlášek, nic víc ani nic míň. Mohl bych dát i čtyři hvězdy, ty tři neznamenají žádnou katastrofu, je to v závěru ale opravdu pouze jednohubka na jeden podvečer.

22.06.2021 3 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Druhá kniha, kterou jsem od Bukowského četl po lepším Šunkovém nářezu v lednu 2018 - nedávno jsem si znovu přečetl pár povídek, abych si osvěžil paměť před hodnocením. Je to upřímné, nenáročné a absolutně to nestojí o vaše soudy a závěry. Funguje to jaksi pouze v momentě, žádný přesah nenabízí.

Krásná věta vystihující celou knihu: "Bylo mi přes dvacet a přestože jsem tvrdě chlastal a moc nejedl, pořád jsem byl ještě dost silný. ... Hlava se bouřila proti mému osudu a životu, a jediný způsob, jak to zklidnit, bylo chlastat, chlastat a chlastat." Přesně tak, nic víc, nic míň.

13.05.2021 3 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Nejsilnější ze sbírky je pro mne jako fanouška fantasy rozhodně prequelová povídka k Temné věži "Sestřičky z Elurie." Některé kratší povídky, jako například "Vše, co miluješ, ztratí se v dáli" mohou čtenáře zklamat (a nebo ne!) svou dvouznačností. Titulní povídka "Všechno je definitivní" je zajímavá, "Teorie domácích zvířat" byla slabá a zfilmovaný "1408" je perfektní. Jsem rád, že jsem se seznámil s Kingem v kratším formátu povídek, ten chlap umí!

09.11.2020 3 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Příběh obsahuje Kingovské prvky, které mám moc rád; mrazivě jednoduchá premisa i cíle, malý počet postav a omezené prostory s lehkou příchutí nadpřirozena. Protagonistka je lidská a zranitelná, řeší vše od odmítání pravdy, žízně a fyzické bolesti až k nejhlubším traumatům. Nakonec vše zapadá v drsném finále a příběh se ukáže být (na poměry Kinga) jedním z těch celkem při zemi! A psi nemusí být jen roztomilí mazlíčci... Rozhodně dobrý úvod do Kingovi tvorby. [dočteno v ang. 4.2.20]

04.11.2020 3 z 5