ladynka ladynka komentáře u knih

Popraviště Popraviště Val McDermid

Poznámka: Jednou ze zajimavostí na knize mi přijde vícero styčných bodů včetně zápletky s o několik let mladší "Muži, kteří nenávidí ženy." Překvapivost ohledně vyústění je záležitost hodně subjektivní. Dá se na něj přijít či ho vytušit, indicie zde rozhodně jsou.
Co se týče stížností jiných ohledně nezáživnosti první poloviny, je to spíše otázkou přístupu. Pokud nečekám strhující detektivku plnou zvratů (což tahle kniha povětšinou není) a dostanu spíše atmosférické dobové líčení, nestěžuju si...

17.06.2016 4 z 5

Drsná magie Drsná magie Larry Correia

Fantasy kniha pracující s alternativní historií a s postavami, které mají různé zvláštní schopnosti. Je to taková fajn oddechovka, nic originálního, spíš kompilace známých prvků (steampunk, drsná škola, X-meni). Sympatické postavy, zajímavé zvraty a drsná akce.

11.05.2016 4 z 5

Čtyři poslední věci Čtyři poslední věci Paul Hoffman

Pochybné zařazení mezi sci-fi (jde o postapokalyptickou zemi nebo alternativní realitu?), žádné technické sci-fi prvky, civilizace na úrovni středověku. Kdo si to plete s fantasy, tak žádné fantasy prvky tam nejsou, jen nepodložené rádoby zázraky (nebo že by tajemné Zaječí kotě?). Jednání hrdinů podložené, ale nijak zajímavé a nesympatické.

17.01.2015 2 z 5

Ta, jež čeká Ta, jež čeká Daniel Polansky

Shrnutí za všechny 3 knihy: Série, přidávající se k vlně městských fantasy s nepříliš kladným hrdinou. Prostředí i magie jsou celkem obvyklou míchanicí fantasy, vymyká se pouze trochu drsnější prostředí (byť připomíná to z Nočního anděla) a hlavní hrdina. Je to okolím otřískaná cynická figurka místního podsvětí.
Pokud se liší od zlodějů Rotheho, Lamory nebo Melborna, tak je to bezesporu větší amorálnost, která ale nevzbuzuje příliš sympatií. Knížky se snaží líčit jej jako velkého drsňáka a osobu, co si umí vždy poradit a přitom je svým způsobem zásadový člověk. Není ale výjimkou, aby si autor u jeho charakteru neprotiřečil, když se hlavní hrdina pohrdavě vyjadřuje o jednání nějaké postavy, aby o několik stránek jednal takto sám (např. užívání drog). O dalších postavách se např. vyjadřuje, že jsou odborníci ve svém ranku, aby je v další úvaze shodil jako nýmandy, aniž by pro to vznikl nějaký oprávněný důvod. Takhle nevypadá jen jako drsňák, ale prostě jako pěkný pokrytec.
Bohužel minimální osobitost postav (kromě traumatu z války) a takřka žádný posun v charakterech znamená, že série určitě nedosahuje kvalit slušných děl Lynche, Hullicka či Sullivana. O vývoji typu Kylara darmo psát...

10.05.2016 2 z 5

Černý arcimág Černý arcimág Brent Weeks

V knize nás čeká povedený a originální způsob magie včetně schopností s ní se pojící a lidé, kteří jsou pro ni nadaní. Postavy jsou zajímavé a zápletka se příjemně komplikuje. Také o zvraty není nouze.
Řada postav a jejich vztahů a vzájemné propojení připomíná Nočního anděla: otec - syn, mentor - učedník, bratři - přátelé - nepřátelé atd. Ale na rozdíl od Weeksovy první série to působí odlehčeněji, pořád mi přišlo, jakoby zas až tak o moc nešlo a opravdové zoufalství je cítit jen u postavy vězně. Nebo zkrátka nadržuji zabijákovi před kouzelníkem...

18.02.2015 3 z 5

Amulet Samarkandu Amulet Samarkandu Jonathan Stroud

Nic vyjímečného. Popisovaný svět je celkem zajímavý, nicméně postavy vynikají nejvýš tak přehnanou ctižádostivostí a přitom jsou nebetyčně malicherní. Nejsou ani černobílé, ale ani nijak poutavě složité. Bartimaeus je fajn.

18.09.2014 3 z 5