Laerry Laerry komentáře u knih

Stínové eso Stínové eso Amanda Foody

Knížka je přirovnávána k „Šesti vranám“, jenž připomíná hlavně atmosférou, ale byla by chyba je srovnávat či dokonce je házet do stejného pytle. Tahle série si jde vlastní cestou a má vymyšlený komplexní fantasy svět, který je poměrně originální (včetně tzv. Talentů= neokoukaných schopností) a má zcela jinou dějovou osu. Příběh je vyprávěn jen ze dvou pohledů, Enne a Leviho, které si dříve či později oblíbíte, v rozmezí jen několika dní. Jde tu především o karbanictví ve městě hříchu alá Las Vegas, nežli o cokoliv jiného. Tahle hazardní hra je jednoduše mou krevní skupinou, na kterou nedám dopustit.

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Soudím knihu podle obálky (nebo spíše nakupuji) a když se k nádherné obálce přidá i překvapivý a výborný fantasy příběh, tak to beru jako příjemný bonus. Autorka mě mile překvapovala svou inovací a neustálým měněním dynamiky příběhu, který vás ani na okamžik nepřestane nudit. Nejprve vás ohromí promyšlené architektonické řešení věžovitého města pod kupolí a jeho atmosféra (smradlavý „spodek“, povrchní nablýskanost vrcholků), dále vás zaujme zajímavě pojatá myšlenka kouzelnictví, navnadí vás politickým pletichařením a záhadnými vraždami, až vás nakonec dojme spletitým příběhem mladé Arky (a jejího mentora), která vás bude překvapovat svými dobrodružstvími (ať už na dostizích, či jako čerstvá kouzelnická učednice) stejně jako ona sebe samu.

22.02.2023 5 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Sice mám v povědomí, že stejnojmená počítačová hra existuje, přesto jsem žádnou z nich nikdy nehrála. Proto ani sama nevím, proč jsem se dala do čtení knížky, která v podstatě kopíruje děj hry. Možná mě zaujalo téma renesanční historie, kterou mám v oblibě, stejně tak dobrodružné příběhy, ve kterých se ukřivdění hrdinové mstí svým pokořitelům. K textu jsem tedy přistupovala jako nezaujatý čtenář a ne jako fanoušek tohoto herního světa. No a první díl mě celkem zklamal. Bowen se snaží uplést děj nějak dohromady, ale nestačí to. Dialogy jsou těžkopádné, charaktery postrádají hloubku a popis děje je zkratkovitý a hlavně epizodický – opravdu jak ve hře se od jednoho úkolu přesouváte k druhému a aby to nebylo příliš přitažené za vlasy, tak nesmí chybět poznámka, že uběhlo několik měsíců (ne-li let), kdy Ezio pilně trénoval tu či onu techniku, kterou si pak dokonale osvojil a stal se z něho obávaný asasín. Také musím zmínit nesmyslné excesivní používání italských frází – když celou tu dobu mluví italsky (v překladu česky), proč tam musí být tolik italských slov v pomalu každé druhé větě? Smysl by měly, kdyby postavy řekly něco v jiném jazyce, takhle to je jen na mizerný efekt. Knížka je tudíž vhodná pro náctileté náruživé hráče, kteří budou dozajista spokojeni, ale náročný čtenář bude spíše rozčarován.

26.11.2022 2 z 5

Než začnete číst "další díl Harryho Pottera", měli byste mít na paměti, že se jedná o divadelní scénář, který ale nenapsala J. K. Rowlingová, ale Jack Thorne. Mohlo by tak jít o volnou adaptaci navazující na knižní svět Pottera, ale Rowlingová dohlížela na celý proces celé tvorby divadelního představení, takže můžeme předpokládat, že vývoj příběhu a chování postav je "schválené". I tak to může připomínat jen fanouškovské dílo, které ale potěší - i když některé události jsou docela přitažené za vlasy.

26.11.2022 4 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

Oblíbená knížka bradavických studentů nabízí běžným mudlům pohled na historický vývoj oblíbeného famrpálu, jeho pravidla, zajímavosti a kuriozity. Dočtete se nejen o všech britských družstev, ale také i o několika družstev ze zbytku světa. Oproti Fantastickým zvířatům je četba této knížky o něco „náročnější“ – protože četba o určitém sportu je zábavná jen do té míry, do jaké jste vy samotní fanoušci sportu (jakéhokoliv). Jedná se spíše o sběratelský kousek, protože náhodný čtenář by z téhle knížky nebyl asi moc moudrý. Ale když už může existovat oficiálně famrpál jako sport (a pořádají se skutečná mistroství světa!), tak je k němu třeba mít i nějakou tu odbornou literaturu, že... A tak tahle knížka patří k „povinnému vzdělání“ každého, kdo se aspoň trochu zajímá o svět Harryho Pottera a baví ho dozvídat se doplňující informace.

25.11.2022

Eldest Eldest Christopher Paolini

Druhý díl pokračuje přesně tam, kde skončil ten první a dál sleduje Eragonův postupný přerod z obyčejného chlapce v plnohodnotného Dračího jezdce. Velkou část knihy se tak učí od elfů vše potřebné a na akci dochází sporadicky. Přesto děj svižně uplývá a nejvíce mě fascinovaly právě ty chvíle, kdy je Eragon v učení. Filozofické debaty o životě, smrti a veškeré existenci dávají najevo, že se Paoliny v té době zabýval vlastními studii, které mi dost připomněly mé vlastní zkušenosti s filosofií na vysoké škole. Díky tomu se nejedná o cíleně dětskou literaturu, ale o vyspělejší fantasy, která je určena staršímu publiku. Což může být i důvodem, proč může být celá série o Dračích jezdcích těžce stravitelná pro děti či náctileté, jelikož obsahuje zdlouhavé popisy krajiny i děje, rozvláčné úvahy - a celkově je to dost dlouhá knížka. Ale skvělá knížka.

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

(SPOILER) Už úvodní obálka by vás měla varovat, že se historie v téhle knížce nebude brát moc vážně. Nejlepším řešením je přistupovat k příběhu jako k modernímu způsobu jak přiblížit dnešní mládeži historické události s využitím fantasy prvků se spousty skryté symboliky, která se snaží svérázným způsobem vysvětlit tehdejší nesmyslné machinace na poli královské politiky, jenž bylo silně ovlivněno náboženskými sváry. A právě záměnu nesmiřitelného boje mezi katolíky a protestany na kouzelné Ediany (schopné proměňovat se ve zvířata - protestanty) a Verity (kteří Ediany nesnáší, protože kouzelné vlastnosti postrádají - katolíci) považuji za celkem elegantní a zábavné řešení, jelikož zvířata, ve která se některé postavy mění, mají skrytou symboliku, která s využitím personifikace náramně vystihuje jednotlivé charaktery. Pokud tudíž máte rádi historii (zvláště z období anglické monarchie), nepohrdnete fantazijními prvky a jste v srdci romantik, knížka je určena právě vám. A to ani nemusíte být dospívající puberťák, protože černý humor a nadsázka pobaví i ty dospělé.

25.11.2022 5 z 5

Knížka je napsána velmi osobitě a vtipně a hlavně trefně. Když si člověk, soužený všedními starostmi s výchovou malých dětí, může přečíst, že na tom není sám, že to takhle prožívají i ostatní, tak mu to (snad) pomůže překonat veškerá příkoří a zasměje se všem těm útrapám, kterých jsou ti malí potomci schopni. Kniha je samozřejmě ideální pro novopečené tatínky, která jim může sloužit jako chlapský průvodce světěm péče o dítě, taktéž se u ní zasmějí maminky, které v mnoha příbězích určitě spatří i vlastní zážitky, ale pobaví se u ní i ti s nulovou zkušeností s rodičovstvím. A poslouží jim to jako varovný příklad.

Síla ohně Síla ohně Cinda Williams Chima

Výborná kniha. Po přečtení i předchozí série je zážitek ještě lepší.

06.12.2020 5 z 5

Okouzlení Okouzlení F. T. Lukens

I když mi to přišlo nemožné, tak v téhle další jednohubce od Lukens najdete originální pohled na magii, která se v moderním světě stala součástí běžného podnikání. Knížku jsem četla v aj, takže mi trochu trvalo, než jsem si zvykla na některé překlady, především jména hlavních postav, které v češtině znějí prostě podivně. Nicméně se jedná o milou a příjemnou fantasy, kterou jen tak neodložíte.

11.03.2024 5 z 5

Barva draků Barva draků R.A. Salvatore (p)

Na tuhle knížku jsem se velmi těšila, protože draci jsou moje (literární) slabina, ale z výsledku jsem zatím v rozpacích. Draci se tu vyskytovali jen v aréně, kde sloužili jako zábava při rádoby gladiátorských zápasech, což jako myšlenka není zrovna špatná, ale zde mě to jen rozčilovalo. Bylo to i ostatníma postavama, u kterých jsem sympatie hledala delší dobu (a někdy je ani vůbec nenašla) a přála jsem si, aby se draci (doslova) utrhli ze řetězu a s všemi těmi pokrytci udělali krátký proces. Trvalo mi tedy delší dobu než je u mě obvyklé se prokousat celou knížkou, která je vyprávěna ze dvou hlavních pohledů (Griffin a Maggie) a v obou POV kapitolách se vyskytovalo dost postav, které mi bránily v rychlejší a nadšenější četbě vpřed. No a konec mě překvapil tím, jak se vše uspěchaně uzavřelo, protože jsem nabyla dojmu, že budou další díly a děj se teprve rozjíždí a očividně se jedná o jednorázovku, což je ve finále vlastně jen a jen dobře.

16.06.2023 3 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Aleternativní realita, která je ukotvena v našem světě pomocí nejrůznějších popkulturních narážek na filmy, seriály či slavné osobnosti a světové údálosti z nedávné historie; přesto se v ní však změní dva lídři světových velmocí (zapomeňte tak na královnu Bětku a její famílii), aby autorka mohla rozehrát svoji vizi lepší budoucnosti, ve které v roce 2016 zvítězili demokraté. I když se tu v první řadě hlavně jedná o romantický příběh, který zavání moderní variací na téma zakázané lásky (a nejen proto, že aktéry jsou dva mladí muži), tak se příběh silně věnuje i tématu americké politiky, která dodává knížce mnohem hlubší význam. Knížka na konci sice skouzává k patosu a idealizovanému pojetí světa (to nejlépe symbolizuje modrý Texas v prezidentské volbě), ale jelikož se doslova odehrává v současnosti (až do podzimu 2020), tak se jedná o bizarní zážitek, který vás zahřeje nad myšlenkou, jaký by mohl být alternativní svět, ve kterém nevládne koronavirus, nepokoje a v bunkru Bílého domu nedělá inspekci Donald Trump.

21.05.2023 5 z 5

Když voláš moje jméno Když voláš moje jméno Tucker Shaw

Srdceryvný příběh, který vás pohltí hned od prvních stránek a nepustí vás, i když jste knížku už dávno dočetli.

19.04.2023 5 z 5

Království lhářů Království lhářů Nick Martell

Naprosto skvělá knížka, jejíž hodnocení výmluvně ilustruje fakt, že zdejší hodnocení jsou více než zkreslená a vůbec neodpovídají reálné kvalitě publikace (aneb masově populární béčkové braky mají 80 - 90% zcela neopodstatněně, zatímco kvalitní fantasy s originálním světem a úžasnými charaktery se choulí na okraji zájmu...).

30.03.2023 5 z 5

Převzetí Převzetí Vojtěch Záleský

Originální zápletka, skvěle vykreslené prostředí, zajímavé postavy... Povedený přírustek do české YA literatury.

21.03.2023 4 z 5

Dej tomu šanci Dej tomu šanci Emma Lord

Už předchozí autorčina knížka mě mile překvapila svou čtivostí a návykovostí, takže jsem neváhala a "dala šanci" i téhle knížce a rozhodně nejsem zklamaná. Skvěle se to četlo a chválím i českou obálku, která je rozhodně zajímavější, nežli originál (což se tak často nestává).

21.03.2023 4 z 5

Noční kraj Noční kraj Melissa Albert

První díl téhle duologie mě mile překvapil svým vypravěčským stylem, který vás ihned pohltil po prvních stránkách. Knížku jsem považovala za uzavřenou, takže mě zajímalo, o čem bude druhý díl. No a naneštěstí se ukázalo, že zopakovat a smíchat ingredience, které tak skvěle fungovaly u jedničky, nebude jednoduché a spíše z toho vznikne slabý odvar. „Noční kraj“ je tak pokračováním, které nebylo vůbec třeba a bez kterého se obejdete a vlastně o nic moc nepřijdete, když si ho nepřečtete. Ale na druhou stranu bylo zajímavé číst o tom, co všechny ty pohádkové postavy dělaly v našem světě, když přišli o svůj původní domov.

22.02.2023 3 z 5

Rozsudek smrti Rozsudek smrti Alexander Gordon Smith

Adrenalinová četba pokračuje již třetím dílem, ve kterém má Alex tentokrát opravdu namále, když si projde drsnou přeměnou na vražedného a bezduchého poskoka ředitele věznice… ale to by pak příběh skončil, protože by nebylo cesty zpět, takže Alex přeci jen dokáže vzdorovat psychickému a fyzickému nátlaku, aby se vzdal své lidskosti a vzedme se k opětovnému pokusu o útěk z vězení, který už tentokrát musí vyjít, jinak by to pro něj opravdu byl už konec. P.S. - čteno v angličtině, protože jsem se už vzdala naděje, že vyjdou další díly... Tak snad budou tedy následovat i zbývající dva díly.

22.02.2023 4 z 5

Pikové eso Pikové eso Faridah Àbíké-Íyímídé

Elitní bělošská škola a jediní dva černošští studenti začnou být (kyber)šikanováni. Zároveň patří mezi nejlepší ve svém ročníku a „čirou náhodou“ spadají i do jiných škatulek, které ale nebudu prozrazovat. Takže ano, je to hlavně o rasismu (a privilegiích bílých a bohatých), ale ten je v USA mnohem komplexnější a systematičtější, než většina běžných lidí mimo USA tuší. A autorka se tomuhle tématu věnuje napínavou formou ve stylu „Superdrbny“, jenž jak sama přiznává, byla hlavní inspirací pro napsání téhle čtivé YA jednohubky, která mi dosti připomněla návykovou četbu ve stylu knížek Karen M. McManus.

Král bláznů Král bláznů Amanda Foody

První díl se mi velmi líbil, ale ve druhém díle jsem se do tohohle gamblerského podsvětí říznutého magií zcela zamilovala. Sice mi pořád nejsou jasná pravidla pokrevních a odvislých talentů, ale aspoň jim je věnováno více prostoru a příběhu dodávají na zajímavosti. Ten se tu odehrává v řádu několika měsíců (a ne pár dní jako u prvního dílu), takže vztahy mezi charaktery jsou mnohem více uvěřitelnější a propletenější. Vykašlala bych se na srovnávání téhle série s například takovými Šesti vranami, protože Amanda Foody vytvořila soběstačný, propracovaný svět s vlastními originálními pravidly a především jedinečnými charaktery, které si zamilujete a budete netrpělivě vyhlížet závěr trilogie.